Astăzi 22 Septembrie 2020, Marţi - Ultima actualizare la ora 07:48
Abonamente

Carte 3 Februarie 2012, ora 05:18    Din editia print

Despre ce scriu scriitorii din Israel

Marime Font

Ron Leshem, jurnalist şi scriitor israelian, născut la Tel Aviv în 1976, este autorul romanului „Bazarul misterios“. În ZEIT ON-LINE a apărut un interviu cu el, tradus şi adaptat de Emanuela Sprânceană.  

- De unde v-a venit ideea de a plasa povestea într-un Teheran-undergound?
- Uneori, când scriu nopţile şi mă simt foarte singur, caut inspiraţia şi atunci încep să discut cu oamenii din reţelele sociale. Eram curios dacă o să pot găsi pe internet iranieni care, aflând că sunt israelian, mă vor urî aşa cum nici nu poate fi imaginat. Expediasem 100 de cereri de prietenie unor iranieni, iar când m-am trezit dimineaţă aveam 100 de prieteni noi. Am încercat să fac acelaşi lucru cu palestinieni şi egipteni, iar răspunsurile, puţinele pe care le-am primit, au fost doar negative.

- Cum s-au dezvoltat relaţiile dvs. cu prietenii iranieni?
- M-am împrietenit cu patru iranieni – trei bărbaţi şi o femeie. Ne-am scris timp de vreo doi ani. Eram foarte frustrat, pentru că trăiam atât de aproape unul de altul, ascultam aceeaşi muzică, citeam, practic, aceleaşi cărţi şi ne plăceau aceleaşi filme, chiar dacă multe dintre acestea sunt oficial interzise în Iran. Ştiam că aceşti oameni ar putea fi cei mai buni prieteni ai mei. Ne-am fi putut întâlni aici, în curtea mea din Tel Aviv, dar nu este permis aşa ceva.

Loading...


- Ca israelian, nu puteţi călători în Iran şi nici iranienii nu pot veni în Israel. În epilog spuneţi că sunteţi un prieten ilegal. De asemenea, scrieţi că, în cele din urmă, aţi reuşit să vă întâlniţi prietenii în realitate.
- După aproape doi ani de discuţii on-line, deja aveam în cap o carte. Doi dintre prietenii mei de pe chat îmi scriau (din considerente de securitate) de pe e-mail accounturi fictive. Sosise timpul să ne vedem în carne şi oase. Pe doi dintre ei i-am întâlnit în Europa şi a fost periculos şi înfricoşător pentru noi toţi. În primul rând, pentru ei, ca iranieni, a fost foarte dificil să călătorească în afara Iranului. Apoi, iranienii puteau crede că eu sunt de la Mossad, iar Mossad-ul m-ar fi putut suspecta că intenţionez să mă vând Iranului. Ne-a fost frică, dar când ne-am întâlnit ne-am îmbrăţişat, ne-am simţit confortabil şi în siguranţă unul cu altul. Iar în prima noapte am povestit istorioarele îndrăgite din copilărie şi era vorba despre unul şi acelaşi film cu desene animate japonez.

- În călătoriile dvs. de mai devreme nu aţi întâlnit niciodată iranieni?
- Ba da. În timpul călătoriilor mele în SUA şi Marea Britanie, legate de lecturi publice, am cunoscut foarte mulţi emigranţi iranieni. Unii au devenit prietenii mei, însă nu am vrut să scriu nici o poveste despre iranienii care trăiesc în afara ţării. Îmi propusesem să povestesc despre viaţa în underground a oamenilor care trăiesc astăzi în Iran. În ultimii ani, am călătorit în douăzeci şi două de ţări, dar nicăieri nu am întâlnit oameni care să se asemene între ei atât de mult cum se aseamănă israelienii cu iranienii.

- … Pensionara Safureh, în trecut judecătoare, reuşeşte să părăsească Iranul
- Mi-a plăcut de Safureh, ea şi-a câştigat dreptul de a-şi părăsi ţara, chiar dacă nimeni nu ştie încotro pleacă. Imaginaţi-vă că sunteţi la vârsta de şaptezeci de ani şi părăsiţi ţara pentru prima dată în viaţă. Încerc să spun că, de fapt, cei din generaţia mai tânără sunt cu mult mai conservatori decât părinţii şi bunicii lor. La fel stau lucrurile şi în Israel: demonstraţiile din Tel Aviv – deja avem la activ douăzeci de ani în care nu am protestat pentru nimic important, nu am ieşit în stradă ca generaţiile mai în vârstă. Iar la recentele demonstraţii nu a existat nici o agendă comună, fiecare scandează pentru propriile interese, pentru chirii mai mici sau o mai bună îngrijire a copiilor. Nu sunt deloc convins că aici se construieşte o comunitate.

- Ce părere aveţi despre primăvara arabă în care atâţia oameni şi-au pus speranţele?
- Admir oamenii din Egipt, însă e cu mult mai simplu să protestezi atunci când ai adrenalină în corp, decât să te angajezi pe termen lung. Un milion de persoane au fost în Piaţa Tahir, dar optzeci de milioane sunt mai interesaţi de creşterea economică. Neliniştea mea e că majoritatea vor fi dezamăgiţi, pentru că succese economice foarte rapide nu există.

- Nu sună prea optimist…
- Viitorul nu înseamnă doar direct înainte, or, se poate progresa în cercuri sau chiar şi… de-a-ndărătelea. Ceea ce am scris despre viaţa în Iran se referă şi la experienţele mele anterioare din Israel. Cititorii şi criticii mei israelieni nu au înţeles aceasta, chiar dacă volumul meu a devenit un bestseller. Am fost foarte dezamăgit de faptul că mesajul meu – că toţi suntem egali şi că ne paşte acelaşi pericol – nu a fost înţeles. Dacă nu vrei să auzi ceva, atunci nu vei auzi.

- Ce încercaţi să spuneţi?
- Cea mai grea boală în regiunea noastră este impunerea din toate părţile a fundamentalismului religios. Mă simt dator să lupt pentru valorile liberale, iar prietenii mei sunt cei care resping fundamentalismul religios. Mi-e frică de faptul că în Israelul anului 2030 tinerii nu vor împărtăşi valorile liberale. Cred că majoritatea se va repera de la mişcarea musulmană sau de la ortodoxie. Chiar dacă există acces la internet, aceasta nu garantează convingeri liberale în rândul internauţilor. Cu siguranţă, Israelul nu va ajunge în situaţia Iranului, pentru că aici există o enormă alegere… Dar mi-e teamă că partidele politice religioase nu se vor sinchisi să adopte legi cu caracter religios şi rasial. Cei care nu au fost niciodată în Israel nu pot înţelege multe lucruri. Când m-am aflat în Europa, le explicam europenilor de ce este atât de greu să promovezi valorile liberale când în ţările vecine guvernează regimuri dictatoriale. A menţine o democraţie aici este cu mult mai greu decât în oricare altă parte.

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

ROMÂNIA 21 Septembrie 2020, ora: 17:36

Ministrul român de externe s-a întâlnit cu Tihanovskaia, lidera opoziției din Belarus: UE trebuie să susțină tranziția către democrație

Ministrul român de externe s-a întâlnit cu Tihanovskaia, lidera opoziției din Belarus: UE trebuie să susțină tranziția către democrație

 Ministrul român de externe, Bogdan Aurescu, s-a întâlnit luni dimineață, la Bruxelles, cu lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tihanovskaia, în marja reuniunii şefilor diplomaţiilor din statele membre ale Uniunii Europene.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Septembrie 2020, ora: 17:34

Simona Halep a câştigat turneul WTA de la Roma

Simona Halep a câştigat turneul WTA de la Roma

Tenismena Simona Halep, numărul doi mondial, a câştigat, luni, turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.098.290 dolari, după ce adversara sa din finală, Karolina Pliskova (Cehia), a abandonat la scorul de 6-0, 2-1 pentru româncă. Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Septembrie 2020, ora: 17:30

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

 Mai mulți artiști din Rusia și Belarus cu compus o melodie patriotică pentru susținerea președintelui Aleksandr Lukașenko, care se confruntă cu proteste în masă pe plan intern după alegerile prezidenţiale despre care demonstranţii susţin că au fost fraudate,...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 21 Septembrie 2020, ora: 12:34

Secretul murăturilor: Cum să le prepari ca să rămână tari şi crocante

Secretul murăturilor: Cum să le prepari ca să rămână tari şi crocante

 Toamna vine peste noi şi fiecare gospodină se gândeşte la ce va avea în cămară la iarnă. Murăturile nu trebuie să lipsească, merg de minune cu mâncărurile grase din timpul iernii, rezistă în timp şi păstrează calităţile curative ale legumelor proaspete.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Septembrie 2020, ora: 12:17

Gazoductul ruso-german Nord Stream 2, pe ultima sută de metri. Cât de otrăvit este acest proiect?

Gazoductul ruso-german Nord Stream 2, pe ultima sută de metri. Cât de otrăvit este acest proiect?

Două nave rusești venite săptămâna trecută pe Marea Baltică arată clar că Rusia dorește să finalizeze cât mai rapid gazoductul Nord Stream 2. Nava de aprovizionare „Ivan Sidorenko”, din Sankt Petersburg, a acostat joi dimineață în portul Sassnitz Mukran,...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Septembrie 2020, ora: 12:00

Cum să slăbești rapid cu DIETA cu roşii şi castraveţi. Dieta gospodinelor

Cum să slăbești rapid cu DIETA cu roşii şi castraveţi. Dieta gospodinelor

Scapă rapid de 5 kilograme în doar 7 zile cu dieta cu roşii şi castraveţi. Acest regim de slăbire este uşor de ţinut şi are rezultate rapide.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 21 Septembrie 2020, ora: 11:58

Cel puţin opt morţi şi zeci de persoane prinse sub dărâmături la Mumbai, în urma surpării unei clădiri

Cel puţin opt morţi şi zeci de persoane prinse sub dărâmături la Mumbai, în urma surpării unei clădiri

 Cel puţin opt persoane au murit luni la Mumbai, în India, unde un imobil de trei etaje s-a surpat, la periferie, potrivit presei locale, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 21 Septembrie 2020, ora: 11:50

America, lovitură DURĂ pentru chinezi. TikTok și WeChat, interzise în Statele Unite: ce a decis Administrația Trump

America, lovitură DURĂ pentru chinezi. TikTok și WeChat, interzise în Statele Unite: ce a decis Administrația Trump

 TikTok și WeChat vor fi interzise în Statele Unite, potrivit unui nou set de reguli adoptate de Administrația Trump. Statele Unite au pus de multă vreme gând rău aplicațiilor provenite din China, pe care le acuză că sunt o amenințare la adresa securității...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Septembrie 2020, ora: 11:00

7 gustări sub 100 de CALORII. Ce să mănânci ca să scapi de burtă

7 gustări sub 100 de CALORII. Ce să mănânci ca să scapi de burtă

Gustarile inteligente, sub 100 de calorii, pot face diferenta dintre pierderea de kilograme si incercarea nereusita de a deveni mai suplu. Atunci cand esti la birou este tentant sa iei ceva dulce sau un sandwich de la aparatul din hol pentru a-ti astampara foamea.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 21 Septembrie 2020, ora: 09:56

Accident grav în satul Negureni cu șaisprezece victime

Accident grav în satul Negureni cu șaisprezece victime

 Un microbuz cu pasageri a derapat de pe traseu și a ajuns într-un șanț, la Telenești. În urma accidentului, care a avut loc în această dimineață, șase persoane au ajuns la spital cu diverse traumatisme. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Septembrie 2020, ora: 09:38

Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare

Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare

 454 - A murit generalul Flavius Aetius, supranumit „ultimul roman” , conducătorul coaliției care i-a învins pe hunii lui Attila în lupta de la Câmpiile Catalaunice, mare bătălie câștigată de Imperiul Roman de Apus (n. 396). 1452 - S-a născut...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2020, ora: 08:36

Sub pretextul carantinei, Tiraspolul decide unilateral noi restricții de circulație pe teritoriul R. Moldova

Sub pretextul carantinei, Tiraspolul decide unilateral noi restricții de circulație pe teritoriul R. Moldova Foto: simbol

Întreprinderea de stata Bacul Molovata, care gestionează podul plutitor ce face legătura pe Nistru dintre mai multe sate subordonate Chişinăului, dar amplasate pe malul stâng al Nistrului, anunță că administrația de la Tiraspol a interzis de vineri, 18 septembrie, tranzitul prin...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2020, ora: 08:00

Horoscopul zilei de azi LUNI 21 SEPTEMBRIE 2020. Găsești soluțiile transformatoare?

Horoscopul zilei de azi LUNI 21 SEPTEMBRIE 2020. Găsești soluțiile transformatoare?

  Mercur face cuadratura cu Pluto in Capricorn, marcand inceputul unei saptamani intense. Gandurile tale calatoresc cu mii de kilometri pe ora. Renunta la orice obsesie negativista. Este timpul pentru solutii transformataoare. Concentreaza-te!

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 21 Septembrie 2020, ora: 07:54

Prognoza METEO. Val de aer rece peste Moldova

Prognoza METEO. Val de aer rece peste Moldova

Astăzi nu se așteaptă schimbări esențiale de vreme - va fi la fel de răcoare ca în ziua precedentă. Mâine însă temperaturile vor crește puțin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 09:04

Moldova (n-)are viitor?! / În doar patru ani populația a SCĂZUT cu 170 de mii de oameni. Doar anul trecut au plecat 40 de mii de cetățeni apți de muncă, iar asta este aproape egal cu populația unui raion

Moldova (n-)are viitor?! / În doar patru ani populația a SCĂZUT cu 170 de mii de oameni. Doar anul trecut au plecat 40 de mii de cetățeni apți de muncă, iar asta este aproape egal cu populația unui raion

Tinerii continuă să plece în număr mare din Moldova, iar motivele principale ale acestei decizii sunt șomajul, salariile mici și incertitudinea.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:42

Germania, pregătită să cheltuie 1 MILIARD euro pe două terminale de gaze lichefiate, pentru a SCĂPA de sancțiunile SUA în proiectul Nord Stream 2

Germania, pregătită să cheltuie 1 MILIARD euro pe două terminale de gaze lichefiate, pentru a SCĂPA de sancțiunile SUA în proiectul Nord Stream 2

Autorităţile germane s-au oferit să cheltuie un miliard de euro pentru a construi două terminale pentru gaze naturale lichefiate, în încercarea de a descuraja SUA să impună sancţiuni Germaniei din cauza implicării sale în proiectul gazoductului Nord Stream 2, informează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:30

Politologul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiune de solidaritate civilă

Politologul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiune de solidaritate civilă

Cunoscutul politolog, doctor în științe istorice și publicistul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiunea de solidaritate civilă „Ziua schimbării”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:25

Maia Sandu pentru presa din România: Sărăcia este problema resimțită de toți cetățenii, dar cauza principală sărăciei este corupția

Maia Sandu pentru presa din România: Sărăcia este problema resimțită de toți cetățenii, dar cauza principală sărăciei este corupția

Unul dintre principalii lideri politici pro-europeni de la Chişinău, Maia Sandu, vorbeşte, într-un interviu acordat Agerpres, despre importanţa alegerilor prezidenţiale care vor avea loc pe 1 noiembrie în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Septembrie 2020, ora: 07:29

Horoscopul zilei de azi DUMINICĂ 20 SEPTEMBRIE 2020. Așteaptă-te la neașteptat!

Horoscopul zilei de azi DUMINICĂ 20 SEPTEMBRIE 2020. Așteaptă-te la neașteptat!

 Luna este in Scorpion si esti gata de confruntari transformationale. Luna face opozitie cu Uranus si cuadratura cu Venus, ceea ce aduce mai multa dorinta in relatii. Asteapta-te la neasteptat! Jupiter si Neptun mai elibereaza din tensiuni si te simti mai expansiv. Doar e duminica si meriti...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 20 Septembrie 2020, ora: 06:02

Anunțul momentului în România: încă trei orașe mari din țară vor avea stadioane moderne

Anunțul momentului în România: încă trei orașe mari din țară vor avea stadioane moderne

În următoarele luni vor fi inaugurate trei stadioane moderne în București, dar CNI pune la cale trei proiecte impresionante și în provincie.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)