Astăzi 18 Iunie 2019, Marţi - Ultima actualizare la 17 Iunie 2019
Abonamente

Atitudini 29 Iulie 2012, ora 08:25    Din editia print

Marime Font

Despre moldovenişti şi moldovenism

Pentru orice om cu toate doagele la locul lor întâlnirea cu minciuna nu poate fi reconfortantă. 

Rendez-vous-ul meu cu falsul este, din nefericire, aproape cotidian şi cred că numai o foarte bună aşezare interioară, rezultatul multor ani de educaţie, mă fereşte de derapaje epistemice.

Spre deosebire de alţii prinşi cu ocupaţii mai nobile, eu am nefastul obicei de a sta pe reţelele de socializare. Mai mult de atât, când o fac, adeseori îmi irosesc timpul discutând cu moldoveniştii de tot soiul, mari şi mici, dar cu toţii aproximativ la fel de vajnici „patrioţi”. Mărturisesc că fac acest lucru din dorinţa sinceră de a înţelege cum este posibil ca un om aparent sănătos la cap să susţină teorii din acelea cu extratereştrii care ne-au făcut în laboratoare sau „poporul moldovan” care se trage din slavi („dar nu ca românii de la Roma”). Găsesc că e uimitor să văd cum senzaţia de perplexitate se menţine la fel de vie în faţa aberaţiilor pe care îmi este dat să le aud repetându-se la infinit de câţiva ani încoace, aberaţii gen „limbă moldovenească”, „etnie moldovenească”, „frăţie de sânge cu slavii (a se citi ruşii) pe motiv că pe vremea lui Ştefan cel Mare se scria cu chirilice”, „moldovenii se trag din daci, românii din romani” şi altele din acelaşi imbecil registru medieval. Din acest motiv, încă îi mai ascult pe aceşti ordinari colportori de fals, partizani fără perdea ai minciunii instituţionalizate. Da, încă îi ascult, probabil pentru că sunt un naiv romantic care mai crede în lucruri ca bunul-simţ sau triumful raţiunii. Realmente mi-am dorit să-i înţeleg.


De la începuturile acestui periplu şi până acum, perplexitatea mea a traversat toate stadiile posibile, de la uimire mută, indignare ironică până la furie şi dezgust iremediabil. Am abandonat scârbit discuţiile, le-am reluat când mi s-a părut că există un licăr de speranţă, apoi iarăşi le-am abandonat şi tot aşa. Dar nu mi-am pierdut speranţa. Cam aşa se desfăşoară întâlnirile online.

Faţă în faţă cam toţi moldoveniştii se poartă la fel. Iniţial abordarea este de regulă una curat tovărăşească, aproape ai senzaţia că te curtează. Primeşti bineţe pe un ton reverenţios, el „privet”, eu „salut”, apoi sub formă de glumă se fac uşoare remarci identitare cu rolul de tatonare a terenului, glume care, între noi fie vorba, îmi sună cam la fel de subtil ca poantele de brigadier spuse după „trei sute de grame”. Acesta este momentul în care eu mă prefac că am gustat glumiţa şi trecem mai departe. Totul pentru a nu distruge fragilul ecosistem al discuţiei. Mă rog, e cam ca în sport, se face încălzirea. Orice remarcă în acest moment este inoportună, căci altfel tonul preopinentului meu se ridică subit, căpătând o severitate paternală şi te face să simţi cum aerul începe să se încarce ultimativ cu nespuse reproşuri şi somaţii. Simţi cum frustrările bine disimulate de până atunci parcă aşteaptă să lovească ca trăsnetul în pseudodiscuţia noastră risipind brutal bruma de concordie abia înfiripată. Între timp, stau şi ascult teorii care mai de care mai fantastică. În cele din urmă, îmi iau inima în dinţi şi, plin de legitimă indignare, denunţ falsul cu un ton precaut. Politeţea mea nu dă roade. Instantaneu, atitudinea interlocutorului meu devine una explicit marţială, politeţurile sunt deja accesorii inutile care doar stânjenesc insulta genuină, zisa cu năduf sau lovitura cu sete aplicată drept în moalele capului. Realizezi că asta era de fapt starea reală ab initio şi că te-ai complăcut într-o simulare de bunăvoinţă a ticălosului sortit să nu poată fi altfel. Mi se ţipă isteric în faţă despre Neam, Ştefan, Pobeda şi altele pe care respectivul mi le urlă şuierat cu majusculă, o majusculă cu care mi-ar sparge şi capul doar voi pricepe odată că moldovenii nu pot fi români pentru că au scris cu chirilice.

În urma acestor neplăcute interacţiuni, am aflat nu doar că regele e gol, ci că de fapt nici măcar nu e rege, dar un impostor, un golan cu idei de stepă care încearcă să te prostească în cel mai neruşinat mod. Moldovenistul tipic este nu doar rău intenţionat, ci şi foarte prost informat, operând cu frânturi de informaţie, cârpind din idei de împrumut teorii rupte-n coate ce se vor credibile. În faţa interogaţiei simple, a evidenţei de necombătut cum ar fi, de exemplu, un manuscris sau o cronică, sfertodoctul în cauză se comportă ca un lipsit de bun-simţ şi inteligenţă, dă răspunsuri maşinale de o previzibilitate dezarmantă. Golemul moldovenist nu e capabil să gândească autonom şi nu poate să răspundă decât agitându-se propagandistic. Adevărurile evidente îl prost-dispun şi-l fac violent. Plăsmuirea himerică a Moscovei care este moldovenistul nu ştie decât să acuze şi să fluture ameninţări. Dar nu că ar vrea, ne spune el, ci pentru că se apără. Se apără de fascişti, de „români”, de „unionism”, de Ghimpu, de Obama, de Băsescu, de NATO, de UE şi de orice i se pare lui că-i ameninţă „statalitatea de şase sute şi mai bine de ceva ani”.

Această sectă este una stearpă şi moartă încă din proiect. Regele, aşadar, e gol, impostor, dar şi născut mort. Un plod lepădat de mama care refuză să crească rodul unui viol. Mumia moldovenismului deja nu mai poate ameninţa pe nimeni. El trebuie pus în formol şi condus la muzeu, acolo unde este acum şi tatăl său, Stalin. Iar noi să facem aşa cum ne spune Scriptura „Sus s-avem inimile!”. 

Un articol de: Vasile Gheorghiu
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 17 Iunie 2019, ora: 20:57

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:48

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră care îi vizează pe toi românii. Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou. Este vorba despre un nou program RABLA căruia i se va da startul chiar mâine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:38

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Fostul preşedinte egiptean Mohamed Morsi a murit luni, la vârsta de 67 de ani, într-o instanţă judiciară, afirmă surse citate de presa egipteană şi internaţională, relatează Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 18:43

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul va examina, în ședința plenară din 18 iunie curent, un proiect de hotărâre privind stabilirea datei alegerilor locale generale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 17:26

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

Andrei Năstase, noul ministru al Afacerilor Interne, împreună cu bodyguardul său, veteranul de război Ion Caraman, au inceput edificarea statului de drept. Liderul PPDA ar fi stopat și percheziționat în plină stradă automobilul de serviciu al șefului Procuraturii pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:33

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale ar putea reveni la forma inițială, de până la reforma administrației implementată de Guvernul Filip, când existau două instituții separate: Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:26

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Partidul Democrat din Moldova condamnă, într-un comunicat de presă, modul în care exponenţii alianței PSRM-PAS-PPDA promovează în funcții rude ale liderilor acestor partide.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:02

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Ce reprezenta Basarabia la 1812? În primul rând, o asemenea regiune nici nu exista. Acel sector din sudul provinciei pruto-nistrene, numit Basarabia, cel mai probabil după numele dinastiei muntene care ar fi stăpânit, scurt timp, gurile Dunării, nici nu mai era menţionat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:35

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Premierul Maia Sandu spune că Mihai Balan, șeful interimar de la IGP numit de Andrei Năstase ar putea fi demis.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:27

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Cea mai gravă problemă, de fapt, ar fi cea cu alunițele. Expunerea lor la soare poate duce, în cazuri rare, ce-i drept, la cancer de piele, numit melanom și din păcate este un cancer destul de agresiv, depistat, cel puțin la noi în România, în faze destul de...

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 17 Iunie 2019, ora: 15:20

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Euro 2019 | Campionatul European Under-21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:13

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Întoarcerea în Republica Moldova a liderului formațiunii „Partidului Nostru”, Renato Usatâi, după trei ani în care s-a aflat în Rusia și Germania, este una suspectă și cu multe semne de întrebare, consideră comentatorii politici. Ei cred că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:44

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Nicu Popescu, a anunțat de la Washington D.C, unde întreprinde prima vizită în calitate de șef al diplomației moldovenești, că se desparte de șeful său de cabinet, Andrei Popov, care ar fi și nașul său de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:12

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Partidul Democrat din Moldova va participa la şedinţele Legislativului şi va fi în opoziţie cu cei care vor submina integirtatea teritorială a Republicii Moldova, care vor încălca Constituţia şi legile ţării, precum şi cei care vor călca valorile Uniunii Europene....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:01

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Direcția Rosselhoznadzor din regiunea Breansk a interzis importul în Rusia a 17,68 de tone de căpșuni din Republica Moldova care urmau să ajungă pe piețele din Moscova, informează serviciul de presă al serviciul federal fitosanitar și veterinar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:42

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu - In memoriam Constantin Tănase

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu  - In memoriam Constantin Tănase

În această vară toridă, jurnalistul Constantin Tănase ar fi împlinit 70 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Iunie 2019, ora: 13:40

Cele mai bune alimente pentru articulații

Cele mai bune alimente pentru articulații

 Dacă ai puțină atenție poți alege pentru dieta ta cele mai bune alimente pentru articulații. Aceasta înseamnă că ai posibilitatea de a preveni deteriorarea cartilajului articular, protejezi încheieturile prin reducerea inflamației și durerii, menținând un corp...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:35

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Ekaterina Zaharieva, adjunctă a ministrului de externe bulgar, a cerut alături de şefii diplomaţiilor din alte 12 ţări membre ale Uniunii Europene integrarea mai rapidă a Balcanilor Occidentali, scrie presa de la Sofia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:11

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Autoritățile din Glodeni intenționează să instaleze, în fața Consiliului raional al localității, un monument al Domnitorului Moldovei – Ștefan cel Mare și Sfânt, informează Provincial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:02

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Fracțiunea Partidului Democrat din Parlament va veni la următoarea ședință a Legislativului. Anunțul a fost făcut de Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă. Acesta a spus că democrații vor fi în opoziție, dar vor vota proiectele de legi care sunt importante pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 12:06

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

„Surse rusești au făcut încercări continue și consecvente de dezinformare pentru a reduce prezența la vot și a influența preferințele alegătorilor în alegerile parlamentare din luna trecută”, este concluzia cuprinsă în raportul inițial al Bruxellesului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:58

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Un ministru din provincia pakistaneză Khyber Pakhtunkhwa a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce o conferință a sa a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:24

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Compania românească Transgaz din România nu va reuşi să finalizeze în acest an construcţia gazoductului Ungheni-Chișinău, așa cum era convenit anterior. Cel mai probabil că interconectorul va fi gata abia în august 2020, transmite Mold-street.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:21

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

În opoziție, dar la fel de puternici!

( ) Citeşte tot articolul

Sport 17 Iunie 2019, ora: 10:48

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova