Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Atitudini 29 Iulie 2012, ora 08:25    Din editia print

Marime Font

Despre moldovenişti şi moldovenism

Pentru orice om cu toate doagele la locul lor întâlnirea cu minciuna nu poate fi reconfortantă. 

Rendez-vous-ul meu cu falsul este, din nefericire, aproape cotidian şi cred că numai o foarte bună aşezare interioară, rezultatul multor ani de educaţie, mă fereşte de derapaje epistemice.

Spre deosebire de alţii prinşi cu ocupaţii mai nobile, eu am nefastul obicei de a sta pe reţelele de socializare. Mai mult de atât, când o fac, adeseori îmi irosesc timpul discutând cu moldoveniştii de tot soiul, mari şi mici, dar cu toţii aproximativ la fel de vajnici „patrioţi”. Mărturisesc că fac acest lucru din dorinţa sinceră de a înţelege cum este posibil ca un om aparent sănătos la cap să susţină teorii din acelea cu extratereştrii care ne-au făcut în laboratoare sau „poporul moldovan” care se trage din slavi („dar nu ca românii de la Roma”). Găsesc că e uimitor să văd cum senzaţia de perplexitate se menţine la fel de vie în faţa aberaţiilor pe care îmi este dat să le aud repetându-se la infinit de câţiva ani încoace, aberaţii gen „limbă moldovenească”, „etnie moldovenească”, „frăţie de sânge cu slavii (a se citi ruşii) pe motiv că pe vremea lui Ştefan cel Mare se scria cu chirilice”, „moldovenii se trag din daci, românii din romani” şi altele din acelaşi imbecil registru medieval. Din acest motiv, încă îi mai ascult pe aceşti ordinari colportori de fals, partizani fără perdea ai minciunii instituţionalizate. Da, încă îi ascult, probabil pentru că sunt un naiv romantic care mai crede în lucruri ca bunul-simţ sau triumful raţiunii. Realmente mi-am dorit să-i înţeleg.


De la începuturile acestui periplu şi până acum, perplexitatea mea a traversat toate stadiile posibile, de la uimire mută, indignare ironică până la furie şi dezgust iremediabil. Am abandonat scârbit discuţiile, le-am reluat când mi s-a părut că există un licăr de speranţă, apoi iarăşi le-am abandonat şi tot aşa. Dar nu mi-am pierdut speranţa. Cam aşa se desfăşoară întâlnirile online.

Faţă în faţă cam toţi moldoveniştii se poartă la fel. Iniţial abordarea este de regulă una curat tovărăşească, aproape ai senzaţia că te curtează. Primeşti bineţe pe un ton reverenţios, el „privet”, eu „salut”, apoi sub formă de glumă se fac uşoare remarci identitare cu rolul de tatonare a terenului, glume care, între noi fie vorba, îmi sună cam la fel de subtil ca poantele de brigadier spuse după „trei sute de grame”. Acesta este momentul în care eu mă prefac că am gustat glumiţa şi trecem mai departe. Totul pentru a nu distruge fragilul ecosistem al discuţiei. Mă rog, e cam ca în sport, se face încălzirea. Orice remarcă în acest moment este inoportună, căci altfel tonul preopinentului meu se ridică subit, căpătând o severitate paternală şi te face să simţi cum aerul începe să se încarce ultimativ cu nespuse reproşuri şi somaţii. Simţi cum frustrările bine disimulate de până atunci parcă aşteaptă să lovească ca trăsnetul în pseudodiscuţia noastră risipind brutal bruma de concordie abia înfiripată. Între timp, stau şi ascult teorii care mai de care mai fantastică. În cele din urmă, îmi iau inima în dinţi şi, plin de legitimă indignare, denunţ falsul cu un ton precaut. Politeţea mea nu dă roade. Instantaneu, atitudinea interlocutorului meu devine una explicit marţială, politeţurile sunt deja accesorii inutile care doar stânjenesc insulta genuină, zisa cu năduf sau lovitura cu sete aplicată drept în moalele capului. Realizezi că asta era de fapt starea reală ab initio şi că te-ai complăcut într-o simulare de bunăvoinţă a ticălosului sortit să nu poată fi altfel. Mi se ţipă isteric în faţă despre Neam, Ştefan, Pobeda şi altele pe care respectivul mi le urlă şuierat cu majusculă, o majusculă cu care mi-ar sparge şi capul doar voi pricepe odată că moldovenii nu pot fi români pentru că au scris cu chirilice.

În urma acestor neplăcute interacţiuni, am aflat nu doar că regele e gol, ci că de fapt nici măcar nu e rege, dar un impostor, un golan cu idei de stepă care încearcă să te prostească în cel mai neruşinat mod. Moldovenistul tipic este nu doar rău intenţionat, ci şi foarte prost informat, operând cu frânturi de informaţie, cârpind din idei de împrumut teorii rupte-n coate ce se vor credibile. În faţa interogaţiei simple, a evidenţei de necombătut cum ar fi, de exemplu, un manuscris sau o cronică, sfertodoctul în cauză se comportă ca un lipsit de bun-simţ şi inteligenţă, dă răspunsuri maşinale de o previzibilitate dezarmantă. Golemul moldovenist nu e capabil să gândească autonom şi nu poate să răspundă decât agitându-se propagandistic. Adevărurile evidente îl prost-dispun şi-l fac violent. Plăsmuirea himerică a Moscovei care este moldovenistul nu ştie decât să acuze şi să fluture ameninţări. Dar nu că ar vrea, ne spune el, ci pentru că se apără. Se apără de fascişti, de „români”, de „unionism”, de Ghimpu, de Obama, de Băsescu, de NATO, de UE şi de orice i se pare lui că-i ameninţă „statalitatea de şase sute şi mai bine de ceva ani”.

Această sectă este una stearpă şi moartă încă din proiect. Regele, aşadar, e gol, impostor, dar şi născut mort. Un plod lepădat de mama care refuză să crească rodul unui viol. Mumia moldovenismului deja nu mai poate ameninţa pe nimeni. El trebuie pus în formol şi condus la muzeu, acolo unde este acum şi tatăl său, Stalin. Iar noi să facem aşa cum ne spune Scriptura „Sus s-avem inimile!”. 

Un articol de: Vasile Gheorghiu
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)