Astăzi 14 Decembrie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 19:45
Abonamente

Actualitate 11 Februarie 2019, ora 08:14    Din editia print

Despre planurile și sinceritatea candidaților independenți

Marime Font

Deși minciuna este inevitabilă în politică, nici unul dintre independenții abordați de TIMPUL nu recunoaște că ar fi spus vreo minciună urâtă

 Până la sfârșitul perioadei de depunere a actelor în vederea înregistrării grupurilor de inițiativă pentru susținerea candidaților la funcția de deputat în Parlamentul R. Moldova, în cele 51 de circumscripții uninominale, au fost înregistrate 401 grupuri. Mai bine zis, atâția moldoveni vor să devină deputați. Printre ei se numără și mulți candidați independenți, care, dacă vor ajunge în legislativ și nu vor adera la viitoarea coaliție de guvernare, nu vor putea schimba nimic în R. Moldova. Nici spre bine, nici spre rău. Încercând să înțelegem intențiile acestor oameni, TIMPUL i-a provocat pe mai mulți candidați independenți să răspundă la următoarele întrebări:
1. De ce doriți să deveniți deputat?
2. Ce putere de decizie credeți că veți avea în cazul în care nu vă veți alia majorității parlamentare sau veți accepta să slujiți oricui va conduce R. Moldova?
3. Care e cea mai mare minciună pe care ați spus-o în viață?

„Am reușit și sunt sigur că voi reuși”

Gheorghe Răileanu, primar de Cimișlia, candidat pe Circumscripția uninominală nr. 40, or. Cimișlia. A mizat pe susținerea Blocului ACUM, pentru ca în cele din urmă liderii acestei formațiuni s-o propună pe aceeași circumscripție pe Domnica Manole.
1. Nu am visat niciodată să devin deputat. Am pus un material pe blog, despre care am scris că, în anii `90, am fost înaintat în calitate de candidat, dar atunci am cedat altcuiva. Din 2007 sunt primar. În perioada asta mi s-a propus să candidez, dar nu am avut dorință niciodată. Acum consider că am atins un nivel de cunoștințe și experiență destul de bogat, pentru a putea contribui la perfecționarea cadrului legislativ și la producerea altor practici mai productive. La noi totul este politizat, viața publică și, mai ales, sfera economică este destul de ineficientă. Și, ca să reușești aici, trebuie să cunoști care sunt barierele în calea dezvoltării republicii.
2. Al treilea mandat lucrez cu tot consiliul în opoziție și să știți că toate proiectele noastre sunt votate până la urmă. Am reușit și sunt sigur că voi reuși, dacă voi fi ales. Consider că Blocul ACUM nu m-a înaintat pentru că se tem că eu voi fi totuși un deputat independent.
3. Toți copiii spun minciuni. Sunt medic de profesie și mă interesează și psihologia, însă, de când sunt matur, m-am străduit să nu spun minciuni. Mult timp credeam că, dacă voi spune minciuni, voi fi altul. Acum nu spun minciuni, poate doar tac... despre ceva.

„Identitatea națională românească a fost, pur și simplu, suprimată”

Valentin Dolganiuc, ex-deputat, fost viceprim-ministru al R. Moldova, cofondator al Platformei Civice „Demnitate și Adevăr” și al Mișcării Civice Europene. Candidat pe circumscripția nr. 30 Chișinău.
1. Vreau să reînnod firul, care s-a rupt în 1993, când au venit comuniștii Imperiului Rus, care au oprit ascendența mișcării de renaștere și eliberare națională. După ce am votat tricolorul, suveranitatea și independența R. Moldova, nu s-a mai produs nimic aici. Cel mai grav este că identitatea națională românească a fost, pur și simplu, suprimată. Acum vreau să continui acea cale, pentru că nu am dat încă acea bătălie.
2. Pentru mine și colegii mei din Mișcarea Civică Europeană, din Convenția Eurounionistă, este important să facem o breșă și, cel puțin, o voce românească, unionistă, europeană și antioligarhică, ca să se regăsească în Parlament. Să avem o tribună parlamentară, să nu ajungem la situația în care Dodon să ne scoată în afara legii.
3. De regulă, nu spun minciuni. Aceasta este un mare minus al unui politician.

„Bineînțeles că nu vom avea forță decizională”

Anatol Arhire, fost deputat și fost vicepreședinte al raionului Ungheni. Candidat pe circumscripția nr. 15 Călărași.
1. Ținând cont de poziționarea geografică a R. Moldova, care este hotarul lumii slave și al Europei, R. Moldova are nevoie de securitate. Fiindcă ne confruntăm cu separatismul și cu partidele politice, care îl încurajează, ar fi nevoie de un parlament cu o componență nouă, care ar avea curaj și discernământ. Ne găsim pe ultimul tren, care se numește libertate, democrație și europenism. Sunt român, unionist și cred că, la tribuna parlamentului, vom pleda pentru acest ideal sfânt: Unirea cu România. De aici se vor îmbunătăți lucrurile sub aspect social, economic și științific. România va crea și pentru noi, basarabenii, o umbrelă unică, unde omul se va simți liber, liniștit și vom putea împreună să realizăm o Românie Mare.
2. Am putea să atenționăm factorii externi, ambasadele, instituțiile europene, guvernul și parlamentul de la București, dar bineînțeles că nu vom avea forță decizională.
3. În 2007, la alegerile locale, când am crezut că ne vom debarasa de comunism, spuneam peste tot că vom dezrădăcina definitiv comunismul în R. Moldova. Probabil, atunci am mințit.

„O să fiu în opoziție”

Boris Volosatîi, directorul Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi” din Chișinău. Candidat pe circumscripția nr. 33 Chișinău.
1. În primul rând, vin cu un mesaj de reunificare a țării. În al doilea rând, pentru posibilitatea de influență a unei baze legislative pentru unificarea la prima etapă, dacă nu vorbim despre unificarea țării astăzi, am putea face măcar unificarea sistemului educațional. În al treilea rând, am o experiență bună pentru a realiza aceste obiective în mod practic, deoarece toată viața am activat în domeniul educațional și știu că aceste două probleme sunt fundamentale - cea de identitate și de dezvoltare. De aceea, pentru viitorul acestui neam, am să realizez aceste două lucruri.
2. Sigur că nu voi face parte dintr-o majoritate parlamentară. O să fiu în opoziție, de aceea puterea de decizie este mai mică. Dar este important ca mesajul unionist să fie readus în Parlamentul R. Moldova, așa cum este adus astăzi în Parlamentul României.
3. Am spus copiilor să nu mănânce dulce, pentru că le vor cădea dinții, dar dinții se schimbă la copii, la o anumită vârstă, indiferent de faptul că mănâncă sau nu dulce.

„Cred că voi fi o persoană care atenționează problemele”

Mihai Cârlig, fost pretor al sect. Râșcani, mun. Chișinău. Candidat pe circumscripția nr. 31 Chișinău.
1. Am analizat corpul de deputați și am ajuns la concluzia că nu trebuie de apreciat pe fiecare în parte și, dacă fiecare o să fie un domeniu pe care persoana respectivă îl cunoaște, atunci va fi rezultat în toate domeniile, dacă nu se va rezolva totul după criteriile de culoare.
2. Cred că, la prima etapă, voi fi o persoană care va atenționa problemele, necesitățile de a face unele schimbări și pentru a elabora legi noi. Cred că se poate ajunge la un rezultat.
3. Probabil, când eram mic, a fost ceva copilăresc, dar după majorat mă strădui să nu spun minciuni. Mai degrabă pot să nu spun ideea până la capăt, pentru că nu vreau să mint.

„Pledez pentru Unire”

Valeriu Cerba, doctor în drept, prorector al Universității de Studii Europene. Candidat pe circumscripția nr. 26 Chișinău.
1. Nu mi-am dorit lucrul acesta, dar știu ce înseamnă să lupți în condițiile R. Moldova. Am refuzat oferta de a deveni deputat de vreo trei ori și totuși m-au convins prietenii din corpul academic și am acceptat. Pentru că îmi pasă de ceea ce se întâmplă în R. Moldova, de procesele negative pe care le înregistrăm an de an. Este o dinamică foarte nefericită pentru statul nostru. Am o experiență bogată de lucru în domeniul dreptului, vreau să influențez procesele și să facem o justiție corectă, să combatem corupția, să creăm un câmp pentru a atrage investitorii străini și a crea locuri de muncă bine plătite. Investitorilor străini le e cam frică să vină în R. Moldova. Unica soluție de a ne apropia de UE este să o facem prin intermediul României, căci suntem un sânge. De aceea pledez pentru Unire.
2. Nu am fost niciodată membru al vreunui partid. Dacă s-ar crea o majoritate care va propune să ne unim cu România, unde există un trai decent, pensiile și salariile sunt de patru-cinci ori mai mari, iar PIB-ul este de vreo 16 ori mai mare, voi fi și eu acolo.
3. Cea mai mare minciună am spus-o anul trecut, la universitate, la un atelier de lucru. Când am fost întrebat unde și ce face feciorul meu, care era într-o deplasare în China, le-am răspuns că își face studiile, cu o fetiță, la Universitatea româno-americană și că s-a dus să-i ceară mâna. La urmă, le-am spus cine e cuscrul meu și că vom avea 50 de mii de chinezi la nuntă. Atunci am fost sunat de mai mulți oameni, care m-au întrebat unde voi face nunta cu atâția chinezi. Le-am răspuns că voi alege o livadă din Anenii Noi.

Un articol de: Mihaela Culcinschi Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Moldova 14 Decembrie 2019, ora: 19:45 de Silviu Tănase

Tancurile lui Dodon și neutralitatea

Tancurile lui Dodon și neutralitatea Din editia print

Săptămâna trecută (n.red - 2017), premierul Filip și Secretarul General NATO au semnat un acord privind deschiderea unui oficiu NATO la Chișinău. Biroul NATO va fi unul mic format din doar patru persoane civile care vor încerca să mențină o colaborare între RM și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 17:33 de Natalia Hadârcă

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut Din editia print

Fiecare al treilea medic din R. Moldova se pregătește să plece în România

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 16:23

Ion Chicu: Sunt adeptul teoriei și practicii că cel mai bine procesele le gestionează și le gândesc doamnele

Ion Chicu: Sunt adeptul teoriei și practicii că cel mai bine procesele le gestionează și le gândesc doamnele

Autoritățíle trebuie să susțină femeile în antreprenoriat, iar Planul de Acțiuni aprobat de Guvern include mai multe măsuri pentru eliminarea dificultăților în acest proces. De asmenea, premierul Ion Chicu a declarat că susține și va susține promovarea femeilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 15:47

Ion Chicu: Este mult loc de îmbunătățire atunci când vorbim despre eficiența cheltuielilor publice

Ion Chicu: Este mult loc de îmbunătățire atunci când vorbim despre eficiența cheltuielilor publice

Subiectul majorării investițiilor publice în infrastructură, în domeniul educației, în agricultură și mediu, prevăzute în Planul de Acțiuni al Guvernului, a fost discutat în cadrul unei ședințe convocată de premierul Ion Chicu și la care au participat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 14:41 de Ana Marchitan

Școala pentru românii din Poroșcovo prinde contur

Școala pentru românii din Poroșcovo prinde contur Foto: Școala din Poroșcovo

Comunitatea izolată de români/volohi din Poroșcovo, o mică localitate din regiunea Transcarpatia, Ucraina, ar putea avea în curând o școala. Părintele Eftimie Mitra, sprijinul românilori/volohi din regiune a anunțat despre ultimile lucrări care au avut loc în acest sens.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:46

Regina Elisabeta angajează o persoană care să se ocupe de paginile ei de Facebook și Instagram. Ce salariu oferă

Regina Elisabeta angajează o persoană care să se ocupe de paginile ei de Facebook și Instagram. Ce salariu oferă

Familia Regala a Marii Britanii face angajari. Astfel, regina Elisabeta a II-a cauta o persoana care sa se ocupe de conturile de social media ale Casei de Windsor. Salariul este avantajos: 50.000 de lire sterline pe an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:41

Vreme de weekend. Maxime de pana la +11 grade și cer noros se așteaptă în capitală. Ce temperaturi vom avea în urmatoarele zile/ FOTO

Vreme de weekend. Maxime de pana la +11 grade și cer noros se așteaptă în capitală. Ce temperaturi vom avea în urmatoarele zile/ FOTO

Potrivit meteorologilor, astazi, se prevede cer variabil. Presiunea atmosferica va fi scazuta. In urmatoarele zile vremea se va incalzi usor. In cursul noptii, in nord se asteapta 1 grade, ziua termometrele vor indica 10 grade.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:38

Piton de trei metri, ascuns printre ornamentele din bradul de Crăciun. Cum a fost observat// FOTO

Piton de trei metri, ascuns printre ornamentele din bradul de Crăciun. Cum a fost observat// FOTO

O femeie din Australia a descoperit, printre ornamentele din bradul său împodobit, un piton de trei metri lungime. Leanne Chapman şi soţul ei, din Brisbane, Australia, s-au întors acasă şi au fost alertaţi de comportamentul neobişnuit al păsărilor din balcon. „Sunt...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2019, ora: 07:47

REVOLUȚIA ANTI-CEAUȘESCU din ROMÂNIA. 14 decembrie - 15 decembrie încep PRIMELE MIȘCĂRI la IAȘI și TIMIȘOARA

REVOLUȚIA ANTI-CEAUȘESCU din ROMÂNIA. 14 decembrie - 15 decembrie încep PRIMELE MIȘCĂRI la IAȘI și TIMIȘOARA

La 14 decembrie 1989 are loc o tentativă de organizare a unei manifestaţii anti-ceauşiste la Iaşi care este zădărnicită de forţele de represiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 07:32

OPINIE despre unirea unioniștilor /// Trebuie cooptați lideri noi, credibili. Dacă se va merge pe formulele vechi, nu cred că se va ajunge la schimbare

OPINIE despre unirea unioniștilor /// Trebuie cooptați lideri noi, credibili. Dacă se va merge pe formulele vechi, nu cred că se va ajunge la schimbare

Partidul Liberal propune crearea unei Mișcări Unioniste în Republica Moldova din care să facă parte toate formațiunile care optează pentru unirea cu România și care să participe în comun la alegerile parlamentare și la scrutinul prezidențial din anul viitor. Asemenea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 07:29

Ce temperaturi vor fi în weekend și următoarele 7 zile

Ce temperaturi vor fi în weekend și următoarele 7 zile

Vremea o ia razna! Meteorologii promit temperaturi de până la 14 grade în săptămâna ce urmează și zile cu soare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 14 Decembrie 2019, ora: 04:53

14 decembrie 1467 - Armata lui Ştefan cel Mare incendiază oraşului Baia (Moldova) şi atacă pe invadatorii unguri

La 14-15 decembrie 1467, noaptea, armata moldovenească (circa 12.000 de oşteni), comandată de Ştefan cel Mare, dă foc oraşului Baia, fosta capitală a Ţării Moldovei, şi atacă pe invadatorii unguri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2019, ora: 03:14

Cum reduci porția de mâncare, dar să nu rămâi flămând!

Mestecaţi îndelung o bucată de pâine. La un moment dat, veţi simţi gustul dulce, semn că amidonul a fost descompus în glucoză. Aşa reduceţi porţiile imense de mâncare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 18:48

Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei

Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei

Tradiție cu năbădăi. Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei. Acestea au fost furate, iar apoi lăsate la staţia terminus 31.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 18:35

Focuri de armă, în centrul capitalei/ VDEO

Focuri de armă, în centrul capitalei/ VDEO

Focuri de armă în centrul capitalei. Un polițist a fost reținut de ofițerii anticorupție, în momentul în care lua 1.000 de euro mită de la un șofer, prins anterior băut la volan. Totul s-a întâmplat în după-amiaza de 13 decembrie, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 15:54

Statul a înglodat-o în datorii, iar privații o salvează! Datoriile imense ale Companiei „Air Moldova”, lichidate

Statul a înglodat-o în datorii, iar privații o salvează! Datoriile imense ale Companiei „Air Moldova”, lichidate

La un an de la privatizare, fosta companie de stat „Air Moldova” scapă de o bună parte din povara datoriilor. „Civil Aviation Group”, actualul proprietar privat al „Air Moldova”, a reușit performanța de a rambursa, din banii câștigați din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 15:50

România este cel mai mare exportator de viori din UE

România este cel mai mare exportator de viori din UE

Satele membre ale Uniunii Europene au exportat anul trecut 105.000 viori, în valoare de 23,3 milioane de euro, iar România este cel mai mare exportator de viori al UE în restul lumii, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică, scrie euractiv.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:49

Iată cât de periculoase sunt mezelurile

Iată cât de periculoase sunt mezelurile

Românii sunt înnebuniţi după mezeluri, arată un studiu recent, peste 60% consumând cel puţin o dată pe săptămână astfel de produse. Nutriţioniştii şi medicii avertizează însă că mezelurile de pe piaţa românească sunt, în mare parte, de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:45

Cea mai bună reţetă de nuci umplute

Cea mai bună reţetă de nuci umplute

 În amintirea anilor de copilărie, când nicio masă de sărbătoare nu era completă fără cozonac, nuci umplute, „faguri" lipiţi cu şerbet şi prăjitură albă ca zăpada, va propunem să vă aromaţi bucătăria şi să vă răsfăţaţi simţurile cu reţeta de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:39

Ion Ceban: Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților, în PMAN

Ion Ceban: Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților, în PMAN

Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților. Primarul Ion Ceban informează locuitorii Capitalei că aceștia pot fi întâlniți lângă Pomul de Crăciun din Piața Marii Adunări Naționale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:36

Expert: Asistăm la schimbarea tendințelor economice pe fondul creșterii ponderii construcțiilor și serviciilor publice

Expert: Asistăm la schimbarea tendințelor economice pe fondul creșterii ponderii construcțiilor și serviciilor publice

Ascensiunea unor sectoare, inclusiv industria, arată schimbarea tendințelor economice, a opinat în cadrul emisiunii ”15 minute de realism economic”, economistul Ion Tornea. Potrivit lui, asistăm la avansul sectorului construcțiilor, care a ajuns la o pondere de 10 la sută...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 13:30

Donald Trump îl felicită pe Boris Johnson pentru victoria obținută

Donald Trump îl felicită pe Boris Johnson pentru victoria obținută

Președintele american Donald Trump l-a felicitat vineri pe premierul britanic Boris Johnson pentru victoria obținută de formațiunea sa politică, Partidul Conservator, în scrutinul parlamentar din Marea Britanie, relatează site-ul agenției Reuters.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)