Astăzi 14 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 15:14
Abonamente

Constantin Tănase 4 Septembrie 2017, ora 00:10    Din editia print

Marime Font

Despre ura și iubirea dintre popoare: răspunsul meu celor cu mintea tulbure

Apariţia articolului meu „Azi, declarăm începutul războiului. Ori, ori” (Vezi Timpul.md) în ziua când Parlamentul de la Chişinău ratifica Acordul de Asociere a RM la UE a provocat grave accese de isterie în tabăra agenţilor de influenţă a Rusiei din Chişinău. 

Tonalitatea şi terminologia comentariilor au fost cele folosite tradițional de propaganda de la Kremlin împotriva celor care protestează contra imperialismului rusesc: naționalism, xenofobie, rusofobie, nazism şi toate celelalte.

Pe o reţea socială, un cunoscut ostaş al coloanei a cincea a Moscovei, unul cu inima tulbure de iubire faţă de ruşi şi de ură faţă de români, s-a arătat revoltat de faptul că articolul cu pricina a fost tradus în limba rusă: „Eu iaca nu pricep, se frăsuia acesta, de ce traduceți în rusă și publicați pe site astfel de aiureli xenofobe? Ca să întăriți în comunitatea rusofonă sentimentul că toată presa de limba romană/moldovenească e rusofobă? Apar atâtea texte bune și critice, tefere și înțelepte în română, iar voi, hop și îl traduceți pe Tănase...”.


Ce „aiureli xenofobe” conține respectivul articol? Iată ce am scris despre minoritatea rusofonă, citez: „Minoritatea rusofonă care funcționează la noi pe post de „coloana a cincea” a Imperiului a fost întotdeauna împotriva noastră. A fost împotriva noastră în 1918, când a votat contra, în Sfatul Țării, Unirii cu Țara. A fost împotriva noastră în iunie 1940 când a întâlnit cu flori tancurile sovietice. A fost împotriva noastră în 1989 când noi am cerut Limbă și Alfabet. A fost împotriva noastră în 1991 când ne-am declarat Independența. E împotriva noastră și astăzi când R. Moldova semnează Acordul de Asociere la Uniunea Europeană”.

Aşadar, rog să mi se indice: unde nu am dreptate?! Care e aici „aiureala xenofobă”?!
Cunosc această logică imperialistă rusească: rusul te bate cu biciul şi tu dacă constați asta, eşti rusofob; rusul îşi ţine armata sa pe teritoriul țării tale şi dacă tu constați acest adevăr, eşti rusofob; rusul ţi-a ocupat o parte a teritoriului țării tale şi dacă tu constaţi acest adevăr, eşti rusofob şi xenofob; rusul a deznaționalizat și rusificat Basarabia ocupată și tu dacă constați acest adevăr, ești rusofob și xenofob…

Aș dori să mi se răspundă punctual și cu argumente factologice la o „simplă întrebare”: a fost oare vreodată minoritatea rusofonă din Moldova (Basarabia) solidară cu aspiraţiile şi idealurile naționale ale românilor moldoveni? În contextul respectivei întrebări fac următoarea precizare: din anumite motive nu am participat la şedinţele Sfatului Ţării din 1918; din aceleaşi motive nu am participat nici pe 28 iunie 1940 la intrarea Armatei Roşii în Chişinău… La evenimentele din 1989 şi 1991 însă am participat activ - şi nu doar ca simplu martor ocular, ci ca subiect! Minoritatea rusofonă condusă de INTERFRONT – pe unii din reprezentanții acestuia îi putem vedea și azi la ecranele tv! - a luptat activ împotriva adoptării limbii române ca limbă oficială şi împotriva declarării Independenţei R. Moldova. E un fapt istoric foarte bine cunoscut şi ușor verificabil. La fel de adevărat şi verificabil e faptul că minoritatea rusofonă astăzi e împotriva cursului proeuropean al RM şi ne trage înapoi, într-o „uniune vamală asiatică” care se numește … URSS!

În articolul cu pricina eu doar am constatat acest fapt, adevăr istoric. A recunoaşte un adevăr istoric, ierte-mi-se insistența, înseamnă oare a fi „xenofob”, „rusofob” şi „nazist”? Dar cum se numește în acest caz politica unei țări care de un sfert de veac (după ce ne-am declarat Independența) se amestecă brutal în treburile noastre interne, menține armata sa în țara noastră, ocupă o parte a teritoriului nostru național, ne organizează cu regularitate fel de fel de blocade economice, întreține în țara noastră o puternică „coloană a cincea”, controlează spațiul nostru informațional ș.a.m.d.?

Cum ar răspunde la aceste întrebări un om care nu are mintea tulbure?

Iată, deci, răspunsul meu celora cu mintea tulbure: a nu iubi pe cineva nu înseamnă a urî. Pentru propaganda rusească toți cei care își apără „nevoia, sărăcia și neamul” sunt declarați „xenofobi” și „naziști”. „Xenofobi” și „naziști” sunt românii din RM, care vor în Europa, la fel și ucrainenii care azi se apără de „iubirea” rusească. Caut argumente și motive pentru a iubi Rusia putinistă (imperialistă), și nu găsesc.
Poate cineva le-a găsit? Dați-mi lista.

Constantin Tănase
14 iulie 2014

 

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:13

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a păstrat astăzi, 14 noiembrie, verdictul Curții de Apel în dosarul lui Veaceslav Platon. Magistrații CSJ au declarat drept neîntemeiat recursul depus de avocații acestuia împotriva deciziei CA. Prin urmare, a fost menținută condamnarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:09

Raportorul Parlamentului European pentru Georgia, Andrej Mamikins, a criticat, într-un discurs rostit marți seara, dorința unor deputați de a critica această țară, în condițiile în care acolo se desfășoară alegeri prezidențiale. Înaltul oficial de a Bruxelles...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Natalia Hadârcă

La această concluzie a ajuns un grup de cercetători care a studiat situația comunităților din apropierea frontierei Localitățile de pe ambele maluri ale Prutului au fost puternic ideologizate în perioada sovietică. Oamenilor li se impunea ideea că, pe celălalt mal, nu pot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:34

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

Serviciul de Informaţii şi Securitate de comun cu Procuratura mun. Chişinău, Oficiul Principal au realizat o operaţiune complexă în cadrul căreia a fost destructurată activitatea unei formaţiuni paramilitare ilegale, care acţiona sub paravanul aşa-numitor jocuri de tip...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:29

O petiţie însoţită de peste 100 de mii de semnături a fost depusă, astăzi, de către secretarul general-adjunct al PDM, deputatul Eugen Nichiforciuc, la sediul Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova. Prin acestă petiție se solicită sprijinul instituţiilor europene...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:57

Partidul Democrat din Moldova se bucură acum de cea mai mare încredere din ultimii ani. Peste 16 la sută dintre cetățeni sunt gata să voteze pentru această formațiune, dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare. Această tendință se menține timp de doi ani. Celelalte partide...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:38

Ministrul de Interne, Alexandru Jizdan, consideră că poliţiştii care stau ascunşi pe traseele naţionale cu scopul de a obţine bani de la şoferii care depăşesc limita de viteză trebuie să stea la puşcărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:06

Secretarul american al Energiei, Rick Perry, a cerut Ungariei și vecinilor săi să renunțe la conductele rusești de gaze, care, potrivit Washingtonului, sunt folosite pentru a întări presiunea Moscovei în Europa Centrală și de Est, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:56

Iernile lungi şi grele din România intră în istorie. După zece luni de extreme şi recorduri naţionale, în ţara noastră urmează o iarnă blândă, cu episoade scurte de zăpadă şi ger.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:53

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:51

Europarlamentarul lituanian Petras Austrevicius este una dintre vocile critice la adresa ţării noastre. Acesta și-a exprimat în repetate rânduri nemulţumirea faţă de adoptarea legii votului mixt din Republica Moldova. Asta deşi a fost ales de trei ori în Parlamentul de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:40

 Moldova așteaptă de la Uniunea Europeană un raport instituțional echilibrat, obiectiv, care să analizeze implementarea Acordului de Asociere, nu un document politizat, care face jocul electoral al opoziției de la Chișinău. Declarația a fost făcută de către președintele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 14 Noiembrie 2018, ora: 08:06

Organizațiile maghiare de extrema dreapta desfășoară contra cost campanii agresive împotriva NATO și UE și alimentează conflictul interetnic din vestul Ucrainei, scrie astazi publicatia EUobserver.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:44

Prețul barilului de petrolul a scăzut puternic, marți, accentuând tendința de scădere abruptă, pe măsură ce oferta tot mai mare pare pregătită să depășească cererea anul viitor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:24

Un preot care s-a urcat la volan beat a provocat o nenorocire marţi seară, în Suceava. Ameţit bine de aburii alcoolului, George Ionuţ Apetrei a scăpat maşina de sub control şi a intrat în plin două femei care mergeau pe margine unui drum din Mitocu Dragomirnei. După impactul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:23

Cel de-al optulea și ultimul sezon al serialului Game of Thrones (n.r. Urzeala Tronurilor) va fi lansat în luna aprilie, 2019, au anunțat producătorii. Reprezentanții HBO au confirmat că serialul se va întoarce în prima jumătate a anului 2019, însă nu au dezvăluit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:14

 Horoscopul din 14 noiembrie favorizează planul profesional al zodiilor. Astrele sunt binefăcătoare cu nativii zodiacului. Horoscopul zilnic din 14 noiembrie anunță succese profesionale și bani pentru o zodie! Viața i se schimbă radical!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Preotul care muncește în construcții peste hotare Din editia print

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:00

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Vremea continuă să se răcească, iar mâine am putea avea parte şi de primii fulgi. Noaptea izolat, iar ziua pe arii extinse vor cădea precipitații slabe sub formă de ploaie, la nord sub formă de lapoviță. Vântul va sufla din Sud-Est slab la moderat.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:45

Un nivel ridicat al tensiunii arteriale impune necesitatea adoptării unei diete sărace în sodiu şi grăsimi. Aşadar, iată care sunt alimentele pe care ar trebui să le excluzi din regimul tău alimentar dacă ai tensiunea mărită.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:04

Conducătorii auto sunt îndemnați să-și echipeze autovehiculul cu pneuri corespunzătoare, să adapteze viteza la condițiile de drum și să folosească sistemul de iluminare-semnalizare, cât și pe cel de dezaburire pentru a vedea și a se face văzuți în trafic.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:03

Autoritatea Europeană pentru Siguranţa Alimentară (EFSA) a recomandat miercuri statelor din UE să fixeze dozele zilnice maximale în privinţa consumului de cafea, dincolo de care această băutură devine nocivă pentru sănătate, informează site-ul francetvinfo.fr, citat de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 23:03

La 13 noiembrie 1918 Ungaria semna armistițiul de la Belgrad cu Puterile Aliate.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)