Astăzi 14 Decembrie 2018, Vineri - Ultima actualizare la ora 15:36
Abonamente

Actualitate 10 August 2018, ora 14:16

Detalii îngrozitoare, care vă pot afecta emoțional, despre crima dublă din raionul Soroca

Marime Font

Cele două femei, mamă şi fiică, din raionul Soroca, ar fi fost arse de vii, acestea fiind inconştiente în momente în care suspectul încerca să-şi ascundă urma. Mai mult decât atât, în timpul interogatoriului, individul de 22 de ani a recunoscut şi o altă crimă săvârşită în 2012. Despre acest lucru a anunţat şeful Direcţiei Combaterea Crimelor Grave INI, Igor Zglavuţa.

Tragedia s-a întâmplat la începutul lunii iulie, într-o pădure situată între satele Pârliţa şi Dumbrăveni de pe traseul Soroca-Floreşti, dar crima a fost descoperită abia acum. Primul cadavrul a fost descoperit pe 1 august. În jurul acestuia oamenii legii au găsit mai multe lucruri arse. Ulterior, în data de 4 august, în urma unei cercetări suplimentare a zonei, poliţiştii au descoperit cel de-al doilea cadavru la o distanţă de aproape un kilometru.

În urma unei informaţii operative a fost reţinut un suspect. E vorba de un tânăr de 22 de ani, care în urma discuţiilor şi-a recunoscut vina pe deplin. Bănuitul a declarat că victimele l-au rugat să le ia cu maşina şi să le ducă până în preajma oraşului Soroca. Între timp între cei trei a apărut un conflict spontan care s-a sfârşit tragic.

„Și cum alergam eu după dânsa, am ajuns-o din urmă și am lovit-o cu pumnul la cap. Ea o căzut jos. Am venit la mașină ca să mă duc înspre casă. Când m-am urcat în mașină, am văzut-o pe cealaltă la vreo 200 – 300 de metri de la mașină. Ea o fugit, m-o amenințat că ele o sunat și nu știu ce, că o să mă găsească. Și eu am ajuns-o din urmă și am lovit-o. (…) O început a plânge, o zis că îți fac tot ce vrei numai dă-mi pace să mă duc acasă. Și i-am zis să aibă relații sexuale și ea o dat acordul. După asta am urcat în automobil și am ajuns la 20-30 de metri și am lovit-o cu automobilul. Și de acolo am apucat-o de mâini și am adus-o aici, în locul ista. (…) M-am întors înapoi la automobil și am găsit o sticlă de plastic și cu un șlang (furtun n.r.) de silicon am scos aproximativ un litru de benzină. Am venit și am stropit-o cu benzină și am aruncat și șlangul”, povestește suspectul.

Mai mult decât atât, acesta a declarat că în 2012 a omorât şi o altă minoră în vârstă de 15 ani, care până astăzi figura pe lista persoanelor dispărute fără urmă.

Individul a declarat că se afla alături de fată când aceasta ar fi căzut de pe bicicletă şi s-ar fi rănit grav. Speriat, suspectul i-ar fi aruncat corpul într-un iaz din preajma localităţii Dumbrăveni.

Oamenii legii au efectuat verificări şi au descoperit oseminte în iazul şi locul indicat de suspect. Expertiza va demonstra dacă acestea aparţin fetei dispărute în 2012.

Suspectul riscă închisoare pe viaţă.

Sursa: voceabasarabiei.md

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:27

NATO a denunțat vineri decizia Kosovo de a transforma forțele sale de securitate în armată și va "reexamina nivelul angajamentului" alianței în această țară, a declarat secretarul general al Alianței, Jens Stoltenberg, citat de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:25

Circa 8 la sută dintre lucările de construcţie a complexului polivalent Chişinău Arena sunt deja executate. Informaţia a fost prezentată astăzi, în plenul Parlamentului, de către speakerul Andrian Candu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:07

OrheiLand-ul se pregătește de lansarea celui mare Târg de Crăciun

OrheiLand-ul se pregătește de lansarea celui mare Târg de Crăciun

Lucrările de amenajare a celui mai grandios Târg de Crăciun din ţară, care va avea loc la ”OrheiLand”, sunt pe ultima sută de metri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:05

Maria Butina RECUNOAȘTE că a complotat la ordinele Kremlinului. Va COOPERA cu procurorii din SUA

Maria Butina, o rusoaică acuzată că a vrut să se infiltreze în organizaţii americane între care şi puternica National Rifle Association (NRA), a pledat vionovată de un singur capăt de inculpare cu privire la ”complot”, într-un tribunal federal, la Washington,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:39

Actualul primar de Orhei, fostul președinte al consiliului de administrație de la Banca de Economii, Ilan Șor, deține foarte multe informații despre modul în care unele forțe străine încercau să compromită vectorul european al Republicii Moldova. De acest lucru este convins...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:22

O lume încordată, o lume marcată de violenţe şi de dispute politice – aceasta este imaginea reflectată în presa internaţională de astăzi, iar eventuale semnale de destindere întârzie să apară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:13

Cetăţenii Republicii Moldova vor beneficia de salarii majorate şi în anul 2019, după alegerile parlamentare, dar şi mulţi ani înainte. Premierul Pavel Filip a făcut această declaraţie astăzi, în plenul Parlamentului, în timpul prezentării raportului de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:52

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Planurile serviciilor speciale străine, care încercau să deturneze parcursul european al Republicii Moldova cu mâinile lui Veaceslav Platon, au fost zădărnicite de către liderul PDM, Vlad Plahotniuc. Cu susținerea Occidentului, acesta a pus capăt schemelor de spălare a banilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:12

Un avion de pasageri care efectua un zbor de la Seattle la Dallas a fost nevoit să se întoarcă, la câteva ore de la decolare, pentru că la bord fusese uitată o inimă umană, potrivit BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:08

 Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, joi la Bruxelles, că România este pregătită pentru preluarea Preşedinţiei Consiliului UE în ianuarie, precizând că ţara noastră este într-o fază bună, cu toate că în trecut au existat sincope.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 10:41

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Veaceslav Platon a plătit milioane de euro fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, pentru a promova campanii de lobby împotriva Republicii Moldova în Occident. Acest lucru rezultă din așa-numitul ”carnețel al lui Platon”, care a ajuns în...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2018, ora: 09:44 de George Mârzencu

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II) INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II)  INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte Din editia print

După cum scriam în prima parte a acestui articol, în noaptea de 4 spre 5 iunie 1944, peste 450 de bombardiere grele sovietice, inclusiv de fabricație americană, achiziționate în temeiul Legii americane de împrumut și închiriere Lend-lease, au bombardat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:32

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Președintele Igor Dodon, care a anunțat că ar putea candida pe listele Partidului Socialiștilor la următoarele alegeri parlamentare, nu-și dorește în realitate ca formațiunea să obțină majoritatea după scrutin. Acest lucru l-ar forța să formeze guvernarea și să facă față...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:31

Casa Albă: Întânirea lui Putin cu Trump va avea loc doar după ELIBERAREA marinarilor ucraineni

Consilierul președintelui SUA în probleme de securitate națională, John Bolton, a declarat că întâlnirea dintre liderii Rusiei și Statelor Unite, Vladimir Putin și Donald Trump, ar putea avea loc doar după eliberarea de către Rusia a navelor ucrainene și a echipajelor,...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 14 Decembrie 2018, ora: 08:45

Horoscop 14 decembrie 2018. Cine intră astăzi într-o relație amoroasă

Horoscop 14 decembrie 2018 - Răspunsurile pe care le-aşteptam cu-nfrigurare vor sosi, oamenii pe care-i dorim în viaţa noastră ne dau un semn de viaţă şi poate chiar vin şi o să fie un balsam sufletesc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 07:56

Atacatorul din Strasbourg a fost împușcat mortal de polițiștii francezi. Forţele de ordine au fost aplaudate minute în şir de localnici

Atacatorul din Strasbourg a fost împușcat mortal de polițiștii francezi. Forţele de ordine au fost aplaudate minute în şir de localnici

La 48 de ore de la atacul cumplit din Strasbourg, autorul a fost ucis de poliţiştii francezi. Individul a fost identificat de trei agenţi care au deschis focul în momentul în care el a început să tragă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 07:44 de Natalia Hadârcă

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova Din editia print

Analiștii politici atenționează asupra pericolului imixtiunii Rusiei în treburile interne ale statului nostru Deși oficial ar trebui să-și dea startul pe 25 ianuarie 2019, campania electorală pentru alegerile parlamentare din R. Moldova a început pentru Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2018, ora: 02:14

Mestecaţi îndelung o bucată de pâine. La un moment dat, veţi simţi gustul dulce, semn că amidonul a fost descompus în glucoză. Aşa reduceţi porţiile imense de mâncare.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2018, ora: 01:13

Varza este bogată în fibre alimentare, are puţine calorii, multe minerale şi vitamine şi ajută să slăbim natural .

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2018, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 00:11

Die Welt: Putin își pregătește fiica pentru succesiune la conducerea Rusiei? (VIDEO)

„Fiica lui Putin, care pana acum a evitat să apară în presă, a acordta un interviu la televizor. Acum rușii se întreabă dacă nu cumva Putin o consideră drept succesoarea sa, pentru că zvonurile despre plecarea presedintelui circulă deja de multă vreme”, scrie Die...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 22:33

Patrick J. Deenen este un profesor de științe politice care a predat la diverse universități americane de prim rang. Eseul care urmează a fost publicat în 2016 și sintetizează drama umană și civilizațională observată de acest dascăl la elevii săi. Cea mai afluentă generație...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 22:04

Reacția bolnăvicioasă a mai multor instituții de presă și jurnaliști la dezvăluirile făcute de fostul adjunct al șefului Secției Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor de la CNA, Mihail Gofman, confirmă legăturile acestora cu gruparea Platon-Țopa, implicată în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 19:14

 Actriţa Natalie Portman este de părere că legea care defineşte Israelul exclusiv ca „stat-naţiune al poporului evreu”, adoptată în iulie, este rasistă.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)