Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 10:43
Abonamente

Actualitate 24 Martie 2014, ora 07:58

Recensământ 2014Directorii de licee susțin campania „Vorbesc românește, sunt, deci, român!”

Marime Font

Ne bucurăm că am găsit susținere printre cadrele didactice din mai multe licee naționale din Republica Moldova.  

Directorii instituțiilor ne-au asigurat că una din misiunile lor este cultivarea vorbirii corecte a limbii române în rândul elevilor la toate orele de studiu.

Rodica Guțu, directorul LT „George Coșbuc”, Bălți


Indiscutabil, susțin această campanie pentru că sunt și profesoară de limbă română. Sunt cea care propagă în instituție disciplina în cauză. În liceul nostru nivelul de cunoaștere a limbii este bun, dar la nivel de municipiu este nesatisfăcător.

Galina Cărăuș, directorul Liceului „Dante Alighieri”, Chișinău

Noi susținem campania TIMPUL. Am discutat pe tema asta cu profesorii liceului. Noi deja am făcut o campanie similară în cadrul instituției. Îndemnăm și rudele să vorbească corect. Noi suntem acei patrioți care am ținut întotdeauna la limba română.

Eleonora Goncear, directorul Liceului „Iulia Hașdeu”, Chișinău



E indiscutabil că vorbim limba română. E un adevăr care a fost demonstrat și științific, și legal, prin hotărârea Curții Constituționale. Nu mai poate fi vorba de o altfel de limbă. Cred că aici nu mai este niciun dubiu. În societate întotdeauna vor fi păreri împărțite în funcție de educația pe care au primit-o oamenii după 1940. Îmi pare că acum lumea privește altfel lucrurile. Ar fi greșit să spunem că generația tânără nu este interesată să vorbească corect limba română, dar sunt și indivizi care nu vor să cunoască mai multe și rămân la nivelul vorbirii de bucătărie.

Leonid Amoașii, directorul LT „Mihai Eminescu”, Bălți


Eu am să vă spun două lucruri pe care niciodată nu le-am pus la îndoială: eu sunt român și vorbesc limba română. Sunt român de jure și de facto. Fiind directorul unui liceu național ar fi o greșeală foarte mare din partea mea, chiar dacă nu aș avea aceste concepții, să afirm că sunt moldovean și vorbesc moldovenește. Nu e normal. Eu predau unor copii care trebuie să știe de unde vin. Și postul mă obligă. Al treilea moment e că eu sunt orheian, dintr-o regiune unde au trăit români adevărați.

Elena Godovaniuc, directorul Liceului Teoretic din satul Brăviceni, raionul Călărași


În primul rând, sunt profesoară de limba română. Ceea ce facem la ore e să-i învățăm pe elevi să vorbească corect și să știe că limba este română și din punct de vedere științific, și din punct de vedere politic. Cred că este o campanie bună, pentru că cetățenii trebuie să aibă și o poziție civică. Chestiunea limbii este o problemă a identității naționale și cred că o să persiste mult timp, dar dacă cineva vorbește despre asta, deja e bine.

Mediul are o influență foarte mare asupra limbii. Elevul vorbește într-un fel la ore, și altfel el vorbește în afara orelor. Chiar am planificat o evaluare tematică luna aceasta „Dezvoltarea competențelor verbale la elevi”. Vrem ca la toate disciplinele profesorii să vorbească corect și lucrul acesta să-l ceară și de la elevi, pentru că am observat că nu este tot timpul așa.

Rica Cernat, directorul LT „Alexei Mateevici”, satul Zaim, raionul Căușeni


Suntem români din talpă. Avem tradițiile noastre. Nu avem o altă limbă, decât limba română, nu poate fi așa-zisa limba moldovenească sau limba transnistreană. E limba română pe care o avem de la strămoși. Suntem aproape de Transnistria, dar nu putem să afirmăm că moldovenii de acolo vorbesc o altă limbă. Sunt desigur niște regionalisme, dar practic, este aceeași limbă română. Copiii noștri se străduiesc să o vorbească curat, dar unii mai folosesc rusisme.

Mitrofan Dionisie, directorul LT „Petru Rareș”, Soroca


Eu cred că un director de liceu nu poate să spună că el nu vorbește românește. Noi trăim în Republica Moldova, suntem moldoveni, dar vorbim românește. Eu cred că toată lumea înțelege lucrul acesta și campania dvs. e binevenită. Corpul didactic cultivă o vorbire corectă, ne străduim să lichidăm cuvintele rusești pe care le foloseam în vocabularul nostru înainte. Asta o altoim și la copii. Altfel, unde ajungem? Eu sunt profesor de fizică, dar pe parcursul orelor, ne străduim să vorbim românește, să arătăm un exemplu și pentru tânăra generație, ei de la noi învață, de la părinți.

Aliona Caduc, directorul LT „Grigore Vieru”, Briceni


Susținem campania pentru că noi tot suntem români basarabeni. Cred că sunt divergențe între generațiile tinere și cele care au făcut studii și au învățat „limba moldovenească”. Cred că asta e divergența cea mai mare, pentru că nu au informația corectă din punct de vedere științific. Din păcate, toți încearcă să se dea cu părerea numai nu specialiștii. Politicienii, în loc să ia măsuri de ridicare a economiei, discută problema limbii. Ar fi bine ca populația să fie informată de către oamenii de știință în vederea cunoașterii ce limbă vorbim, să nu se axeze doar pe cronicele lui Grigore Ureche, care a scris, bunăoară că limba noastră este moldovenească, dar să se mai gândească și la diaconul Coresi și la alți cărturari ai perioadei de literatură veche care au ținut și au promovat limba română.

Campania trebuie promovată, și noi de exemplu, în cadrul liceului nostru, avem lecții și discutăm cu copiii despre limba română. Prin intermediul cunoștințelor pe care le capătă, și a meselor rotunde pe care le desfășurăm încearcă să convingă și ei părinții acasă că vorbim limba română și nu moldovenească. Susținem campania dvs., numai că mă tem să fim prea puțini care promovăm adevărata valoare a limbii române și suntem prea puțin ascultați.  

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)