Astăzi 13 August 2020, Joi - Ultima actualizare la 12 August 2020
Abonamente

Comentariu 15 Februarie 2012, ora 05:50    Din editia print

Marime Font

Dorul de Siberia şi discursul lui Ghimpu

Că alegătorii simpli s-au săturat de jocurile murdare ale politicienilor - e un lucru deja normal în Moldova. Mulţi tineri n-au votat niciodată şi nici n-au de gând. 

Unii au votat şi acum le pare rău. Viitorul e în mâinile bătrânilor, care votează din obişnuinţă. Dar când vezi că şi politicienii s-au săturat de mascarada lor şi nu mai au de gând să participe cumva la ea - cred că e o noutate pentru Moldova.

Aşa am simţit eu discursul lui Mihai Ghimpu, în care a declarat că nu mai are chef de jocurile din interiorul AIE şi că PL nu va propune pe cineva pentru preşedinţie, dar şi că renunţă la funcţia de spicher al Parlamentului. Prima impresie după acel discurs e că Ghimpu a fost frânt de cel care declara în aceeaşi zi la În profunzime: „În primul rând, Dodon este creatura părinţilor săi de la Sadova şi a strămoşilor săi”, adică de dom’ Dodon care continuă să vorbească despre el la persoana a treia, semn clar de megalomanie, despre care am mai scris (MEGALOMANÍE s.f. Grandomanie. ** (Med.) Nebunie care constă în obsesia măririi, a gloriei, a grandorii. [Gen. -iei. / < fr. mégalomanie, cf. gr. megas - mare, mania - nebunie]). Dar asta a fost doar prima impresie, pentru că s-a văzut clar că Ghimpu nu mai doreşte de fapt să facă parte dintr-o ecuaţie în care intră şi Dodon.

Loading...


Altceva mi-a sunat mie foarte sumbru în discursul lui Mihai Ghimpu. Referinţa foarte clară la Moscova: „Noi nu pretindem la funcţii. Ştiam că nu voi ajunge în funcţia de spicher. Cei de la Moscova nu vor ca Ghimpu să fie spicher. Şi cei doi cu Dodon au fost la Moscova”. Se pare că independenţa Moldovei e doar pe hârtie, că rămânem în continuare o republică sau o gubernie a Rusiei şi că totul se hotărăşte acolo. Jenant şi umilitor, de parcă am fi o ţară de sclavi - sclavii ruşilor.

Ca în comentariile şcolare, natura parcă a confirmat vorbele lui Ghimpu. Graniţele spre România au fost închise, iar zăpezile au căzut peste Moldova ca în Siberia. Cuiva îi este dor de Siberia.

P.S. Zilele astea, când am vrut să-mi cumpăr ţigări de la un chioşc din Râşcani, doi tineri mureau de râs. Mi-au spus: nu o să-ţi dea ţigări dacă ceri în română. Aveau dreptate.

Un articol de: Alexandru Vakulovski Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 12 August 2020, ora: 18:31

Spectacolul cu stele căzătoare în România: când poți vedea Perseidele

Spectacolul cu stele căzătoare în România: când poți vedea Perseidele

Mulți așteaptă noaptea specială în care se spune că orice dorință ți-ai pune, ea se va îndeplini. Fie că este mit sau o credință din folclor, noaptea perseidelor este un adevărat spectacol și o încântare pentru ochiul uman.

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 12 August 2020, ora: 18:05

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

În imagini se vede clar cum „producătorii” amestecă un lapte ieftin cumpărat din magazin cu apă, pentru a-l vinde ulterior ca „lapte de casă”.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 17:11

Cifre alarmante! +474 de cazuri noi de infecție Covid și șase decese timp de o zi

Cifre alarmante! +474 de cazuri noi de infecție Covid și șase decese timp de o zi

Încă 474 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova. Este cea mai mare cifră după 19 iulie, când fuseseră confirmate 479 de cazuri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 16:49

VIDEO / Tragicul accident de lângă Soroca unde s-au ciocnit mai multe camioane a fost surprins de o cameră la bord

VIDEO / Tragicul accident de lângă Soroca unde s-au ciocnit mai multe camioane a fost surprins de o cameră la bord

Ieri, în jurul orei 22:40, la intrarea în satul Racovăț, raionul Soroca, a avut loc un accident major cu implicarea a trei autocamioane, soldat cu decesul unui tânăr de 32 de ani și rănirea gravă a unui bărbat de 58 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 12 August 2020, ora: 16:48

Top 7 jocuri pe calculator de jucat în cuplu

Top 7 jocuri pe calculator de jucat în cuplu Din editia print

Jocurile, indiferent de forma lor, fie că vorbim despre jocurile de societate, sporturi, jocuri de petrecere, jocuri de cazinou sau jocurile video și așa mai departe, nu trebuie să lipsească din viața noastră. Iar justificarea este una foarte simplă. Cu atât mai simplă cu cât...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 09:59

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Medicul Virgil Musta, şef de secţie la Spitalul de Boli Infecţioase Victor Babeş din Timişoara, a declarat într-un interviu pentru Hotnews, că a avut şi pacienţi care au rămas sceptici faţă de existenţa bolii COVID-19 chiar şi după ce s-au îmbolnăvit, dar că speră că tot mai...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 12 August 2020, ora: 09:24

OPINIE Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

În timp ce Putin și Dodon îl felicitau pe Lukașenko, la Minsk poliția bătea, gaza și aresta protestatarii ieșiți pe străzi, cu zecile de mii, pentru a denunța fraudarea masivă a alegerilor.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 12 August 2020, ora: 09:22

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Soarta euro a cunoscut o schimbare seismică, scrie Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 12 August 2020, ora: 08:12

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Potrivit primelor informații, trei camioane s-au ciocnit noaptea trecută, ioar unul dintre acestea a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 05:58

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

Castravetii se pot transforma oricand intr-o gustare delicioasa. Dar stiai ca micutele legume pot preveni mahmureala sau pot curate chiuveta bucatariei.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 03:00

Sedentarismul, alimentaţia săracă în calciu, alimentele de tip fast-food, cafeina şi boli precum osteoporoza sensibilizează sistemul osos şi cresc riscul de fracturi. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)