Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 23:15
Abonamente

Media 14 Ianuarie 2014, ora 14:18

blogDragoș Galbur: De ce a picat JurnalTV?

Marime Font

Ieri, am fost printre primii, dacă nu chiar primul, care a postat pe facebook despre faptul că la ora 00.13, operatorul de cablu, SunTV a stopat emiterea postului JurnalTV și încă a 2 posturi, AccentTV (postul PCRM), și RTR (televiziunea rusă). 

Deja până la amiază, în jur de 10 operatori de cablu din Republica Moldova au stopat și ei emiterea JurnalTV-ului, argumentând că s-au conformat deciziei Consiliului Coordonator al Audiovizualului. CCA zice că JurnalTV a manipulat opinia publică și că nu s-au conformat nu știu căror standarte noi, mai în scurt - apă chioară. Este clar că închiderea robinetului celor de la JurnalTV are tentă politică.

Eu am scris și mai scriu, da, îmi pare rău că nu mai am JurnalTV la televizor, nu c-aș fi urmărit știrile și emisiunile sale, dar seara, în pătuc, înainte de somn, mai priveam câte un film bunișor, chiar dacă puteam să-l privesc la comp, îmi este mai comod la TV. În fine, doar de asta mi-e jale că Jurnalul a dispărut de la TV, în rest nu simt nicio compasiune. Chiar dacă îi cunosc pe 80% dintre angajații Jurnalului și chiar dacă mi-au umplut news-feed-ul pe facebook cu mesaje că ”Mafia atacă presa”, că Plahotniuc se răzbună și că ”JurnalTV ești tu!”, asta nu schimbă nimic. Când au închis NIT-ul, aplaudați și postați mesaje de bucurie pe facebook și nu vă gândeați că zeci de oameni au rămas fără loc de muncă. Acuma încercați să vă lingușiți și să vă victimizați, după ce, din lipsă evidentă de profesionalism, ați asigurat chiar voi, dispariția JurnalTV-ului de pe ecranele noastre! Voi, mă refer la cei care conduc acest trust media. Nu trebuia să politizați acest post TV și să-i permiteți lui Sergiu Mocanu să facă PR politic și diferite manevre electorale atât pe jurnal.md, cât și la JurnalTV. Asta a fost greșeala voastră, după cum se vede, fatală. Din start, de când frații Țopa au preluat Jurnalul, acesta a devenit o platformă de a bate în Plahotniuc. Bine, bate bre, dar mai scrie și despre altceva nu doar despre asta. Era o perioadă, când Filat încă nu era în alianță cu Plahotniuc, când Jurnalul posta câte 6-7 știri la rând despre crimele lui Plahotniuc, după care veneau alte 5 știri că Filat e îngerul păzitor al Moldovei. După ce, când ăștia 2 și-au dat mâna, v-ați căcat pe voi și ați început a lovi și în Filat deja, iar lui Sergiu Mocanu cum nu i-a tăcut gura, așa și nu-i tace. Bani și interese, la mijloc. Vezi tu, fostul consilier prezidențial a lui Voronin, vine să ne vorbească adevărul, doar la JurnalTV, cel mai liber post TV din țară. Nu e necesar să absolvești jurnalismul ca să înțelegi că la capitolul știri, editoriale, emisiuni, absolut totul este îndreptat asupra celui care controlează totul, inclusiv CCA-ul, Vlad Plahotniuc. Până și mașinile JurnalTV-ului se alimentează la Petrom, apoi ce mai vreți? Clar că o să vă închidă robinetul. Era doar o chestiune de timp. Voi doar l-ați ajutat și stimulat, prin Sergiu Mocanu.
 
Îmi pare rău pentru fiecare tânăr angajat al JurnalTV-ului, care are acum de suferit, dar care s-a lăsat manipulat de Sergiu Mocanu și de frații Țopa, în conflictele sale de interese cu Plahotniuc. Mă uitam chiar ieri, la ora 12.00, când au ieșit angajații Jurnalului la protest în fața CCA, cine a politizat evenimentul? Cine a venit cu pancarde, stegulețe și semne electorale? Corect, Sergiu Mocanu. Pentru că e an electoral și pentru că se poate de scos dividende din cazul JurnalTV. Gândiți-vă la asta și nu vă lăsați prostiți de cei care vă conduc. Credeți că degeaba au plecat de la JurnalTV, Elena Robu, Rita Ursalovschi, Nata Albot, Oleg Brega, Nicolae Negru și Petru Bogatu? Fiți serioși.


Acuma fiecare poate să întoarcă cum vrea povestea stopării emiterii JurnalTV-ului la televizor, însă așa cum știu cum mă cheamă, așa știu că motivul principal din care se întâmplă tot acest rahat, este politizarea postului TV și transformarea lui într-un ring de luptă dintre frații Țopa & Sergiu Mocanu împotriva lui Plahotniuc. Că Plahotniuc e mafiot, că e controversat, că e nu știu cum... haideți bre, toată lumea știe deja cine e Plahotniuc. Voi arătați-ne cine sunt frații Țopa, de ce stau după hotare, de unde au bani pentru JurnalTV, cât de curat e Sergiu Mocanu, din ce bani trăiește, din ce bani și-a cumpărat avion, puneți-l pe Mocanu să ne explice de ce a profitat de România, atunci când băieții lui au bătut un tânăr la o discotecă din Chișinău, după care s-au ascuns în ambasada României, iar astăzi, vicepreședintele mișcării pe care o conduce, mă atacă, pe facebook, și-mi zice că eu sunt acela care profit de România. Pffff... Să știți, presa care manifestă parțialitate ori partizanat politic, e sortită din start eșecului.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)