Astăzi 20 Mai 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 21:37
Abonamente

Atitudini 22 Decembrie 2012, ora 12:07    Din editia print

Marime Font

Eu l-am cunoscut pe tânărul care şi-a vândut un rinichi ca să se însoare

Poate că nu o să mă credeţi, dar după ce am auzit la radio o ştire că un bărbat dintr-un sat de pe malul Prutului şi-a vândut un rinichi ca să se însoare, m-am gândit să-l caut pe acest domn și să aflu ce l-a determinat să facă acest pas.

Zis şi făcut. Un jurnalist de la radio mi-a dat adresa acestuia, iar un prieten cu maşina m-a repezit până în satul M... Dar, ce dezamăgire! Ion plecase din sat, iar părinţii lui habar nu aveau unde sau nu voiau să-mi spună. Cum să-l găsesc în acest caz? Noroc că pe lumea asta oamenii mai au şi duşmani. Uneori, sunt buni şi ăştia la ceva. Duşmanii familiei Moraru mi-au şi vândut pontul unde şi cum să-l găsesc pe Ion. Am mers aţă în satul X, unde i-am şi dat de urmă lui Ion. Locuia la marginea satului, într-o casă cu două etaje, dar la început mi-a trântit uşa în nas şi a refuzat să mă primească, lăsându-mă pradă viscolului turbat. Văzând că nu mă dau dus, i s-o fi făcut milă de mine şi m-a lăsat să-i trec pragul. Nu ştiu ce l-a făcut să-şi deschidă sufletul şi să-mi istorisească povestea vieţii sale, poate faptul că era singur şi că nu prea avea cu cine să discute într-un sat străin, dar poate sticla de vin pe care am scos-o din geantă. Oricum ar fi, de la un punct încolo a devenit chiar foarte volubil şi mi-a povestit că fugise din satul său de baştină de gura lumii şi că această casă şi-au construit-o din banii câștigați la nuntă. Acum, soţia sa era plecată la Moscova de mai bine de jumătate de an, iar cei doi copii ai lor erau la grădiniţă. Din una în alta, i-am povestit şi eu ce am aflat despre el. Nu am descoperit niciun fel de jenă în vocea sa când mi-a confirmat că şi-a vândut un rinichi ca să se însoare, în urmă cu vreo cinci ani şi ceva şi că nu regretă ceea ce a făcut atunci. Nu aveam altă soluţie, mi-a spus dânsul, odată ce părinţii mei erau contra şi nu voiau să-mi dea bani ca să mă însor, pentru că nu o înghiţeau deloc pe viitoarea mea nevastă, în parte, pentru că era o fată săracă şi se trăgea din neamul Mocanilor, care erau duşmanii noştri de moarte de câteva decenii. După al treilea pahar de vin, Ion mi-a povestit că el a fost primul care a muşcat din mărul vrăjmăşiei dintre ei, după ce Victor, fratele Marianei, i-a spart nasul, fiindcă l-a prins pe el şi pe Mariana jucându-se de-a doctorul şi pacienta. Încă de pe atunci o plăcea pe Mariana şi visa s-o ia de nevastă. Lui Victor însă nu-i surâdea această legătură şi a intrat la idei când l-a surprins pipăindu-i burta surorii sale şi i-a trântit un pumn în nas. După care, tatăl lui Ion l-a întâlnit pe Victor şi a tras în el ca în fasole, iar pe tatăl lui Ion l-a găbuit într-o zi tatăl Marianei şi l-a doborât la pământ, sărind pe pieptul acestuia cu ambele picioare. Cu timpul, duşmănia dintre cele două familii a devenit şi mai crâncenă. Oriunde se ciocneau la vreo cotitură, cei doi capi de familie îşi dădeau la moacă şi, uneori, mai puternic se dovedea a fi tatăl Marianei, iar alteori – tatăl lui Ion. Parcă sfidând această animozitate înveninată, se dezvolta povestea lor de iubire: stăteau în aceeaşi bancă, iar seara se întâlneau prin păduri sau pe dealuri, până când au decis să se căsătorească. Împotrivă erau ambele familii şi, ca să facă rost de bani, Ion şi-a vândut un rinichi. I-a făcut legătura cu un traficant de organe un prieten de-al său din satul vecin, care, şi el, la rândul său, îşi vânduse un rinichi. În satul vecin foarte mulţi îşi comercializaseră rinichii. Cam vreo zece la sută din tinerii din sat. După „tranzacție”, cu banii obținuți pentru rinichi au făcut nuntă şi şi-au construit casa. Peste câtva timp, au rămas din nou fără bani şi Mariana a mers să muncească la Moscova, de unde îi trimite lunar lovele. Afară începu să se întunece şi Ion a ieşit cu o sanie ca să-şi ia copiii de la grădiniţă, iar eu cu prietenul meu am urcat în maşină. La ieşirea din sat, am luat un sătean care ne-a povestit că, de fapt, Mariana şi-a găsit pe altcineva la Moscova şi nu mai vrea să se întoarcă acasă, dar Ion nu ştie nimic. Dar bani îi trimite? Îi trimite cât încă mai sunt copiii mici, dar pe urmă, m-aş mira. Oare ce va face Ion când va afla această veste? Cum o va întoarce înapoi? O să-şi vândă şi celălalt rinichi sau poate – o jumătate de ficat? Te pui cu un om îndrăgostit… Dragostea asta te poate lăsa şi fără organe, dar şi fără femeia iubită.

Un articol de: Dumitru Crudu
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 21:37 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Mai 2019, ora: 15:47

Ce scria MIHAI EMINESCU în TIMPUL despre 16 mai 1812 și anexarea Basarabiei

Ce scria MIHAI EMINESCU în TIMPUL despre 16 mai 1812 și anexarea Basarabiei

Fragmente din articolele publicate de poet în ziarul „Timpul”, în 1878.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 13:30

Angela Istrate, avocata fostului poliţist de frontieră Gheorghe Petic susţine că este hărţuită pe reţelele de socializare de către simpatizanţii PPDA. Drept motiv de hărţuială a servit decizia de a candida la alegerile parlamentare din 24 februarie. Aceasta a cerut lui Andrei...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 13:15

Miting în susținerea lui Ilan Șor la Curtea de Apel Cahul

Miting în susținerea lui Ilan Șor la Curtea de Apel Cahul

Câteva sute de susținători și simpatizanți ai președintelui Partidului ȘOR, deputatul Ilan Șor s-au adunat luni, 20 mai, în fața sediului Curți de Apel Cahul, pentru a cere justiție corectă și pedepsirea adevăraților vinovați ai jafului bancar. Manifestația a avut loc...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 13:14

Un traseist politic a fost ales noul lider al organizației Soroca a PPDA, după ce fosta conducere a plecat din partidul lui Năstase

Săptămâna trecută, 13 membri ai Biroului politic teritorial al Partidului Platforma „Demnitate și Adevăr" (PPDA) din Soroca, în frunte cu fostul președinte al raionului Mihai Mâțu, au anunțat, prin intermediul unei declarații publice, că părăsesc...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 13:13

Prima decizie a lui Zelenski: Dizolvarea parlamentului

Vladimir Zelenski, care a preluat funcția de președinte al Ucrainei, a anunțat dizolvarea celei de-a opta legislaturi a Parlamentului Ucrianei. Anunțul a fost facut imediat dupa finalizarea ceremoniei de inaugurare, care a avut loc în parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Mai 2019, ora: 11:38

Semnificaţii istorice pentru 20 mai

Semnificaţii istorice pentru 20 mai

  1711 - Dimitrie Cantemir (n. 26 octombrie 1673 - d. 21 august 1723) a adresat o proclamaţie locuitorilor Moldovei, prin care erau chemaţi să participe la războiul împotriva imperiului otoman.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 11:33

Opinii: Andrei Năstase va fi taxat dur de alegători din cauza comportamentul său agresiv

Liderul PPDA, Andrei Năstase, va fi taxat dur de alegători din cauza comportamentul său agresiv faţă de jurnalişti şi cetăţenii care nu-i împărtășesc viziunele. Totodată, brutalitatea cu care reacţionează Năstase la întrebările incomode poate fi explicată prin...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Mai 2019, ora: 10:54 de Iurie Colesnic

Un rus la Iași a scos ziarul Besarabia…

Un rus la Iași a scos ziarul Besarabia… Din editia print / Foto: ceasuripentruromania.ro

Socialiştii din secolul XIX erau adevăraţi socialişti. Ei visau la o lume nouă, în care relaţiile dintre oameni erau cu totul deosebite. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 10:05

Insistenţa cu care liderul PPDA cere convocarea unei şedinţe a Parlamentului are explicaţii exacte, susţine jurnalistul liberal Vasile Grozavu, într-un articol publicat pe blogul său. Grozavu afirmă că Năstase doreşte crearea unei majorităţi cu PSRM, pentru a-şi răzbuna naşul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:31

Un cutremur cu magnitudinea 3 s-a produs luni, 20 mai 2019, în România. Seismul a avut loc în judeţul Vrancea, anunţă Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:23

Astăzi, în nordul şi centrul ţării sunt aşteptate ploi cu descărcări electrice, la sud cerul va fi variabil. La Briceni și Soroca se vor înregistra 23 de grade, la Bălți 24 de grade, iar la Orhei cu un grad mai mult. La Tiraspol maxima va ajunge la 26 de grade Celsius. La...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:20

Boeing admite că au existat defecte la simulatoarele de zbor pentru modelele 737 MAX, implicate în două catastrofe aeriene cu 350 de morţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:16

Cel puţin 17 persoane, originare din Egipt şi Africa de Sud, au fost rănite duminică într-o explozie care a vizat un autocar cu turişti în apropierea celebrelor piramide egiptene din complexul Gizeh, au anunţat surse de securitate şi medicale egiptene, relatează AFP, citată...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Mai 2019, ora: 08:12

Horoscopul zilei de 20 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 20 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 20 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 09:12

Arnold Schwarzenegger, fost guvernator al Californiei, a fost lovit cu picioarele în spate de către un bărbat în timpul unui concurs la care participa în Africa de Sud, actorul postând imaginile pe rețelele de socializare, transmite Mediafax. Pe imagini, Arnold Schwarzenegger, în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 08:12

Cutremur în România, sâmbătă seară. Seismul, de 4,1 magnitudine, s-a produs în zona Seismică Vrancea, la ora 22.23. Epicentrul a fost localizat la o adâncime de 114 de kilometri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 08:07

Compania Purcari Wineries a finalizat achiziția activelor cramei Vismos în Moldova, inclusiv 263 hectare de viță de vie și o platformă de producere pentru vinificația primară, capabilă să proceseze până la 8 mii de tone de struguri (echivalentul a circa 5 milioane litri de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 19 Mai 2019, ora: 08:03

Horoscopul zilei de 19 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 19 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 19 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 13:17

Liderul PPDA, Andrei Năstase, continua colaborarea cu structurile de forță ale Rusiei. Acesta a trimis, vineri, în data de 17 mai, o nouă scrisoare la Ministerul Afacerilor Interne, însoțită de o revistă a presei cu declarații pe care le consideră probe în dosarul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 11:30

Liderul PPDA, Andrei Năstase, recunoaşte public faptul că acceptat să formeze o majoritate parlamentară cu PSRM, chiar dacă înaintea alegerilor anticipate din 24 februarie, s-a angajat public să nu facă acest lucru. Declaraţia a fost făcută ieri seara, în cadrul emisiunii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 11:29

13 membri PPDA, care au format biroul politic teritorial al formațiunii la Soroca, au anunțat că părăsesc, in corpore, rândurile partidului. Declarația semnată de aceștia a fost postată de Mihai Mîțu, fostul președinte al raionului, care s-a alăturat partidului în 2016

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 09:58

Şeful extremei dreapta austriece şi vicecancelar, Heinz-Christian Strache, a fost acuzat vineri pentru că a promis unei aşa-zise nepoate a unui oligarh rus contracte publice în schimbul unui sprijin financiar, potrivit unor afirmaţii apărute în presă care au provocat un val de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 09:37

Boris Johnson, fostul ministru de Externe şi susţinător al Brexit, este principalul favorit printre liderii Partidului Conservator pentru a o înlocui pe Theresa May la conducerea partidului şi implicit în funcţia de premier.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)