Europa League: CFR Cluj vs Rennes 1-0 / Rondon și Arlauskis aduc victoria și ardelenii sunt foarte aproape de primăvara europeană

publicat în Sport pe 8 Noiembrie 2019, 08:40

Chiar dacă Rennes a dominat meciul din Gruia, CFR Cluj a rezistat eroic prin intervențiile lui Arlauskis și a dat lovitura în minutul 87 prin golul lui Rondon (eliminat trei minute mai târziu). Echipa lui Dan Petrescu este aproape calificată în primăvara europeană, după victoria lui Celtic de la Roma (2-1 cu Lazio, golul decisiv a fost înscris în minutul 90+5).

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Burcă, Boli, Camora – Culio, Bordeianu – Deac, Djokovic, Omrani – L. Traore. Antrenor: Dan Petrescu

Rennes: Salin – H. Traore, Da Silva, Gnagnon, Maouassa – Del Castillo, Bourigeaud, Grenier, Raphinha – Hunou, Niang. Antrenor: Julien Stephan.

Cartonaşe galbene: L. Traore ’30 / Gnagnon ’16, Gboho ’84, Siebatcheu ‘90+5

Cartonaş roşu: Rondon ’90

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Portugalia, formată din Tiago Martins (central), Luis Campos, Pedro Almeida (asistenţi) şi Hugo Miguel (rezervă).

Clasament Grupa E:

1. Celtic Glasgow (7-3) 10 puncte - deja calificată
2. CFR Cluj (4-3) 9
3. Lazio Roma (5-7) 3
4. Rennes (2-5) 1

*Primele două clasate se vor califica în primăvara Europa League.

Cum ajunge CFR în primăvara europeană:
obține un punct din ultimele două partide;
pierde ambele partide, dar obține pe Olimpico un rezultat mai bun decât 2-1 (scor cu care s-a impus în România în fața italienilor);

Lazio nu învinge pe Rennes, în deplasare, în ultima etapă.