Astăzi 16 Septembrie 2019, Luni - Ultima actualizare la 15 Septembrie 2019
Abonamente

Editorial 7 Noiembrie 2018, ora 08:51    Din editia print

Marime Font

Făuritori sau consumatori de istorie?

Se încheie un deceniu de frământări dureroase, decenii în care în spațiul din stânga Prutului s-a constituit statul R. Moldova. Ce este acest stat – copilul din flori al Rusiei postsovietice sau bastardul așa-zisei Mișcări de eliberare națională de la Chișinău din epoca lui Gorbaciov?

Istoricii noștri stau în expectativă și nu riscă „să pună accentele”. Nu a apărut încă niciun studiu științific serios asupra acestei perioade – sfârșitul deceniului trecut și începutul acestui ultim deceniu al secolului XX – și asupra acestui fenomen – așa-zisa Mișcare de eliberare națională și formarea statului R. Moldova. Înțelegem, un studiu științific de calitate, ferit de aprecieri subiective de conjunctură, poate fi scris de la o distanță de timp mai mare, când perioada „se vede mai bine” și poate fi plasată în contextul istoric general cu mai puține riscuri de a da în bară. Până astăzi s-au scris doar articole de ocazie, inadmisibil de ideologizate, politizate și poetizate, s-au făcut doar aprecieri fragmentare omagiale, neînglobate într-o viziune istorică riguroasă de ansamblu. Istoria R. Moldova din acest deceniu a fost lăsată pe seama publiciștilor, oameni necomplexați de „rigorile genului”, care operează cu metafore, și nu cu un aparat categorial științific. Din acest punct de vedere publiciștii sunt cei mai mari falsificatori ai istoriei; ei au mistificat și au mitizat atât de mult perioada de timp discutată, încât istoricii serioși, care se vor apuca să scrie istoria acestui deceniu, vor avea de „rânit” mult din urma lor.

În general, noi suntem mari meșteri la confecționarea miturilor. În timp ce popoarele din jurul nostru își făceau/fac istoria la propriu și la timpul prezent, noi compuneam/compunem mituri, etalându-ne vocația folclorică și spiritul baladesc. Drept rezultat, după zece ani de delir politic, intrăm în mileniul trei cu o trăistuță plină cu metafore înlăcrimate și pupăm iconițe cu îngeri inventați. Astfel, moldovenii, care, în perioada de ocupație sovietică, au născut infinit mai mulți lingăi ai Moscovei decât disidenți, în acest deceniu „au pus pe post” cea mai „rebelă” clasă politică, astfel încât astăzi avem cel mai mare număr de bărbați ai neamului la metru pătrat din Europa, toți „lideri incontestabili” ai așa-zisei Mișcări de eliberare națională, despre care nu știm cu certitudine măcar atât – a existat ea în realitate sau este scoasă din trăistuța cu metafore a publiciștilor?


Îi rog pe cavalerii pixurilor, cu bila plină ochi de luciditate politică, să nu frece bila cu strigături fățarnice gen „Blasfemie! Cum să pui la îndoială sfânta noastră Mișcare de eliberare națională! Cum se poate să scuipi în obrazul sutelor de mii de oameni care au îngenuncheat în Piața Marii Adunări Naționale!?”. Calmează-ți bila, neam viteaz ai mânuitorilor independenți de condei! Nu pun nimic la îndoială și nici nu scuip în obrazul națiunii! Eu pun niște întrebări la care nu găsesc răspuns în trăistuța noastră cu metafore, niște întrebări la care istoricii încă n-au răspuns și care nici pe departe nu-s de interes exclusiv academic. Iată doar câteva dintre ele.

1. Ceea ce s-a întâmplat în R.S.S. Moldovenească, în perioada vizată, a fost o „mișcare de renaștere națională” sau o „mișcare de eliberare națională”, sau și una, și alta? Istoricul Ion Șișcanu folosește termenul „mișcare de renaștere și eliberare națională” (vezi lucrarea „Împotmoliți în tranziție”, Ed. „Civitas”, Chișinău, 1999). Istoricul Ion Țurcanu face uz de noțiunea „mișcarea democratică și națională” de la sfârșitul anilor 80 și începutul anilor 90 (vezi FLUX Cotidian, 20 iulie). Publiciștii vorbesc despre „mișcarea națională” sau despre „mișcarea de eliberare națională”. Dacă a fost o mișcare de „renaștere națională”, ce valori am „renăscut” noi în acest deceniu?; dacă a fost o mișcare de „eliberare națională”, de sub jugul cui ne-am eliberat în acești ani?

2. Ce orientare a avut „mișcarea noastră” – antirusească, antisovietică sau anticomunistă? Dacă și prima, și a doua, și a treia, cum se explică faptul că R. Moldova continuă să rămână și sub dominație rusească (internă și externă), și sub dominația comuniștilor (partidul comunist are cele mai multe mandate în Legislativ), și sub dominația fostei nomenclaturi sovietice și de partid – reprezentanții ei de calibru ocupă și astăzi posturile-cheie în conducerea R. Moldova.

3. Dacă a fost o „mișcare de eliberare națională”, ce scopuri a urmărit ea și câte din respectivele scopuri au fost realizate în acești zece ani? Cât a durat/durează această „mișcare de eliberare națională”: ea a luat sfârșit sau încă mai continuă? Dacă ea a existat, atât de vulcanică precum presupun unii publiciști, cum de a putut să fie distrusă de un om-doi și când, pe ce dată a fost ea „distrusă”?

4. Ce a însemnat în viața „mișcării” declararea independenței la 27 august 1991? A însemnat că Mișcarea de eliberare națională și-a făcut misiunea ei istorică, sau altceva?

5. Dacă „mișcarea” a fost distrusă, de ce spunem că mai continuă și astăzi? Dacă mai continuă, ce forțe politice stau în fruntea ei, ce scopuri urmăresc ele și de sub ocupația cui urmează să fie eliberată azi R. Moldova? Trebuie să spunem clar de cine suntem ocupați și care dintre partidele politice parlamentare și extraparlamentare reprezintă azi idealurile Mișcării de eliberare națională?

6. Dacă „mișcarea” nu a fost distrusă și ea mai există, care sunt obiectivele ei strategice: - consolidarea acestui stat înseamnă sau nu înseamnă fixarea definitivă a R. Moldova, aflată de facto în zona de dominație rusească, să opteze, concomitent, în speranța unei finalități dorite, și pentru „consolidarea statalității”, și pentru „integrarea europeană”? Poate oare o „mișcare de eliberare națională” din Basarabia să fie alta decât o Mișcare românească? Dacă o atare Mișcare nu poate fi decât una românească, câte din partidele politice de la Chișinău sunt unioniste? Sau pot exista și partide de orientare românească, dar antiunioniste? Dacă asemenea partide există, care dintre ele reprezintă Mișcarea de eliberare națională?

7. După zece ani de „luptă națională” lumea vrea să știe, vorba românului de peste Prut, „cine a tras”- cine a luptat și împotriva cui a luptat? La această „luptă” a participat și poporul cel prost sau numai frumoasa și deșteapta lui floare – intelectualitatea/publiciștii de la Chișinău?
8. De ce după zece ani de „luptă națională” Basarabia a devenit și mai rusificată și mai deznaționalizată? Cum explicăm situația că, pe măsură ce „ne integrăm în Europa”, R. Moldova aruncă din mers steagurile românismului, arborând în locul lor niște petici fără culoare?
9. De ce în ultimii ani naționalismul și patriotismul basarabean au devenit lucruri urâte, jegoase și periculoase atât pentru clasa politică de la Chișinău, cât și pentru cea de la București? Poate oare o „mișcare de eliberare națională” să existe fără naționalism?

Bineînțeles, noi, ziariștii, nu putem răspunde la aceste întrebări. Haideți să ne înțelegem că scrierea istoriei este, totuși, treaba specialiștilor și nu a publiciștilor și haideți să recunoaștem că avem stringentă nevoie de o istorie scrisă de istorici. Când istoricii tac, istoria o poate lua hăisa, lucru cu totul nedorit, pentru că mai devreme sau mai târziu istoria se răzbună pe noi. Iar noi, dacă e să mai pun și ultima întrebare, noi cine suntem? Făuritori de istorie sau consumatori de istorie? Vă rog frumos, nu vă grăbiți să răspundeți că suntem și una și alta, fiindcă iar facem publicistică. Să-i lăsăm pe istorici să-și spună părerea. Așadar, vă invit, dlor istorici, să purcedem, cu ajutorul lui Dumnezeu, la o discuție, pentru că, oricum, numai în discuții se naște adevărul.

21 iulie 2000
Fragment din cartea „Patria vuindă”, 2001

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Septembrie 2019, ora: 09:01

Preşedintele Asociaţiei obşteşti CETESTA, Andrei Negruța, susține că, statisticile organizaţiilor internaţionale sunt îngrijorătoare – zilnic din Republica Moldova pleacă pentru totdeauna 106 oameni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Septembrie 2019, ora: 08:50

Reprezentanții formațiunii au fost surprinși împărțind materiale electorale la Bălți care nu conțin date despre tiraj și tipografia la care au fost tipărite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 15 Septembrie 2019, ora: 08:46

Horoscopul zilei de 15 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 15 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 15...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 13:23

Judecătorii cer convocarea Adunării Generale Extraordinare a Judecătorilor pentru ridicarea mandatelor membrilor permanenți și a membrilor supleanți ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). O cerere în acest sens, semnată de 87 de judecători a fost înregistrată la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 10:53

Alexandru Tănase: Reforma procuraturii și formula politizării perfecte

Alexandru Tănase: Reforma procuraturii și formula politizării perfecte

Guvernul a aprobat proiectul de lege pentru modificarea Legii Procuraturii. În cadrul ședinței de Guvern, Premierul Maia Sandu a declarat: „Guvernul a votat cel mai important proiect de lege pe Reforma Procuraturii. Este o decizie curajoasă, asumată de colegii mei din Guvern, care...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 08:57

Un avion al companiei Wizz Air care se plecase din Londra spre Bucureşti a fost redirecţionat către aeroportul din Frankfurt. Decizia a fost luată din cauza a doi pasageri români, care potrivit celorlalţi călători, s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 08:39

Horoscop 14 septembrie 2019. O mărturisire copleșitoare

Horoscop 14 septembrie 2019. O mărturisire copleșitoare

Berbec Ideea despre dragoste a Berbecilor nu pare a se potrivi deloc cu realitatea. Iar asta pentru că persoana pe o așteaptă nativii din această zodie, perfectă și strălucitoare, nu o să apară prea curând. De obicei, poveștile de iubire se nasc în cele mai neașteptate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 18:23

Popescu promite că la iarnă vom vorbi fără ROAMING cu România

Popescu promite că la iarnă vom vorbi fără ROAMING cu România

În câteva luni tarifele la roaming cu România vor putea dispărea spune ministrul Afacerilor Externe, Nicu Popescu. Pe lângă eliminarea acestor taxe cu partea română se discută şi posibilitatea de a ne concecta şi la spaţiul UE, la fel fără taxe.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 12:00

12 milioane lei prejudiciu cauzat de o companie cu activitate în jocurile de noroc: procurorii au trimis cauza penală în judecată

Vineri, 13 septembrie 2019, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță expedierea în instanța de judecată a unei cauze penale privind evaziunea fiscală, comisă de către o persoană juridică specializată în domeniul jocurilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 10:30

Proces penal pe cazul presupusei intoxicații alimentare la liceul Orizont din Ciocana, Chișinău

Proces penal pe cazul presupusei intoxicații alimentare la liceul Orizont din Ciocana, Chișinău

Începând din data de 12 septembrie 2019, în baza autosesizării, procurorii documentează, de comun cu ofițerii de poliție, cazul presupusei intoxicații alimentare produse zilele trecute la liceul teoretic Orizont, filiala Ciocana din capitală, dată fiind rezonanța cazului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:40

RAPORTUL UNIUNII EUROPENE - Republica Moldova a avansat cu reforme cheie

RAPORTUL UNIUNII EUROPENE -  Republica Moldova a avansat cu reforme cheie

În urma schimbării guvernului din iunie 2019, Republica Moldova a luat pași hotărâți în implementarea unor reforme cheie pentru a răspunde deteriorării standardelor democratice și a statului de drept, permițând cetățenilor să beneficieze pe deplin de Acordul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:38

13 septembrie, ora 12:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi / VIDEO

13 septembrie, ora 12:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi / VIDEO

Prim-ministrul Maia Sandu va prezida astăzi, 13 septembrie, începând cu ora 12.00, şedinţa Cabinetului de miniştri. Proiectul ordinii de zi poate fi accesat pe site-ul Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:25

IMAGINI IMPRESIONANTE de pe șantierul gazoductului Ungheni - Chișinău

IMAGINI IMPRESIONANTE de pe șantierul gazoductului Ungheni - Chișinău

Ambasadorul României la Chișinău, Daniel Ioniță a publicat mai multe imagini de pe șantierul gazoductului Ungheni-Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:18

Andrei Năstase, despre faptul că un consilier de-a lui Dodon a ajuns șef la CNA: „Nu văd o problemă”

Andrei Năstase, despre faptul că un consilier de-a lui Dodon a ajuns șef la CNA: „Nu văd o problemă” Din editia print

Andrei Nastase spune ca nu vede o problema faptul ca consilierul lui Igor Dodon a ajuns sef la CNA. "Cel care a fost numit acolo face fata lucrurilor”, spune Ministrul Afacerilor Interne in cadrul emisiunii InPROfunzime.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 13 Septembrie 2019, ora: 09:12

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 13 SEPTEMBRIE 2019. GEMENII SUNT STRESAȚI LA MUNCĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 13 SEPTEMBRIE 2019. GEMENII SUNT STRESAȚI LA MUNCĂ

Horoscopul zilei de 13 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 13 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 13...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 08:45

Liderul Partidului Liberal (PL), ex-primarul capitalei Dorin Chirtoacă, consideră că „sunt periculoase” declarațiile vicepremierului Andrei Năstase, care „nu vede o problemă” că unul dintre consilierii lui Igor Dodon, Ruslan Flocea, a fost numit director al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 07:00

”Și dacă mâine limba mea pieri-va, sunt gata chiar de azi să mă omor”: Un savant din Udmurtia și-a dat foc pe scările parlamentului local

”Și dacă mâine limba mea pieri-va, sunt gata chiar de azi să mă omor”: Un savant din Udmurtia și-a dat foc pe scările parlamentului local

Un cunoscut om de știință din Ijevsk, directorul Institutului Omului al Universității de Stat din Udmurtia, Albert Razin, s-a auto-incendiat pe treptele Consiliului de Stat al Republicii, protestând împotriva desființării învățământului secundar obligatoriu...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 13 Septembrie 2019, ora: 06:43

Rata anuală a inflației a urcat la 5,5% în luna august a acestui an - cea mai mare valoare din ianuarie 2018

Rata anuală a inflației a urcat la 5,5% în luna august a acestui an - cea mai mare valoare din ianuarie 2018

La creșterea ratei inflației a contribuit cel mai mult majorarea prețurilor pentru produsele alimentare cu 8,3% în luna august curent față de septembrie 2018.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 00:45

Valeriu Lazăr dezminte informațiile vehiculate de Comisia de anchetă parlamentară în cazul Aeroportului Chișinău

Valeriu Lazăr dezminte informațiile vehiculate de Comisia de anchetă parlamentară în cazul Aeroportului Chișinău

Fostul ministru al Economiei, Valeriu Lazăr, a calificat drept populistă și neprofesionistă abordarea guvernanților actuali în cazul așa-numitului dosar al concesionării Aeroportului Internațional Chișinău (AIC).

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 13 Septembrie 2019, ora: 00:35

Cum vorbim, cum scriem /// Careva poate fi cineva

Cum vorbim, cum scriem /// Careva poate fi cineva Din editia print

Careva este un pronume nehotărât, sinonim cu cineva, vreunul, oricare. De regulă, se foloseşte în raport cu o persoană necunoscută, pe care vorbitorul nu o identifică numind-o concret, de ex.: Ştie careva (= cineva, vreunul) la ce oră vine şeful? În comunicare apar mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 14:09

De ce a fost demis Directorul AIR Moldova, Iulian Scorpan?

De ce a fost demis Directorul AIR Moldova, Iulian Scorpan?

Directorul companiei „Air Moldova”, Iulian Scorpan, a fost demis acum câteva zile din funcție. Proprietarii companiei, privatizată în toamna anului trecut, nu și-au motivat decizia de a schimba administratorul.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 12:57

Maia Sandu a DISCUTAT cu șeful Misiunii OSCE în R.Moldova despre neutralizarea munițiilor de la Cobasna

Premierul Maia Sandu a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în R.Moldova, Claus Neukirch.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 12:54

Panică în Cipru! Val de explozii într-o importantă zonă turistică

Panică în Cipru! Val de explozii într-o importantă zonă turistică

O serie de explozii urmate de un incendiu au avut loc joi în zori la un depozit de muniţii al armatei Turciei în nordul Ciprului, fără ca incidentul să se soldeze cu victime, au indicat responsabili ciprioţi-turci, informează Agenția „France Presse”, preluată de...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)