Fotbal

Finala UEFA Champions League: Chelsea a învins Bayern la penalty-uri şi e regina Europei!

La finalul celor 120 de minute, scorul a fost egal 1-1. Eroul lui Chelsea a fost portarul Petr Cech, omul care a apărat un penalty în primele 120 de minute şi încă unul la loviturile de departajare. Bayern a plătit tribut imenselor ocazii pe care le-a irosit de-a lungul celor 120 de minute.

Chelsea a devenit prima echipă din capitala Angliei care câștigă cel mai prestigios trofeu continental, după un meci de infarct. Gazdele de la Bayern Munchen au pierdut pe teren propriu, însă au controlat meciul de la un capăt la celălalt.
După 83 de minute dominate copios de nemți, Bayern a deschis scorul prin Muller și se părea că succesul cu numărul cinci din istorie este ca și acontat. Didier Drogba, ivorianul căruia i-a expirat contractul cu Chelsea după acest meci, a marcat un gol egalizator nesperat când mai erau doar două minute de joc și a împins meciul în prelungiri.

Același Drogba l-a faultat în careu și l-a scos din joc pe francezul Franck Ribery, însă Arjen Robben a ratat penalty-ul. Chelsea a început cu stângul și la loviturile de pedeapsă, Juan Mata fiind blocat de Manuel Neuer.
Ivica Olici și Bastian Schweinsteiger au greșit și ei, iar Drogba a transformat ultimul penalty și a adus glorie formației patronate de Roman Abramovici, care a ridicat și el cupa, la tribuna oficială.
Bavarezii au plecat din start cu un mare avantaj: au jucat pe teren propriu. Nemţii de la Bayern au avut în schimb trei absenţe: Alaba, Badstuber şi Gustavo, toţi trei suspendaţi.

Nici Chelsea nu a putut alinia cea mai bună echipă. Trei piese grele au lipsit şi de la londonezi: căpitanul John Terry, Ramires şi Raul Meireles.
Angela Merkel, cancelarul Germaniei, şi David Cameron, premierul britanic, au urmăriti împreună finala Ligii Campionilor, dintre echipele Chelsea şi Bayern Munchen, la Camp David, unde participă la summitul G8.
Pentru a patra oară în istoria celei mai importante competiţii din fotbalul mondial la nivel de cluburi, o echipă a jucat finala pe teren propriu.

Arbitru: Pedro Proença (POR)

BAYERN (4-5-1): 1 Manuel Neuer – 21 Philipp Lahm, 44 Anatoli Timoshchuk (UCR), 17 Jerome Boateng, 26 Diego Contento – 10 Arjen Robben (OL), 31 Bastian Schweinsteiger, 25 Thomas Müller, 39 Toni Kroos, 7 Franck Ribéry (FRA) – 33 Mario Gomez
Antrenor: Jupp Heynckes
Rezerve: 5 Daniel van Buyten (BEL),9 Nils Petersen, 11 Ivica Olic (CRO), 13 Rafinha (BRA), 14 Takashi Usami (JPN), 22 Hans-Jörg Butt, 23 Danijel Pranjic (CRO)

CHELSEA (4-5-1): 1 Petr Cech (CZE) – 17 José Bosingwa (POR), 24 Gary Cahill, 4 David Luiz (BRA), 3 Ashley Cole – 21 Salomon Kalou (CIV), 12 John Obi Mikel (NGA), 8 Frank Lampard, 34 Ryan Bertrand, 10 Juan Mata (SPA) – 11 Didier Drogba (CIV)
Antrenor: Roberto di Matteo (ITA)
Rezerve: 5 Mickaël Essien (GHA), 6 Oriol Romeu (ESP), 9 Fernando Torres (ESP), 15 Florent Malouda (FRA), 19 Paulo Ferreira (POR), 22 Ross Turnbull, 23 Daniel Sturridge

Arbitri: Pedro Proença – Bertino Miranda, Ricardo Santos (POR) – Carlos Velasco Carballo (SPA)