Astăzi 24 Iunie 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 18:26
Abonamente

Ultima oră 27 Februarie 2014, ora 07:43

Gheorghe Duca: "Am plecat din funcție pentru a fi egal în șanse cu ceilalți trei candidați"

Marime Font

Cu ocazia consemnării zilei de naștere (29 februarie) redacția ziarului „Timpul” i-a solicitat domnului academician Gheorghe Duca un interviu.

- Din 24 februarie a.c. nu mai sunteți președintele Academiei de Științe a Moldovei. De ce?

- În prezent, mi-am depus dosarul pentru a participa la concursul de alegere a președintelui Academiei. Am plecat din funcție pentru a fi egal în șanse cu ceilalți trei candidați.


- Care ar fi reușitele Dumneavoastră în calitate de președinte al Academiei pe parcursul a zece ani?

- Am avut un șir de rezultate frumoase, care derivă din câteva reușite de esență pe care le-a avut Academia în acești zece ani și în care am fost implicat personal. Dintre acestea pot sublinia:
adoptarea Codului cu privire la știință și inovare, care a reformat profund știința și inovarea din republică – a revitalizat comunitatea științifică, a sporit finanțarea, a crescut eficiența cercetării, a păstrat și dezvoltat potențialul intelectual, a asigurat condiții normale de muncă pentru cercetători etc.;
crearea capacităților pentru cercetare, inclusiv Biblioteca AȘM, laboratoare performante, infrastructura de cercetare;
punerea în valoare a cercetătorilor, a oamenilor de creație, dar și a personalităților naționale și internaționale.
diversificarea tipurilor de finanțare prin concurs – proiecte pentru tineri cercetători, proiecte pentru echipament, proiecte în cadrul programelor de stat etc.
sporirea vizibilității internaționale prin dezvoltarea proiectelor bilaterale (cu Germania, Italia, Franța, Federația Rusă, Belarusi, Ucraina, România etc.), prin organizarea a numeroase foruri internaționale de nivelul forului moldo-român, care a avut loc recent.

Toate acestea și o muncă asiduă au condus la realizarea celui mai important rezultat – Republica Moldova devine prima ţară a Parteneriatului Estic, alături de alți 14 membri cu un statut similar, care aderă la spațul european de cercetare, prin aceasta făcând un prim pas de aderare a țării la Uniunea Europeană.

- Care sunt beneficiile integrării științei în spațiul european de cercetare?

- Savanții au posibilitatea să comunice și să colaboreze cu colegii europeni, să aibă acces la noi surse de cunoștințe, să-și prezinte propriile proiecte de cercetare. Să atragă finanțarea europeană pentru cercetările realizate. Instituţiile din Moldova au participat până în prezent la 53 de proiecte în cadrul programului PC7, atrăgând în ţară 62 mln lei numai în ultimii doi ani.

- Ce evenimente de anvergură vor avea loc la Academie în viitorul apropiat?

- La 17 martie anul curent, cu participarea înalților oficial din cadrul Comisiei Europene, se va lansa oficial în Republica Moldova noul Program Cadru pentru Cercetare și Inovare Orizont 2020. În aprilie, Academia va fi gazda Conferinței Academiilor Dunărene. Și tot în aprilie – examenul de maturitate al Academiei pentru alegerea președintelui.

- Domnule academician Gheorghe Duca, cum considerați că este finanțată știința în Republica Moldova

Gheorghe Duca: Scientologii, cei care studiază dezvoltarea ştiinţei, consideră că dacă un stat finanţează ştiinţa până la 0,4 % din PIB, atunci el susţine ceea ce este legat de cultură, Dacă se finanţează până la 0,8 %, atunci ştiinţa are un impact asupra educaţiei. Finanţarea științei mai mult de 1%, are impact direct asupra economiei, deci începând cu 1% economia începe a simţi influența ştiinţei. Din păcate, în ultimii ani se constată un ritm descendent al finanțării din partea statului. Noi însă am reușit să atragem finanțe suplimentare din acordurile economice și fondurile internaționale. Numai în a. 2013 cofinanțarea a constituit peste 80 mln lei, deși Moldova este unica ţară din Europa care a redus finanţarea bugetară a ştiinţei.

- Care este cea mai importantă decizie a Academiei de Știință din ultimii 20 de ani?

Gheorghe Duca: Încă în 1994, Adunarea Generală a Academiei a luat o decizie unanimă că „denumirea corectă a limbii vorbite în Republica Moldova este limba română”. Indiferent de deciziile și conjuncturile politice, deseori cu presiuni puternice, Academia a stat pe poziții în această privință, nu a cedat niciodată.

- Probabil, ca o continuare a acestei decizii, ați inițiat edificarea unui Monument consacrat Limbii Române.

- Într-adevăr, la 3 septembrie 2013, în cadrul celui de-al II Congres mondial al eminescologilor, dedicat academicianului Mihai Cimpoi eu am propus ideea înălțării unui monument unic în spațiul cultural românesc – Monumentul Limbii Române și am fost susținut de peste 30 de eminiscologi din diferite țări. Am considerat că este o idee propice și am insistat ca ea să obțină o finalitate. Academia a lansat un concurs, la care s-au înscris 14 concurenți, graficieni, sculptori, arhitecți, scriitori din Republica Moldova, România și Canada, care au depus în total 21 de proiecte. Expoziția de proiecte ale Monumentului Limbii Române este deschisă la parterul sediului central al Academiei de Științe. Monumentul Limbii Române va fi instalat în scuarul Academiei de Științe.

- Ce istorie trebuie să fie predată în școli?

-Istoria națională - a spaţiului românesc, cu care ne identificăm. Identificându-ne cu altcineva, vom suporta consecinţele grave în problema identității, denumirii limbii și a viitorului nostru.

- Care sunt realizările Dumneavoastră personale în domeniul științei?

- Am fondat o nouă ramură a ştiinţei, a cărei denumire sună ca un oximoron (o armonie a contrariilor) – chimia ecologică. Această direcţie este apreciată pe plan internaţional, inclusă în manuale din străinătate. Am publicat 70 manuale și monografii, 150 brevete de invenție și peste 1500 de articole în reviste internaționale și naționale. Am pregătit 24 doctori în știință și 3 doctori habilitați, care îmi continuă ideile, le dezvoltă, le aplică în practică. În plan aplicativ, împreună cu o echipă de cercetători am inaugurat o uzină-pilot de prelucrare a deșeurilor din plastic, am sintetizat un șir de compuși chimici cu potențială activitate antioxidantă, antivirală, anti-inflamatore, insecticidă și efect imunomodulator, care se utilizeză astăzi în medicină, industrie alimentară, oenologie, electronică, nanotehnologie, agricultură, protecția mediului ambiant.

- Care sunt principiile de care se conduce în viaţă savantul şi omul Gheorghe Duca?

- Nu am uitat nici odată cuvintele bunicul meu Andrei Ţâbârnă, care îmi repeta mereu: să fii bun cu oamenii şi să faci bine, dacă vrei să ajungi bine. Această povață, dar și experienţa vieţii m-au convins că:
- adevărata generozitate faţă de viitor constă în a dărui totul prezentului;
- orice lucru trebuie făcut cu tragere de inimă, temeinic, profund, perseverent;
- decât să stai degeaba, mai bine să muncești degeaba.... oricum vei avea de cîștigat;
- detest diletantismul, trădarea, mă indispun când nu sunt convingător şi înţeles din cauza argumentelor insuficiente.
Din pacate, trebuie să constat că unii au beneficiat de bunătatea mea și m-au trădat. Mătușa mea a avut dreptate spunând că dacă faci un bine unui ratat - el devine dușmanul tău.

- Ce sfaturi le dați tinerilor cercetători?

- Ca să obţii ceva în știință, dar și în viață, trebuie să ai cunoştinţe temeinice, să ştii a formula concret obiectivul, să manifeşti insistenţă, ingeniozitate și creativitate în obţinerea unor rezultate. Mai este important să nu-ţi pierzi speranța și optimismul, şi să nu uiţi că recunoaşterea rezultatelor va veni neapărat, mai devreme sau mai târziu.

- Cum petreceți timpul liber?

- Îl petrec muncind. Chiar și atunci când plec într-o mică vacanță iau cu mine manuscrisele lucrărilor științifice pentru a medita asupra rezultatelor, a le redacta. Sunt în legătură directă cu colegii de serviciu, sunt la curent cu toate probleme cotidiene ale Academiei și ale comunității științifice.

-  Vorbiţi-ne despre familia dumneavoastră.

- Familia mea este spațiul meu de refugiu, foarte personal, în care mă simt soț, tată, socru și bunic.

Timpul.md

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 18:26

Publicație din Franța: După afacerea Skripal, afacerea Dodon marchează un alt EȘEC al serviciilor speciale rusești?

Publicație din Franța: După afacerea Skripal, afacerea Dodon marchează un alt EȘEC al serviciilor speciale rusești?

După dezvăluirea implicării directe a Direcției Generale de Informații (GRU) a Statului Major al Forțelor Armate ale Rusiei în încercarea de asasinare a lui Serghei Skripal, Rusia pare să fi suferit o altă înfrângere. De data aceasta în Moldova, după ce...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 18:08

Dosarul Filat 1: Cererea de recuzare a doi judecători a fost RESPINSĂ

Dosarul Filat 1: Cererea de recuzare a doi judecători a fost RESPINSĂ

Magistrații Judecătoriei Buiucani au respins azi cererea avocaților lui Vlad Filat de recuzare a doi judecători, care au participat la examinarea primului său dosar și l-au condamnat la nouă ani de închisoare. Solicitarea de recuzare a apărării i-a vizat pe judecătorii Serghei...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 14:36

Compania care a concesionat „Gările și Stațiile Auto” are PROPRIETARI noi

Compania care a concesionat „Gările și Stațiile Auto” are PROPRIETARI noi

Compania care a concesionat „Gările și Stațiile Auto” – „Gările Auto Moderne” – și-a schimbat proprietarii la începutul lunii iunie, scrie Mold-street.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 13:17

Cât de ieftină este viața în România, comparativ cu țările UE. Românii plătesc printre cele mai mici prețuri la alimente, locuințe, transpoturi și comunicații

Cât de ieftină este viața în România, comparativ cu țările UE. Românii plătesc printre cele mai mici prețuri la alimente, locuințe, transpoturi și comunicații

România avea anul trecut cele mai reduse preţuri la alimente dintre ţările Uniunii Europene, cu 34,6% mai scăzute decât media UE, iar la recreaţie şi cultură cu 41,6% sub medie, arată datele publicate luni de Eurostat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 13:15

Se poate repeta dezastrul de la Cernobîl la Centrala Nucleară de la Cernavodă?

Se poate repeta dezastrul de la Cernobîl la Centrala Nucleară de la Cernavodă?

Şeful Nuclearelectrica: În cazul Cernobîl era un singur sistem de oprire, cu bare, şi 10 secunde timp de acţiune. Noi avem 4 sisteme de oprire, două dintre ele total independente de sistemul central, şi timp de acţiune de 2 secunde

( ) Citeşte tot articolul

Auto 24 Iunie 2019, ora: 13:12

Dacia anunță noi modele. Vor apărea în 2020 și ar include și Loganul electric

Dacia anunță noi modele. Vor apărea în 2020 și ar include și Loganul electric

Dacia anunță noi modele pentru anul viitor și e, poate, o veste bună, în cazul în care te-ai plictisit de actualele modele care primesc doar mici modificări de design. Printre noile modele s-ar putea număra și Logan electric, deci n-ar fi deloc rău pentru compania...

( ) Citeşte tot articolul

IT&C 24 Iunie 2019, ora: 13:11

Bill Gates dezvăluie cea mai mare greșeală pe care a făcut-o în carieră

Bill Gates dezvăluie cea mai mare greșeală pe care a făcut-o în carieră

Bill Gates, co-fondatorul Microsoft, se uită la cariera lui și dezvăluie greșeala, pe care o consideră ca fiind cea mai mare din întreaga sa carieră.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 13:06

PREDICȚII „INCREDIBILE” /// În 2020 în Rusia va avea loc o REVOLUȚIE. Putin va ABDICA în 2022

PREDICȚII „INCREDIBILE” /// În 2020 în Rusia va avea loc o REVOLUȚIE. Putin va ABDICA în 2022

Cunoscutul politolog rus, doctorul in stiinte istorice, Valery Solovei, care a părăsit din motive politice postul de șef al departamentului de relații publice al Institutului de Stat pentru Relații Internaționale al Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse (MGIMO_, a declarat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 13:01

CIFRA ZILEI /// Iurie Ciocan are un salariu lunar de 70 de mii de lei

CIFRA ZILEI /// Iurie Ciocan are un salariu lunar de 70 de mii de lei

Directorul Centrului de Implementare a Reformelor, Iurie Ciocan, ridică lunar un salariu de 70 de mii de lei, în timp ce angajații altor instituții publice au salarii mizere. Prim-ministra Maia Sandu a prezentat astăzi la ședința Guvernului o fișă cu informații despre salariul lui...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 12:58

Buliga a fost demisă din funcţia de preşedinte al CNAS

Buliga a fost demisă din funcţia de preşedinte al CNAS

Valentina Buliga a fost demisă din funcţia de preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări Sociale. Despre aceasta a anunţat premierul Maia Sandu în debutul şedinţei de Guvern. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 11:41

Dodon va avea o întrevedere cu Kozak /// Oficialul rus va fi întâmpinat cu PROTESTE

Dodon va avea o întrevedere cu Kozak /// Oficialul rus va fi întâmpinat cu PROTESTE

Vicepremierul Federaţiei Ruse, Dmitrii Kozak, este aşteptat, astăzi, la Chişinău. Programul vizitei oficialului rus în ţara noastră nu a fost însă făcut public. Prim-ministrul Republicii Moldova, Maia Sandu, a confirmat că urmează să aibă o întrevedere cu acesta....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 11:30

„Rusia – ocupant!”, – la Tbilisi continuă protestele

„Rusia – ocupant!”, – la Tbilisi continuă protestele

Mii de protestatari anti-ruși s-au adunat a patra zi la rând în centrul orsaului Tbilisi, cerând demisii și pedepsirea celor vinovați de folosirea violenței asupra protestatarilor din 20 iunie.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 24 Iunie 2019, ora: 11:18

Motivul REAL pentru care Moscova a forțat debarcarea lui Vlad Plahotniuc

Motivul REAL pentru care Moscova a forțat debarcarea lui Vlad Plahotniuc

Războiul total, declanșat de Rusia împotriva fostului lider al PDM, Vlad Plahotniuc, este unul fără precedent. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 10:26

ATENȚIE /// Codul Galben de CANICULĂ a fost prelungit până pe 26 iunie

ATENȚIE /// Codul Galben de CANICULĂ a fost prelungit până pe 26 iunie

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a prelungit până miercuri, 26 iunie, Codul Galben de caniculă, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 10:19

Ministru nou la Justiție /// Cum explică Pavlovschi demisia sa: „Am identificat mai multe incompatibilități de caracter personal care fac imposibilă activitatea mea”

Ministru nou la Justiție /// Cum explică Pavlovschi demisia sa: „Am identificat mai multe incompatibilități de caracter personal care fac imposibilă activitatea mea”

Într-o postare pe Facebook, Stanislav Pavlovschi menționează că a primit propunerea de a deveni ministru al justiției de la conducerea Blocului ACUM ca pe o mare onoare. Și a considerat că va fi capabil să schimbe în bine multe lucruri în acest domeniu. Însă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 10:10

Olesea Stamate a depus jurământul în calitate de ministru al Justiţiei

Olesea Stamate a depus jurământul în calitate de ministru al Justiţiei

 Noul ministru al Justiţiei, Olesea Stamate, a depus jurământul de învestire în funcţie, luni, 24 iunie, în faţa prim-ministrului Maia Sandu şi a preşedintelui Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 10:07

Toți procurorii și judecătorii ar putea trece printr-o EVALUARE extraordinară. Ce indicatori vor fi analizați

Toți procurorii și judecătorii ar putea trece printr-o EVALUARE extraordinară. Ce indicatori vor fi analizați

Judecătorii și procurorii din Republica Moldova urmează să treacă printr-o procedură de evaluare a extraordinară a integrității și profesionalismului, inclusiv sub aspectul emiterii actelor ilegale. De asemenea, vor fi verificate averilor acestora în raport cu veniturile oficiale....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 10:06

Șefa Oficiului BERD în R.Moldova a avut o întrevedere cu ministrul Economiei și Infrastructurii

Șefa Oficiului BERD în R.Moldova a avut o întrevedere cu ministrul Economiei și Infrastructurii

Ministrul Economiei și Infrastructurii, Vadim Brînzan, a avut o întrevedere cu Angela Sax, șefa Oficiului Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 09:46

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu - In memoriam Constantin Tănase

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu  - In memoriam Constantin Tănase

În această vară toridă, jurnalistul Constantin Tănase ar fi împlinit 70 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 09:33

Băsescu sare în ajutorul PSD. Scenariu-bombă! Cine poate să îl înfrângă pe Iohannis

Băsescu sare în ajutorul PSD. Scenariu-bombă! Cine poate să îl înfrângă pe Iohannis

Traian Băsescu, fostul președinte al României, a făcut un portret al candidatului PSD care ar avea cele mai mari șanse de a oține un scor bun la alegerile prezidențiale din această toamnă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 09:22

BREAKING NEWS! Vlad Plahotniuc pleacă din funcția de președinte al PD /// „Timpul va demonstra că decizia noastră a fost cea corectă”

BREAKING NEWS! Vlad Plahotniuc pleacă din funcția de președinte al PD /// „Timpul va demonstra că decizia noastră a fost cea corectă”

Vlad Plahotniuc, cu puține clipe în urmă, a anunțat că își depune mandatul de președinte al Partidului Democrat din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 09:12

Orientarea europeană a Moldovei stabilită prin Constituție trebuie menținută!

Orientarea europeană a Moldovei stabilită prin Constituție trebuie menținută!

 Ieri (la 21 iunie), Comisia de la Veneția a adoptat Avizul privind criza constituțională din Moldova, și anume dizolvarea Parlamentului (vezi referința de mai jos). Mai exact, a fost unul dintre cazurile rare în care Comisia a evaluat în mod direct și critic actele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 09:08

VIDEO. Sute de mii de cehi au ieşit în stradă. A fost cel mai mare protest după căderea comunismului

VIDEO. Sute de mii de cehi au ieşit în stradă. A fost cel mai mare protest după căderea comunismului

Un sfert de milion de cehi au ieşit în stradă la Praga pentru a cere demisia guvernului. A fost cel mai mare protest după căderea comunismului, în 1989.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2019, ora: 08:59

Cutremur în Italia. S-a resimțit puternic la Roma. Au fost semnalate clădiri avariate în Colonna

Cutremur în Italia. S-a resimțit puternic la Roma. Au fost semnalate clădiri avariate în Colonna

Un cutremur cu magnitudinea de 3.7 grade pe scara Richter s-a produs duminică seara, la ora locală 20:43 (19:43 GMT), la 30 de km de Roma, unde a fost resimţit de o parte din locuitori, a anunţat Institutul italian de geofizică, informează dpa şi AFP preluate de agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Iunie 2019, ora: 08:51

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 24 IUNIE 2019. CAPRICORNII PRIMESC AVANSURI

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 24 IUNIE 2019. CAPRICORNII PRIMESC AVANSURI

Horoscopul zilei de 24 iunie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 24 iunie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 24 iunie 2019...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)