Astăzi 11 Decembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 18:23
Abonamente

Interviu 11 Octombrie 2018, ora 07:33    Din editia print

Igor Babiac: „Prefer mai curând să am nepoți, decât un Oscar în stenkă”

Marime Font

Relaxat, pe alocuri paradoxal, dar fermecător prin autenticitatea sa, actorul Igor Babiac este cap de afiș în cele mai relevante filme produse în R. Moldova, în ultimii ani. Este Petru din „Ce lume minunată”, Viorel din „La limita de jos a cerului” și, mai nou, Andrei din „Beautiful corruption”. Invitat de TIMPUL la o plimbare prin Grădina Publică „Ștefan cel Mare”, Igor ne-a povestit cum a ajuns actor, cât de celebru se simte și dacă visează să pună mâna pe un Oscar… „Nimeni nu mă cunoaște când ies în stradă. Sunt ok cu asta”, spune tânărul actor.

După primele sale apariții pe ecran însă, mărturisește Igor, s-a pricopsit cu un soi de vedetism. Dar totodată spune că s-a cam săturat de cinema și se va face șofer foarte curând. Dar până a urca la volanul autobuzului, pe care și l-a cumpărat din onorariile încasate din filme, tânărul povestește că ar fi putut să devină un economist de succes.

Mai puțină lume știe că Igor Babiac a fost, pentru o scurtă perioadă de timp, student la Universitatea din Torino, una dintre cele mai vechi și prestigioase instituții de învățământ din Europa. „Am intrat la Economie industrială, am fost de câteva ori la cursuri și nu mi-a plăcut. Vreo două săptămâni, în loc să merg la facultate, mă plimbam prin oraș. Într-o zi, am dat de un anunț despre niște lecții de actorie pentru amatori. Am fost o dată, mi-a plăcut și am zis că mă apuc de asta. Ai mei au fost șocați când eu, fiind student la Universitatea din Torino, le-am zis că vreau să mă întorc la Chișinău să fac actorie”, își amintește Igor.

„Așteptam să mă sune Spielberg și Nolan”

Din 2012 încoace, actorul a fost distribuit în câteva filme moldovenești care au fost bine primite de critici și public, fiind premiate la mai multe festivaluri internaționale. „Eu credeam că-s cel mai mare actor din lume. Filmele veneau unul după altul și, la un moment dat, am lăsat facultatea, am lăsat tot, m-am dus la Sângerei (orașul său natal – n.r.) și așteptam să mă sune Spielberg și Nolan. Nu m-a sunat nimeni și am înțeles că nu-s cel mai mare artist. De fapt, în următorii trei ani nu am făcut niciun film după alți trei ani în care apărusem în patru filme. Asta se poate întâmpla și acum. Actoria este o loterie”, constată Igor.


Tânărul, care e feblețea mai multor regizori de la noi, spune că perioadele premierelor de film sunt foarte dulci. „Interviuri, fotografii, tag-uri pe Facebook… Dacă nu ești conștient că această atenție, care ți se oferă, este doar o parte componentă a procesului de lucru, atunci… Eu nu am înțeles asta. Mă gândeam că-s Igor Babiac, de ce lumea nu mă rupe în bucățele?!”, povestește actorul.

Boala stelară

Astăzi, când îl vedem cu picioarele pe pământ, ne este greu să credem că Igor a suferit vreodată de boala stelară. „Chiar și acum, când vorbesc cu tine, simt că încep să mă complac în ceea ce povestesc și îmi place că tot interviul este despre mine… Dar noi avem această discuție pentru a o oferi celorlalți oameni mai târziu, nu pentru ca eu să mă simt bine… Nu crezi la fel?”, întreabă Igor. „Eu nu exteriorizam acest lucru, dar duceam un stil de viață caracteristic celor cu boală stelară. Căutam să-mi fac relații pe interes… Devenisem meschin. Când dai cu piciorul în tot ce-i în jur și te concentrezi numai pe roluri, pe laudă, pe scopul de a fi în centrul atenției, asta-i boală stelară. Începusem să iubesc omul nu pentru ceea ce era el, ci pentru ceea ce voiam eu să văd în el. Idealizam tot și, dacă nu găseam idealul în cineva ori ceva, îl abandonam”, divulgă Igor.

El mărturisește că, după zece ani de actorie, simte că a neglijat alte lucruri, poate mai importante. „Am ajuns la concluzia că trebuie să te bucuri de niște clipe simple dintr-o viață simplă, din care nu trebuie neapărat să facă parte Shakespeare ori Stanislavski…”, menționează protagonistul filmului „Beautiful Corruption”, lansat recent la Chișinău.

Influența Pescărușului

Igor Babiac crede că a fost omul potrivit la locul potrivit. La facultate, a jucat în spectacolul „Pescărușul”, montat de Anatol Durbală cu studenții de la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice. „La spectacolul acela a venit Valentina Iusuphodjaev, care lucra deja cu Igor Cobileanski la preproducția pentru „La limita de jos a cerului”. M-a invitat să joc în film. „Tenis cu moldovenii” tot de la „Pescărușul” a venit. Când m-a selectat pentru „Ce lume minunată”, Anatol Durbală (regizorul și scenaristul peliculei – n.r.) mă ținea minte tot de la „Pescărușul”… Da, acest pescăruș a avut o influență mare…”, consideră Igor.

„Primele filme ale mele au venit tocmai pentru că am fost la momentul potrivit în locul potrivit și m-a văzut omul potrivit. Acesta-i noroc curat. Dar la norocul acesta, dacă mai dai din coate puțin, tot nu-i rău. Trebuie să știi să și cauți oportunități”, afirmă actorul. În 2014, el a fost nominalizat la premiile Gopo, la categoria cel mai bun actor în rol principal într-un film de lungmetraj. „Gopo a fost o sărbătoare frumoasă… Covor roșu, fotografii, presă, hotel, interviuri…. Minunat ar fi fost dacă mă împrieteneam cu oamenii de acolo, dacă vorbeam, îi ascultam, dar n-am fost capabil nici de atât…”, mărturisește actorul nostru.

„Am început să plâng pe bune, aproape boceam…”

Tot în 2014, Igor a apărut ca protagonist în „Ce lume minunată”, filmul de debut regizoral al lui Anatol Durbală. Pelicula spune povestea lui Petru, un tânăr care se întoarce din SUA în R. Moldova și este reținut de oamenii legii în timpul protestelor violente din 7-8 aprilie 2009, fără să fi participat la acestea. Totodată, filmul este bazat pe fapte reale, fiind dedicat tinerilor uciși și maltratați la acea vreme în comisariatele de poliție.

O scena emblematică a filmului este cea în care Maiorul (personaj jucat de Igor Caras – n.r.) îl interoghează pe tânărul Petru, pentru ca apoi să-l snopească în bătaie. „Interesant este cum s-a scris scena aceea! Anatol Durbală ne-a luat pe mine și pe Igor la probe. Ne-a descris situația în care se află personajele noastre și ne-a lăsat mână liberă pentru improvizație. Deci, scheletul acestei scene a fost construit pe baza improvizației noastre, care, apropo, a fost mult mai bună decât ceea ce am înregistrat ulterior și a apărut în film”, destăinuie Igor. „M-am lăsat pătruns de toată situația aceea și m-am emoționat tare. Am început să plâng pe bune, aproape boceam… Dacă te concentrezi la ceea ce faci, te duci în lumea personajului. Sunt așa momente în care tu chiar ești alt om… E o senzație faină…”, spune visător actorul.

Cu toată acestea, Igor spune că ar prefera să învețe să se detașeze de tot ce joacă pe ecran. „Mi-ar plăcea să găsesc ecuația perfectă ca să mă detașez cât de mult pot de ceea ce fac în film sau teatru. Atunci aș avea și libertatea pentru a face rolurile. Atâta timp cât o să fac asocieri între ce sunt și ceea ce joc, o să mă pierd. Asta nu-i deloc bine. Aceste procese te afectează și la nivel psihologic. E periculos…”, afirmă tânărul, surâzând. El mai spune că filmul nu este menit să transmită întotdeauna mesaje globale. Dacă unii cineaști preferă să facă ori să privească exclusiv filme bune și „grele”, Igor crede că, din când în când, merge și o comedioară relaxantă. „Am poftă să mă uit la un Tarkovsky ori la un Fellini, dar câteodată mă uit și la filme ușurele. Am stat o perioadă doar pe filme art house și nu-mi era bine…”, menţionează Igor Babiac.

„Copilul meu nu o să vrea să mănânce dimineața muzică clasică…”

Igor ne-a anunțat că intenționează să se reprofileze. „Mi-am cumpărat un autobuz din banii strânși din filme! Cu 28 de locuri! Am ales un traseu frumos: de la Chișinău la mare, în Ucraina. Planific să-mi iau permisul de conducere și să fiu șofer. Abia aștept momentul acesta. Cred că o să-mi placă”, intuiește actorul.

„Din filme câștigi bine, dar banii nu-s prioritatea mea în viață, așa cum nu este nici actoria. La 50 de ani, prefer mai curând să am nepoți, decât un Oscar în stenkă. Și, din acest motiv, nu pot nega importanța banilor. Dacă o să-mi întemeiez o familie, copilul meu nu o să vrea să mănânce dimineața muzică clasică…”, concluzionează Igor.

Un articol de: Doina Stimpovschii Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 18:18

 Tun de 50.000 de euro, dat ieri de către sapte hoți temerari. Modul în care au operat bărbații din Ilfov i-ar face invidioși și pe cascadorii de la Hollywood!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:18

Fostul procuror general al R. Moldova, Corneliu Gurin, a fost desemnat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) în funcția de judecător la Curtea Constituțională (CC). Decizia a fost luată astăzi, 11 decembrie, în cadrul ședinței CSM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:13

Guvernarea se ține de cuvânt. Asta o demonstrează și ajutorul pe care-l primesc bătrânii în aceste zile. Este vorba despre 600 de lei, bani de care se vor bucura aproximativ 550.000 de pensionari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:13

ULTIMA ORĂ /// Declarație șocantă a unui general: Ucraina POATE și TREBUIE să aibă arme NUCLEARE

ULTIMA ORĂ /// Declarație șocantă a unui general: Ucraina POATE și TREBUIE să aibă arme NUCLEARE

Fostul trimis al Ucrainei la NATO, generalul-maior Petro Garașciuk, a declarat într-un interviu acordat televiziunii ucrainene Obozrevatel, faptul că Ucraina are capacități unice - intelectuale, organizaționale și financiare - pentru a crea arme nucleare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 15:07

Fostul consilier prezidențial Iulian Chifu consideră că demersul Partidului Platforma „Demnitate și Adevăr” (PPDA) și Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), prin care critică autoritățile de la București că ar fi blocat un raport negativ pregătit de Uniunea Europeană...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 13:44

Departamentul de Stat consideră proiectul de gazoduct „Nord Stream -2” un instrument rusesc de influență asupra Europei. Congresul american are în vedere aproximativ zece inițiative legislative îndreptate împotriva sectorului energetic din Rusia și a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 12:25

Primarul de Orhei, Ilan Şor, continuă să întoarcă moldovenii acasă. Alte 17 persoane din Orhei au revenit în țară, grație oportunităților oferite de programul "Moldova e casa mea". Oamenii au decis să vină în Orhei, în urma unui Regulament aprobat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 11:42

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a emis o broșură despre utilizarea de către Rusia a „structurilor Patriarhiei Moscovei” pentru desfășurarea unui „război hibrid împotriva Ucrainei”. Textul broșurii a fost publicat pe site-ul SBU pe 10 decembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 11:41

Ministerul Finanțelor a alocat deja banii necesari pentru distribuirea alocației de sărbători, de 600 de lei, oferită pensionarilor cu un venit mai mic de 2000 de lei. Purtătorul de cuvânt al PDM, Vitalie Gămurari, a anunțat astăzi, în cadrul briefingului săptămânal,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 11:18

Procuratura Anticorupție anunță despre finisarea urmăririi penale și expedierea în judecată a unei cauze penale în privința unui bărbat învinuit de săvârșirea infracțiunii prevăzute de art.326 alin. (2) și alin. (3) Cod penal (trafic de influență).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 10:22

PL se rupe! Munteanu lovește dur în Chirtoacă și anunță plecarea de la liberali

PL se rupe! Munteanu lovește dur în Chirtoacă și anunță plecarea de la liberali

"Am decis să nu fiu părtaș la așa ceva, am decis să mă retrag din PL" - anunțul a fost făcut de Valeriu Munteanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 10:16

PROGNOZA METEO / Cum va fi vremea în zilele următoare (INFOGRAFIC ÎN TIMP REAL)

Astăzi avem parte de încă o zi cu temperaturi pozitive și vreme de toamnă. Minima zilei nu va fi mai mică de zero grade, iar în întreg teritoriul cerul va fi acoperit de nori groși. În sud sunt prognozate 5 grade, în Chișinău și centru 3, iar la nord...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:54

Descoperire incredibilă făcută de cercetători

Cercetători din Marea Britanie au identificat 14 arii genetice, dintre care şapte până acum necunoscute, care determină în parte predispoziţia spre activitatea fizică, potrivit unui studiu publicat luni în revista Nature şi citat de EFE.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 09:53

Lovitură pentru Apple! Țara în care iPhone-ul este strict interzis

În urma deciziei tribunalului, vânzarea de telefoane iPhone a fost interzisă pe una dintre cele mai importante piețe. Gigantul Apple, dat în judecată de un producător de chipuri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:50

Jurnalist român: PLDM nu este acceptat în blocul ACUM din cauza tangențelor directe cu furtul miliardului

Partidul Liberal Democrat din Moldova nu este acceptat în blocul electoral format din PAS și PPDA, deoarece are tangențe directe cu furtul miliardului din băncile moldovenești. De această părere este jurnalistul român Victor Nichituș, într-un material publicat pe...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 11 Decembrie 2018, ora: 09:43

Cum se reduc decalajele de dezvoltare. Între viziunea optimistă și cea realistă

Într-un articol de opinii publicat la sfârșitul săptămânii trecute în Ziarul financiar, Cristian Socol, profesor și economist cu vederi de stânga, comentează momentele în care România a reușit să reducă decalajele față de economiile dezvoltate....

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 09:08

Arma secretă a lui Putin - Numire la șefia serviciului militar de informații GRU! Cine îl succede pe Igor Korobov, decedat luna trecut

Viceamiralul Igor Kostiukov a fost numit la șefia Directoratului Principal al Statului Major General al Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse, serviciul militar de informaţii (GRU), succedându-l pe Igor Korobov, care a decedat pe 21 noiembrie, potrivit unei surse citate de agenția de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:05

Stare de urgenţă economică şi socială în Franţa. Emmanuel Macron promite 100 DE EURO ÎN PLUS la salariul minim

Stare de urgenţă economică şi socială în Franţa. Emmanuel Macron promite 100 DE EURO ÎN PLUS la salariul minim

”Vreau să decretez stare de urgenţă economică şi socială,” a anunţat luni seara preşedintele Emmanuel Macron, într-un discurs în faţa francezilor furioşi pe scăderea nivelului de trai. Sutelor de mii de manifestanţi care au răspuns la chemarea la proteste a...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 Decembrie 2018, ora: 08:00

(SĂNĂTATE) Ce se întâmplă în corpul tău când renunți la carne

(SĂNĂTATE) Ce se întâmplă în corpul tău când renunți la carne

Carnea are un rol foarte important în alimentație, dar tot mai multe persoane aleg să renunțe la ea. Înainte să faci asta, ar trebui să știi ce se petrece în organismul tău când iei această decizie. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 Decembrie 2018, ora: 07:55

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 07:50

Horoscop 11 decembrie. Zodia ruinată de astre! Primește lovitura fatală

Horoscopul din 11 decembrie anunță schimbări majore în segemntul carierei. Se întrevăd etape finale de lucru, dar și oprtunități noi. O zodie primește vești proaste pe segmentul bani, carieră, finanțe. Astrele o defavorizează!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 Decembrie 2018, ora: 07:21

Cum învingem gripa? Sfaturi 100% eficiente

Cum învingem gripa? Sfaturi 100% eficiente

Atunci când începe sezonul virozelor, toţi sunt preocupaţi de unele şi aceleaşi probleme. Cum să nu te îmbolnăveşti dacă epidemia i-a atins pe cei apropiaţi? Cum să te tratezi corect dacă deja te-ai îmbolnăvit? Ce să faci dacă ai febră?

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 11 Decembrie 2018, ora: 00:53

Un om al străzii a găsit pe stradă o pungă cu 17.000 de dolari. Ce a făcut cu banii

Ce faci dacă găseşti chiar în prag de Crăciun o pungă cu 17.000 de dolari? Consideri banii un cadou venit din cer sau îi predai poliţiei?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 00:21

Coroana revine pe stema României din 31 decembrie 2018

Coroana revine pe stema României din 31 decembrie 2018

Coroana pe capul acvilei de aur din stema României va reveni în însemnele oficiale, preşedintele Klaus Iohannis promulgând luni proiectul de lege care obligă autorităţile publice să facă această modificare în stemele şi sigiile existente, până la data...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)