Astăzi 22 Ianuarie 2019, Marţi - Ultima actualizare la ora 18:44
Abonamente

Carte 13 Noiembrie 2015, ora 07:00    Din editia print

Ce cărți citesc aleșii poporului?Ilian Cașu îl citește pe Cărtărescu, iar liberalul Roman Boțan - cartea lui Klaus Iohannis

Marime Font

TIMPUL încearcă în continuare să afle care sunt ultimele trei cărți pe care le-au citit funcționarii noștri, deputații și consilierii locali. Citiți mai jos ce ne-au răspuns oficialii:  

Lilian Carp, deputat PL



În primul rând, vreau să menționez cartea lui Sandu Grecu „Jurnalismul sportiv. Apariția și evoluția presei sportive în R. Moldova”, care descrie în linii generale cum a evoluat jurnalismul sportiv din Republica Moldova din perioada interbelică până în ziua actuală. A doua carte pe care am citit-o recent este „Steagul roșu. O istorie a comunismului” a lui David Priestland. Autorul, profesor la Oxford, prezintă ideologiile de stânga, cum au evoluat începând de la revoluția franceză de la 1789, cum s-au impus ideile despre stratificarea socială etc. A treia carte este „Biserici și mănăstiri medievale în Basarabia” de Vlad Ghimpu. Trebuie să fac o diferență între lecturile academice, obligatorii, și cele opționale, în timpul liber. Scriu o teză de doctorat și, în acest caz, vreau nu vreau, săptămânal, dedic documentării câteva ore. În ceea ce privește lectura artistică, este ceva aparte. Recunosc, nu-mi permit oricând, depinde de perioade, vara citesc mai des. Mai mult timp acord pregătirii academice.


Ion Ciontoloi, președintele raionului Căușeni



Revin la poeziile lui Eminescu și Vasile Alecsandri. Îmi plac fabulele lui Alexandru Donici „Doi câni”, „Două poloboace” și „Musca la arat” care rămân actuale și astăzi. Aș vrea să revin, de asemenea, la „Amintirile lui Jukov” o carte în trei volume, pe care am citit-o vreo 20 de ani în urmă. Pe Internet, în schimb, citesc știri, mai puțin cărți.

Roman Boțan, deputat PL



Lectura este gimnastica pentru creier. Îmi place să citesc încă din copilărie. Când eram mic, mă urcam în podul casei bunicilor pentru a răsfoi cărțile vechi ascunse, pe care le aveau încă de pe timpurile României Mari. Îmi amintesc că îl rugam pe tata să-mi citească una din ele „Gruie-al lui Novac” de Petre Dulfu. Era scrisă cu grafie latină. O păstrez și acum. La întrebarea părinților ce cadou aș prefera, ceream mereu să-mi cumpere o carte nouă. Pe lângă faptul că citesc tot ce este aferent procesului legislativ, îmi fac timp neapărat și pentru cărți. Acum citesc cartea „Pas cu pas” de Klaus Iohannis. În ultima perioadă am mai citit și literatură de dezvoltare personală „Manual pentru viață” de Joe Vitale, „Cele 21 de legi supreme ale liderului” de John C. Maxwell. Dacă e vorba de literatură artistică, recent am recitit „Moara cu noroc” de Ioan Slavici. Ziua sunt la serviciu, iar seara mă strădui să petrec timpul în familie, am 3 copii, iar cei care au micuți știu cât de dificil e să găsești un răgaz. Copiilor le citesc din poveștile lui Ion Creangă. Mai nou, folosesc tableta sau telefonul mobil pentru a lectura cărți în format electronic.

Ilian Cașu, consilier municipal „Partidul Nostru”



L-am citit pe autorul etiopian stabilit în SUA, Abraham Verghese - „Să tai în piatră vie”, Mircea Cărtărescu - „De ce iubim femeile” și astă-iarnă am citit „Zăpada” de Orhan Pamuk. Încerc să găsesc timp pentru lectură. E greu, dar dacă vrei tare, găsești câteva ore. Am început să citesc iarăși ceva de Cărtărescu. În general, încerc să citesc, în primul rând, câte ceva de cei care au luat Premiul Nobel pentru Literatură. Îmi place foarte mult Gabriel Garcia Marquez, Orhan Pamuk și scriitorul afgan stabilit în California Khaled Hosseini. Pentru că am fost profesor în SUA și am studiat acolo vreo 5-6 ani, prefer să citesc în engleză. Și băiatul meu cel mare, la vârsta lui de 13 ani, la fel, citește în engleză cu mama și cu tata.

Mihai Olărescu, președintele raionului Cimișlia



De când am intrat în funcția de președinte, în trei luni nu am reușit să citesc o carte de literatură artistică. Dar până la asta am citit „Călugărul care și-a vândut Ferarri-ul” de Robin Sharma. V-o recomand, acolo se abordează întrebări sensibile ale vieții. A doua carte este romanul „Nașul” de Mario Puzo și a treia carte a fost un volum de psihologie. Am cărți care stau pe raft și așteaptă rândul lor să le citesc, când voi avea timp.

Victor Lutenco, consilier municipal „PPEM-Iurie Leancă”



În ultimul timp, chiar ultimii ani, am puțin timp pentru lectură. Mai ales de cărți. Citesc mai des două reviste preferate: The New Yorker și The Economist. Ultimele cărți, din care mai citesc, sunt: „Israel: A History” de Martin Gilbert, „1Q84” de Haruki Murakami și „Insuportabila ușurătate a ființei” de Milan Kundera.

Anatolie Zagarodnîi, deputat PCRM



Am citit mai mult literatură spaniolă vara când am fost la odihnă. Revin și vă spun exact cum se numesc cărțile. (Deputatul nu a mai revenit și nici nu a răspuns la apelurile noastre. Bănuim că discuțiile comuniștilor cu PDM privind crearea unei majorități parlamentare l-au făcut să uite de cărți).  

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 18:44

 Premierul britanic Theresa May a anunţat că se va întoarce la Bruxelles pentru a-şi salva acordul Brexitului respins de deputaţi, cărora nu le-a oferit luni planul alternativ pe care-l cereau, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 18:04

 Urmărind manifestările societății românești din ultimii ani, am constatat că, dincolo de confruntările politice, ideologice, culturale, în realitate, conflictul este între morala ”tradițională” și morala ”progresistă”. Pentru a fi mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 17:33

 O bibliotecă din Ankara dă un nou înțeles importanței cărților în viața noastră. Potrivit unui reportaj CNN, gunoierii din capitala Turciei au deschis o bibliotecă publică alcătutiă numai din cărți salvate din gunoaie după ce au fost aruncate de foștii posesori.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 17:30

 Fostul premier ucrainean Iulia Timoşenko şi-a anunţat marţi candidatura în alegerile prezidenţiale de la 31 martie, în care este favorită, devansându-l pe preşedintele în exerciţiu Petro Poroşenko, potrivit ultimelor sondaje, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Opoziția de dreapta încearcă să înrădăcineze în societate percepția unor alegeri fraudate ca să justifice scorul mic de la scrutin și mizează pe haos. De acest lucru este convins președintele Parlamentului, vicepreședintele Partidului Democrat din Moldova, Andrian...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 15:17

Veste bună! Un șir de medicamente de primă necesitate vor fi oferite în mod gratuit tuturor categoriile de cetățeni. Statul va compensa complet, în proporție de 100%, un medicament esențial pentru cele mai răspândite maladii. Declarația a fost făcută astăzi de către...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 15:17

FMI: Economia mondială încetinește mai repede decât se estima

FMI a prezentat luni, în fața elitei economice mondiale reunite la Davos, tabloul unei creșteri mondiale încă solide, dar care încetinește mai repede decât se estima, pe fondul tensiunilor comerciale și a riscurilor politice, precum Brexit în Marea Britanie sau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Geamuri şi uşi sparte şi săli de clasă distruse. Atât a mai rămas din gimnaziul din satul Donici, raionul Orhei. Instituţia a fost închisă în 2014, în urma reformei de optimizare a şcolilor pusă în aplicare printr-un ordin al fostului ministru al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 13:58

Au promovat anterior reducerea numărului deputaților, iar ACUM sunt împotriva voinței a 80% din moldoveni care vor un Parlament mai mic și mai eficient

Au promovat anterior reducerea numărului deputaților, iar ACUM sunt împotriva voinței a 80% din moldoveni care vor un Parlament mai mic și mai eficient

Îndemnurile șefilor blocului ACUM de a boicota referendumul pentru reducerea numărului deputaților confirmă că Maia Sandu și Andrei Năstase mint cu nerușinare alegătorii. Asta în condițiile în care exponenții acestui bloc au militat recent pentru micșorarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 13:57

Noi proiecte de susținere a familiilor cu copii, anunțate de Plahotniuc: indemnizația unică la naștere va fi majorată până la 10 mii de lei

O premieră absolută pentru Republica Moldova! Indemnizația unică la nașterea copiilor va fi majorată până la 10 mii de lei. Suplimentar, vor fi aplicate și alte măsuri de susținere a familiilor cu copii. Cu detalii despre aceasta a venit președintele Partidului Democrat din...

( ) Citeşte tot articolul

IT&C 22 Ianuarie 2019, ora: 13:57

Așa arată noile telefoane Samsung Galaxy S10

Așa arată noile telefoane Samsung Galaxy S10

Marele anunț al noilor telefoane Samsung din seria Galaxy S10 se apropie, dar securitatea informațiilor fiind cum este prin industrie, au început deja să apară pe internet imagini cu aceste trei modele.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 13:54

Plahotniuc anunță dublarea ajutorului pentru încălzire: 150 de mii de familii vor primi câte 700 de lei pe lună, timp de cinci luni

Ajutorul oferit de stat familiilor cu venituri mici în perioada rece a anului va fi dublat. Despre aceasta a anunțat președintele PDM, Vlad Plahotniuc la un briefing de presă. Aceste compensații vor fi plătite în decurs de cinci luni – din noiembrie și până în...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 22 Ianuarie 2019, ora: 13:53

4 mari greşeli gramaticale făcute de noi iarna

4 mari greşeli gramaticale făcute de noi iarna

Primele zăpezi ale anului ne-au dat nouă, pe lângă nămeţi, şansa de neratat de a stâlci limba. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 13:06

Plahotniuc: Un angajament al nostru este grija față de pensionari – vom oferi ajutoare de 600 de lei și pentru sărbătorile de Paști

Guvernarea va continua proiectele sale de susținere socială a cetățenilor, pentru că oamenii așteaptă condiții mai bune de trai. Declarația a fost făcută de către liderul Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, la primul briefingul din cest an. Șeful democraților a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 11:17

Popa Ghenadie Văluță are un nou fetiș: și-a tras un selfie cu o muribundă

Popa Ghenadie Văluță are un nou fetiș: și-a tras un selfie cu o muribundă

 După Igor Dodon și popa Valuță a picat în patima selfie-lor. Ghenadie Valuță a publicat nu demut o imagine cu el însuși, adică un selfie, pe fundalul unei bătrâne muribunde. Fața popii este iluminată de un zâmbet, a femeii, constorsionată de o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 11:13

FOTO // IGP DUBLEAZĂ numărul de angajați la dirijarea traficului rutier în cele mai aglomerate sensuri giratorii și intersecții din capitală

Angajații Inspectoratului General al Poliției (IGP) se vor implica într-un număr mai mare la fluidizarea traficului rutier în municipiul Chișinău. Aceștia vor fi prezenți într-un număr mai mare în cele mai aglomerate sensuri giratorii și intersecții din capitală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 11:01

Integritatea lui Sandu și Năstase, din nou pusă la îndoială. Zeppelin anunță o nouă investigație despre finanțări obscure pentru ”cele mai transparente partide”

Portalul zeppelin.md, care dezvăluit legăturile șefilor de la PAS și PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, cu Ludmila Kozlovska, președintele fundației Open Dialog, expulzată din UE pentru legături cu serviciile speciale din Rusia, vine cu scrisori deschise către Sandu și Năstase....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 10:35

Unioniştii din România şi Republica Moldova vor sărbători, la Iaşi, Ziua Unirii Principatelor Române

Unioniştii din România şi Republica Moldova vor sărbători, la Iaşi, Ziua Unirii Principatelor Române

Unioniştii din România şi Republica Moldova au anunţat, marţi, că se vor întâlni la Iaşi pe 24 ianuarie, de Ziua Unirii Principatelor Române.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 10:19

Analist politic, despre intoleranța din binomul PAS-PPDA: cine nu este cu noi, este împotriva noastră – dau cu piciorul în unioniști

Analist politic, despre intoleranța din binomul PAS-PPDA: cine nu este cu noi, este împotriva noastră – dau cu piciorul în unioniști

Cazul primarului de Cimișlia, Gheorghe Răileanu, căruia binomul PAS-PPDA i-a retras susținerea politică este încă o confirmare că blocul nu vrea să aibă de a face cu unioniștii. Constatarea îi aparține analistului politic Anatol Țăranu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 09:49

Krasnoselski: „Resping posibilitatea reunificării cu Republica Moldova” / Vrem sa ADERĂM la RUSIA

Krasnoselski: „Resping posibilitatea reunificării cu Republica Moldova” / Vrem sa ADERĂM la RUSIA

Liderul transnistrean, Vadim Krasnoselski, a respins categoric posibilitatea, sub orice formă, de reunire a Transnistriei cu Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 09:48

Moscova ameninţă UE cu „represalii” după noile sancţiuni

Moscova ameninţă UE cu „represalii” după noile sancţiuni

Rusia a ameninţat Uniunea Europeană cu „represalii” după noile sancţiuni impuse luni de Bruxelles unor responsabili ai Serviciului de informaţii militar rus (GRU), consideraţi responsabili de otrăvirea fostului agent dublu Serghei Skripal în martie 2018 la Salisbury...

( ) Citeşte tot articolul

Auto 22 Ianuarie 2019, ora: 09:37

Tesla intră în Europa. Cât va costa cea mai ieftină versiune Model 3

Tesla intră în Europa. Cât va costa cea mai ieftină versiune Model 3

Zodiac carieră şi bani, 22 ianuarie 2019. În această perioadă, Vărsătorii sunt pe val! La capitolul bani stau excelent şi se anunţă un câştig material sau o primă acum la inceput de an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 09:36

Răileanu, replică pentru PAS: Mi-au retras susținerea pentru că sunt unionist

Primarul orașului Cimișlia vine cu o reacție la explicația PAS despre retragerea sprijinului pentru candidatura lui.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2019, ora: 04:17

O nouă PRĂBUȘIRE a indicelui de încredere al lui Vladimir Putin

O nouă PRĂBUȘIRE a indicelui de încredere al lui Vladimir Putin

Indicele încrederii în președintele rus Vladimir Putin a scăzut în Rusia la 33,4%, arata datele sondajului realizat pe 13 ianuarie de către Institutului de sondare a oponiei publice VTsIOM, scrie BBC.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)