Astăzi 16 Noiembrie 2018, Vineri - Ultima actualizare la 15 Noiembrie 2018
Abonamente

Carte 13 Noiembrie 2015, ora 07:00    Din editia print

Ce cărți citesc aleșii poporului?Ilian Cașu îl citește pe Cărtărescu, iar liberalul Roman Boțan - cartea lui Klaus Iohannis

Marime Font

TIMPUL încearcă în continuare să afle care sunt ultimele trei cărți pe care le-au citit funcționarii noștri, deputații și consilierii locali. Citiți mai jos ce ne-au răspuns oficialii:  

Lilian Carp, deputat PL



În primul rând, vreau să menționez cartea lui Sandu Grecu „Jurnalismul sportiv. Apariția și evoluția presei sportive în R. Moldova”, care descrie în linii generale cum a evoluat jurnalismul sportiv din Republica Moldova din perioada interbelică până în ziua actuală. A doua carte pe care am citit-o recent este „Steagul roșu. O istorie a comunismului” a lui David Priestland. Autorul, profesor la Oxford, prezintă ideologiile de stânga, cum au evoluat începând de la revoluția franceză de la 1789, cum s-au impus ideile despre stratificarea socială etc. A treia carte este „Biserici și mănăstiri medievale în Basarabia” de Vlad Ghimpu. Trebuie să fac o diferență între lecturile academice, obligatorii, și cele opționale, în timpul liber. Scriu o teză de doctorat și, în acest caz, vreau nu vreau, săptămânal, dedic documentării câteva ore. În ceea ce privește lectura artistică, este ceva aparte. Recunosc, nu-mi permit oricând, depinde de perioade, vara citesc mai des. Mai mult timp acord pregătirii academice.


Ion Ciontoloi, președintele raionului Căușeni



Revin la poeziile lui Eminescu și Vasile Alecsandri. Îmi plac fabulele lui Alexandru Donici „Doi câni”, „Două poloboace” și „Musca la arat” care rămân actuale și astăzi. Aș vrea să revin, de asemenea, la „Amintirile lui Jukov” o carte în trei volume, pe care am citit-o vreo 20 de ani în urmă. Pe Internet, în schimb, citesc știri, mai puțin cărți.

Roman Boțan, deputat PL



Lectura este gimnastica pentru creier. Îmi place să citesc încă din copilărie. Când eram mic, mă urcam în podul casei bunicilor pentru a răsfoi cărțile vechi ascunse, pe care le aveau încă de pe timpurile României Mari. Îmi amintesc că îl rugam pe tata să-mi citească una din ele „Gruie-al lui Novac” de Petre Dulfu. Era scrisă cu grafie latină. O păstrez și acum. La întrebarea părinților ce cadou aș prefera, ceream mereu să-mi cumpere o carte nouă. Pe lângă faptul că citesc tot ce este aferent procesului legislativ, îmi fac timp neapărat și pentru cărți. Acum citesc cartea „Pas cu pas” de Klaus Iohannis. În ultima perioadă am mai citit și literatură de dezvoltare personală „Manual pentru viață” de Joe Vitale, „Cele 21 de legi supreme ale liderului” de John C. Maxwell. Dacă e vorba de literatură artistică, recent am recitit „Moara cu noroc” de Ioan Slavici. Ziua sunt la serviciu, iar seara mă strădui să petrec timpul în familie, am 3 copii, iar cei care au micuți știu cât de dificil e să găsești un răgaz. Copiilor le citesc din poveștile lui Ion Creangă. Mai nou, folosesc tableta sau telefonul mobil pentru a lectura cărți în format electronic.

Ilian Cașu, consilier municipal „Partidul Nostru”



L-am citit pe autorul etiopian stabilit în SUA, Abraham Verghese - „Să tai în piatră vie”, Mircea Cărtărescu - „De ce iubim femeile” și astă-iarnă am citit „Zăpada” de Orhan Pamuk. Încerc să găsesc timp pentru lectură. E greu, dar dacă vrei tare, găsești câteva ore. Am început să citesc iarăși ceva de Cărtărescu. În general, încerc să citesc, în primul rând, câte ceva de cei care au luat Premiul Nobel pentru Literatură. Îmi place foarte mult Gabriel Garcia Marquez, Orhan Pamuk și scriitorul afgan stabilit în California Khaled Hosseini. Pentru că am fost profesor în SUA și am studiat acolo vreo 5-6 ani, prefer să citesc în engleză. Și băiatul meu cel mare, la vârsta lui de 13 ani, la fel, citește în engleză cu mama și cu tata.

Mihai Olărescu, președintele raionului Cimișlia



De când am intrat în funcția de președinte, în trei luni nu am reușit să citesc o carte de literatură artistică. Dar până la asta am citit „Călugărul care și-a vândut Ferarri-ul” de Robin Sharma. V-o recomand, acolo se abordează întrebări sensibile ale vieții. A doua carte este romanul „Nașul” de Mario Puzo și a treia carte a fost un volum de psihologie. Am cărți care stau pe raft și așteaptă rândul lor să le citesc, când voi avea timp.

Victor Lutenco, consilier municipal „PPEM-Iurie Leancă”



În ultimul timp, chiar ultimii ani, am puțin timp pentru lectură. Mai ales de cărți. Citesc mai des două reviste preferate: The New Yorker și The Economist. Ultimele cărți, din care mai citesc, sunt: „Israel: A History” de Martin Gilbert, „1Q84” de Haruki Murakami și „Insuportabila ușurătate a ființei” de Milan Kundera.

Anatolie Zagarodnîi, deputat PCRM



Am citit mai mult literatură spaniolă vara când am fost la odihnă. Revin și vă spun exact cum se numesc cărțile. (Deputatul nu a mai revenit și nici nu a răspuns la apelurile noastre. Bănuim că discuțiile comuniștilor cu PDM privind crearea unei majorități parlamentare l-au făcut să uite de cărți).  

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 18:15

O nouă premieră la Universitatea Tehnică din Moldova. În campusul universității a fost deschisă o sală de sport modernă, dotată cu sprijinul Fundaţiei lui Vlad Plahotniuc "Edelweiss". Studenții sunt impresionați de condițiile create și echipamentele performante, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 16:49

Proiectul Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar a fost votat astăzi de Parlament, în prima lectură. Noua lege reglementează structura sistemului de salarizare, drepturile salariale și modalitatea de stabilire a salariului, iar angajații vor fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:03

Guvernul condus de Pavel Filip s-a deplasat astăzi la Drochia, acolo unde se desfăşoară o şedinţă comună cu autorităţile locale. Descinderea în nordul ţării face parte din strategia de comunicare a Executivului cu exponenţii administraţiilor publice, dar şi cu oamenii simpli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

Liderii PAS şi PPDA au fost folosiţi de serviciile secrete ruse, într-un război ascuns împotriva Republicii Moldova. De această părere este jurnalistul român Victor Nichituş, într-un articol publicat pe platforma Vox publika. Autorul face trimitere la legăturile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

PDM este printre cele mai importante formațiuni politice care îi fac pe oameni să se simtă mândri că sunt moldoveni. Datele ultimului sondaj realizat de IMAS arată că Partidul Democrat este al doilea în listă, după PSRM. Astfel pentru PSRM optează 18 la sută din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 10:07

Patru bărbați, cu vârsta cuprinsă între 30 și 48 de ani, au fost reținuți în cadrul cauzei penale privind circulația ilegală de droguri, gestionată de către procurorii Procuraturi pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, în comun cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:57

Ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova va avea loc la 22 noiembrie la București, a declarat astăzi, în debutul ședinței Guvernului, premierul Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:52

Guvernul Marii Britanii a aprobat, miercuri, acordul privind ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, a anunțat premierul Theresa May.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:45

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu s-a adresat ucrainenilor cu ocazia comemorării Holodomorului și le-a spus de ce a decis să acorde autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Declarația lui Bartolomeu a fost publicată pe site-ul Bisericii Ortodoxe a Ucrainei din SUA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:32

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:29

Activitatea pe care a desfășurat-o Partidul Democrat prin decidenții din Guvern și Parlament, nu putea să nu aducă rezultate. PDM a înregistrat o creștere în sondaje pentru că în ultimul an s-a axat pe acțiuni, iar răspunsurile celor care au participat la sondaj au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:17

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, spune că nu e mirat de preferințele alegătorilor, reliefate în sondajul prezentat ieri de Compania IMAS. Mai mult, analistul susține că ar fi explicabil de ce crește în preferințe Partidul Democrat (PD) și descresc Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:31

Comitetul de Stat pentru Venituri din Armenia a efectuat un control la ”Gazprom Armenia”, filiala conercnului rus in aceasta tara cauzaziana, unde a descoperit mai multe încălcări și cazuri de evaziune fiscală la scara mare, potrivit RBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:30

Republica Moldova și România au inițiat negocierile pentru semnarea unui acord interguvernamental care prevede că cetățenii din ambele state vor putea vorbi la telefon fără a achita tarifele de roaming, transmite IPN cu referire la un proiect aprobat în ședința Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:26

Avertismentul meteorologilor: vremea se va răci în următoarele zile în spațiul românesc (INFOGRAFIC)

Vremea se răcește începând de joi până duminică, avertizează meteorologii. Temperaturile vor fi mai mici cu aproape opt grade față de cele normale pentru această perioadă. În majoritatea regiunilor va ploua, așa cum arată prognoza pe următoarele zile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:19

Fostul ministru delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, salută ajungerea la un consens privind Brexitul, precizând că acordul înseamnă "garanţii ferme pentru românii din Marea Britanie". 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Cercetătorii italieni au ajuns la concluzia că dacă adaugi zahăr în şampon, o serie de afecţiuni ale scalpului vor dispărea. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Grâul a devenit unul dintre cele mai controversate alimente de pe planetă din cauza faptului că are în componenţa sa gluten – o proteină care, susţin unii, cauzează o mulţime de afecţiuni, de la obezitate la depresie. Catherine Price a investigat ce efecte are glutenul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)