Moldova

Înfrângeri în lanţ pentru selecţionatele Moldovei

La amiaza zilei, pe terenul de rezervă a complexului sportiv “Zimbru”, formaţia locală de juniori Under-17 s-a întâlnit într-un amical cu reprezentativa republicii noastre la aceeaşi categorie de vârstă. Micii “tricolori”, antrenaţi de Serghei Dubrovin au suferit o înfrângere categorică cu scorul de 1-4. Meciul a constituit un test util pentru reprezentativa noastră înaintea turneului preliminar al Campionatului European, care se va desfăşura în Spania, în perioada 16-21 octombrie.

Trei ore mai târziu, pe stadionul din Orhei, au ieşit pe gazon reprezentativa R. Moldova, Under-19. În calitate de adversară, echipa antrenată de Sergiu Cleşcenco a avut-o pe selecţionata similară a României. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul în minutul 19, prin Amet Enghin. În minutul 26, jucătorii din dreapta Prutului şi-au dublat avantajul prin Andrei Dăruială. Tot în prima repriză, pe final, componentul echipei Sheriff Tiraspol, Artiom Haceaturov, a redus din handicap. Mitanul secund a fost unul cu multe ocazii pentru ambele formaţii, dar scorul a rămas intact – 1-2 în favoarea formaţiei României. Mâine, tot la Orhei va avea loc a doua partidă de verificare între aceste echipe.