Astăzi 18 Ianuarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 09:15
Abonamente

Moldova 15 Septembrie 2016, ora 16:00

INTERVIU cu Iurie Leancă: „Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună”

Marime Font

Interviu cu Președintele Partidului Popular European din Moldova, Iurie Leancă.

- Ați mers săptămâna asta în Germania. Care a fost scopul vizitei?

Încerc, ori de câte ori am ocazia, să-mi folosesc relațiile pentru a sprijini drumul spre vest al Moldovei. Am avut ocazia să mă întâlnesc cu mai mulți oficiali germani, cea mai importantă întrevedere fiind, bineînțeles, cea cu cancelarul Angela Merkel. Este important să păstrăm legătura cu partenerii din Vest, să ii asigurăm că Moldova vrea și poate să se apropie de UE pentru că numai în acest fel putem să ducem Moldova pa calea prosperității.

- Sunteți un susținător foarte activ al apropierii Moldovei de Europa. Dar putem noi să facem să ajungem ca în Europa, chiar și cu ajutor dinafară? Cineva, să zicem, de 60 de ani, ce speranță să mai aibă la o pensie ca în Germania?

Nimeni nu zice ca mâine, sau peste doi ani, sau peste șapte ani va fi și la noi fix ca în Germania. În Europa există țări mai bogate sau mai puțin bogate, mai organizate, sau mai puțin organizate. Dar aceste țări își pun resursele în comun și învață unele de la altele astfel încât fiecare să se ridice.


Dar chiar și înainte de aderare, cetățeanul moldovean va simți beneficii. Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună, o Moldovă în care cetățenii controlează statul.

- Totuși, sunt mulți moldoveni care nu vor Uniunea Europeană. Ce ne facem cu cei ce vor să intrăm în Uniunea Vamală?

Dincolo de geopolitică, toți moldovenii vor același lucru, să o ducă bine în țara lor. În momentul de față numai Vestul, numai Europa ne poate ajuta. Rusia, cu siguranță știți, are problemele ei. De unde să aștepți ajutor economic de la Rusia, când ei sunt preocupați acuma de propria lor economie. Nu am nimic cu rușii, am bune contacte diplomatice, dar stâlpul nostru de sprijin nu poate fi decât Uniunea Europeană.

În actualul context mondial, lucrul acesta va fi înțeles din ce în ce mai mult de moldoveni. Dacă Uniunea trimite o misiune anticorupție, vă dau un exemplu, credeți că rușii din Moldova se vor opune? Eu nu cred. Iar banii și tot suportul care vine din UE pentru dezvoltarea rurală, pentru diverse proiecte sociale, pentru susținerea antreprenorilor, inclusiv cei din Gagauzia și Taraclia, oare vor fi refuzați de locuitorii acestor regiuni? Cred că vor fi acceptați cu mult entuziasm.

În același timp, eu nu cred că trebuie să ne separăm economic de Est. O bună parte din exporturi merge în fostul spațiu sovietic și lucrul acesta nu se va schimba prea curând. Dar aceasta este o temă falsă. Credeți că Rusia nu are nevoie de Europa? Vă spun eu că are. Credeți că Europa nu vrea să colaboreze economic cu Rusia? Vă spun eu că vrea, chiar dacă politic există diferențe.

- Domnul Dodon, care vorbește pentru mulți din cei ce nu se vor alături de Europa, poate nu ar fi de acord.

Probabil că nu. Dar dânsul are o gândire din secolul trecut. Marea Uniune Sovietică împotriva Marelui Pericol din Vest. Timpurile acelea au trecut. Rusia este acum ocupată de propriile sale confruntări, nu mai are timp și resurse pentru războaiele imaginare din capul domnului Dodon.

Eu am zis mai devreme și spun și acum: dacă Uniunea Europeană va trimite o misiune pe justiție, eu cred că și alegătorii domnului Dodon se vor bucura. La fel, dacă vom putea accesa fonduri europene, credeți că va zice cineva - nu, eu nu vreau? Eu nu cred asta.

- Unii adversari vă aduc critici că vorbiți numai de Dodon, că nu vorbiți de corupție, că nu vorbiți de Plahotniuc. Adversarii vă implică pe dumneavoastră personal în scandaluri de corupție.

Dodon va fi adversarul meu din turul doi. Plahotniuc nu candidează, iar pe domnul Lupu, candidatul PDM, nu îl văd să treacă de primul tur.

Dar aș vrea să stăm puțin pe subiect. Dacă doar vorbim împotriva corupției - nu facem nimic. Corupților nu le pasă dacă avem o părere bună despre ei. Eu am susținut investigația Kroll, eu vreau să aduc Uniunea Europeană să ne ajute în lupta împotriva corupției pentru a schimba întreg sistemul în felul în care toți cei care au băgat mâna în buzunarul public, să fie pedepsiți după fapte. Acestea sunt lucruri concrete și ele înseamnă mai mult decât vorbele.

Și încă ceva. Tocmai adineaori am vorbit cu Angela Merkel, cancelarul german. Credeți dumneavoastră că un cancelar german nu este pregătit înaintea acestor întâlniri? Credeți că dacă există, fie și cea mai mică suspiciune, doamna Merkel dădea mâna cu mine?

- Dumneavoastră candidați la Președinție și spuneți că vreți să apropiați Moldova de Vest. Dar puteți face asta? Lumea zice că sunteți mai mult diplomat decât politician, că nu cunoașteți cum funcționează statul.

Eu nu cred că în Moldova este o mare laudă să zici că ești politician și nu diplomat. Chiar dintre politicienii care își fac treaba, eu nu prea știu vreunul care să poată spune „eu am făcut mari reforme fără nici un ajutor extern”.

Mie nu mi-e rușine dacă îmi ziceți că sunt diplomat. Așa, diplomatic, am obținut posibilitatea ca moldovenii să călătorească în UE. Și, știți prea bine, mulți dintre concetățenii noștri merg acolo să muncească. Din banii câștigați își întrețin părinții sau copiii și ajută și economia națională.

Să vă dau un alt exemplu. Avem în Moldova SMURD care nu a fost inventat de un politician sau un birocrat moldovean. SMURD a venit din afară și acum salvează vieți și la noi.

În rest, cariera mea nu este doar una diplomatică, eu am fost ministru și prim ministru în Guvern. Știu cum funcționează statul, știu ce pot să cer de la instituții. Nu am nevoie, precum alți candidați, să petrec un an numai calificându-mă la locul de muncă.

- Și față de adversarii dumneavoastră de pe zona de dreapta cum vă poziționați?

Eu nu cred că are sens să ne luptăm între noi. Am avut unele schimburi de replici, dar acuma cred că fiecare dintre noi trebuie să vină cu programe, cu idei și cu soluții. Eu am în pregătire un document care detaliază viziunea mea despre Moldova. Aștept să văd documente similare și de la contracandidații mei și apoi cu plăcere voi discuta despre acestea.

Timpul.md (A.G.)

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 09:15

 Fostul premier italian Silvio Berlusconi a anunţat joi că va candida în alegerile europene de la 26 mai, potrivit agenţiei italiene de ştiei Ansa şi Euronews.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 08:15

CRONICA UNEI PROVOCĂRI EȘUATE

CRONICA UNEI PROVOCĂRI EȘUATE

Dorita Afacere Dreyfus de pe malurile Bâcului nu s-a produs - muntele a născut un șoarece! Provocarea jucată cu atâta iscusință de agenții de influență a Moscovei la Chișinău, referitor la pretinsa „discriminare” a găgăuzilor de poliția moldovenească, s-a...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Ianuarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 18:06

 Poate că singurul lucru care îi revoltă mai mult pe apărătorii ruși ai lui Stalin decât paralelele evidente între regimul său și al lui Hitler este orice referire la alianța pe care cei doi dictatori au format-o în 1939 cu Pactul Ribbentrop-Molotov, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:59

 Între multele companii fondate de Elon Musk, se regăsește și Neuralink, o firmă al cărei scop ar fi să te transforme într-un fel de cyborg, cel puțin la nivelul minții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:46

 Circa 25 mii de persoane s-au înregistrat prealabil pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:00

Supărat că lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a declarat, recent, la o emisiune televizată că dânsa ar da toți procurorii afară și că Autoritatea Națională de Integritate a fost creată pentru ca statul „să mai fure” niște bani, fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Guvernul va continua să muncească la capacitate maximă și să producă efecte pozitive pentru creșterea nivelului de trai al cetățenilor, îmbunătățirea mediului de afaceri, modernizarea țării în general. Declarația a fost făcută de către prim-ministrul Pavel Filip, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Al doilea summit dintre Donald Trump şi Kim Jong-un ar putea să aibă loc în martie sau aprilie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:12

În cadrul raportului de guvernare la trei ani de activitate Pavel Filip a răspuns şi la întrebarea dacă Partidul Democrat se promovează folosind resursele Guvernului. Premierul a negat aceste declaraţii şi a comunicat că în campania electorală vom avea parte de multă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:10

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a confirmat prezenţa la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene care este programată a avea loc la Bucureşti în zilele de 30 şi 31 ianuarie, a declarat ministrul Apărării, Gabriel Leş.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Investiții, locuri de muncă mai bine plătite, venituri mai mari – adică bunăstare sunt principalele priorități ale Guvernului pentru a determina oamenii să rămână acasă, să nu plece din ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:18

Autoritățile din Ucraina au anunțat reținerea unei jurnaliste ucrainene acuzate de subminarea integrității teritoriale a țării, potrivit Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Candidatul independent Andrei Nastas, care va candida la alegerile parlamentare în circumscripția nr. 33 din Chișinău, ar fi chiar proiectul liderului PPDA, Andrei Năstase, deși ultimul afirmă că guvernarea ar sta în spatele polițistului-„spoiler”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:59

Japonia a trimis o notă de protest Rusiei din cauza controlului efectuat de grănicerii ruși pe vasele pescarilor japonezi langă insulele Kurile, transmite RIA Novosti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:56

Partidul Democrat din Moldova trimite a decis să trimită corpului diplomatic din țară, observatorilor OSCE, dar și finanțatorilor direcți ai Promo-Lex (USAID, Fundația Soros, Consiliul Europei și Ambasada Marii Britanii la Chișinău) analiza sa referitoare la două rapoarte emise...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:46

 Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleșcanu. Premierul a felicitat România cu ocazia preluării Președinției la Consiliul Uniunii Europene, menționând că Republica Moldova mizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:34

Primarul interimar al municipiului Orhei, Diana Memeț, a inspectat noile unități de transport public din oraș, procurate de administrația locală la sfârșitul anului trecut. Toate microbuzele sunt pe rute și circulă conform graficului stabilit, iar oamenii s-au declarat extrem de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:12

 Rusia a pus la cale o nouă diversiune antiromânească cu bătaie lungă: „marcarea” aniversării a 660-a de la formarea Țării Moldovei. În acest scop, liderul de la Condrița a convocat la președinție un grup de personaje obscure cu viziuni staliniste și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:36

Un procent de 61% dintre ruși sunt rușinați de faptul că poporul rus trăiește „în sărăcie veșnică și nesiguranță”, rezultă din rezultatele sondajului realizat de ”Levada Center”, potrivit Meduza.io.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:05

Reprezentantii Partidului Democrat din Moldova au depus la CEC o contestatie impotriva blocului electoral ACUM. Democratii il acuza pe liderul PPDA, Andrei Nastase, ca si-a facut campanie electorala folosind retelele de socializare si le cer membrilor CEC sa examineze actiunile acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 11:59

Jurnalistul român Victor Nichituș scoate în evidență carențele rapoartelor prezentate de către Promo-LEX, organizație care monitorizează procesul electoral. În opinia lui Nichituș, principala problemă este că autorii rapoartelor despre campanie nu verifică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:27

Dezastru total în Europa! Autoritățile din Cernăuți, Ucraina, au luat măsuri extrem de dure împotriva străinilor din administrație Așadar, în această provincie funcționarii publici care dețin dublă cetățenie vor fi demiși din funcții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:13

Compania românească „Transgaz” a început lucrările de construcție a gazoductului Ungheni-Chișinău. Administratorii „Vestmoldtransgaz” au semnat la începutul săptămânii contractul de achiziție de lucrări pentru construirea complexului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:02

Gigantul chinez de telecomunicaţii Huawei a refuzat să comenteze joi informaţiile potrivit cărora procurori americani investighează compania pentru furt de secrete comerciale de la parteneri de afaceri din Statele Unite, notează agenţia DPA, citând presa de peste Ocean.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)