Astăzi 14 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 15:14
Abonamente

Moldova 15 Septembrie 2016, ora 16:00

INTERVIU cu Iurie Leancă: „Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună”

Marime Font

Interviu cu Președintele Partidului Popular European din Moldova, Iurie Leancă.

- Ați mers săptămâna asta în Germania. Care a fost scopul vizitei?

Încerc, ori de câte ori am ocazia, să-mi folosesc relațiile pentru a sprijini drumul spre vest al Moldovei. Am avut ocazia să mă întâlnesc cu mai mulți oficiali germani, cea mai importantă întrevedere fiind, bineînțeles, cea cu cancelarul Angela Merkel. Este important să păstrăm legătura cu partenerii din Vest, să ii asigurăm că Moldova vrea și poate să se apropie de UE pentru că numai în acest fel putem să ducem Moldova pa calea prosperității.

- Sunteți un susținător foarte activ al apropierii Moldovei de Europa. Dar putem noi să facem să ajungem ca în Europa, chiar și cu ajutor dinafară? Cineva, să zicem, de 60 de ani, ce speranță să mai aibă la o pensie ca în Germania?

Nimeni nu zice ca mâine, sau peste doi ani, sau peste șapte ani va fi și la noi fix ca în Germania. În Europa există țări mai bogate sau mai puțin bogate, mai organizate, sau mai puțin organizate. Dar aceste țări își pun resursele în comun și învață unele de la altele astfel încât fiecare să se ridice.


Dar chiar și înainte de aderare, cetățeanul moldovean va simți beneficii. Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună, o Moldovă în care cetățenii controlează statul.

- Totuși, sunt mulți moldoveni care nu vor Uniunea Europeană. Ce ne facem cu cei ce vor să intrăm în Uniunea Vamală?

Dincolo de geopolitică, toți moldovenii vor același lucru, să o ducă bine în țara lor. În momentul de față numai Vestul, numai Europa ne poate ajuta. Rusia, cu siguranță știți, are problemele ei. De unde să aștepți ajutor economic de la Rusia, când ei sunt preocupați acuma de propria lor economie. Nu am nimic cu rușii, am bune contacte diplomatice, dar stâlpul nostru de sprijin nu poate fi decât Uniunea Europeană.

În actualul context mondial, lucrul acesta va fi înțeles din ce în ce mai mult de moldoveni. Dacă Uniunea trimite o misiune anticorupție, vă dau un exemplu, credeți că rușii din Moldova se vor opune? Eu nu cred. Iar banii și tot suportul care vine din UE pentru dezvoltarea rurală, pentru diverse proiecte sociale, pentru susținerea antreprenorilor, inclusiv cei din Gagauzia și Taraclia, oare vor fi refuzați de locuitorii acestor regiuni? Cred că vor fi acceptați cu mult entuziasm.

În același timp, eu nu cred că trebuie să ne separăm economic de Est. O bună parte din exporturi merge în fostul spațiu sovietic și lucrul acesta nu se va schimba prea curând. Dar aceasta este o temă falsă. Credeți că Rusia nu are nevoie de Europa? Vă spun eu că are. Credeți că Europa nu vrea să colaboreze economic cu Rusia? Vă spun eu că vrea, chiar dacă politic există diferențe.

- Domnul Dodon, care vorbește pentru mulți din cei ce nu se vor alături de Europa, poate nu ar fi de acord.

Probabil că nu. Dar dânsul are o gândire din secolul trecut. Marea Uniune Sovietică împotriva Marelui Pericol din Vest. Timpurile acelea au trecut. Rusia este acum ocupată de propriile sale confruntări, nu mai are timp și resurse pentru războaiele imaginare din capul domnului Dodon.

Eu am zis mai devreme și spun și acum: dacă Uniunea Europeană va trimite o misiune pe justiție, eu cred că și alegătorii domnului Dodon se vor bucura. La fel, dacă vom putea accesa fonduri europene, credeți că va zice cineva - nu, eu nu vreau? Eu nu cred asta.

- Unii adversari vă aduc critici că vorbiți numai de Dodon, că nu vorbiți de corupție, că nu vorbiți de Plahotniuc. Adversarii vă implică pe dumneavoastră personal în scandaluri de corupție.

Dodon va fi adversarul meu din turul doi. Plahotniuc nu candidează, iar pe domnul Lupu, candidatul PDM, nu îl văd să treacă de primul tur.

Dar aș vrea să stăm puțin pe subiect. Dacă doar vorbim împotriva corupției - nu facem nimic. Corupților nu le pasă dacă avem o părere bună despre ei. Eu am susținut investigația Kroll, eu vreau să aduc Uniunea Europeană să ne ajute în lupta împotriva corupției pentru a schimba întreg sistemul în felul în care toți cei care au băgat mâna în buzunarul public, să fie pedepsiți după fapte. Acestea sunt lucruri concrete și ele înseamnă mai mult decât vorbele.

Și încă ceva. Tocmai adineaori am vorbit cu Angela Merkel, cancelarul german. Credeți dumneavoastră că un cancelar german nu este pregătit înaintea acestor întâlniri? Credeți că dacă există, fie și cea mai mică suspiciune, doamna Merkel dădea mâna cu mine?

- Dumneavoastră candidați la Președinție și spuneți că vreți să apropiați Moldova de Vest. Dar puteți face asta? Lumea zice că sunteți mai mult diplomat decât politician, că nu cunoașteți cum funcționează statul.

Eu nu cred că în Moldova este o mare laudă să zici că ești politician și nu diplomat. Chiar dintre politicienii care își fac treaba, eu nu prea știu vreunul care să poată spune „eu am făcut mari reforme fără nici un ajutor extern”.

Mie nu mi-e rușine dacă îmi ziceți că sunt diplomat. Așa, diplomatic, am obținut posibilitatea ca moldovenii să călătorească în UE. Și, știți prea bine, mulți dintre concetățenii noștri merg acolo să muncească. Din banii câștigați își întrețin părinții sau copiii și ajută și economia națională.

Să vă dau un alt exemplu. Avem în Moldova SMURD care nu a fost inventat de un politician sau un birocrat moldovean. SMURD a venit din afară și acum salvează vieți și la noi.

În rest, cariera mea nu este doar una diplomatică, eu am fost ministru și prim ministru în Guvern. Știu cum funcționează statul, știu ce pot să cer de la instituții. Nu am nevoie, precum alți candidați, să petrec un an numai calificându-mă la locul de muncă.

- Și față de adversarii dumneavoastră de pe zona de dreapta cum vă poziționați?

Eu nu cred că are sens să ne luptăm între noi. Am avut unele schimburi de replici, dar acuma cred că fiecare dintre noi trebuie să vină cu programe, cu idei și cu soluții. Eu am în pregătire un document care detaliază viziunea mea despre Moldova. Aștept să văd documente similare și de la contracandidații mei și apoi cu plăcere voi discuta despre acestea.

Timpul.md (A.G.)

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:13

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a păstrat astăzi, 14 noiembrie, verdictul Curții de Apel în dosarul lui Veaceslav Platon. Magistrații CSJ au declarat drept neîntemeiat recursul depus de avocații acestuia împotriva deciziei CA. Prin urmare, a fost menținută condamnarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:09

Raportorul Parlamentului European pentru Georgia, Andrej Mamikins, a criticat, într-un discurs rostit marți seara, dorința unor deputați de a critica această țară, în condițiile în care acolo se desfășoară alegeri prezidențiale. Înaltul oficial de a Bruxelles...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Natalia Hadârcă

La această concluzie a ajuns un grup de cercetători care a studiat situația comunităților din apropierea frontierei Localitățile de pe ambele maluri ale Prutului au fost puternic ideologizate în perioada sovietică. Oamenilor li se impunea ideea că, pe celălalt mal, nu pot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:34

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

Serviciul de Informaţii şi Securitate de comun cu Procuratura mun. Chişinău, Oficiul Principal au realizat o operaţiune complexă în cadrul căreia a fost destructurată activitatea unei formaţiuni paramilitare ilegale, care acţiona sub paravanul aşa-numitor jocuri de tip...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:29

O petiţie însoţită de peste 100 de mii de semnături a fost depusă, astăzi, de către secretarul general-adjunct al PDM, deputatul Eugen Nichiforciuc, la sediul Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova. Prin acestă petiție se solicită sprijinul instituţiilor europene...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:57

Partidul Democrat din Moldova se bucură acum de cea mai mare încredere din ultimii ani. Peste 16 la sută dintre cetățeni sunt gata să voteze pentru această formațiune, dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare. Această tendință se menține timp de doi ani. Celelalte partide...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:38

Ministrul de Interne, Alexandru Jizdan, consideră că poliţiştii care stau ascunşi pe traseele naţionale cu scopul de a obţine bani de la şoferii care depăşesc limita de viteză trebuie să stea la puşcărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:06

Secretarul american al Energiei, Rick Perry, a cerut Ungariei și vecinilor săi să renunțe la conductele rusești de gaze, care, potrivit Washingtonului, sunt folosite pentru a întări presiunea Moscovei în Europa Centrală și de Est, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:56

Iernile lungi şi grele din România intră în istorie. După zece luni de extreme şi recorduri naţionale, în ţara noastră urmează o iarnă blândă, cu episoade scurte de zăpadă şi ger.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:53

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:51

Europarlamentarul lituanian Petras Austrevicius este una dintre vocile critice la adresa ţării noastre. Acesta și-a exprimat în repetate rânduri nemulţumirea faţă de adoptarea legii votului mixt din Republica Moldova. Asta deşi a fost ales de trei ori în Parlamentul de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:40

 Moldova așteaptă de la Uniunea Europeană un raport instituțional echilibrat, obiectiv, care să analizeze implementarea Acordului de Asociere, nu un document politizat, care face jocul electoral al opoziției de la Chișinău. Declarația a fost făcută de către președintele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 14 Noiembrie 2018, ora: 08:06

Organizațiile maghiare de extrema dreapta desfășoară contra cost campanii agresive împotriva NATO și UE și alimentează conflictul interetnic din vestul Ucrainei, scrie astazi publicatia EUobserver.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:44

Prețul barilului de petrolul a scăzut puternic, marți, accentuând tendința de scădere abruptă, pe măsură ce oferta tot mai mare pare pregătită să depășească cererea anul viitor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:24

Un preot care s-a urcat la volan beat a provocat o nenorocire marţi seară, în Suceava. Ameţit bine de aburii alcoolului, George Ionuţ Apetrei a scăpat maşina de sub control şi a intrat în plin două femei care mergeau pe margine unui drum din Mitocu Dragomirnei. După impactul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:23

Cel de-al optulea și ultimul sezon al serialului Game of Thrones (n.r. Urzeala Tronurilor) va fi lansat în luna aprilie, 2019, au anunțat producătorii. Reprezentanții HBO au confirmat că serialul se va întoarce în prima jumătate a anului 2019, însă nu au dezvăluit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:14

 Horoscopul din 14 noiembrie favorizează planul profesional al zodiilor. Astrele sunt binefăcătoare cu nativii zodiacului. Horoscopul zilnic din 14 noiembrie anunță succese profesionale și bani pentru o zodie! Viața i se schimbă radical!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Preotul care muncește în construcții peste hotare Din editia print

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:00

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Vremea continuă să se răcească, iar mâine am putea avea parte şi de primii fulgi. Noaptea izolat, iar ziua pe arii extinse vor cădea precipitații slabe sub formă de ploaie, la nord sub formă de lapoviță. Vântul va sufla din Sud-Est slab la moderat.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:45

Un nivel ridicat al tensiunii arteriale impune necesitatea adoptării unei diete sărace în sodiu şi grăsimi. Aşadar, iată care sunt alimentele pe care ar trebui să le excluzi din regimul tău alimentar dacă ai tensiunea mărită.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:04

Conducătorii auto sunt îndemnați să-și echipeze autovehiculul cu pneuri corespunzătoare, să adapteze viteza la condițiile de drum și să folosească sistemul de iluminare-semnalizare, cât și pe cel de dezaburire pentru a vedea și a se face văzuți în trafic.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Noiembrie 2018, ora: 00:03

Autoritatea Europeană pentru Siguranţa Alimentară (EFSA) a recomandat miercuri statelor din UE să fixeze dozele zilnice maximale în privinţa consumului de cafea, dincolo de care această băutură devine nocivă pentru sănătate, informează site-ul francetvinfo.fr, citat de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 23:03

La 13 noiembrie 1918 Ungaria semna armistițiul de la Belgrad cu Puterile Aliate.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)