Astăzi 29 Mai 2020, Vineri - Ultima actualizare la ora 19:27
Abonamente

Moldova 15 Septembrie 2016, ora 16:00

INTERVIU cu Iurie Leancă: „Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună”

Marime Font

Interviu cu Președintele Partidului Popular European din Moldova, Iurie Leancă.

- Ați mers săptămâna asta în Germania. Care a fost scopul vizitei?

Încerc, ori de câte ori am ocazia, să-mi folosesc relațiile pentru a sprijini drumul spre vest al Moldovei. Am avut ocazia să mă întâlnesc cu mai mulți oficiali germani, cea mai importantă întrevedere fiind, bineînțeles, cea cu cancelarul Angela Merkel. Este important să păstrăm legătura cu partenerii din Vest, să ii asigurăm că Moldova vrea și poate să se apropie de UE pentru că numai în acest fel putem să ducem Moldova pa calea prosperității.

- Sunteți un susținător foarte activ al apropierii Moldovei de Europa. Dar putem noi să facem să ajungem ca în Europa, chiar și cu ajutor dinafară? Cineva, să zicem, de 60 de ani, ce speranță să mai aibă la o pensie ca în Germania?

Nimeni nu zice ca mâine, sau peste doi ani, sau peste șapte ani va fi și la noi fix ca în Germania. În Europa există țări mai bogate sau mai puțin bogate, mai organizate, sau mai puțin organizate. Dar aceste țări își pun resursele în comun și învață unele de la altele astfel încât fiecare să se ridice.

Loading...


Dar chiar și înainte de aderare, cetățeanul moldovean va simți beneficii. Dacă ajungem să îndeplinim, cu ajutorul UE, standardele de aderare, deja vom trăi într-o Moldovă mai bună, o Moldovă în care cetățenii controlează statul.

- Totuși, sunt mulți moldoveni care nu vor Uniunea Europeană. Ce ne facem cu cei ce vor să intrăm în Uniunea Vamală?

Dincolo de geopolitică, toți moldovenii vor același lucru, să o ducă bine în țara lor. În momentul de față numai Vestul, numai Europa ne poate ajuta. Rusia, cu siguranță știți, are problemele ei. De unde să aștepți ajutor economic de la Rusia, când ei sunt preocupați acuma de propria lor economie. Nu am nimic cu rușii, am bune contacte diplomatice, dar stâlpul nostru de sprijin nu poate fi decât Uniunea Europeană.

În actualul context mondial, lucrul acesta va fi înțeles din ce în ce mai mult de moldoveni. Dacă Uniunea trimite o misiune anticorupție, vă dau un exemplu, credeți că rușii din Moldova se vor opune? Eu nu cred. Iar banii și tot suportul care vine din UE pentru dezvoltarea rurală, pentru diverse proiecte sociale, pentru susținerea antreprenorilor, inclusiv cei din Gagauzia și Taraclia, oare vor fi refuzați de locuitorii acestor regiuni? Cred că vor fi acceptați cu mult entuziasm.

În același timp, eu nu cred că trebuie să ne separăm economic de Est. O bună parte din exporturi merge în fostul spațiu sovietic și lucrul acesta nu se va schimba prea curând. Dar aceasta este o temă falsă. Credeți că Rusia nu are nevoie de Europa? Vă spun eu că are. Credeți că Europa nu vrea să colaboreze economic cu Rusia? Vă spun eu că vrea, chiar dacă politic există diferențe.

- Domnul Dodon, care vorbește pentru mulți din cei ce nu se vor alături de Europa, poate nu ar fi de acord.

Probabil că nu. Dar dânsul are o gândire din secolul trecut. Marea Uniune Sovietică împotriva Marelui Pericol din Vest. Timpurile acelea au trecut. Rusia este acum ocupată de propriile sale confruntări, nu mai are timp și resurse pentru războaiele imaginare din capul domnului Dodon.

Eu am zis mai devreme și spun și acum: dacă Uniunea Europeană va trimite o misiune pe justiție, eu cred că și alegătorii domnului Dodon se vor bucura. La fel, dacă vom putea accesa fonduri europene, credeți că va zice cineva - nu, eu nu vreau? Eu nu cred asta.

- Unii adversari vă aduc critici că vorbiți numai de Dodon, că nu vorbiți de corupție, că nu vorbiți de Plahotniuc. Adversarii vă implică pe dumneavoastră personal în scandaluri de corupție.

Dodon va fi adversarul meu din turul doi. Plahotniuc nu candidează, iar pe domnul Lupu, candidatul PDM, nu îl văd să treacă de primul tur.

Dar aș vrea să stăm puțin pe subiect. Dacă doar vorbim împotriva corupției - nu facem nimic. Corupților nu le pasă dacă avem o părere bună despre ei. Eu am susținut investigația Kroll, eu vreau să aduc Uniunea Europeană să ne ajute în lupta împotriva corupției pentru a schimba întreg sistemul în felul în care toți cei care au băgat mâna în buzunarul public, să fie pedepsiți după fapte. Acestea sunt lucruri concrete și ele înseamnă mai mult decât vorbele.

Și încă ceva. Tocmai adineaori am vorbit cu Angela Merkel, cancelarul german. Credeți dumneavoastră că un cancelar german nu este pregătit înaintea acestor întâlniri? Credeți că dacă există, fie și cea mai mică suspiciune, doamna Merkel dădea mâna cu mine?

- Dumneavoastră candidați la Președinție și spuneți că vreți să apropiați Moldova de Vest. Dar puteți face asta? Lumea zice că sunteți mai mult diplomat decât politician, că nu cunoașteți cum funcționează statul.

Eu nu cred că în Moldova este o mare laudă să zici că ești politician și nu diplomat. Chiar dintre politicienii care își fac treaba, eu nu prea știu vreunul care să poată spune „eu am făcut mari reforme fără nici un ajutor extern”.

Mie nu mi-e rușine dacă îmi ziceți că sunt diplomat. Așa, diplomatic, am obținut posibilitatea ca moldovenii să călătorească în UE. Și, știți prea bine, mulți dintre concetățenii noștri merg acolo să muncească. Din banii câștigați își întrețin părinții sau copiii și ajută și economia națională.

Să vă dau un alt exemplu. Avem în Moldova SMURD care nu a fost inventat de un politician sau un birocrat moldovean. SMURD a venit din afară și acum salvează vieți și la noi.

În rest, cariera mea nu este doar una diplomatică, eu am fost ministru și prim ministru în Guvern. Știu cum funcționează statul, știu ce pot să cer de la instituții. Nu am nevoie, precum alți candidați, să petrec un an numai calificându-mă la locul de muncă.

- Și față de adversarii dumneavoastră de pe zona de dreapta cum vă poziționați?

Eu nu cred că are sens să ne luptăm între noi. Am avut unele schimburi de replici, dar acuma cred că fiecare dintre noi trebuie să vină cu programe, cu idei și cu soluții. Eu am în pregătire un document care detaliază viziunea mea despre Moldova. Aștept să văd documente similare și de la contracandidații mei și apoi cu plăcere voi discuta despre acestea.

Timpul.md (A.G.)

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 29 Mai 2020, ora: 12:44

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

 Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a făcut o constatare deranjantă, după ce a scăpat, cu emoții, de traumatizanta experiență a infectării cu noul coronavirus. Luni, la conferința de presă cotidiană de la Downing Street, el le-a declarat jurnaliștilor prezenți că vederea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 12:19

APEL CĂTRE FORURILE DECIZIONALE ALE STATULUI

APEL CĂTRE FORURILE DECIZIONALE ALE STATULUI

Noi, cercetători ai Institutului de Filologie Română „B.P. Hasdeu”,

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 11:09

România ar putea ANULA „carantina” de 14 zile pentru cei care intră în țară / Când am putea „circula liber”

România ar putea ANULA „carantina” de 14 zile pentru cei care intră în țară / Când am putea „circula liber”

Românii care pleacă în vacanţă în Grecia sau în Bulgaria trebuie să stea în izolare 14 zile, la revenirea în ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 10:13

Filip spune că politicienii trebuie să acorde suport procuraturii pentru a investiga cazul sacoșei negre transmise de Plahotniuc lui Dodon

Filip spune că politicienii trebuie să acorde suport procuraturii pentru a investiga cazul sacoșei negre transmise de Plahotniuc lui Dodon

Președintele Partidului Democrat Pavel Filip susține că procuratura trebuie să investigheze cazul transmiterii sacoșei cu bani de către Vlad Plahotniuc lui Igor Dodon, din video-ul publicat săptămâna trecută de deputatul Iurie Reniță. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 09:50

Moartea băiețelului din Hâncești - o consecință a „restricțiilor” fără logică adoptate de regimul Dodon&Chicu

Moartea băiețelului din Hâncești - o consecință a „restricțiilor” fără logică adoptate de regimul Dodon&Chicu

Pe 15 mai 2020, Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică a decis ca toate grădinițile din țară să rămână închise până pe 30 iunie.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 09:42

Alexandru Cozer despre opoziție: Extrem de slabă, incapabilă și fricoasă / Ce scria în urmă cu doar 2 săptămâni

Alexandru Cozer despre opoziție: Extrem de slabă, incapabilă și fricoasă / Ce scria în urmă cu doar 2 săptămâni

Jurnalistul Alexandru Cozer scrie într-un editorial pe Cotidianul.md că opoziția se „teme să sancționeze un guvern neprofesionist”

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 29 Mai 2020, ora: 09:36

Descoperirea istorică făcută de arheologi. Comoara găsită chiar sub o vie i-a uluit / FOTO

Descoperirea istorică făcută de arheologi. Comoara găsită chiar sub o vie i-a uluit / FOTO

Arheologii italieni au făcut o descoperire magistrală sub o vie dintr-o localitate aflată la nord de Verona. Anunțul vine într-un moment în care spațiile culturale ale țării revin încet la viață după cea mai grea perioadă a existenței sale.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 09:34

FOTO / Autostrăzile spre Moldova. Toate informațiile la zi care le-au fost prezentate primarilor din regiune

FOTO / Autostrăzile spre Moldova. Toate informațiile la zi care le-au fost prezentate primarilor din regiune

Trei mari proiecte rutiere sunt în curs de proiectare sau planificate a fi scoase la licitație pentru a lega Moldova de Transilvania și Muntenia: Autostrada „Unirii” A8, Autostrada Moldovei A7 și autostrada A13 de la Brașov la Bacău. Primarii orașelor din regiune s-au...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 09:28

Chicu nu vrea „imixtiune directă de pe extern în treburile R. Moldova” / Banii primiți de Dodon de la Gazprom pentru PSRM nu-l deranjează

Chicu nu vrea „imixtiune directă de pe extern în treburile R. Moldova” / Banii primiți de Dodon de la Gazprom pentru PSRM nu-l deranjează Foto: Miller și Chicu

Premierul Ion Chicu anunță că este împotriva Legii cu privire la organizațiile necomerciale pentru că asta implică „imixtiuni din extern”.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)