Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la 17 Noiembrie 2018
Abonamente

Atitudini 28 Octombrie 2015, ora 07:00    Din editia print

Marime Font

Întoarcerea fiului risipitor

Am citit în numărul trecut din TIMPUL editorialul excelent al colegei Moni Stănilă, „Un Damasc pentru fiecare”, inspirat din Biblie, în care aflam despre șansa fiecăruia dintre noi la Mântuire și la salvare sufletească. 

Întocmai ca apostolul Pavel pe drumul Damascului, și noi putem găsi, în viața de zi cu zi, lumină. 

Săptămâna trecută, publicul din România a fost vrăjit la propriu de interpretarea unui tânăr de pe malul Nistrului, care, în versuri proprii, cu propria identitate, pe care el o vedea moldovenească, a interpretat CÂNTĂ CUCUL BATĂ-L VINA, DE RĂSUNĂ BUCOVINA la spectacolul televizat X-Factor de la postul Antena1. Milioane de vizualizări, voturi și o uriașă simpatie a venit către tânărul Andrei Ioniță. „Dacă te-aş viraliza pe Internet, după modul în care cânţi, poate s-ar uni mai repede ţara noastră şi probabil că am ajunge la vorba unui copil din cartea mea de română „Trăiască România dodoloaţă!”, a spus Horia Brenciu.


Ceea ce publicul de acasă nu știa era că, până nu demult, Andrei, moldoveanul, ura România și ceea ce credea el că înseamnă românism și unionism. Andrei nu știa că moldovenii sunt iubiți în România și că tradițiile ne sunt așa de similare. Nu știa dar cu siguranță asta ar fi făcut publicul să-l îndrăgească și mai mult și să-i spună: BINE AI VENIT ACASĂ, FRATE!

Ca să înțelegeți mai bine despre ce e vorba, Andrei al nostru umbla cu unii de genul organizației lui Nicolae Pascaru și era făcut să creadă că românii sunt dușmanii moldovenilor. După X Factor, într-o notă pe Facebook, Andrei a scris:

„ AM GREȘIT !!! Acum trei ani am făcut parte dintr-o organizație care mă făcea să cred că promovează și respectă valorile Moldovei. (...) Am făcut parte dintr-un protest anti-Românesc, un protest care cerea autonomie ținutului secuiesc... un exemplu prost și nedemn de urmat... ÎMI PARE RĂU.

Acum mă macină sufletul de durere că am permis gândului rău să mă conducă...

AM GREȘIT ȘI VĂ CER IERTARE!!! Vreau să știți despre greșeala mea, vreau să fiu sincer și demn de sprijinul și aprecierea pe care mi-ați oferit-o. Poate unii se vor întoarce cu spatele.... Știu, am meritat...(...)

Chiar dacă nu am fot niciodată adept al curentului unionist, respect și vă iubesc omenia și patriotismul de care dați dovadă. Am plâns și eu. Am plâns când un băiețel din Romania de 13 ani mi-a scris "știu sunt mic, dar am văzut în tine un frate", am plâns când mi-au scris din toate colțurile lumii că vor acasă și nu mai pot suporta distanța și durerea. Am plâns când fiecare m-a numit FRATE. Am plâns și plâng acum!!! Fiindcă Doare!!! Și sincer vă iubesc !!! Vă iubesc și-mi pare rău pentru GREȘELILE mele.

Într-un interviu pe care i l-am luat la câteva zile după, Andrei mi-a mărturisit?

În România am întâlnit suflete calde şi blânde, oameni care m-au respectat şi m-au susţinut, care au deschis cu drag uşa şi m-au făcut să mă simt acasă. Chiar dacă am fost cel mai rebel dintre moldoveni şi chiar dacă vorbeam în graiul meu... Chiar dacă aveam viziuni diferite, ei m-au înţeles şi m-au primit aşa cum sunt. Nu pot să ascund, m-am îndrăgostit, m-am îndrăgostit de mărinimia lor, m-am îndrăgostit de spiritul lor şi de suflet.

BUCURAȚI-VĂ ȘI VESELIȚI-VĂ! Fiul risipitor s-a întors acasă, era considerat mort și acum a înviat. Exact ca în pilda biblică, la Tatăl se întoarce mezinul care și-a dat seama de greșelile sale. Bineînțeles, fiul cel mare, cel ascultător, este nemulțumit de primirea care i se face mezinului. Am mai scris și în editorialul din 25 septembrie, „Para mălăiață în gura lui Nătăfleață”, despre ușa pe care trebuie să o lăsăm larg deschisă pentru cei care, din diferite motive, aleg să susțină proiectul reunificării celor de-o singură mamă; despre șansa la convertire pe care trebuie să o oferim celor care până acum au mers orbi pe drumul spre Damasc.

ATENȚIE! Mulți sunt de bună-credință și nu au nicio vină imputabilă lor. Nu vă așteptați ca Andrei din povestea noastră să devină peste noapte participant la marșurile unioniste. Dar haideți să fim inclusivi, nu exclusivi. Și să-i acceptăm lângă noi pe cei care văd calea dreaptă.
Nu fiți supărați precum fiul cel mare, care până acum s-a ostenit și nu a ieșit din cuvântul Tatălui. Ziua de sărbătoare e aproape.

Un articol de: George Simion
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)