Astăzi 20 Mai 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 21:37
Abonamente

Actualitate 21 Iunie 2018, ora 07:28

Într-o țară pierdută a apărut o nouă tradiție națională

Marime Font

Nu e o noutate că politicienii noștri freacă menta. O spun așa, ca să fiu înțeleasă, inclusiv de către cei care îi mai cred pe politicieni, în timp ce ei râd pe sub mustață și ne toarnă macaroane pe urechi nu numai în campaniile electorale, dar și atunci când vorbesc cu aere simandicoase despre viitorul nostru prosper și european.

 Sincer, mă sufoc când îi aud de pe ecranele azurii. Dar, în calitate de jurnalistă, meseria mă obligă să-i ascult ca o tâmpită. Cică, soluția de a ieși din mocirla în care ne stingem de câteva decenii ar fi schimbarea clasei politice. Analizând însă situația din țara noastră, schema, după care se operează, e evidentă. Dacă politicienii noștri se vor schimba, iar sistemul va rămâne același, tot cei vechi ne vor conduce. Adică epavele noastre politice, printre care există mentalități putrezite și îmbibate de mucegai sovietic.

Dacă asta se numește „schimbare”, atunci toată vălmășeala cu privire la reforme s-a dus pe copcă. Faptul că moldovenii obțin funcții în stat, după cât de gros le este buzunarul, pentru ca apoi, în general, să și-l burdușească, a devenit deja tradiție națională. De aceea ordinea în R. Moldova se face de-a oaia, ca să fiu înțeleasă de tot electoratul.


Ieri mergeam spre facultate și mă împiedicam de teracota din trotuare, când am observat pe marginea șoselei un nene, boschetar la prima vedere, care ascundea niște lei sub o bucată de teracotă. Erau probabil banii lui de ciorap, care i-au rămas din ce a primit de la trecători. Da, într-adevăr a găsit un ascunziș perfect. Poate că și miliardul furat e ascuns sub teracota trotuarelor și de aia ele arată atât de stricate? m-am gândit. Nimănui nu i-ar trece prin cap să caute miliardul pe drumuri, sub niște pietre. Și atunci „liderii” noștri ar putea să se șteargă pe fund unii cu alții cât le va vrea mușchiul, învinuindu-se reciproc de jaful bancar ori exclamând, cu surâsuri sfidătoare, la TV: „Când s-a furat, eu nu eram la conducere!”. Atunci nici miliardul nu va fi găsit, nici drumurile nu vor fi reparate, pentru că una pe alta se completează foarte armonios, conform noii noastre tradiții naționale.

Nu-i pot înțelege pe oficialii Uniunii Europene. Să fi fost în locul lor, eu n-aș da nicio ceapă degerată statului nostru, condus de niște indivizi, care umblă cu cioara vopsită prin propria ogradă. Avem circa 50 de partide, de multiple culori, unele dintre care promovează ideologii, valori și planuri pompoase, dar, când e vorba de fapte concrete, toți spală putina. Ori se fac într-o ureche. Nu pot să cred că dintr-atâția „deștepți” nu se găsește unul, care să poată aduce R. Moldova la o stare mai bună. La parlamentarele din 2016, s-a zărit o lumină - Maia, la care am tras nădejde ca ursul la coadă, dar... ce folos? A câștigat Dodon care, alături de partenerii săi de guvernare, a îngropat-o pe Maia, cu o sută sau două de lei, prin barurile sătești, unde în campaniile electorale apar în vânzare voturi. Și acest comerț reprezintă un detaliu extrem de important în tradiția națională, despre care vorbim.

Fiecare popor are conducătorul pe care-l merită. Iar noi, o națiune cu caș la gură, nu știm cum să luptăm pentru binele nostru, în mod rațional. Am impresia că o să ne vină mintea la cap, când vor zbura porcii. Până atunci nu ne rămâne decât să batem apa-n piuă despre corupție și nedreptăți și să visăm la un trai european...

Timp de 27 de ani de independență, în țara noastră nu s-a schimbat nimic în folosul cetățenilor, în afară de tomberoanele din Grădina Publică „Ștefan cel Mare”. Timp de 27 de ani, am trăit cu frica de a ne apăra drepturile. Pentru că atunci când am ridicat fruntea, am fost opriți cu forța, intimidați, maltratați. Astăzi, chiar și cei care, în anii ’90, strigau din tot sufletul, pe Piața Marii Adunări Naționale, că vor independență și dreptate, nu mai cred în nimic.

S-au pierdut cu toții… Prin urmare, trăim într-un stat pierdut, în care oamenii se îmbracă în haine scumpe „de la Italia” și cumpără mâncare ieftină de la piață, unde trecătorii se uită ca la niște avioane la cei care vorbesc limba română corect și unde copiii sunt crescuți de bunei și vecini, în timp ce părinții lor muncesc la negru prin toată lumea.

Soluția? Eu, o simplă studentă din R. Moldova, respectând tradiția noastră națională, în care cred deja toți concetățenii mei, de la opincă până la vlădică, consider că, decât să ne holbăm ca vițeii la poarta nouă cum politicienii ne iau la vatra jocului, mai bine am șterge putina cu toții din țara aceasta pierdută.

Un articol de: Mihaela Culcinschi
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 21:37 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Mai 2019, ora: 15:47

Ce scria MIHAI EMINESCU în TIMPUL despre 16 mai 1812 și anexarea Basarabiei

Ce scria MIHAI EMINESCU în TIMPUL despre 16 mai 1812 și anexarea Basarabiei

Fragmente din articolele publicate de poet în ziarul „Timpul”, în 1878.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Mai 2019, ora: 11:38

Semnificaţii istorice pentru 20 mai

Semnificaţii istorice pentru 20 mai

  1711 - Dimitrie Cantemir (n. 26 octombrie 1673 - d. 21 august 1723) a adresat o proclamaţie locuitorilor Moldovei, prin care erau chemaţi să participe la războiul împotriva imperiului otoman.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Mai 2019, ora: 10:54 de Iurie Colesnic

Socialiştii din secolul XIX erau adevăraţi socialişti. Ei visau la o lume nouă, în care relaţiile dintre oameni erau cu totul deosebite. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:31

Un cutremur cu magnitudinea 3 s-a produs luni, 20 mai 2019, în România. Seismul a avut loc în judeţul Vrancea, anunţă Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:23

Astăzi, în nordul şi centrul ţării sunt aşteptate ploi cu descărcări electrice, la sud cerul va fi variabil. La Briceni și Soroca se vor înregistra 23 de grade, la Bălți 24 de grade, iar la Orhei cu un grad mai mult. La Tiraspol maxima va ajunge la 26 de grade Celsius. La...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:20

Boeing admite că au existat defecte la simulatoarele de zbor pentru modelele 737 MAX, implicate în două catastrofe aeriene cu 350 de morţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Mai 2019, ora: 08:16

Cel puţin 17 persoane, originare din Egipt şi Africa de Sud, au fost rănite duminică într-o explozie care a vizat un autocar cu turişti în apropierea celebrelor piramide egiptene din complexul Gizeh, au anunţat surse de securitate şi medicale egiptene, relatează AFP, citată...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Mai 2019, ora: 08:12

Horoscopul zilei de 20 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 20 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 20 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 09:12

Arnold Schwarzenegger, fost guvernator al Californiei, a fost lovit cu picioarele în spate de către un bărbat în timpul unui concurs la care participa în Africa de Sud, actorul postând imaginile pe rețelele de socializare, transmite Mediafax. Pe imagini, Arnold Schwarzenegger, în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 08:12

Cutremur în România, sâmbătă seară. Seismul, de 4,1 magnitudine, s-a produs în zona Seismică Vrancea, la ora 22.23. Epicentrul a fost localizat la o adâncime de 114 de kilometri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Mai 2019, ora: 08:07

Compania Purcari Wineries a finalizat achiziția activelor cramei Vismos în Moldova, inclusiv 263 hectare de viță de vie și o platformă de producere pentru vinificația primară, capabilă să proceseze până la 8 mii de tone de struguri (echivalentul a circa 5 milioane litri de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 19 Mai 2019, ora: 08:03

Horoscopul zilei de 19 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 19 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 19 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 13:17

Liderul PPDA, Andrei Năstase, continua colaborarea cu structurile de forță ale Rusiei. Acesta a trimis, vineri, în data de 17 mai, o nouă scrisoare la Ministerul Afacerilor Interne, însoțită de o revistă a presei cu declarații pe care le consideră probe în dosarul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 11:30

Liderul PPDA, Andrei Năstase, recunoaşte public faptul că acceptat să formeze o majoritate parlamentară cu PSRM, chiar dacă înaintea alegerilor anticipate din 24 februarie, s-a angajat public să nu facă acest lucru. Declaraţia a fost făcută ieri seara, în cadrul emisiunii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 11:29

13 membri PPDA, care au format biroul politic teritorial al formațiunii la Soroca, au anunțat că părăsesc, in corpore, rândurile partidului. Declarația semnată de aceștia a fost postată de Mihai Mîțu, fostul președinte al raionului, care s-a alăturat partidului în 2016

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 09:58

Şeful extremei dreapta austriece şi vicecancelar, Heinz-Christian Strache, a fost acuzat vineri pentru că a promis unei aşa-zise nepoate a unui oligarh rus contracte publice în schimbul unui sprijin financiar, potrivit unor afirmaţii apărute în presă care au provocat un val de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 09:37

Boris Johnson, fostul ministru de Externe şi susţinător al Brexit, este principalul favorit printre liderii Partidului Conservator pentru a o înlocui pe Theresa May la conducerea partidului şi implicit în funcţia de premier.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 09:25

Un politician care are un comportament agresiv față de presă, ar trebui să plece din politică. De această părere este eurodeputatul Norica Nicolai, invitatul special al emisiunii Fabrika de la Publika TV. Reacția vine după ce liderul PPDA, Andrei Năstase, finul de cununie al oligarhului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 08:42

Primarul din Ekaterinburg a anunţat suspendarea construirii unei impozante catedrale în al treilea cel mai important oraş rus, după mai multe zile de ciocniri şi manifestaţii şi după ce președintele Vladimir Putin a făcut apel la reconciliere, relatează AFP, preluată de News.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 08:41

Unul dintre cei mai importanţi lideri ai Iranului s-a întâlnit recent cu miliţiile rebele irakiene din Baghdad pe care le-a anunţat să se pregătească pentru un război prin interpuşi (proxy war - n.r.), relatează The Guardian. În condiţiile în care relaţiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Mai 2019, ora: 08:35

Horoscopul zilei de 18 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 18 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 18 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Mai 2019, ora: 14:59

Site-ul postului de televiziune TV 8 a publicat documentul care confirmă faptul că liderul PPDA, Andrei Năstase, a fost chemat la Moscova. În documentul respecitv se spune că anchetatorii cercetează tranzacții financiare dubioase din Federația Rusă pe conturile unor persoane...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Mai 2019, ora: 14:40

Apropiata lui Andrei Năstase, Inga Grigoriu, se pare că trăiește pe picior mare, chiar dacă în declarația de avere indică venituri mici. Astfel, deputatul din Platforma DA, cu un venit lunar de aproximativ 4000 de lei, reușește să-și întrețină familia și pe lângă...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)