Astăzi 27 Ianuarie 2020, Luni - Ultima actualizare la 26 Ianuarie 2020
Abonamente

Constantin Tănase 10 Februarie 2017, ora 09:43    Din editia print

Marime Font

Io, Constantin Voievod, Domn al Moldovei Fragment din cartea „Hoții de mituri”, 2004

Motto: 
Iaca, Doamne, c-am ajuns 
Să nu pot cânta de plâns.

Văzând cum se obișnuiește poporul meu de atâția ani, am înțeles că numai alegerea mea ca domn al Moldovei poate redresa, brusc și radical, situația. Așadar, am decis: mă fac domn al Moldovei!

Îmi permiteți, dragi cititori, să prezint o mică schiță de proiect în acest sens. Declar din start că Moldova trebuie proclamată Monarhie ereditară în frunte cu un domnitor. Venirea mea în fruntea Monarhiei se va face pe etape. Prima etapă. Imediat după 1 ianuarie 2002, lansez inițierea creării Alianței pentru Crearea Monarhiei Moldovei (ACMM). Cetățenii de la sate și orașe se convoacă în adunări și aleg delegații pentru primul Congres Național ACMM. A doua etapă. În luna mai 2002 se desfășoară Congresul ACMM, care mă alege pe mine președinte. Sarcina ACMM este organizarea unei Mari Adunări Naționale. A treia etapă. Pe 27 august 2002 ACMM organizează o Mare Adunare Națională care mă proclamă domn pe viață al Monarhiei Moldovei. Tot la această adunare Eu, Vodă Constantin, Domn al Moldovei, declar dizolvarea președinției,
Parlamentului și Guvernului. A patra etapă. Peste o lună, pe 27 septembrie 2002, Eu, Vodă Constantin, lansez următoarele patru programe naționale: 1. Programul național de preluare a Puterii; 2. Programul național de lichidare a partidelor politice; 3. Programul național de lichidare a anarhiei; 4. Programul național de combatere a actualului patriotism. Preluarea Puterii se va face timp de o lună, până la 27 octombrie 2002, prin metode pașnice (planul e deocamdată secret). Pe 27 octombrie 2002 semnez un Decret domnesc prin care institui Divanul țării și numesc 11 membri ai lui. (Divanul va înlocui actualul Parlament ce are 101 deputați și care primesc lefuri degeaba.) După 27 octombrie îi izolez pe Voronin, Ostapciuc și Tarlev în colonia de la Pruncul. Tot acolo vor fi izolați procurorul general, președinta Curții Supreme de Justiție, ministrul de Interne, ministrul Apărării, ministrul Justiției, șeful Securității ș.a. Paza lor va fi efectuată de cetățenii care au suferit de pe urma acestora.

Loading...


Din acest moment, țara e condusă prin decrete domnești, Divanul având funcții consultative. Creez numai două ministere – Ministerul Vieții (MV) și Ministerul Morții (MM). Din MV vor face parte câteva departamente mici (pentru apă, pâine, lumină etc.), iar din MM Batalionul Antimafie (BA), Comisia Pușcăriilor (CP) și Consiliul Arderii pe Rug (CAR). Pe o perioadă de 40 de ani interzic activitatea tuturor partidelor politice, institui cenzura în mass-media, desființez toate publicațiile de orientare antimonarhică, organizez un șir de procese publice împotriva foștilor președinți, șefi de guverne, miniștri, procurori, șefi de partide, scriitori pășuniști etc. De aceste procese se va ocupa BA-ul, iar executarea sentințelor va fi sarcina CP-ului și a CAR-ului. Până la Crăciunul pe vechi declar Moldova țară liberă de mafie și politicieni, ofer condiții optime, pentru ca tot capitalul autohton să lucreze pentru binele țării. Legalizez economia „subterană” și capitalul „negru”, fluxurile financiare le direcționez în sfera socială, sănătate, pentru crearea unei infrastructuri moderne. Reintroduc pedeapsa capitală pentru oamenii de afaceri care continuă să lucreze „la negru”; stabilesc pedepse grele, inclusiv corporale, pentru cei care: a) nu lucrează, b) se ocupă de politică, c) critică Monarhia. Trândăvia și politica sunt declarate crime împotriva națiunii. Politică va face un singur om, Eu, Vodă Constantin, ceilalți vor lucra pentru binele Monarhiei - vor face drumuri, vor crește roade bogate, vor da foc la gunoaie, vor instrui copiii, vor ajuta bătrânii ș.a.m.d. Lichidez restaurantele, barurile și discotecile de prin sate și orașe, iar în localurile eliberate deschid o rețea de oficii de angajare forțată în câmpul muncii libere. În fiecare județ, deschid câte o pușcărie cu o capacitate minimă de 1000 de locuri pentru cei care încalcă Decretele mele. Reformez ministerele de forță și în locul actualilor miniștri de la Interne și Justiție numesc doi foști pușcăriași care știu a zăgăzui mafia.
În urma acestor măsuri, garantez că după un an de la urcarea mea pe tron cel mai mic salariu va fi de 2500 de lei.

Vă dați seama, dragi cititori, că într-o pagină de ziar nu-mi pot expune întreg programul de guvernare, de aceea voi puncta doar ceea ce mi se pare mai important. Domnia fiind ereditară, după moartea mea domn devine Sandu, primul meu fecior, care se va numi Alexandru cel Bun. Poporul îi va zice „cel Bun”, pentru că el are acum un salariu bun, are casă și masă și, când se va urca pe tron, nu va avea nevoie să fure niciun pai. Când Alexandru cel Bun va obosi de domnie, locul lui va fi ocupat de al doilea fecior al meu, Constantin al II-lea cel Drept care, de asemenea, nu va fura Monarhia și va domni cu cinste, bunătate și iubire de dreptate. Și numai când îi va veni rândul la domnie celui de al treilea fecior al meu, Silviu, acum elev în clasa a 10-ea, numai atunci Monarhia va putea fi desființată, dar nu mai devreme de anul 2040, fiindcă atâta îi trebuie unui popor ca să scape de mentalitatea de rob – minimum 40 de ani. Ne-a dovedit-o Moise care i-a purtat pe evrei prin deșerturi 40 de ani, până au murit toți cei care au fost robi în Egipt. La fel e și în cazul nostru: până nu va dispărea ultimul moldovean care a trăit sub sovietici și sub comuniști, democrația și munca cinstită sunt pentru noi valori inaccesibile. Dacă, ferească Dumnezeu, și după 40 de ani moldovenii nu scapă de mentalitatea sovietică și comunistă, șirul domniilor ereditare va continua. După Silviu Vodă, la tron va urca primul meu nepot, Matei, care se va numi Matei Vodă cel Cumplit, fiul lui Alexandru cel Bun, iar după el – cel de-al doilea nepot al meu, Mihai, fiul lui Constantin al II-lea cel Drept, care se va numi Mihai Viteazul. Și dacă la domnie vine Mihai Viteazul, atunci vă dați seama că toate problemele Moldovei, în sfârșit, se vor rezolva. Precum le-a mai rezolvat, odată, alt Mihai Viteazul.

Așadar, cunoscând drama neamului meu, mă ofer, nesilit de nimeni, să pun începutul unei dinastii care va organiza ieșirea lui din robie. Înțeleg, planul propriu poate nu e cu totul clar și perfect, de aceea îi rog pe cititori să-mi scrie, să vină cu propuneri și sugestii pentru viitoarea mea domnie. Dacă cineva crede că glumesc, să citească încă o dată mottoul.

Constantin Tănase
14 decembrie 2001

 

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 18:02

O activistă de mediu din Uganda a fost ştearsă dintr-o fotografie în care apărea alături de Greta Thunberg la Davos

O activistă de mediu din Uganda a fost ştearsă dintr-o fotografie în care apărea alături de Greta Thunberg la Davos

 Activista ugandeză pentru schimbările climatice Vanessa Nakate susţine că este victima unei discriminări rasiste după ce a fost scoasă dintr-o fotografie în care apărea alături de celebra Greta Thunberg şi de alte tinere care militează pentru aceeaşi cauză - Loukina...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 13:18

Uniunea Europeană a lansat la Ungheni cea de a doua inițiativă din cadrul programului „EU4Moldova: Regiuni cheie”.

Uniunea Europeană a lansat la Ungheni cea de a doua inițiativă din cadrul programului „EU4Moldova: Regiuni cheie”.

UE investește 22,8 milioane de euro pentru stimularea dezvoltării economice inteligente, incluzive și sustenabile în zonele Ungheni și Cahul. Inițiativa EU4Ungheni va viza orașul Ungheni și comunitățile din vecinătatea acestuia în perioada 2019-2025.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:58

Poliția din R. Moldova „pusă pe jar” de un pachet „suspect” cu slănină

Poliția din R. Moldova „pusă pe jar” de un pachet „suspect” cu slănină

În pachetul suspect, care a fost aruncat în această seară de o persoană necunoscută într-un magazin de telefonie mobilă, se aflau câteva bucați de slănină, anunță tv8.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:55

Panică la nivel mondial. Încă un oraş din China a fost închis pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. În total, 16 oraşe au fost închise, 62,8 milioane de oameni fiind ”în carantină”

Panică la nivel mondial. Încă un oraş din China a fost închis pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. În total, 16 oraşe au fost închise, 62,8 milioane de oameni fiind ”în carantină”

Autorităţile din Shantou iau măsuri de închidere a oraşului, în încercarea de a stopa răspândirea noului coronavirusul din Wuhan, informează site-ul postului CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:51

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Un adăpost pentru animale din SUA a descris-o într-o manieră extrem de sinceră pe una dintre pisicile pe care au pus-o spre adopţie, printr-o postare pe reţelele de socializare, care a devenit virală, relatează Huffington Post. Un adăpost pentru animale din Carolina de Nord,...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 26 Ianuarie 2020, ora: 07:29

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) scrie istorie pentru România! Jucătoarea noastră se pregătește s-o depășească pe Martina Hingis (39 de ani, fost număr 1 mondial) într-o ierarhie extrem de importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:28

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

 Peste o tonă de cocaină a fost confiscată de poliția grecească

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:25

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

A fost descoperit secretul pe care băutorii de cafea trebuie să-l știe! Cum să faci cafeaua perfectă? Detaliile, mai jos. Matematicieni și fizicieni și-au unit forțele pentru a stabili formula pentru obținerea unei cești perfecte de cafea, în cadrul unui studiu publicat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:19

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

 Epidemia de pneumonie virală din China a făcut un mort la Shanghai, a anunţat duminică guvernul local, fiind prima victimă a coronavirusului în metropola financiară a ţării, relatează AFP. Victima este un bărbat în vârstă de 88 de ani care avea probleme de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:14

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Unul dintre ostaticii pistolarului de la Mălăieşti, Criuleni, a decedat la spital. Informația a fost confirmată pentru Știri.md de ofițerul de presă al IP Criuleni, Irina Burdujan. Potrivit poliției, este vorba despre un bărbat de 56 de ani aflat în stare gravă la...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Ianuarie 2020, ora: 06:27

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

Horoscopul zilei de 26 ianuarie 2020 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 26 ianuarie 2020 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 26...

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 26 Ianuarie 2020, ora: 00:23 de Silviu Tănase

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Multă cerneală a curs în ultimii 10 ani despre reforma justiției... Am avut 20 de guverne în 30 ani, fiecare al doilea venea și reformă de doamne ferește totul și justiția ajungea într-un asemenea hal, încăt era numai bună s-o mai reformezi odată.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 26 Ianuarie 2020, ora: 00:10 de Mihaela Culcinschi

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Deputatul fracțiunii „Edinaia Rossia” din Duma de Stat, Evgheni Fedorov, a declarat că scopul Federației Ruse constă în capturarea tuturor republicilor ex-sovietice și recuperarea teritoriilor „Rusiei mari”, după hotarele stabilite în 1945, transmite...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 23:32

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

 Criticați pentru că au luat prea târziu măsuri să împiedice răspândirea virusului periculos, oficialii chinezi susțin că până pe 3 februarie va fi gata un spital dedicat în exclusivitate combaterii noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 20:34

Petrișor Peiu Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

 Aproximativ 2.000 de oameni politici au distrus vietile a 5 milioane de romani si pentru aceasta performanta ne cer astazi salarii imense si pensii speciale. 2 000 de parlamentari, ministri si secretari de stat, prefecti, primari, presedinti de Consilii Judetene, sefi de agentii si...

( ) Citeşte tot articolul

Carte 25 Ianuarie 2020, ora: 15:39

Bogdan Petriceicu Hasdeu IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

B. Petriceicu- Hasdeu: IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT -  Aventurile, domnia, războaiele, moartea lui; rolul său în istoria universală și în viața poporului român. (1572-1574)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:21

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut vineri un lanț uman în jurul unor vestigii antice din centrul orașului, în semn de protest față de construcția unui bloc de patru etaje care urmează să fie ridicat într-o zonă protejată istoric, relateaza info-sud-est.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:18

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Un bărbat care se îndrepta cu maşina din Scoţia spre Republica Moldova şi care se rătăcise în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara a fost salvat de pompieri. El setase GPS-ul pentru „drumul cel mai scurt” spre Chişinău, dar a cerut ajutor după ce nu a mai putut înainta cu...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Ianuarie 2020, ora: 15:15

opinie Anatol Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

Anatol  Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

„O spun din start: nu-s antisemit, sunt patriot nu doar la sărbători naționale sau în campanii elctorale și nu dețin încă cetățenia română„, afirmă Anatol Moraru într-o opinie pe site-ul nordnews.md 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:09

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Platforma DA a făcut un apel repetat către forțele proeuropene și naționale în vederea identificării unui candidat unic ce va lupta pentru funcția de deputat în cadrul alegerilor din circumscripția nr. 38, ce se vor desfășura la data de 15 martie, în caz contrar, Andrei Năstase a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:00

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Descoperire macabră în localitatea Coșernița, Florești. O femeie a fost găsită fără suflare după ce a fost ucisă cu sânge rece în propria casă. Cazul a avut loc ieri, 24 ianuarie. Contactat de Știri.md, ofițerul de presă al IP Florești, Ina Moscaliuc a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

15 oraşe din China au fost închise pentru a opri răspândirea coronavirusului care afectează acum peste 1200 de persoane în ţară. Restricţiile de călătorie afectează acum peste 57 de milioane de oameni, relatează CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

Socotelile de la Chișinău, diferite de cele din circumscripție. Președintele organizației PAS de la Hîncești: „Îl vom susține pe Grigore Cobzac”

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)