Astăzi 22 Februarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 16:12
Abonamente

Constantin Tănase 10 Februarie 2017, ora 09:43    Din editia print

Marime Font

Io, Constantin Voievod, Domn al Moldovei Fragment din cartea „Hoții de mituri”, 2004

Motto: 
Iaca, Doamne, c-am ajuns 
Să nu pot cânta de plâns.

Văzând cum se obișnuiește poporul meu de atâția ani, am înțeles că numai alegerea mea ca domn al Moldovei poate redresa, brusc și radical, situația. Așadar, am decis: mă fac domn al Moldovei!

Îmi permiteți, dragi cititori, să prezint o mică schiță de proiect în acest sens. Declar din start că Moldova trebuie proclamată Monarhie ereditară în frunte cu un domnitor. Venirea mea în fruntea Monarhiei se va face pe etape. Prima etapă. Imediat după 1 ianuarie 2002, lansez inițierea creării Alianței pentru Crearea Monarhiei Moldovei (ACMM). Cetățenii de la sate și orașe se convoacă în adunări și aleg delegații pentru primul Congres Național ACMM. A doua etapă. În luna mai 2002 se desfășoară Congresul ACMM, care mă alege pe mine președinte. Sarcina ACMM este organizarea unei Mari Adunări Naționale. A treia etapă. Pe 27 august 2002 ACMM organizează o Mare Adunare Națională care mă proclamă domn pe viață al Monarhiei Moldovei. Tot la această adunare Eu, Vodă Constantin, Domn al Moldovei, declar dizolvarea președinției,
Parlamentului și Guvernului. A patra etapă. Peste o lună, pe 27 septembrie 2002, Eu, Vodă Constantin, lansez următoarele patru programe naționale: 1. Programul național de preluare a Puterii; 2. Programul național de lichidare a partidelor politice; 3. Programul național de lichidare a anarhiei; 4. Programul național de combatere a actualului patriotism. Preluarea Puterii se va face timp de o lună, până la 27 octombrie 2002, prin metode pașnice (planul e deocamdată secret). Pe 27 octombrie 2002 semnez un Decret domnesc prin care institui Divanul țării și numesc 11 membri ai lui. (Divanul va înlocui actualul Parlament ce are 101 deputați și care primesc lefuri degeaba.) După 27 octombrie îi izolez pe Voronin, Ostapciuc și Tarlev în colonia de la Pruncul. Tot acolo vor fi izolați procurorul general, președinta Curții Supreme de Justiție, ministrul de Interne, ministrul Apărării, ministrul Justiției, șeful Securității ș.a. Paza lor va fi efectuată de cetățenii care au suferit de pe urma acestora.


Din acest moment, țara e condusă prin decrete domnești, Divanul având funcții consultative. Creez numai două ministere – Ministerul Vieții (MV) și Ministerul Morții (MM). Din MV vor face parte câteva departamente mici (pentru apă, pâine, lumină etc.), iar din MM Batalionul Antimafie (BA), Comisia Pușcăriilor (CP) și Consiliul Arderii pe Rug (CAR). Pe o perioadă de 40 de ani interzic activitatea tuturor partidelor politice, institui cenzura în mass-media, desființez toate publicațiile de orientare antimonarhică, organizez un șir de procese publice împotriva foștilor președinți, șefi de guverne, miniștri, procurori, șefi de partide, scriitori pășuniști etc. De aceste procese se va ocupa BA-ul, iar executarea sentințelor va fi sarcina CP-ului și a CAR-ului. Până la Crăciunul pe vechi declar Moldova țară liberă de mafie și politicieni, ofer condiții optime, pentru ca tot capitalul autohton să lucreze pentru binele țării. Legalizez economia „subterană” și capitalul „negru”, fluxurile financiare le direcționez în sfera socială, sănătate, pentru crearea unei infrastructuri moderne. Reintroduc pedeapsa capitală pentru oamenii de afaceri care continuă să lucreze „la negru”; stabilesc pedepse grele, inclusiv corporale, pentru cei care: a) nu lucrează, b) se ocupă de politică, c) critică Monarhia. Trândăvia și politica sunt declarate crime împotriva națiunii. Politică va face un singur om, Eu, Vodă Constantin, ceilalți vor lucra pentru binele Monarhiei - vor face drumuri, vor crește roade bogate, vor da foc la gunoaie, vor instrui copiii, vor ajuta bătrânii ș.a.m.d. Lichidez restaurantele, barurile și discotecile de prin sate și orașe, iar în localurile eliberate deschid o rețea de oficii de angajare forțată în câmpul muncii libere. În fiecare județ, deschid câte o pușcărie cu o capacitate minimă de 1000 de locuri pentru cei care încalcă Decretele mele. Reformez ministerele de forță și în locul actualilor miniștri de la Interne și Justiție numesc doi foști pușcăriași care știu a zăgăzui mafia.
În urma acestor măsuri, garantez că după un an de la urcarea mea pe tron cel mai mic salariu va fi de 2500 de lei.

Vă dați seama, dragi cititori, că într-o pagină de ziar nu-mi pot expune întreg programul de guvernare, de aceea voi puncta doar ceea ce mi se pare mai important. Domnia fiind ereditară, după moartea mea domn devine Sandu, primul meu fecior, care se va numi Alexandru cel Bun. Poporul îi va zice „cel Bun”, pentru că el are acum un salariu bun, are casă și masă și, când se va urca pe tron, nu va avea nevoie să fure niciun pai. Când Alexandru cel Bun va obosi de domnie, locul lui va fi ocupat de al doilea fecior al meu, Constantin al II-lea cel Drept care, de asemenea, nu va fura Monarhia și va domni cu cinste, bunătate și iubire de dreptate. Și numai când îi va veni rândul la domnie celui de al treilea fecior al meu, Silviu, acum elev în clasa a 10-ea, numai atunci Monarhia va putea fi desființată, dar nu mai devreme de anul 2040, fiindcă atâta îi trebuie unui popor ca să scape de mentalitatea de rob – minimum 40 de ani. Ne-a dovedit-o Moise care i-a purtat pe evrei prin deșerturi 40 de ani, până au murit toți cei care au fost robi în Egipt. La fel e și în cazul nostru: până nu va dispărea ultimul moldovean care a trăit sub sovietici și sub comuniști, democrația și munca cinstită sunt pentru noi valori inaccesibile. Dacă, ferească Dumnezeu, și după 40 de ani moldovenii nu scapă de mentalitatea sovietică și comunistă, șirul domniilor ereditare va continua. După Silviu Vodă, la tron va urca primul meu nepot, Matei, care se va numi Matei Vodă cel Cumplit, fiul lui Alexandru cel Bun, iar după el – cel de-al doilea nepot al meu, Mihai, fiul lui Constantin al II-lea cel Drept, care se va numi Mihai Viteazul. Și dacă la domnie vine Mihai Viteazul, atunci vă dați seama că toate problemele Moldovei, în sfârșit, se vor rezolva. Precum le-a mai rezolvat, odată, alt Mihai Viteazul.

Așadar, cunoscând drama neamului meu, mă ofer, nesilit de nimeni, să pun începutul unei dinastii care va organiza ieșirea lui din robie. Înțeleg, planul propriu poate nu e cu totul clar și perfect, de aceea îi rog pe cititori să-mi scrie, să vină cu propuneri și sugestii pentru viitoarea mea domnie. Dacă cineva crede că glumesc, să citească încă o dată mottoul.

Constantin Tănase
14 decembrie 2001

 

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:28

Liderii binomului PAS-PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, și-au făcut obișnuință din specularea pe seama unor pretinse pericole care planează deasupra lor, ”la comanda democraților”. Falsurile lansate cu periodicitate în spațiul public au avut drept scop menținerea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:11

Pe măsură ce criza umanitară se accentuează în Venezuela, tot mai mulți oameni aleg să părăsească țara. De-a lungul graniței cu Columbia, serviciile de ajutor medical sunt aproape de limita posibilităților, transmite DW.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:00

Două cutremure au avut loc în Vrancea și Buzău, în ultimele trei ore. Cel mai puternic a avut magnitudinea de 2,8 grade pe scara Richter. Potrivit Institutului Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului, primul cutremur s-a produs la ora 2.40, în...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)