Astăzi 15 Noiembrie 2018, Joi - Ultima actualizare la 14 Noiembrie 2018
Abonamente

Interviu 11 Iunie 2018, ora 08:43

INTERVIU EXCLUSIVIon Paladi, artistul basarabean care a cucerit România: „Nu aș accepta niciodată să cânt pentru politicieni gratis, cu atât mai puțin pentru socialiști”

Marime Font

Dacă nu ar cânta o zi, nu ar putea trăi, spune Artistul Emerit al R. Moldova, Ion Paladi, care, de câțiva ani, topește inimile românilor de pe ambele maluri ale Prutului. Într-un interviul pentru TIMPUL, el relatează despre cum a reușit să-și facă o carieră muzicală, cum a ajuns pe cele mai importante scene profesioniste din România și de ce acceptă să cânte pentru politicieni. 

- Dle Paladi, se știe că evoluați mai mult peste hotarele R. Moldova, în special în România. De ce acasă cântați mai puțin?
- Într-adevăr, de ceva timp mă aflu mai mult în România sau chiar în toată Europa. Nu știu dacă, din fericire sau din păcate, mi-am dorit întotdeauna să cânt pentru publicul de peste Prut. Inițial, voiam să devin artist național și să cânt pe scena mare a Palatului Național. Dar după ce am ajuns acolo, mi-am dorit să mă orientez spre o altă piață și desigur că am ales România. Este foarte greu să te impui pe piața din România, pentru că există foarte mulți, probabil mii de artiști de muzică populară. Eu însă mi-am atins scopul și astăzi sunt unul dintre cei mai solicitați artiști, care interpretează acest gen de muzică.

„La frați nu se pun hotare”

- Ați susținut recent un concert grandios la Sala Palatului din București. Ce înseamnă un astfel de eveniment pentru un artist basarabean?
- Cred că orice artist visează să aibă un spectacol fie la Palatul Național, fie la Sala Palatului, fie la Casă de Cultură din satul său de baștină. Un concert de acest fel necesită foarte mulă implicare, dăruire, dar și foarte mulți bani. În 2013, eu am avut un turneu foarte mare și frumos, ,,Dorul Basarabiei”, care a început la Chișinău și a continuat la Iași, la Sala Palatului din București și în cinci capitale europene: Lisabona, Madrid, Paris, Londra şi Atena. Anul acesta am început un alt turneu, care a demarat tot acasă, în februarie, după care a urmat București și Galați. Pe 24 iunie, voi cânta la Iași, apoi la Cluj, Brașov, Londra, Madrid și Paris.

- Rezultatul merită efortul?
- Acum online-ul este la putere și el înseamnă un câștig mai mare. Un concert postat pe Youtube, de exemplu, astăzi sau peste cinci-zece ani va aduce mai mulți bani decât câteva difuzări la un post de televiziune.


- De ce, la concertul din București, ați ales genericul ,,La frați nu se pun hotare”?
- Așa se numește o piesă pe care o cânt în duet cu Cristian Pomohaci și care are un mesaj profund și patriotic. În ea spunem încă o dată sus și tare că „La frați nu se pun hotare”, deoarece suntem un neam, un sânge și vorbim aceeași limbă română. Mai mult, cred că acest generic se potrivește foarte bine cu Anul Centenarului.

„Concertele de acasă reprezintă doar vreo 10%”

- Ce înseamnă Unirea în viziunea dvs. și ar putea ea să se întâmple în viitorul apropiat?
- Unirea înseamnă ridicarea tuturor hotarelor dintre români. Eu sincer vreau ca ea să aibă loc, dar nu cred că se va întâmpla foarte curând. Mai întâi de toate, cei de la guvernare sunt împotrivă. Oricum, trebuie să ne bucure faptul că, în prezent, își doresc unirea mult mai mulți oameni decât acum zece ani, de pildă.

- Prin târgul nostru se vorbește de ani buni că artiștii sunt oameni săraci. Din ce obțineți dvs. mai mult profit: din concerte sau din ceremoniile la care cântați?
- Dacă doi sau trei ani în urmă, evenimentele mele aveau loc în proporție de 50 la sută în România și 50 la sută în R. Moldova, din acest an concertele de acasă cred că reprezintă doar vreo 10%. Aici cânt doar la spectacole mari de la Palatul Național sau de Festivalul Mărțișorului. Dacă ai un nume și oamenii te iubesc, câștigi bine și la concerte, și la ceremonii.

- Pentru că socoteala de acasă nu se potrivește cu cea de la târg, ați avut parte, în timpul ceremoniilor, de momente amuzante sau neplăcute?
- Într-adevăr, fiecare ceremonie este deosebită și frumoasă în felul ei, începând de la miri și până la lăutarii care fac cheful. Eu cânt la nunți de la 11 ani, alături de tatăl meu. Am prins perioada aia când nunțile se jucau prin corturi, pe timp de iarnă, și răciturile înghețau pe masă. Au fost multe momente hazlii. Țin minte că eram atât de mic, încât nu mă vedeam de după masă și, la un moment dat, s-a apropiat un domn, care mi-a luat microfonul de la gură, ca să vadă dacă chiar eu cânt sau casetofonul. (râde)

,,Am acceptat să cânt pentru politicieni, dar nu amestec arta cu politica”

- Cum credeți, de ce interpreții, care participă la concertele organizate de politicieni, sunt criticaţi?
- Eu am acceptat să cânt pentru politicieni, dar nu amestec arta cu politica. Îmi place să o privesc dintr-o parte. Nu știu dacă şi în acest an voi cânta pentru un partid sau altul, dar sincer aș refuza să particip la concerte în campania electorală din toamnă. Am văzut și în presă că foarte mulți colegi de-ai mei sunt criticați, pentru că au cântat pentru un partid sau altul. Pe de o parte, îi înțeleg. Cei care nu au ieșire spre România cântă aici şi trebuie să-și facă un ban în plus. Totuşi, nu cred că este corect să cânți pentru un partid politic, care are alte viziuni decât societatea.

- Președintele Igor Dodon susține că artiștii ruși Oleg Gazmanov și Denis Maidanov au cântat gratis la concertul organizat de socialiști pe 8 mai. Ați accepta să cântați și dvs. în asemenea condiții?
- Nu cred în ceea ce se spune. Odată ce e vorba despre concerte politice, întotdeauna este remunerare. Eu nu aș accepta niciodată să cânt pentru politică gratis, mai ales pentru Partidul Socialiștilor.

- Dacă Dodon v-ar acorda o diplomă de onoare, ați accepta?
- Domnul președinte Dodon niciodată nu mă va invita ca să-mi dea diplome de onoare. Nu cred că ar avea plăcerea să discute cu mine, pentru că avem viziuni diferite.

„Mi-aș dori să am un business mic, de familie”

- ,,Aici, în fruntea lui, este scris ceva de la Dumnezeu”, spune Nicolae Botgros despre dvs. Cine vă inspiră, de fapt, să faceți muzică populară?
- Pentru mine, Nicolae Botgros și orchestra „Lăutarii” este ca o familie, iar maestrul e ca un tată al meu. Dânsul a influențat în cariera mea și, prin intermediul lui, am cunoscut diferiți oamenii, producători de emisiuni, directori de televiziuni, atât de la noi, cât și din România. Cu ajutorul lui, am văzut o altă lume a artei. De aceea, atât timp cât voi trăi, îi voi fi recunoscător pentru tot ce a făcut și face pentru mine.

- Cum îmbinați cariera muzicală cu familia?
- Este foarte greu să fii artist, pentru că mereu ești plecat de acasă, departe de cei dragi. Mai mult de șase luni pe an sunt plecat, dar când revin, acord tot timpul liber familiei mele, îndeosebi, băiețelului meu, Lucian. Mă strădui să împac cariera cu oamenii dragi, dar tot familia este pe primul loc în viaţa mea.

- Toţi artiştii se confruntă și cu momente grele în carieră. Cum vă influenţează pe dvs. acestea?
- N-aş spune că m-am confruntat cu momente grele în cariera mea. Din contră, am întâlnit foarte mulți oameni care mă ajută și mă susțin. Aici e vorba și de norocul pe care îl am, pentru că mă consider un om norocos. Niciodată nu m-am gândit să renunţ la cântec, chiar dacă mi-aș dori să am şi un business mic, de familie. Oricum, nu poți trece peste ceea ce îți este dat de la Dumnezeu. Muzica este în sângele meu și, dacă nu aș cânta o zi, cred că nu aș putea trăi.

Daniela Petcu,
stagiară 

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:06

Proiectele sociale de anvergură, derulate de Guvernul Filip sunt apreciate de cetățeni. Cel puțin așa arată datele ultimului sondaj de opinie, realizat de IMAS și prezentat astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 16:58

Europarlamentarul Andi Cristea, copreședintele grupului de prietenie parlamentară UE-RM, susține că votul de astăzi al Parlamentului European, care vizează Republica Moldova, este un document politizat, care nu-şi are locul în context electoral. Amintim că Parlamentul European a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:13

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a păstrat astăzi, 14 noiembrie, verdictul Curții de Apel în dosarul lui Veaceslav Platon. Magistrații CSJ au declarat drept neîntemeiat recursul depus de avocații acestuia împotriva deciziei CA. Prin urmare, a fost menținută condamnarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:09

Raportorul Parlamentului European pentru Georgia, Andrej Mamikins, a criticat, într-un discurs rostit marți seara, dorința unor deputați de a critica această țară, în condițiile în care acolo se desfășoară alegeri prezidențiale. Înaltul oficial de a Bruxelles...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Natalia Hadârcă

La această concluzie a ajuns un grup de cercetători care a studiat situația comunităților din apropierea frontierei Localitățile de pe ambele maluri ale Prutului au fost puternic ideologizate în perioada sovietică. Oamenilor li se impunea ideea că, pe celălalt mal, nu pot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:34

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

Serviciul de Informaţii şi Securitate de comun cu Procuratura mun. Chişinău, Oficiul Principal au realizat o operaţiune complexă în cadrul căreia a fost destructurată activitatea unei formaţiuni paramilitare ilegale, care acţiona sub paravanul aşa-numitor jocuri de tip...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:29

O petiţie însoţită de peste 100 de mii de semnături a fost depusă, astăzi, de către secretarul general-adjunct al PDM, deputatul Eugen Nichiforciuc, la sediul Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova. Prin acestă petiție se solicită sprijinul instituţiilor europene...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:57

Partidul Democrat din Moldova se bucură acum de cea mai mare încredere din ultimii ani. Peste 16 la sută dintre cetățeni sunt gata să voteze pentru această formațiune, dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare. Această tendință se menține timp de doi ani. Celelalte partide...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:38

Ministrul de Interne, Alexandru Jizdan, consideră că poliţiştii care stau ascunşi pe traseele naţionale cu scopul de a obţine bani de la şoferii care depăşesc limita de viteză trebuie să stea la puşcărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:06

Secretarul american al Energiei, Rick Perry, a cerut Ungariei și vecinilor săi să renunțe la conductele rusești de gaze, care, potrivit Washingtonului, sunt folosite pentru a întări presiunea Moscovei în Europa Centrală și de Est, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:56

Iernile lungi şi grele din România intră în istorie. După zece luni de extreme şi recorduri naţionale, în ţara noastră urmează o iarnă blândă, cu episoade scurte de zăpadă şi ger.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:53

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:51

Europarlamentarul lituanian Petras Austrevicius este una dintre vocile critice la adresa ţării noastre. Acesta și-a exprimat în repetate rânduri nemulţumirea faţă de adoptarea legii votului mixt din Republica Moldova. Asta deşi a fost ales de trei ori în Parlamentul de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:40

 Moldova așteaptă de la Uniunea Europeană un raport instituțional echilibrat, obiectiv, care să analizeze implementarea Acordului de Asociere, nu un document politizat, care face jocul electoral al opoziției de la Chișinău. Declarația a fost făcută de către președintele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 14 Noiembrie 2018, ora: 08:06

Organizațiile maghiare de extrema dreapta desfășoară contra cost campanii agresive împotriva NATO și UE și alimentează conflictul interetnic din vestul Ucrainei, scrie astazi publicatia EUobserver.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:44

Prețul barilului de petrolul a scăzut puternic, marți, accentuând tendința de scădere abruptă, pe măsură ce oferta tot mai mare pare pregătită să depășească cererea anul viitor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:24

Un preot care s-a urcat la volan beat a provocat o nenorocire marţi seară, în Suceava. Ameţit bine de aburii alcoolului, George Ionuţ Apetrei a scăpat maşina de sub control şi a intrat în plin două femei care mergeau pe margine unui drum din Mitocu Dragomirnei. După impactul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:23

Cel de-al optulea și ultimul sezon al serialului Game of Thrones (n.r. Urzeala Tronurilor) va fi lansat în luna aprilie, 2019, au anunțat producătorii. Reprezentanții HBO au confirmat că serialul se va întoarce în prima jumătate a anului 2019, însă nu au dezvăluit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:14

 Horoscopul din 14 noiembrie favorizează planul profesional al zodiilor. Astrele sunt binefăcătoare cu nativii zodiacului. Horoscopul zilnic din 14 noiembrie anunță succese profesionale și bani pentru o zodie! Viața i se schimbă radical!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Preotul care muncește în construcții peste hotare Din editia print

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)