Astăzi 23 Ianuarie 2020, Joi - Ultima actualizare la ora 22:15
Abonamente

Actualitate 14 Septembrie 2018, ora 17:33    Din editia print

Ion Valuță, unul dintre cei mai fideli cititori ai TIMPULUI: „Am hotărât să vă citesc, pentru că erați singura publicație care promova românismul”

Marime Font

În cei 17 ani de la fondare, ziarul TIMPUL a încercat să fie cât mai aproape de cititorii săi, să-i informeze, să-i ajute și să relateze despre necazurile și bucuriile fiecăruia în parte. În ajunul acestei aniversări, l-am provocat la o discuție sinceră despre vremurile, la care am ajuns, pe profesorul de matematică de la Universitatea Tehnică din R. Moldova, Ion Valuță, care se numără printre cei mai fideli cititori ai ziarului. Ne-a spus că a gustat atât din învățământul românesc, cât și din cel sovietic și, totodată, s-a dat cu părerea despre motivele din care am devenit cel mai sărac stat din Europa.

Ion Valuță s-a născut în anul 1930, în satul Dondușeni din raionul cu același nume, în familia unui învățător. În anii ’40, familia s-a refugiat în România pentru o scurtă perioadă, iar apoi, prin voia destinului, au revenit acasă. „În 1944, ne-am întors înapoi, pentru că tatăl meu știa că nu a făcut nimic rău. El era învățător și era stimat în sat, așa că ne-au dat înapoi casa și, datorită evreilor, care l-au caracterizat bine, Slavă Domnului, nu ne-au deportat”, își amintește cititorul nostru.

Nu îndrăznește să ceară pensie din România

Ion Valuță a avut un unchi în Sfatul Țării, care purta exact același nume, iar alt unchi al său era constructor de avioane la Moscova. Cu toate astea, atât el, cât și întreaga sa familie s-au considerat întotdeauna români. Astăzi el regretă că, poate în cel mai important moment al vieții sale, acest lucru a fost neglijat. „În anul 1940, tatăl meu a îngropat la marginea grădinii actele și cărțile românești, deși era conștient că, dacă sovieticii descopereau această comoară, ne-ar fi deportat în Siberia. Și eu mi-am păstrat cu sfințenie carnetul de elev și buletinul de identitate românesc, iar, când a apărut posibilitatea să-mi redobândesc cetățenia românească, am stat la coadă o noapte întreagă. Dar atunci când m-a ajuns rândul și i-am spus consulului că am deja buletinul românesc și trebuie să mi-l reînnoiesc, el s-a uitat lung la mine. Apoi m-a anunțat că actul meu de identitate nu are nicio valoare și că trebuie să strâng un alt pachet de documente. M-am gândit de ce oare ei procedează așa cu oamenii care și-au păstrat documentele, cu riscul propriei vieți?”, adaugă Ion Valuță.

Într-un final, profesorul universitar și-a redobândit cetățenia română în conformitate cu prevederile legale, însă nu a îndrăznit să ceară și pensie de la statul român. „Puteam s-o solicit, dar am considerat că este necinstit, deoarece nu am muncit nicio zi acolo. Este adevărat că aici am o pensie mică, dar poate și eu sunt vinovat. Poate nu am pus suficient de mult umărul, ca să ridic inteligența populației din R. Moldova”, afirmă dascălul, zâmbind.

Diferența dintre școala românească și cea sovietică

În vârstă de 88 de ani, Ion Valuță consideră că pentru a depăși problemele de orice gen, societatea trebuie să preia exemplele pozitive din istorie. „Comuniștii au demonstrat că au greșit atunci când au vrut să distrugă lumea veche și să construiască alta nouă, deoarece sistemele sociale se formează în mod evolutiv, în cicluri, pe spirală, în decurs istoric. Mai ales în învățământ trebuie să respectăm aceste principii, deoarece învățământul este tradiție”, specifică interlocutorul nostru.

Loading...


Profesorul universitar este de părere că toate imperfecțiunile din sistemul de învățământ al R. Moldova își au originile în perioada sovietică. O treaptă importantă în dezvoltarea învățământului a constituit-o, în viziunea sa, Unirea Basarabiei cu România. „În acele timpuri, s-a consolidat un sistem de învățământ românesc, caracterizat conform principiului: se deschid școli unde sunt învățători bine pregătiți. Acest sistem a funcționat până în anul 1944, cu excepția anului școlar 1940-1941. Apoi s-a stabilit sistemul sovietic pe care îl caracterizăm conform principiului: se deschid școli unde sunt copii”, explică Ion Valuță. El ține să precizeze că anume în sistemul sovietic, prin anii 1950–1960, prin diferite modalități au fost scăzute cerințele față de elevi, în timp ce autoritățile cereau rezultate foarte bune. În atare condiții, erau susținuți și lăudați profesorii care puneau note bune, indiferent de capacitățile discipolilor. „Aceste situații au provocat scăderea nivelului de învățământ. În consecință, s-a tolerat copiatul și au apărut elemente de corupție, notele fiind de formă”, ne asigură profesorul.

O vacă costa 3000 de lei, iar leafa învățătorilor era de 22 000 de lei

Toate aceste practici au scăzut considerabil calitatea studiilor între Nistru și Prut. Astăzi însă, atrage atenția Ion Valuță, pedagogii nu sunt motivați din cauza salariilor mizere și pentru că nimeni nu mai vrea să îmbrățișeze această profesie, ca să nu moară de foame. „Sunt profesor universitar și am un salariu de 5000 de lei, datorită experienței de 65 de ani și a titlului științific. Pe când, pe vremea românilor, tatăl meu primea pentru munca didactică 10 mii de lei pe lună. I se adăuga și ajutorul pentru copii, de trei-patru mii de lei, și pentru reședință primea o anumită sumă de bani. Iar odată ce se scumpeau produsele la piață, creștea și salariul bugetarilor. Astfel, în unele luni salariul lui era 22 de mii. Destul de mult, dacă ne gândim că pe atunci o vacă costa trei mii de lei”, relatează cititorul TIMPULUI.

Căutând să explice motivele din care profesorii de astăzi o duc de azi pe mâine, Ion Valuță crede că lipsa banilor în Bugetul de Stat pentru majorarea salariilor este cauzată, mai întâi de toate, de atitudinea neglijentă a guvernanților. „Eu am citit undeva că Berlusconi a câștigat 12 milioane de dolari, dintre care șase milioane le-a plătit impozite. Dar la noi au pus impozit unic pe venit de 12% și se plâng că nu sunt bani în buget”, susține profesorul.

„Judecătorii nu au tradiția de a judeca de sine stătător și obiectiv”

În opinia lui Ion Valuță, o altă mare problemă a R. Moldova este situația din justiția noastră. Pe lângă majorările de salarii, consideră el, sistemul judecătoresc autohton ar fi trebuit să treacă printr-o reformă veritabilă, menită să șteargă memoria sovietică. „În Uniunea Sovietică, judecătorii luau hotărârea pe care le-o dicta comitetul central al partidului. Din păcate, ei până în prezent sunt ghidați psihologic de aceleași principii, ceea ce se transmite din generație în generație. Judecătorii noștri nu au tradiția de a judeca de sine stătător și obiectiv. Ei trebuie trimiși peste hotare la studii sau schimb de experiență”, recomandă interlocutorul nostru.

Nici clasă politică nu avem, menționează el, deoarece acum oricine poate conduce țara. „Credeam că sistemul de vot mixt este o schimbare pozitivă, întrucât vor nimeri în Parlament și persoane independente. Dar până la urmă am înțeles că oricum toți vor fi cumpărați de anumite partide. Astfel de probleme se fac observate în toate țările ex-sovietice”, susține Ion Valuță.

Profesorul are o explicație plauzibilă și pentru sărăcia la care sunt condamnați moldovenii, de atâta amar de vreme, iar originile acesteia le vede tot în URSS. „Pentru a depăși sărăcia, trebuia să trecem la un sistem de producere capitalist. Însă acest sistem nu există nici în Rusia, nici în R. Moldova, pentru că e mai ușor să trăiești după sistemul sovietic - să nu faci nimic, nici să nu ai nimic, dar să dai vina pe altcineva”, consideră dascălul.

De ce TIMPUL?

Când a venit ultima dată în redacția noastră, Ion Valuță a adus un teanc de ziare, pentru a ne demonstra că citește TIMPUL, pagină cu pagină. Ne-a spus că-și amintește cu entuziasm de ziua în care a cumpărat primul număr al ziarului. „Recunosc, acum 17 ani, am cumpărat primul număr mai mult pentru titlu, care n-avea cum să nu-mi amintească de „Timpul” lui Eminescu. Ulterior, m-a atras conținutul și calitatea materialelor, dar și faptul că erați singura publicație care promova românismul. Și acum îmi aduc aminte editorialele lui Constantin Tănase. În prezent, citesc cu interes opiniile Alexandrei Tănase despre învățământ, editorialele lui Moni Stănilă, dar și materialele de actualitate”, ne-a mai spus el.

Oaspetele nostru a recunoscut că de ceva timp nu mai este abonat al ziarului. Totuși, ne-a dat asigurări că ne citește în fiecare săptămână. „Am fost ani buni abonat la TIMPUL, dar de la o vreme plec deseori la țară, unde mai am o casă. Și pentru că, de câteva ori, ziarul nu a ajuns la mine, am hotărât să-l cumpăr de la chioșc. Nu-mi pare rău dacă așa cheltuiesc mai mulți bani, pentru că acord și eu un ajutor redacției”, ne-a anunțat la despărțire, cu un fel de mândrie frumoasă, profesorul Ion Valuță.

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 14:29

La Chișinău apar primele „victime” ale codului galben de vânt anunțat de meteorologii moldoveni. Acoperișul stației de așteptare „Grădina publică Ștefan cel Mare și Sfânt” a fost smuls din construcție din cauza rafalelor de vânt. Potrivit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 14:28

Istoricul Ion Varta, despre declarațiile lui Volodimir Zelenski referitor la nordul Bucovinei: Este o eroare regretabilă. Acest teritoriu nu a fost NICIODATĂ parte a Ucrainei

Istoricul Ion Varta, despre declarațiile lui Volodimir Zelenski referitor la nordul Bucovinei: Este o eroare regretabilă. Acest teritoriu nu a fost NICIODATĂ parte a Ucrainei

Declarațiile președintelui ucrainean Volodymyr Zelenski despre faptul că România ar fi anexat în 1918 Bucovina de Nord sunt o eroare regretabilă, consideră unii istorici de la Chișinău. Ei își exprimă speranța că acesta își va retrage spusele.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 14:26

VIDEO /// România are cel mai mare viaduct rutier din regiune. De ce nu e funcțional? Dezvăluiri-bombă făcute de George Simion

VIDEO /// România are cel mai mare viaduct rutier din regiune. De ce nu e funcțional? Dezvăluiri-bombă făcute de George Simion

George Simion, lider al Alianței pentru Unirea Românilor (A.U.R.), a vizitat recent cel mai mare viaduct rutier din Europa de Est, care, de altfel, se află în România. Cunoscut sub numele de autostrada Bechtel, românii au investit în acest proiect mai bine de...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 23 Ianuarie 2020, ora: 13:31

VIDEO /// Câștigă o vacanță la Paris de la PROIMOBIL.MD și OASIS

VIDEO /// Câștigă o vacanță la Paris de la PROIMOBIL.MD și OASIS

Proimobil.md în parteneriat cu Oasis Apartments își surprinde clienții cu un nou premiu. De data aceasta, toți cei care vor procura, cu ajutorul managerilor Proimobil.md, apartamente în complexul OASIS, au șansa de a câștiga o excursie de vis în orașul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 13:25

Stoianoglo confirmă că Sergiu Sîrbu are un dosar penal dar declară că nu știe de ce este bănuit deputatul PDM și care este subiectul

Stoianoglo confirmă că Sergiu Sîrbu are un dosar penal dar declară că nu știe de ce este bănuit deputatul PDM și care este subiectul

Informația a fost făcută publică de procurorul general Alexandr Stoianoglo, după ședința de joi a Consiliului Superior al Procurorilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:35

Președintele Ucrainei, REPETENT LA ISTORIE: România a ocupat nordul Bucovinei în 1918

Președintele Ucrainei, REPETENT LA ISTORIE: România a ocupat nordul Bucovinei în 1918

România a ocupat nordul Bucovinei în 1918. Declarația aparține lui Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei și a fost făcută în cadrul discursului oficial ținut cu ocazia Zilei Unităţii şi Libertăţii Ucrainei. Evenimentul este marcat anual la 22 ianuarie, deoarece...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:34

Detalii „incredibile” despre autorul crimei de la Orhei - Ar fi anunțat într-un LIVE pe instagram că îl va UCIDE /// FOTO

Detalii „incredibile” despre autorul crimei de la Orhei - Ar fi anunțat într-un LIVE pe instagram că îl va UCIDE /// FOTO

Dorin Chirtoacă a publicat pe pagina sa de facebook mai multe imagini și detalii despre crima zguduitoare de la Orhei, unde un tânăr de 14 ani l-a înjunghiat pe amicul său, de doar 12 ani, pentru o consolă XBOX.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:30

FOTO / Unioniștii au organizat un MINUT AL TĂCERII în fața Președinției

FOTO / Unioniștii au organizat un MINUT AL TĂCERII în fața Președinției

Unioniştii au adus lumânări şi au ţinut un minut de reculegere pentru victimele crimelor de rezonanţă care s-au produs în ultima perioadă în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:25

Cine este ”ţara mică, dar diabolică”, în care americanii complotează cu trădătorii Iranului? (Deutsche Welle)

Cine este ”ţara mică, dar diabolică”, în care americanii complotează cu trădătorii Iranului? (Deutsche Welle)

Aceste cuvinte – scrie publicația germană - au fost pronunţate de însuşi liderul spiritual şi politic suprem al Repubicii Islamice, marele ayatollah Ali Khamenei, imediat după uciderea generalului iranian Qassam Soleimani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:12

Avion prăbușit. Nu există supraviețuitori

Avion prăbușit. Nu există supraviețuitori

Un incident aviatic deosebit de grav a avut loc în urmă cu puțin timp. Un avion-cisternă, care intervenea pentru stingerea unor incendii, s-a prăbușit. Avionul era în misiune. Potrivit autorităților, nu există supraviețuitori.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 12:09

SONDAJ / Încrederea populației în Igor Dodon este ÎN SCĂDERE, iar în Maia Sandu în CREȘTERE / Doar trei partide ar trece pragul - PSRM, PAS și PD

SONDAJ / Încrederea populației în Igor Dodon este ÎN SCĂDERE, iar în Maia Sandu în CREȘTERE / Doar trei partide ar trece pragul - PSRM, PAS și PD

Potrivit unui sondaj realizat de Institutul Republican Internațional (IRI), Maia Sandu și Igor Dodon se bucură de același nivel de încredere, la nivel național, din partea cetățenilor. Ambii politicieni au acumulat 24% din simpatiile cetățenilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 11:56

Ultima oră! Viorel Morari a fost suspendat de CSP din funcția de procuror șef la PA

Ultima oră! Viorel Morari a fost suspendat de CSP din funcția de procuror șef la PA

La cererea procurorului general, Alexandr Stoianoglo, Viorel Morari a fost suspendat de către membrii Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) din funcția de procuror șef la Procuratura Anticorupție (PA), scrie unimedia.info.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 11:28

VIDEO INCREDIBIL - Racheta Viitorului: Aerospike si Ecologica /// România testează un motor de RACHETĂ ELECTRICĂ PE BAZĂ DE APĂ

VIDEO INCREDIBIL - Racheta Viitorului: Aerospike si Ecologica /// România testează un motor de RACHETĂ ELECTRICĂ PE BAZĂ DE APĂ

La data de 20 decembrie 2019, ARCA a început testele pentru un motor rachetă avansat, de tipul aerospike care folosește apă drept combustibil și electricitate. Motorul se numește Launch Assist System – LAS 25DA, și este folosit ca primă treaptă pentru racheta orbitală Haas....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 11:22

Fotografii cu Michael Schumacher în comă, scoase la vânzare pentru 1 milion de lire sterline

Fotografii cu Michael Schumacher în comă, scoase la vânzare pentru 1 milion de lire sterline

O persoană din anturajul lui Michael Schumacher l-ar fi fotografiat pe fostul pilot imobilizat la pat, în locuința sa din Geneva. Se pare că fotografiile sunt scoase la vânzare pentru 1 milion de lire sterline, scrie Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 09:55

O familie tânără din satul Țipala a câștigat la loterie 250 de mii de lei

O familie tânără din satul Țipala a câștigat la loterie 250 de mii de lei

O tânără de 25 de ani din satul Țipala, raionul Ialoveni, a suplinit bugetul familiei sale cu un sfert de milion de lei în doar câteva clipe. Tatiana Poiata s-a bazat pe intuiția soțului și a cumpărat două bilete ”Loto+”, ediția a treia, de la un chioșc...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 09:39

Orhei, singurul oraș din Moldova unde trecerile pentru pietoni sunt iluminate cu reflectoare roșii intermitente

Orhei, singurul oraș din Moldova unde trecerile pentru pietoni sunt iluminate cu reflectoare roșii intermitente

Primăria orașului Orhei planifică să finiseze în acest an iluminarea cu reflectoare roșii intermitente a tuturor trecerilor pentru pietoni din oraș. Asta după ce experimentul început acum 2 ani, un proiect inițiat de Ilan Șor pentru a asigura securitatea pietonilor pe timp de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 09:34

Românii braconează tot!

Românii braconează tot!

 Un caz deosebit, dar extrem de îngrijorător. Acest codalb (Haliaeetus albicilla) a fost gasit de către un paznic de vânătoare, incapabil să zboare, într-un câmp din comuna Fântânele, lângă orașul Zimnicea - Teleorman. Cu ajutorul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 09:17

Misteriosul coronavirus din China ar fi SĂRIT la oameni de la șerpi, potrivit unui studiu apărut în Journal of Medical Virology

Misteriosul coronavirus din China ar fi SĂRIT la oameni de la șerpi, potrivit unui studiu apărut în Journal of Medical Virology

Pe măsură ce noul coronavirus face tot mai multe victime, oamenii se întreabă de unde a venit virusul? Un studiu publicat aseară de 4 cercetători chinezi în revista Journal of Medical Virology arată spre șerpi. Mai exact, spre cele două specii de șerpi des...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 08:50

Schema prin care ruși și ucraineni devin cetățeni români fără să-i verifice nimeni (vice.com)

Schema prin care ruși și ucraineni devin cetățeni români fără să-i verifice nimeni (vice.com)

Funcționar, către subordonați: „Bag dosarul în altă comisie, până când găsesc măcar un membru să dea aviz pozitiv”.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Ianuarie 2020, ora: 08:45

O stea şi o exoplanetă poartă două nume româneşti: Moldoveanu şi Negoiu

O stea şi o exoplanetă poartă două nume româneşti: Moldoveanu şi Negoiu

Sistemul exoplanetar XO-1, aflat la o distanţă de 536 de ani lumină, va primi două nume româneşti pentru corpurile sale, respectiv steaua „Moldoveanu” şi exoplaneta „Negoiu”. Denumirile au fost date ca urmare a campaniei „IAU100 NameExoWorlds”, al...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Ianuarie 2020, ora: 08:22

Ciuma, boala care a afectat cel mai mult Moldova medievală: „Au murit mulţi oameni, că nu-i pute îngropa“

Ciuma, boala care a afectat cel mai mult Moldova medievală: „Au murit mulţi oameni, că nu-i pute îngropa“

În secolul al XVII-lea, Moldova a fost lovită grav de epidemia de ciumă. Pentru a stârpi boala, domnitorii au apelat, cu predilecţie, la preoţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 08:16

Sergiu Sîrbu se teme de „colegii” din PSRM? Democratul admite că ar putea fi arestat chiar la următoarea ședință a Parlamentului

Sergiu Sîrbu se teme de „colegii” din PSRM? Democratul admite că ar putea fi arestat chiar la următoarea ședință a Parlamentului

Deputatul democrat Sergiu Sîrbu nu exclude că ar putea fi arestat la prima ședință din acest an a Parlamentului. El a declarat în cadrul emisiunii Butonul Roșu de la Moldova 1 că i-au fost deschise dosare penale și se fac presiuni și asupra altor deputați PD.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Ianuarie 2020, ora: 08:06

O ucraineanca de 19 ani și-a vândut VIRGINITATEA pentru 1,3 milioane de dolari unui afacerist din MUNCHEN

O ucraineanca de 19 ani și-a vândut VIRGINITATEA pentru 1,3 milioane de dolari unui afacerist din MUNCHEN

Bruneta a publicat un mesaj-video prin care isi anunta oferta. Pe langa filmulet, tanara a postat si cateva fotografii senzuale.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)