Astăzi 15 Septembrie 2019, Duminică - Ultima actualizare la ora 09:01
Abonamente

Interviu 8 Noiembrie 2018, ora 08:11    Din editia print

interviuIsabelle Haile, o stea din Chișinău, care lucește în capitalele europene: „Nu există distincție între moldoveni și români în Anglia, dar nici în Italia”

Marime Font

Isabelle Haile este o tânără foarte talentată, care încă nu și-a exploatat întregul arsenal de soprano şi încă trebuie descoperită. Farmecul şi vocea sa cristalină şi sonoră a cucerit mulţi specialişti în domeniu. Deşi visul ei este să ajungă pe marile scene ale lumii, deocamdată își împarte timpul între Economie, Finanțe și Muzică.

S-a născut la Chișinău și a învățat la Liceul „Ion Creangă”. A făcut Economie şi Finanţe la Roma și Londra, iar în prezent își face masteratul la Universitatea „Royal Academy of Music” din capitala Marii Britanii, la specialitatea Canto Academic. Isabelle, care este fiica fostului redactor-stilizator al ziarului TIMPUL, Tania Chiriţă, a vizitat recent Chişinăul, unde a susţinut un recital la liceul la care şi-a făcut studiile şi ne-a acordat interviul de mai jos.

- Dragă Isabelle, după o lipsă destul de îndelungată, ai revenit în R. Moldova, unde i-ai lăsat mască pe spectatorii, care au venit la recitalul tău, printre care și un cântăreț de operă. De ce treci atât de rar pe la Chișinău?
- Mi-a fost tare dor de Chișinău! Încerc să revin de câte ori am posibilitatea să-mi iau o mică vacanță. Dar, pentru că părinții mei locuiesc la Roma, călătoresc mai des în Italia. Am niște amintiri foarte frumoase legate de Liceul „Ion Creangă” și mă întorc cu mare plăcere să-mi revăd profesorii.


- Unde ai început să studiezi muzică?
- Aici, la liceu, cu maestrul Ștefan Andronic. Țin minte foarte bine primele lecții, în care făceam exerciții de ritm și auz muzical. Am aflat mai târziu de la mama, că cică aș avea auz muzical absolut. Sau, aproape absolut... Dar nu contează! Dl Andronic i-a spus acest „secret” mamei, nu și mie. La vârsta de opt ani, am început să iau ore de canto de la Domnia Sa și, pe parcursul anilor, am participat la câteva concursuri municipale de canto. La vârsta de 11 ani, am devenit coristă, fiind uneori şi solistă a coralei „Vocile Primăverii”. Trebuie să spun că oriunde m-aș afla, mai ales când e vorba de muzică, îmi amintesc cu profundă recunoștință de maestrul Andronic, el fiind cel care mi-a îndrumat primii pași în această lume miraculoasă, a muzicii. Mă gândesc cu drag și la alți profesori de la liceu, de la care am învățat lucruri temeinice, care mă ajută foarte mult în viață.

„Deşteaptă-te, române!” a fost primul meu cântec

- Care sunt primele cântece pe care ții minte că le-ai interpretat?
- Pe la doi ani, cântam „Deșteaptă-te, române!”, învățat de la mâca Sașa… Și „Hora Unirii”, tot de la ea. Bunica mea avea o brumă de școală românească și un noian de cântece vechi.

- La Roma, ai cântat şi în corul unei biserici catolice. Pe care alte scene din străinătate ai mai cântat?
- La Roma, am cântat în corul bisericii „Santa Maria degli Angeli e dei Martiri”, al cărei arhitect a fost Michelangelo. E o atmosferă de vis acolo, aerul respiră istorie şi artă! Am cântat și în corul tinerilor Academiei di Santa Cecilia, una dintre cele mai vechi instituții de muzică din Europa, fondată în sec. XV, care mi-a oferit oportunitatea de a excela ca solistă în câteva operete pentru copii.

- De ce nu ai apărut încă pe scenele mari din Chişinău?

- În anul viitor, mi-aș dori foarte mult să susțin un recital la Sala cu Orgă, scenă pe care am cântat de atâtea ori cu „Vocile Primăverii” și unde i-am dat flori Mariei Bieșu când eram de-o șchioapă!

„Nu aș putea niciodată să mă las de muzică”

- Din Italia ai plecat la Londra. Ce ai studiat acolo?
- Am studiat Econome, Finanțe și Management și am făcut un masterat în Behavioural Finance la Queen Mary, Universitatea din Londra. Mi-a plăcut foarte mult experiența studențească la această facultate și am învățat multe lucruri despre economie și sistemul financiar, dar am știut mereu că nu aș putea niciodată să mă las de muzică.

- Cu cine dintre compozitori ai mai colaborat?

- La Queen Mary, care are sute de asociații studențești, am avut ocazia să colaborez cu dirijorul Asociației de muzică a universității, dr. Paul Edlin. El mi-a făcut legătură cu Edward Nesbit, compozitorul care a făcut o piesă orchestrală despre anotimpuri și avea nevoie de o solistă pentru unica arie vocală din compoziția respectivă.

- Care alte succese notabile, după părerea ta, ai obținut?

- Consider că admiterea la Royal Academy of Music cu o bursă de studiu este un mare succes pentru mine, dat fiind că am visat mereu să studiez în această instituție. În afară de aceasta, în anul 2014, pe când mă aflăm la Roma, am participat la un concurs internațional de muzică sacră, unde am obținut premiul special „Provincia di Roma”.

„Nu există distincție între moldoveni și români în Anglia, dar nici în Italia”

- Ce planuri de viitor ai?
- În acest an, îmi doresc să lucrez mult asupra tehnicii mele vocale și alte detalii legate de prezența scenică. În anul viitor, voi încerca să particip la cât mai multe concursuri, în special în Marea Britanie, dar și în restul Europei.

- Ai de gând să te întorci vreodată acasă? Cum se vede din depărtări situația din R. Moldova?
- Situația din Moldova mi se pare foarte stagnantă, chiar deprimantă. Este trist să te întorci acasă și să vezi că totul rămâne aproape neschimbat ca aspect și funcționalitate. Nu cred că aș putea să mă întorc acasă pe o perioadă îndelungată, fiindcă nu mi se pare un mediu stimulant și propice pentru dezvoltarea mea artistică.

- Ții legătura cu diaspora moldovenească din Italia și Anglia?
- Da, am foarte mulți prieteni moldoveni la Roma și câțiva în Anglia. Totuși, aș vrea să menționez că diaspora este mai degrabă una a vorbitorilor de limbă română, nu neapărat o „diasporă moldovenească”, precum încearcă să prezinte situația oficialii de la Chișinău. După părerea mea, nu există distincție între moldoveni și români în Anglia, dar nici în Italia.

- Cum se afirmă generația ta în străinătate?

- Generația mea își urmează visurile în străinătate. Majoritatea își construiește o carieră acolo și își dorește să se stabilească definitiv în Londra sau în împrejurimi.

„M-aș întoarce în Moldova doar atunci când va fi parte a României Mari!”

- Guvernul de la Chișinău a lansat mai multe programe pentru a atrage acasă moldovenii plecați din ţară. Îți par atractive aceste programe?
- Nu prea știu ce programe ar putea atrage tinerii acasă, de vreme ce lucrurile în R. Moldova au regresat într-atât, încât viața economică abia mai pâlpâie. La ce să te aștepți de la o clasă politică venală și penală într-o făcătură de stat cu pretenții de țară? Este adevărat, sunt și studenți care revin acasă după absolvire, dar aceștia nu-s mulți. Cei care o fac sunt cei care presupun că vor prelua afacerile părinților sau nu au stat în străinătate un timp îndelungat.

- Ce ar trebui să facă guvernările de la Chişinău pentru a atrage acasă tinerii talentați? Sau nu mai e nicio șansă?

- După cum am mai spus, este greu pentru tinerii plecați de mult în străinătate să revină acasă, fiindcă aici suntem obișnuiți cu standarde destul de înalte de trai și cu meritocrație în mediul profesional. În calitate de studentă de canto academic, cred că a „ieși în lume” este foarte important. Nu cred că o potențială întoarcere în R. Moldova îmi va conferi vizibilitate pe marile scene ale lumii. Cei de la putere nu pot face nimic pe termen scurt ca să mă atragă înapoi, dar aș fi încântată să mă întorc doar atunci când Moldova va fi parte a României Mari!

Un articol de: Natalia Hadârcă Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Septembrie 2019, ora: 09:01

Preşedintele Asociaţiei obşteşti CETESTA, Andrei Negruța, susține că, statisticile organizaţiilor internaţionale sunt îngrijorătoare – zilnic din Republica Moldova pleacă pentru totdeauna 106 oameni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Septembrie 2019, ora: 08:50

Reprezentanții formațiunii au fost surprinși împărțind materiale electorale la Bălți care nu conțin date despre tiraj și tipografia la care au fost tipărite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 15 Septembrie 2019, ora: 08:46

Horoscopul zilei de 15 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 15 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 15...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 13:23

Judecătorii cer convocarea Adunării Generale Extraordinare a Judecătorilor pentru ridicarea mandatelor membrilor permanenți și a membrilor supleanți ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM). O cerere în acest sens, semnată de 87 de judecători a fost înregistrată la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 10:53

Alexandru Tănase: Reforma procuraturii și formula politizării perfecte

Alexandru Tănase: Reforma procuraturii și formula politizării perfecte

Guvernul a aprobat proiectul de lege pentru modificarea Legii Procuraturii. În cadrul ședinței de Guvern, Premierul Maia Sandu a declarat: „Guvernul a votat cel mai important proiect de lege pe Reforma Procuraturii. Este o decizie curajoasă, asumată de colegii mei din Guvern, care...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 08:57

Un avion al companiei Wizz Air care se plecase din Londra spre Bucureşti a fost redirecţionat către aeroportul din Frankfurt. Decizia a fost luată din cauza a doi pasageri români, care potrivit celorlalţi călători, s-ar fi aflat sub influenţa drogurilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Septembrie 2019, ora: 08:39

Horoscop 14 septembrie 2019. O mărturisire copleșitoare

Horoscop 14 septembrie 2019. O mărturisire copleșitoare

Berbec Ideea despre dragoste a Berbecilor nu pare a se potrivi deloc cu realitatea. Iar asta pentru că persoana pe o așteaptă nativii din această zodie, perfectă și strălucitoare, nu o să apară prea curând. De obicei, poveștile de iubire se nasc în cele mai neașteptate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 18:23

Popescu promite că la iarnă vom vorbi fără ROAMING cu România

Popescu promite că la iarnă vom vorbi fără ROAMING cu România

În câteva luni tarifele la roaming cu România vor putea dispărea spune ministrul Afacerilor Externe, Nicu Popescu. Pe lângă eliminarea acestor taxe cu partea română se discută şi posibilitatea de a ne concecta şi la spaţiul UE, la fel fără taxe.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 12:00

12 milioane lei prejudiciu cauzat de o companie cu activitate în jocurile de noroc: procurorii au trimis cauza penală în judecată

Vineri, 13 septembrie 2019, Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) anunță expedierea în instanța de judecată a unei cauze penale privind evaziunea fiscală, comisă de către o persoană juridică specializată în domeniul jocurilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 10:30

Proces penal pe cazul presupusei intoxicații alimentare la liceul Orizont din Ciocana, Chișinău

Proces penal pe cazul presupusei intoxicații alimentare la liceul Orizont din Ciocana, Chișinău

Începând din data de 12 septembrie 2019, în baza autosesizării, procurorii documentează, de comun cu ofițerii de poliție, cazul presupusei intoxicații alimentare produse zilele trecute la liceul teoretic Orizont, filiala Ciocana din capitală, dată fiind rezonanța cazului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:40

RAPORTUL UNIUNII EUROPENE - Republica Moldova a avansat cu reforme cheie

RAPORTUL UNIUNII EUROPENE -  Republica Moldova a avansat cu reforme cheie

În urma schimbării guvernului din iunie 2019, Republica Moldova a luat pași hotărâți în implementarea unor reforme cheie pentru a răspunde deteriorării standardelor democratice și a statului de drept, permițând cetățenilor să beneficieze pe deplin de Acordul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:38

13 septembrie, ora 12:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi / VIDEO

13 septembrie, ora 12:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi / VIDEO

Prim-ministrul Maia Sandu va prezida astăzi, 13 septembrie, începând cu ora 12.00, şedinţa Cabinetului de miniştri. Proiectul ordinii de zi poate fi accesat pe site-ul Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:25

IMAGINI IMPRESIONANTE de pe șantierul gazoductului Ungheni - Chișinău

IMAGINI IMPRESIONANTE de pe șantierul gazoductului Ungheni - Chișinău

Ambasadorul României la Chișinău, Daniel Ioniță a publicat mai multe imagini de pe șantierul gazoductului Ungheni-Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 09:18

Andrei Năstase, despre faptul că un consilier de-a lui Dodon a ajuns șef la CNA: „Nu văd o problemă”

Andrei Năstase, despre faptul că un consilier de-a lui Dodon a ajuns șef la CNA: „Nu văd o problemă” Din editia print

Andrei Nastase spune ca nu vede o problema faptul ca consilierul lui Igor Dodon a ajuns sef la CNA. "Cel care a fost numit acolo face fata lucrurilor”, spune Ministrul Afacerilor Interne in cadrul emisiunii InPROfunzime.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 13 Septembrie 2019, ora: 09:12

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 13 SEPTEMBRIE 2019. GEMENII SUNT STRESAȚI LA MUNCĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 13 SEPTEMBRIE 2019. GEMENII SUNT STRESAȚI LA MUNCĂ

Horoscopul zilei de 13 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 13 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 13...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 08:45

Liderul Partidului Liberal (PL), ex-primarul capitalei Dorin Chirtoacă, consideră că „sunt periculoase” declarațiile vicepremierului Andrei Năstase, care „nu vede o problemă” că unul dintre consilierii lui Igor Dodon, Ruslan Flocea, a fost numit director al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 07:00

”Și dacă mâine limba mea pieri-va, sunt gata chiar de azi să mă omor”: Un savant din Udmurtia și-a dat foc pe scările parlamentului local

”Și dacă mâine limba mea pieri-va, sunt gata chiar de azi să mă omor”: Un savant din Udmurtia și-a dat foc pe scările parlamentului local

Un cunoscut om de știință din Ijevsk, directorul Institutului Omului al Universității de Stat din Udmurtia, Albert Razin, s-a auto-incendiat pe treptele Consiliului de Stat al Republicii, protestând împotriva desființării învățământului secundar obligatoriu...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 13 Septembrie 2019, ora: 06:43

Rata anuală a inflației a urcat la 5,5% în luna august a acestui an - cea mai mare valoare din ianuarie 2018

Rata anuală a inflației a urcat la 5,5% în luna august a acestui an - cea mai mare valoare din ianuarie 2018

La creșterea ratei inflației a contribuit cel mai mult majorarea prețurilor pentru produsele alimentare cu 8,3% în luna august curent față de septembrie 2018.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Septembrie 2019, ora: 00:45

Valeriu Lazăr dezminte informațiile vehiculate de Comisia de anchetă parlamentară în cazul Aeroportului Chișinău

Valeriu Lazăr dezminte informațiile vehiculate de Comisia de anchetă parlamentară în cazul Aeroportului Chișinău

Fostul ministru al Economiei, Valeriu Lazăr, a calificat drept populistă și neprofesionistă abordarea guvernanților actuali în cazul așa-numitului dosar al concesionării Aeroportului Internațional Chișinău (AIC).

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 13 Septembrie 2019, ora: 00:35

Cum vorbim, cum scriem /// Careva poate fi cineva

Cum vorbim, cum scriem /// Careva poate fi cineva Din editia print

Careva este un pronume nehotărât, sinonim cu cineva, vreunul, oricare. De regulă, se foloseşte în raport cu o persoană necunoscută, pe care vorbitorul nu o identifică numind-o concret, de ex.: Ştie careva (= cineva, vreunul) la ce oră vine şeful? În comunicare apar mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 14:09

De ce a fost demis Directorul AIR Moldova, Iulian Scorpan?

De ce a fost demis Directorul AIR Moldova, Iulian Scorpan?

Directorul companiei „Air Moldova”, Iulian Scorpan, a fost demis acum câteva zile din funcție. Proprietarii companiei, privatizată în toamna anului trecut, nu și-au motivat decizia de a schimba administratorul.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 12:57

Maia Sandu a DISCUTAT cu șeful Misiunii OSCE în R.Moldova despre neutralizarea munițiilor de la Cobasna

Premierul Maia Sandu a avut o întrevedere cu șeful Misiunii OSCE în R.Moldova, Claus Neukirch.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Septembrie 2019, ora: 12:54

Panică în Cipru! Val de explozii într-o importantă zonă turistică

Panică în Cipru! Val de explozii într-o importantă zonă turistică

O serie de explozii urmate de un incendiu au avut loc joi în zori la un depozit de muniţii al armatei Turciei în nordul Ciprului, fără ca incidentul să se soldeze cu victime, au indicat responsabili ciprioţi-turci, informează Agenția „France Presse”, preluată de...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)