Fotbal

Liga Campionilor: Inter Milano şi Manchester United, calificate in sferturi

Inter Milano şi Manchester United s-au calificat în sferturile de finala ale Ligii Campionilor după ce au eliminat pe Bayern Munchen, respectiv Marseille, în optimi.

Campioana Europei a reusit o calificare dramatica in dauna formatiei Bayern Munchen, chiar pe Allianz Arena. Italienii au anulat imediat rezultatul din tur, deschizand scorul prin Eto’o, minutul 3, din pozitie clara de ofsaid.

Gazdele si-au revenit rapid si au intors rezultatul in noua minute, prin Gomez si Thomas Muller. Elevii antrenati de Louis van Gaal s-au jucat cu ocaziile in prima repriza, ratand cel putin cinci ocazii uriase.

Dupa pauza tot bavarezii s-au aflat la conducerea jocului, insa Julio Cesar a avut cateva interventii senzationale si a mentinut rezultatul. Cand toata lumea se astepta ca Bayern sa marcheze golul despinderii, formatia italiana a dat lovitura.

In minutul 63, Sneijder a restabilit egalitatea cu un sut de la marginea careului. Golul marcat de elevii lui Leonardo a turnat plumb in ghetele germanilor care au cedat mijocul terenului.

Italienii au dat lovitura de gratie prin Goran Pandev, in minutul 88. Macedoneanul a trimis mingea in vincul portii lui Kraft dupa o faza senzationala realizata de Samuel Eto’o.

Au evoluat echipele:

Bayern: Kraft – Lahm, Van Buyten (70 Badstuber), Breno, Pranjici – Luiz Gustavo, Schweinsteiger – Robben (68 H. Altintop), T. Muller, Ribery – Gomez. Antrenor: Louis Van Gaal

Inter: Julio Cesar – Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu (87 Nagatomo) – Stankovic (51 Coutinho), Thiago Motta, Cambiasso – Sneijder – Eto’o, Pandev (90 Kharja). Antrenor: Leonardo

MANCHESTER UTD – O. MARSEILLE 2-1

Dupa 0-0 in Franta, Manchester United a inceput linistitor partida de pe Old Trafford.

Chicharito Hernandez a deschis scorul in minutul 5, dupa o centrare a lui Rooney.

Au urmat cateva ocazii uriase pentru francezi. Gignac a scapat singur cu portarul, dar a trimis peste trasversala (9). In minutul 36, Diawara a reluat pe langa poarta o centrare excelenta, iar Remy a trimis un vole naprasnic peste poarta lui Manchester (43).

In repriza secunda, Hernandez a dublat avantajul gazdelor si zarurile pareau aruncate. Wes Brown a dorit sa complice lucrurile pe final, fundasul lui United trimitand cu capul in propria poarta (82). Francezii au incercat sa inscrie golul calificarii, insa United a rezistat fara prea mari emotii si merge in sferturi.

Manchester: Van der Sar – O’Shea (37 Rafael) (70 Fabio), Smalling, Brown,Evra – Giggs, Scholes, Carrick, Nani (62 Valencia) – Hernandez – Rooney. Antrenor: Alex Ferguson

Marseille: Mandanda – Fanni, Heinze, Diawara, Taiwo – Mbia (80 Ayew), Cheyrou – Remy, Lucho Gonzales, Ayew – Gignac (69 Valbuena). Antrenor: Didier Deschamps