Astăzi 19 Decembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 15:22
Abonamente

Bună Dimineața 22 Februarie 2017, ora 07:18    Din editia print

Marime Font

Mă iertați, sunt „o nesimțită”

Acum două săptămâni am vizitat o localitate din țara, una din multe altele de altfel. Cititorii noștri știu că periodic obișnuim să ne aventurăm să vizităm satele din Republica Moldova și să le redescoperim frumos.

Vă spun cu sinceritate că atunci când plecăm într-o anumită localitate, nu avem scopuri ascunse, nu încercăm să deconspirăm pe nimeni și nici să ridicăm în slăvi. Ceea ce ne interesează cu adevărat sunt oamenii și destinele lor, vrem să-i facem auziți și să batem un semnal de alarmă dacă e cazul. Atât…

De aceea, pentru a surprinde viața de la țară în toată plinătatea și adevărul ei, dar și pentru a evita retușurile sociale de moment, oriunde plecăm o facem pe nepus în masă.


Însă, ultima deplasare m-a tulburat și m-a întristat de o potrivă. La doar 30 de km distanță de Chișinău am descoperit un sat fără viitor. Zădarnic am încercat să găsesc istorii de succes și tineri care și-ar dori să rămână în sat, căci n-a fost să fie. Am găsit mulți bătrâni care făcuseră coadă la oficiul medical și care plângeau de dorul copiilor împrăștiați prin lume. Nu am dormit în noaptea ce a urmat după deplasare și m-am tot gândit cum și ce să scriu pentru că nu vroiam să semăn deznădejde.

Într-un final, am decis să scriu exact ce și cum am văzut, pentru că adevărul e mai presus de toate. Așa m-am trezit după publicarea materialului în varianta online cu un comentariu că aș fi nesimțită și cum de am îndrăznit să scriu ceea ce am văzut în acel sat. Nu o să mă opresc la greșelile gramaticale din acel comentariu, dar totuși o să-i răspund doamnei pentru că îmi respect cititorii.

Stimată doamnă, oare sunt „o nesimțită” pentru că primarul localității dumneavoastră deși se află la al doilea mandat nu cunoaște persoanele din sat? Demnitarul ne-a direcționat la școală pentru a afla de la profesoara de istorie dacă în sat sunt bătrâni, familii tinere sau tineri antreprenori.

Tot eu sunt „nesimțită” pentru că dumnealui spune cu o seninătate greu de imaginat că nu vom găsi nimic interesant în localitate pe care o administrează? Și mai „nesimțită” sunt pentru că polițistul din localitatea dumneavoastră, fără a ne lăsa să ne prezentăm ne-a luat la rost și mai nu ne-a dat afară cu forța dintr-o instituție publică? Și oare din cauza „nesimțirii” mele, în ziua în care am vizitat satul dumneavoastră, medicul nu s-a prezentat la muncă, iar peste o sută de bolnavi au rămas să plângă de durere? Ah da, și mai sunt „nesimțită” pentru că aveți case în paragină, pensii mici, drumuri necurățate și copii plecați peste hotare…

Sau de fapt nesimțirea mea fără margini este doar din cauza că am îndrăznit să scriu și să spun lucrurilor pe nume? Să înțeleg că va deranjat adevărul? Dacă e așa, atunci mă bucur!

Dacă după ce ați citit reportajul scris de mine, dumneavoastră împreună cu alți locuitori lezați în amorul propriu, veți da dovadă de spirit civic și veți schimba lucrurile în bine în acel sat. Atunci recunosc sunt o „nesimțită”, vă rog să mă iertați!

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 15:22

În plină campanie electorală, Partidul Acțiune și Solidaritate, unul din partidele care a constituit blocul electoral ACUM a început să își piardă membrii. Un astfel de exemplu a apărut cu ceva timp în urmă pe pagina de Facebook a uneia dintre activistele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 14:54

Parlamentarii moldoveni, autoritățile de reglementare și radiodifuzorii publici au apreciat în mod deosebit asistența acordată de Consiliul Europei și Uniunea Europeană. Conferința de încheiere a proiectului comun al Consiliului Europei - Uniunea Europeană "Promovarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 13:32

Partidele conduse de Maia Sandu și Andrei Nastase sunt formate, în mare parte, din foștii membri ai PLDM, formațiune vizată în furtul miliardului. O spune chiar Dorin Chirtoacă, noul partener al binomului PAS și PPDA. Declarația a fost făcută aseară, în cadrul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 11:57

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui, Mădălina Dobrovolschi, a declarat, marţi seara, că şeful statului “nu a avut sub nicio formă intenţia de a încălca dreptul la demnitate al persoanelor care suferă de autism”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 10:55

Numărul rușilor care regreta prăbușirea URSS a ajuns la un nivel maxim în ultimii 10 ani, reprezentând 66% din numarul celor intervievați, arata un studiu al Centrului Levada, rezultatele cărora au fost publicate de Vedomosti.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 19 Decembrie 2018, ora: 09:53

Premierul britanic Theresa May s-a întâlnit marţi cu membrii cabinetului său pentru a analiza posibilitatea ca Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord să părăsească UE fără un acord de retragere, pe fondul unei opoziţii puternice în Parlament, transmite dpa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 09:46

Departamentul de Stat al SUA a aprobat un contract cu Turcia pentru vânzarea sistemelor de apărare antirachetă ”Patriot” în valoare totală de 3,5 miliarde de dolari, în intenția de a oferi partenerului său NATO sisteme alternative de apărare aeriană în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 09:36

Un accident îngrozitor a avut loc seara trecută, în zona localității Svinița, din județul Mehedinți. La volanul unei maşini care a plonjat în Dunăre se afla cântăreața Anca Pop, în vârstă de 34 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 09:14

Un nou raport al Curții de Conturi Europene arată că este nevoie de mai multă transparență în modul în care finanțarea din partea UE este canalizată prin ONG-uri (organizații neguvernamentale) pentru ajutorul pentru dezvoltare și ajutorul umanitar, pentru protecția...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 08:49

Jumătate din români au alocat cadourilor de Crăciun un buget de 300 de lei în acest an, în timp ce 2 din 5 cheltuie până la 750 de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Decembrie 2018, ora: 08:48

Cine erau dracul și tămâia – primul editorial politic al Românei Mari

Cine erau dracul și tămâia – primul editorial politic al Românei Mari

Material realizat prin programul "București-Centenar" - Program Cultural derulat de Primăria Municipiului București prin Administrația Monumentelor și Patrimoniului Turistic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 08:37

Cutremur în Buzău, la 3 km de Nehoiu. Este al şaptelea, de la începutul lunii

Cutremur în Buzău, la 3 km de Nehoiu. Este al şaptelea, de la începutul lunii

Un cutremur a avut loc în judeţul Buzău, la doar 3 kilometri de Nehoiu. Este al şaptelea cutremur produs în luna decembrie, în Buzău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 08:35

BREAKING NEWS /// Elena Udrea şi Alina Bica ar putea obţine azil politic în Costa Rica

BREAKING NEWS /// Elena Udrea şi Alina Bica ar putea obţine azil politic în Costa Rica

Şansă uriaşă pentru Elena Udrea şi Alina Bica să obţină azil politic în Costa Rica. O decizie a Tribunalului Administrativ de Imigrări ar putea să le asigure celor două statutul de refugiate politic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 08:00 de Dorin Dusciac

„Vestele galbene” - un protest nefrancez

„Vestele galbene” - un protest nefrancez Din editia print

Pe lângă alte cereri cu totul fanteziste, protestatarii revendică ieșirea imediată a Franței din Uniunea Europeană și NATO

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Decembrie 2018, ora: 07:36

Subsecretarul de stat al SUA acuză Rusia că se AMESTECĂ în Balcani

Subsecretarul de stat al SUA acuză Rusia că se AMESTECĂ în Balcani

Subsecretarul de stat american John Sullivan a acuzat marţi Rusia că se amestecă în politica Balcanilor, la fel cum a făcut-o şi în cazul SUA, după acordul semnat între Grecia şi Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei (FYROM) care a pus capăt unei dispute privind...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 19 Decembrie 2018, ora: 00:53

Salata de boeuf și ouăle umplute sunt aperitive la masa de Crăciun. Ambele au însă multă maioneză, dar și alte ingrediente „grele”, care le transformă în bombe calorice. Dr. Anca Hâncu, medic nutriționist cunoscut, spune că le putem transforma în...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Decembrie 2018, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 19 Decembrie 2018, ora: 00:10

Horoscopul dragostei 19 decembrie 2018. Două iubiri şi o singură alegere

Horoscop dragoste 19 decembrie 2018. E timpul să faci o alegere şi să te decizi care dintre cei doi parteneri din acest moment este cel alături de care vrei să rămâi.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Decembrie 2018, ora: 00:10 de George Mârzencu

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II) INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II)  INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte Din editia print

După cum scriam în prima parte a acestui articol, în noaptea de 4 spre 5 iunie 1944, peste 450 de bombardiere grele sovietice, inclusiv de fabricație americană, achiziționate în temeiul Legii americane de împrumut și închiriere Lend-lease, au bombardat...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 19 Decembrie 2018, ora: 00:05

Orezul basmati este unul dintre cele mai îndrăgite soiuri de orez. Este un orez cu bob lung şi aromă delicată, cu un gust ce se asociază gustului de nuca. Cuvântul basmati înseamnă aromat şi moale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Decembrie 2018, ora: 23:28

Dorin Chirtoacă va candida în municipiul Chișinău?

Dorin Chirtoacă va candida în municipiul Chișinău?

Care va fi rolul PL în blocul electoral „ACUM”, bineînțeles dacă candidații din parte PL vor reuși să se strecoare prin filtrele de integritate pentru accederea pe lista comuna? Ținând cont de disprețul pe care l-au etalat „A. cu M.” constant...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Decembrie 2018, ora: 16:47

ULTIMA ORĂ /// Doi avocați reținuți pentru trafic de influență

Procuratura Anticorupție anunță despre reținerea a doi avocați din Chișinău, aceștia fiind învinuiți de trafic de influență.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Decembrie 2018, ora: 16:47

Putin flutură din nou ”măciuca nucleară” în direcția țărilor cu ”retorică agresivă”

Președintele rus Vladimir Putin a declarat că noile arme create de complexul militar-industrial al Rusiei „multiplică potențialul armatei și marinei, asigurând astfel cu încredere și necondiționat securitatea Rusiei în deceniile următoare”, relatează RBC.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)