Astăzi 15 Noiembrie 2018, Joi - Ultima actualizare la 14 Noiembrie 2018
Abonamente

Constantin Tănase 30 Octombrie 2017, ora 05:38    Din editia print

Marime Font

Mai puneţi-vă pofta-n… cuier!

Dacă nu mă înşel, expresia „teoreticieni de berărie” îi aparţine lui Caragiale. Nea Iancu îi numea astfel pe amatorii de a face politică mare la o halbă de bere. 

Tot un fel de teoreticieni de berărie sunt şi unii aşa-zişi forumişti - o specie umană distinctă care a invadat site-urile publicaţiilor. Ei se află într-o poziţie excelentă, de o mie de ori mai avantajoasă decât a noastră, a ziariştilor care ne expunem public şi nu semnăm cu pseudonime. Protejaţi de anonimat, aceştia îşi permit orice: înjură porcos, insultă, calomniază! Îşi fac cafeluţa, deschid computerul, intră în Casa Mare, înjură gazda şi-şi suflă nasul pe covor…

Un subiect preferat al multor „comentarii” e cel al „relaţiei mele speciale” cu Alexandru Tănase, ministrul Justiţiei. Nu am dorit să iau în discuţie acest subiect personal, dar dacă se insistă - mă rog… Acuzaţiile sunt pur şi simplu aberante. Potrivit lor, eu aş fi vinovat că sunt tatăl ministrului Justiţiei, iar ministrul Justiţiei ar fi vinovat că e fiul meu. Teoreticienii de berărie construiesc scheme fantastice, vorbesc despre „clanul Tănase” care, chipurile, va uzurpa mâine toată puterea politică în R. Moldova... Nici unul dintre aceşti comentatori nu se arată deranjat de „cuplul” Voronin tatăl şi Voronin fiul, care a uzurpat oleacă de putere în ţărişoara asta! Nici unul dintre aceşti comentatori nu dă soluţii pentru acest „conflict de interese”.


Ce e de făcut: să demisioneze ministrul Tănase sau să mă las eu de ziaristică? Dar dacă eu nu doresc să mă las de ziaristică? Dar dacă ministrul Tănase vrea să rămână în politică? Şi apoi, eu nu lucrez la stat, liniile noastre nu se intersectează! Care-i problema? (Da, când e cazul, nu curăţ de coajă guvernarea, dar nu-s Taras Bulba…) Nici unul dintre aceşti comentatori nu vrea să observe că, fiind în ziaristică de vreo 15 ani, am contribuit şi eu, cu capacităţile mele modeste pe care mi le-a dat Dumnezeu, la democratizarea spaţiului public, am fondat un ziar care nu e cel mai prost din Moldova. Nici unul dintre aceşti comentatori nu doreşte să observe că ministrul Justiţiei, Alexandru Tănase, face parte dintr-o echipă - echipa Filat, una dintre cele mai bune echipe de guvernământ pe care le-a avut Moldova de la ’90 încoace. Să demisioneze şi în locul lui să fie numit Ion Muruianu? Apropo de acest Muruianu.

Unii „forumişti” îşi freacă mâinile de bucurie că Muruianu a fost reinstalat în scaun şi că, chipurile, ministrul Justiţiei a pierdut partida. O, sfântă naivitate de om prost cu cerul gurii negru! Nu ministrul Justiţiei, ci noi, societatea în ansamblu, am pierdut, fiindcă atâta timp cât justiţia va fi controlată de valeţii lui Voronin, ţara asta nu are nicio şansă! Oare e atât de greu să înţelegi un lucru atât de simplu? De ce dar vă bucuraţi, domnilor „comentatori”? Slavă Domnului că oamenii normali, opinia publică, în general, judecă altfel decât teoreticienii de berărie!
În sfârşit, mesajul meu către aceştia e următorul: nici eu nu am de gând să las ziarul, nici ministrul Justiţiei, din câte ştiu, nu are de gând să demisioneze. Mai puneţi-vă pofta-n… cuier! De asemenea, n-am de gând să închid forumul din cauza voastră. În speranţa sinceră că v-a mai rămas un pic de obraz, vă dau un sfat prietenesc: Domnilor „comentatori”, pagina web a ziarului nu e nici tindă, nici şopron, nici umblătoare, ci e Casa Mare a TIMPULUI şi dacă aţi intrat în ea, nu înjuraţi şi nu vă suflaţi mucii pe pereţi!

P.S. Sper că prin acest text am răspuns tuturora, inclusiv lui Alex Ţarigradeanu, care „nu înţelege” un lucru, citez: „Nu înţeleg domnul Tănase de ce nu scriţi nici un editorial despre incapacitatea ficiorului dumnevoastră să facă ordene în ministerul justişiei”. Ortografia şi punctuaţia sunt ale autorului. Ah, da, mai era să uit: majoritatea teoreticienilor de berărie habar n-au de ortografia limbii române. E şi de înţeles: ei n-au timp să înveţe gramatica, ei au altă grijă - să-i înveţe pe alţii cum şi ce să scrie!

Constantin Tănase
21 mai 2010

 

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:06

Proiectele sociale de anvergură, derulate de Guvernul Filip sunt apreciate de cetățeni. Cel puțin așa arată datele ultimului sondaj de opinie, realizat de IMAS și prezentat astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 16:58

Europarlamentarul Andi Cristea, copreședintele grupului de prietenie parlamentară UE-RM, susține că votul de astăzi al Parlamentului European, care vizează Republica Moldova, este un document politizat, care nu-şi are locul în context electoral. Amintim că Parlamentul European a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:13

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a păstrat astăzi, 14 noiembrie, verdictul Curții de Apel în dosarul lui Veaceslav Platon. Magistrații CSJ au declarat drept neîntemeiat recursul depus de avocații acestuia împotriva deciziei CA. Prin urmare, a fost menținută condamnarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:09

Raportorul Parlamentului European pentru Georgia, Andrej Mamikins, a criticat, într-un discurs rostit marți seara, dorința unor deputați de a critica această țară, în condițiile în care acolo se desfășoară alegeri prezidențiale. Înaltul oficial de a Bruxelles...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Natalia Hadârcă

La această concluzie a ajuns un grup de cercetători care a studiat situația comunităților din apropierea frontierei Localitățile de pe ambele maluri ale Prutului au fost puternic ideologizate în perioada sovietică. Oamenilor li se impunea ideea că, pe celălalt mal, nu pot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:34

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

Serviciul de Informaţii şi Securitate de comun cu Procuratura mun. Chişinău, Oficiul Principal au realizat o operaţiune complexă în cadrul căreia a fost destructurată activitatea unei formaţiuni paramilitare ilegale, care acţiona sub paravanul aşa-numitor jocuri de tip...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:29

O petiţie însoţită de peste 100 de mii de semnături a fost depusă, astăzi, de către secretarul general-adjunct al PDM, deputatul Eugen Nichiforciuc, la sediul Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova. Prin acestă petiție se solicită sprijinul instituţiilor europene...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:57

Partidul Democrat din Moldova se bucură acum de cea mai mare încredere din ultimii ani. Peste 16 la sută dintre cetățeni sunt gata să voteze pentru această formațiune, dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare. Această tendință se menține timp de doi ani. Celelalte partide...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:38

Ministrul de Interne, Alexandru Jizdan, consideră că poliţiştii care stau ascunşi pe traseele naţionale cu scopul de a obţine bani de la şoferii care depăşesc limita de viteză trebuie să stea la puşcărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:06

Secretarul american al Energiei, Rick Perry, a cerut Ungariei și vecinilor săi să renunțe la conductele rusești de gaze, care, potrivit Washingtonului, sunt folosite pentru a întări presiunea Moscovei în Europa Centrală și de Est, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:56

Iernile lungi şi grele din România intră în istorie. După zece luni de extreme şi recorduri naţionale, în ţara noastră urmează o iarnă blândă, cu episoade scurte de zăpadă şi ger.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:53

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:51

Europarlamentarul lituanian Petras Austrevicius este una dintre vocile critice la adresa ţării noastre. Acesta și-a exprimat în repetate rânduri nemulţumirea faţă de adoptarea legii votului mixt din Republica Moldova. Asta deşi a fost ales de trei ori în Parlamentul de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:40

 Moldova așteaptă de la Uniunea Europeană un raport instituțional echilibrat, obiectiv, care să analizeze implementarea Acordului de Asociere, nu un document politizat, care face jocul electoral al opoziției de la Chișinău. Declarația a fost făcută de către președintele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 14 Noiembrie 2018, ora: 08:06

Organizațiile maghiare de extrema dreapta desfășoară contra cost campanii agresive împotriva NATO și UE și alimentează conflictul interetnic din vestul Ucrainei, scrie astazi publicatia EUobserver.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:44

Prețul barilului de petrolul a scăzut puternic, marți, accentuând tendința de scădere abruptă, pe măsură ce oferta tot mai mare pare pregătită să depășească cererea anul viitor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:24

Un preot care s-a urcat la volan beat a provocat o nenorocire marţi seară, în Suceava. Ameţit bine de aburii alcoolului, George Ionuţ Apetrei a scăpat maşina de sub control şi a intrat în plin două femei care mergeau pe margine unui drum din Mitocu Dragomirnei. După impactul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:23

Cel de-al optulea și ultimul sezon al serialului Game of Thrones (n.r. Urzeala Tronurilor) va fi lansat în luna aprilie, 2019, au anunțat producătorii. Reprezentanții HBO au confirmat că serialul se va întoarce în prima jumătate a anului 2019, însă nu au dezvăluit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:14

 Horoscopul din 14 noiembrie favorizează planul profesional al zodiilor. Astrele sunt binefăcătoare cu nativii zodiacului. Horoscopul zilnic din 14 noiembrie anunță succese profesionale și bani pentru o zodie! Viața i se schimbă radical!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Preotul care muncește în construcții peste hotare Din editia print

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)