Astăzi 5 Aprilie 2020, Duminică - Ultima actualizare la ora 20:44
Abonamente

Constantin Tănase 30 Octombrie 2017, ora 05:38    Din editia print

Marime Font

Mai puneţi-vă pofta-n… cuier!

Dacă nu mă înşel, expresia „teoreticieni de berărie” îi aparţine lui Caragiale. Nea Iancu îi numea astfel pe amatorii de a face politică mare la o halbă de bere. 

Tot un fel de teoreticieni de berărie sunt şi unii aşa-zişi forumişti - o specie umană distinctă care a invadat site-urile publicaţiilor. Ei se află într-o poziţie excelentă, de o mie de ori mai avantajoasă decât a noastră, a ziariştilor care ne expunem public şi nu semnăm cu pseudonime. Protejaţi de anonimat, aceştia îşi permit orice: înjură porcos, insultă, calomniază! Îşi fac cafeluţa, deschid computerul, intră în Casa Mare, înjură gazda şi-şi suflă nasul pe covor…

Un subiect preferat al multor „comentarii” e cel al „relaţiei mele speciale” cu Alexandru Tănase, ministrul Justiţiei. Nu am dorit să iau în discuţie acest subiect personal, dar dacă se insistă - mă rog… Acuzaţiile sunt pur şi simplu aberante. Potrivit lor, eu aş fi vinovat că sunt tatăl ministrului Justiţiei, iar ministrul Justiţiei ar fi vinovat că e fiul meu. Teoreticienii de berărie construiesc scheme fantastice, vorbesc despre „clanul Tănase” care, chipurile, va uzurpa mâine toată puterea politică în R. Moldova... Nici unul dintre aceşti comentatori nu se arată deranjat de „cuplul” Voronin tatăl şi Voronin fiul, care a uzurpat oleacă de putere în ţărişoara asta! Nici unul dintre aceşti comentatori nu dă soluţii pentru acest „conflict de interese”.

Loading...


Ce e de făcut: să demisioneze ministrul Tănase sau să mă las eu de ziaristică? Dar dacă eu nu doresc să mă las de ziaristică? Dar dacă ministrul Tănase vrea să rămână în politică? Şi apoi, eu nu lucrez la stat, liniile noastre nu se intersectează! Care-i problema? (Da, când e cazul, nu curăţ de coajă guvernarea, dar nu-s Taras Bulba…) Nici unul dintre aceşti comentatori nu vrea să observe că, fiind în ziaristică de vreo 15 ani, am contribuit şi eu, cu capacităţile mele modeste pe care mi le-a dat Dumnezeu, la democratizarea spaţiului public, am fondat un ziar care nu e cel mai prost din Moldova. Nici unul dintre aceşti comentatori nu doreşte să observe că ministrul Justiţiei, Alexandru Tănase, face parte dintr-o echipă - echipa Filat, una dintre cele mai bune echipe de guvernământ pe care le-a avut Moldova de la ’90 încoace. Să demisioneze şi în locul lui să fie numit Ion Muruianu? Apropo de acest Muruianu.

Unii „forumişti” îşi freacă mâinile de bucurie că Muruianu a fost reinstalat în scaun şi că, chipurile, ministrul Justiţiei a pierdut partida. O, sfântă naivitate de om prost cu cerul gurii negru! Nu ministrul Justiţiei, ci noi, societatea în ansamblu, am pierdut, fiindcă atâta timp cât justiţia va fi controlată de valeţii lui Voronin, ţara asta nu are nicio şansă! Oare e atât de greu să înţelegi un lucru atât de simplu? De ce dar vă bucuraţi, domnilor „comentatori”? Slavă Domnului că oamenii normali, opinia publică, în general, judecă altfel decât teoreticienii de berărie!
În sfârşit, mesajul meu către aceştia e următorul: nici eu nu am de gând să las ziarul, nici ministrul Justiţiei, din câte ştiu, nu are de gând să demisioneze. Mai puneţi-vă pofta-n… cuier! De asemenea, n-am de gând să închid forumul din cauza voastră. În speranţa sinceră că v-a mai rămas un pic de obraz, vă dau un sfat prietenesc: Domnilor „comentatori”, pagina web a ziarului nu e nici tindă, nici şopron, nici umblătoare, ci e Casa Mare a TIMPULUI şi dacă aţi intrat în ea, nu înjuraţi şi nu vă suflaţi mucii pe pereţi!

P.S. Sper că prin acest text am răspuns tuturora, inclusiv lui Alex Ţarigradeanu, care „nu înţelege” un lucru, citez: „Nu înţeleg domnul Tănase de ce nu scriţi nici un editorial despre incapacitatea ficiorului dumnevoastră să facă ordene în ministerul justişiei”. Ortografia şi punctuaţia sunt ale autorului. Ah, da, mai era să uit: majoritatea teoreticienilor de berărie habar n-au de ortografia limbii române. E şi de înţeles: ei n-au timp să înveţe gramatica, ei au altă grijă - să-i înveţe pe alţii cum şi ce să scrie!

Constantin Tănase
21 mai 2010

 

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 17:30

CORONAVIRUS / +112 persoante testate POZITIV din 349 de teste / Declarații de ultimă oră după ședința Centrului Unic de Comandă din 5 aprilie 2020 (LIVE VIDEO)

CORONAVIRUS / +112 persoante testate POZITIV din 349 de teste / Declarații de ultimă oră după ședința Centrului Unic de Comandă din 5 aprilie 2020 (LIVE VIDEO)

În total 864 de persoane au fost infectate. A decedat o persoană de 56 de ani (în total 15). 30 de persoane au fost tratate.  Doar 8 infecții sunt din import și 104 sunt locale.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 5 Aprilie 2020, ora: 17:12

opinie Viorica Dumbrăveanu manipulează opinia publică - Valeriu Pripa s-ar fi infectat de la soția sa, nu în Marea Britanie

Viorica Dumbrăveanu manipulează opinia publică - Valeriu Pripa s-ar fi infectat de la soția sa, nu în Marea Britanie

„Ministerul Sănătății, prin persoana dnei ministru Viorica Dumbrăveanu manipulează opinia publică prin difuzarea informației precum că medicul decedat astăzi ar fi fost recent în Marea Britanie, făcând aluzie că de acolo ar fi venit infectat„, scrie pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 16:46

DECIZIA primarului Ceban: Toate magazinele din Chișinău sunt OBLIGATE să măsoare temperatura clienților (DOC)

DECIZIA primarului Ceban: Toate magazinele din Chișinău sunt OBLIGATE să măsoare temperatura clienților (DOC)

Comisia pentru Situații Excepționale a municipiului Chișinău a decis ca toate hipermarketurile, supermarketurile și magazinele de cartier să verifice ce temperatură au clienții și angajații săi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 16:16

Temperatura la care noul CORONAVIRUS poate muri în doar câteva minute

Temperatura la care noul CORONAVIRUS poate muri în doar câteva minute

Cercetătorii din cadrul Universității Hong Kong au studiat în ce condiții noul coronavirus este activ sau poate muri în doar câteva minute. SARS-CoV-2 este afectat de temperaturile înalte, dar rămâne stabil la temperaturi de aproximativ 4 grade. La această...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 15:54

Guvernul Chicu cumpără scuturi de protecție pentru medici la un preț de TREI ori mai MARE decât cel de pe piață (DOC)

Guvernul Chicu cumpără scuturi de protecție pentru medici la un preț de TREI ori mai MARE decât cel de pe piață (DOC)

„Îndreptar de la Guvernul RM “Cum să furi pe timp de pandemie”.Cazul scuturilor de protecție. Mai multe argumente. Evident (și) pentru procurori. Mai târziu”, scrie ex-deputatul Valeriu Munteanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 15:45

14.000 de femei din Rusia sunt ucise ANUAL de către partenerii lor de viață, adică o femeie la fiecare 45 de minute (statistici)

14.000 de femei din Rusia sunt ucise ANUAL de către partenerii lor de viață, adică o femeie la fiecare 45 de minute (statistici)

Istoricul și teologul francez de origine rusa, Antoine Arjakovsky, a oferit un interviu Radio Liberty in care relateaza experienta calatoriei sale in Rusia lui Putin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 15:37

Medicul radiolog Valeriu Pripa a decedat din cauza coronavirusului

Medicul radiolog Valeriu Pripa a decedat din cauza coronavirusului

Ministerul Sănătăţii, Muncii şi Protecţiei Sociale anunţă cu regret decesul medicului radiolog, Valeriu Pripa, în vârstă de 59 ani, care activa în cadrul unei clinici private din Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 5 Aprilie 2020, ora: 15:00

Cea mai bună veste în plină pandemie de coronavirus. Am putea fi mai rezistenți în fața COVID-19! Un medic a explicat fenomenul

Cea mai bună veste în plină pandemie de coronavirus. Am putea fi mai rezistenți în fața COVID-19! Un medic a explicat fenomenul

Cercetători din Olanda au descoperit o legătură între numărul redus de decese din unele țări și un vaccin făcut populației din primii ani de viață. R. Moldova și România au vaccinul în schema obligatorie de zeci de ani!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 14:41

Un rus a ÎMPUȘCAT MORTAL cinci tineri pentru că făceau prea multă gălăgie sub geamul său

Un rus a ÎMPUȘCAT MORTAL cinci tineri pentru că făceau prea multă gălăgie sub geamul său

Un rus a împuşcat cinci persoane pe motiv că făceau gălăgie noaptea sub ferestrele sale, a anunţat poliţia duminică, informează EFE. Tragedia a avut loc în micul oraş Ielatma, în apropiere de Riazan, în centrul Rusiei, la 200 km sud-est de Moscova, în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 14:10

ALERTĂ /// FOCAR de infecție cu COVID-19 la Fălești. Medicii le dau medicamente să scadă febra și îi lasă acasă pentru că NU SUNT PATURI la spitalul din Bălți

ALERTĂ /// FOCAR de infecție cu COVID-19 la Fălești. Medicii le dau medicamente să scadă febra și îi lasă acasă pentru că NU SUNT PATURI la spitalul din Bălți

Mai mulți locuitori din raionul Fălești ar fi suspecți de infectare cu virusului COVID-19, după ce s-a confirmat îmbolnăvirea unor angajați ai fabricii unde sunt confecționate jucării ”Kinder”, potrivit deputatei Partidului Acțiune și Solidaritate, Doina Gherman.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 14:07

Alexandru Muravschi, NTV-ul și CIFRELE reale ale „rivalității” Rusia vs SUA

Alexandru Muravschi, NTV-ul și CIFRELE reale ale „rivalității” Rusia vs SUA

 „În lume, acume xistă doi poli - SUA și Rusia”, notează portalul apropiat de PSRM, noi.md, citândul pe Alexandru Muravschi care a lucrat în Ministerul Economiei pe vremea lui Lucinschi.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 5 Aprilie 2020, ora: 12:52

opinie Victor Chirilă: Creditul rusesc este condiționat POLITIC!

Victor Chirilă: Creditul rusesc este condiționat POLITIC!

Ieri, Dodon, așa-zisul șef de stat, a elogiat, fără să roșească, autoritățile Federației Ruse, care în aceste „timpuri grele” ajută R. Moldova cu creditul oferit, „fără a pune condiționalități”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 12:36

Ala Nemerenco critică decizia Guvernului de a „rechema” oamenii la lucru: „Care a fost scopul să-i ții doar câteva zile acasă, când ei vor circula exact în perioada cu cei mai mulți posibil infectați, nu e clar. Logica - zero”

Ala Nemerenco critică decizia Guvernului de a „rechema” oamenii la lucru: „Care a fost scopul să-i ții doar câteva zile acasă, când ei vor circula exact în perioada cu cei mai mulți posibil infectați, nu e clar. Logica - zero”

Fosta ministră a Sănătății din Guvernul Maia Sandu, Ala Nemerenco, a criticat aspru decizia Guvernului Chicu privind revenirea la muncă, de luni 6 aprilie, a tuturor bugetarilor, care au avut săptămâna aceasta zile libere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 12:31

INTERZIS / Al doilea județ din România în care NU AI VOIE să ieși din casă fără mască

INTERZIS / Al doilea județ din România în care NU AI VOIE să ieși din casă fără mască

Cetăţenii din judeţul Vaslui vor avea obligativitatea să iasă din case doar dacă vor avea nasul şi gura acoperite cu măşti de protecţie sau alte materiale textile, au decis membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU). Potrivit prefectului judeţului Vaslui, Mircea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 12:20

Un polițist de la INP și familia sa ar fi infectați cu coronavirus / Inspectoratul Național de Poliție REFUZĂ să dea informații

Un polițist de la INP și familia sa ar fi infectați cu coronavirus / Inspectoratul Național de Poliție REFUZĂ să dea informații

Un comandat de Pluton din cadrul Inspectoratului Național de Patrulare, dar și familia sa, soția și unul dintre cei doi copii, au fost diagnosticați pozitiv cu COVID-19 din data de 2 aprilie, informează deschide.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 10:51

Italienii disperați după plecarea muncitorilor români. Ministrul agriculturii cere României să îi lase urgent înapoi la muncă

Italienii disperați după plecarea muncitorilor români. Ministrul agriculturii cere României să îi lase urgent înapoi la muncă

După Germania, și Italia caută un acord cu țările din estul Europei pentru ca muncitorii sezonieri să poată ajunge la muncă. Ministerul Agriculturii din Italia caută un acord cu România pentru redeschiderea fluxului de sezonieri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 10:44

ULTIMELE INFORMAȚII despre Pandemie / DOUĂ persoane au DECEDAT (în total 14). 80 sunt în STARE GRAVĂ

ULTIMELE INFORMAȚII despre Pandemie / DOUĂ persoane au DECEDAT (în total 14). 80 sunt în STARE GRAVĂ

Până la această oră în Republica Moldova sunt înregistrate 752 cazuri de COVID-19.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 09:47

COVID-19 / O cale de protejare a medicilor recomandată de experți - Imunizarea PASIVĂ, principii de TESTARE și UTILITATE

COVID-19 / O cale de protejare a medicilor recomandată de experți - Imunizarea PASIVĂ, principii de TESTARE și UTILITATE

Astăzi au fost raportate 123 de cazuri noi. (1) 23 de pacienți sînt în stare gravă; 17 au murit deja.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 08:46

30% din cei infectați cu coronavirus sunt medici. Mesajul unui deputat către guvernanți: „V-ați pierdut mințile?”

30% din cei infectați cu coronavirus sunt medici. Mesajul unui deputat către guvernanți: „V-ați pierdut mințile?”

„Sunt 215 medici infectați cu Covid-19 în Republica Moldova, adică aproape 30% din numărul total de bolnavi”, afirmă deputatul PAS, Doina Gherman

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 08:24

CORONAVIRUS / Italia: Numărul pacienților în stare gravă a SCĂZUT pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei

CORONAVIRUS / Italia: Numărul pacienților în stare gravă a SCĂZUT pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei Foto: simbol

Potrivit celor mai recente date din Italia, încă 681 de decese au fost cauzate de noul coronavirus în ultimele 24 de ore, numărul total al morților ajungând sâmbătă la 15,362.

( ) Citeşte tot articolul

Film 5 Aprilie 2020, ora: 08:12

Netflix: 9 filme şi seriale de văzut în aprilie 2020

Netflix: 9 filme şi seriale de văzut în aprilie 2020

Nu vrem să fim prăpăstioşi, dar este foarte posibil ca în aprilie distanţarea socială să fie extrem de importantă, prin urmare sunt toate şansele să căutăm un companion de petrecere a timpului liber în lista de zeci de titluri Netflix care se lansează luna aceasta. Deşi...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)