Astăzi 18 Ianuarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la 17 Ianuarie 2019
Abonamente

Constantin Tănase 30 Octombrie 2017, ora 05:38    Din editia print

Marime Font

Mai puneţi-vă pofta-n… cuier!

Dacă nu mă înşel, expresia „teoreticieni de berărie” îi aparţine lui Caragiale. Nea Iancu îi numea astfel pe amatorii de a face politică mare la o halbă de bere. 

Tot un fel de teoreticieni de berărie sunt şi unii aşa-zişi forumişti - o specie umană distinctă care a invadat site-urile publicaţiilor. Ei se află într-o poziţie excelentă, de o mie de ori mai avantajoasă decât a noastră, a ziariştilor care ne expunem public şi nu semnăm cu pseudonime. Protejaţi de anonimat, aceştia îşi permit orice: înjură porcos, insultă, calomniază! Îşi fac cafeluţa, deschid computerul, intră în Casa Mare, înjură gazda şi-şi suflă nasul pe covor…

Un subiect preferat al multor „comentarii” e cel al „relaţiei mele speciale” cu Alexandru Tănase, ministrul Justiţiei. Nu am dorit să iau în discuţie acest subiect personal, dar dacă se insistă - mă rog… Acuzaţiile sunt pur şi simplu aberante. Potrivit lor, eu aş fi vinovat că sunt tatăl ministrului Justiţiei, iar ministrul Justiţiei ar fi vinovat că e fiul meu. Teoreticienii de berărie construiesc scheme fantastice, vorbesc despre „clanul Tănase” care, chipurile, va uzurpa mâine toată puterea politică în R. Moldova... Nici unul dintre aceşti comentatori nu se arată deranjat de „cuplul” Voronin tatăl şi Voronin fiul, care a uzurpat oleacă de putere în ţărişoara asta! Nici unul dintre aceşti comentatori nu dă soluţii pentru acest „conflict de interese”.


Ce e de făcut: să demisioneze ministrul Tănase sau să mă las eu de ziaristică? Dar dacă eu nu doresc să mă las de ziaristică? Dar dacă ministrul Tănase vrea să rămână în politică? Şi apoi, eu nu lucrez la stat, liniile noastre nu se intersectează! Care-i problema? (Da, când e cazul, nu curăţ de coajă guvernarea, dar nu-s Taras Bulba…) Nici unul dintre aceşti comentatori nu vrea să observe că, fiind în ziaristică de vreo 15 ani, am contribuit şi eu, cu capacităţile mele modeste pe care mi le-a dat Dumnezeu, la democratizarea spaţiului public, am fondat un ziar care nu e cel mai prost din Moldova. Nici unul dintre aceşti comentatori nu doreşte să observe că ministrul Justiţiei, Alexandru Tănase, face parte dintr-o echipă - echipa Filat, una dintre cele mai bune echipe de guvernământ pe care le-a avut Moldova de la ’90 încoace. Să demisioneze şi în locul lui să fie numit Ion Muruianu? Apropo de acest Muruianu.

Unii „forumişti” îşi freacă mâinile de bucurie că Muruianu a fost reinstalat în scaun şi că, chipurile, ministrul Justiţiei a pierdut partida. O, sfântă naivitate de om prost cu cerul gurii negru! Nu ministrul Justiţiei, ci noi, societatea în ansamblu, am pierdut, fiindcă atâta timp cât justiţia va fi controlată de valeţii lui Voronin, ţara asta nu are nicio şansă! Oare e atât de greu să înţelegi un lucru atât de simplu? De ce dar vă bucuraţi, domnilor „comentatori”? Slavă Domnului că oamenii normali, opinia publică, în general, judecă altfel decât teoreticienii de berărie!
În sfârşit, mesajul meu către aceştia e următorul: nici eu nu am de gând să las ziarul, nici ministrul Justiţiei, din câte ştiu, nu are de gând să demisioneze. Mai puneţi-vă pofta-n… cuier! De asemenea, n-am de gând să închid forumul din cauza voastră. În speranţa sinceră că v-a mai rămas un pic de obraz, vă dau un sfat prietenesc: Domnilor „comentatori”, pagina web a ziarului nu e nici tindă, nici şopron, nici umblătoare, ci e Casa Mare a TIMPULUI şi dacă aţi intrat în ea, nu înjuraţi şi nu vă suflaţi mucii pe pereţi!

P.S. Sper că prin acest text am răspuns tuturora, inclusiv lui Alex Ţarigradeanu, care „nu înţelege” un lucru, citez: „Nu înţeleg domnul Tănase de ce nu scriţi nici un editorial despre incapacitatea ficiorului dumnevoastră să facă ordene în ministerul justişiei”. Ortografia şi punctuaţia sunt ale autorului. Ah, da, mai era să uit: majoritatea teoreticienilor de berărie habar n-au de ortografia limbii române. E şi de înţeles: ei n-au timp să înveţe gramatica, ei au altă grijă - să-i înveţe pe alţii cum şi ce să scrie!

Constantin Tănase
21 mai 2010

 

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 18:06

 Poate că singurul lucru care îi revoltă mai mult pe apărătorii ruși ai lui Stalin decât paralelele evidente între regimul său și al lui Hitler este orice referire la alianța pe care cei doi dictatori au format-o în 1939 cu Pactul Ribbentrop-Molotov, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:59

 Între multele companii fondate de Elon Musk, se regăsește și Neuralink, o firmă al cărei scop ar fi să te transforme într-un fel de cyborg, cel puțin la nivelul minții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:46

 Circa 25 mii de persoane s-au înregistrat prealabil pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:00

Supărat că lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a declarat, recent, la o emisiune televizată că dânsa ar da toți procurorii afară și că Autoritatea Națională de Integritate a fost creată pentru ca statul „să mai fure” niște bani, fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Guvernul va continua să muncească la capacitate maximă și să producă efecte pozitive pentru creșterea nivelului de trai al cetățenilor, îmbunătățirea mediului de afaceri, modernizarea țării în general. Declarația a fost făcută de către prim-ministrul Pavel Filip, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Al doilea summit dintre Donald Trump şi Kim Jong-un ar putea să aibă loc în martie sau aprilie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:12

În cadrul raportului de guvernare la trei ani de activitate Pavel Filip a răspuns şi la întrebarea dacă Partidul Democrat se promovează folosind resursele Guvernului. Premierul a negat aceste declaraţii şi a comunicat că în campania electorală vom avea parte de multă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:10

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a confirmat prezenţa la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene care este programată a avea loc la Bucureşti în zilele de 30 şi 31 ianuarie, a declarat ministrul Apărării, Gabriel Leş.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Investiții, locuri de muncă mai bine plătite, venituri mai mari – adică bunăstare sunt principalele priorități ale Guvernului pentru a determina oamenii să rămână acasă, să nu plece din ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:18

Autoritățile din Ucraina au anunțat reținerea unei jurnaliste ucrainene acuzate de subminarea integrității teritoriale a țării, potrivit Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Candidatul independent Andrei Nastas, care va candida la alegerile parlamentare în circumscripția nr. 33 din Chișinău, ar fi chiar proiectul liderului PPDA, Andrei Năstase, deși ultimul afirmă că guvernarea ar sta în spatele polițistului-„spoiler”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:59

Japonia a trimis o notă de protest Rusiei din cauza controlului efectuat de grănicerii ruși pe vasele pescarilor japonezi langă insulele Kurile, transmite RIA Novosti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:56

Partidul Democrat din Moldova trimite a decis să trimită corpului diplomatic din țară, observatorilor OSCE, dar și finanțatorilor direcți ai Promo-Lex (USAID, Fundația Soros, Consiliul Europei și Ambasada Marii Britanii la Chișinău) analiza sa referitoare la două rapoarte emise...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:46

 Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleșcanu. Premierul a felicitat România cu ocazia preluării Președinției la Consiliul Uniunii Europene, menționând că Republica Moldova mizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:34

Primarul interimar al municipiului Orhei, Diana Memeț, a inspectat noile unități de transport public din oraș, procurate de administrația locală la sfârșitul anului trecut. Toate microbuzele sunt pe rute și circulă conform graficului stabilit, iar oamenii s-au declarat extrem de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:12

 Rusia a pus la cale o nouă diversiune antiromânească cu bătaie lungă: „marcarea” aniversării a 660-a de la formarea Țării Moldovei. În acest scop, liderul de la Condrița a convocat la președinție un grup de personaje obscure cu viziuni staliniste și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:36

Un procent de 61% dintre ruși sunt rușinați de faptul că poporul rus trăiește „în sărăcie veșnică și nesiguranță”, rezultă din rezultatele sondajului realizat de ”Levada Center”, potrivit Meduza.io.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:05

Reprezentantii Partidului Democrat din Moldova au depus la CEC o contestatie impotriva blocului electoral ACUM. Democratii il acuza pe liderul PPDA, Andrei Nastase, ca si-a facut campanie electorala folosind retelele de socializare si le cer membrilor CEC sa examineze actiunile acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 11:59

Jurnalistul român Victor Nichituș scoate în evidență carențele rapoartelor prezentate de către Promo-LEX, organizație care monitorizează procesul electoral. În opinia lui Nichituș, principala problemă este că autorii rapoartelor despre campanie nu verifică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:27

Dezastru total în Europa! Autoritățile din Cernăuți, Ucraina, au luat măsuri extrem de dure împotriva străinilor din administrație Așadar, în această provincie funcționarii publici care dețin dublă cetățenie vor fi demiși din funcții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:13

Compania românească „Transgaz” a început lucrările de construcție a gazoductului Ungheni-Chișinău. Administratorii „Vestmoldtransgaz” au semnat la începutul săptămânii contractul de achiziție de lucrări pentru construirea complexului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:02

Gigantul chinez de telecomunicaţii Huawei a refuzat să comenteze joi informaţiile potrivit cărora procurori americani investighează compania pentru furt de secrete comerciale de la parteneri de afaceri din Statele Unite, notează agenţia DPA, citând presa de peste Ocean.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:36

Autorităţile sârbe au reuşit să dejoace un complot pentru uciderea lui Vladimir Putin, cu o zi înainte de vizita liderului rus în Belgrad.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:35

”Reprezentanța” Transnistriei de la Moscova va fi condusă de Leonid Manakov, avocat rus și fost ofițer al serviciilor secrete din Rusia, se arata pe site-ul așa-zisului ”Minister al Afacerilor Externe” al Transnistriei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:34

Organizația internațională pentru drepturile omului Open Doors a prezentat lista anuală a 50 de țări în care sunt persecutați creștinii minoritari. Anul acesta Rusia a fost plasată pe locul 41, între Kenya și Malaezia.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)