Astăzi 16 Noiembrie 2018, Vineri - Ultima actualizare la 15 Noiembrie 2018
Abonamente

Bună Dimineața 22 Decembrie 2017, ora 10:12    Din editia print

Marime Font

Mama mea n-avea nici globuri…

„Sărbătorile de iarnă
Cu gutui le-mpodobea...”
(Adrian Păunescu)

Perioada sărbătorilor de iarnă ne duce inevitabil cu gândul la familie, la casa părintească și la momentele din copilărie. Îmi amintesc de generația mea, crescută în nordul R. Moldova și educată în spiritul valorilor firești neamului nostru și de felul în care ne bucuram de Crăciun. Unii alegeau să facă fapte bune anume în aceste zile, alții erau cu gândul la cadouri cât mai scumpe, iar o bună parte erau derutați, pentru că nu aveau cu ce și nici cu cine să sărbătorească Nașterea lui Hristos.

Deși acum există o întreagă dispută cu privire la predarea religiei în școli, am avut norocul de o învățătoare bună, care ne-a cultivat firul credinței, al bunătății și al recunoștinței fără manuale și ore suplimentare. Îmi amintesc și acum rugăciunea pentru elevi „Înger, îngerașul meu”, din care am învățat că „eu sunt mic, Tu fă-mă mare… și-n tot ceasul mă-nsoțește”. Dincolo de semnificația nemijlocit creștină a acestor cuvinte, noi le-am primit ca pe o învățătură, ca pe un reper, și așa am continuat să mergem pe „drumul cunoștințelor”. Probabil, inclusiv acest fapt ne-a ajutat să nu deviem de la calea cea dreaptă, chiar dacă nu eram cei mai fericiți copii din cele mai complete și exemplare familii.


Nu eram nici pe departe din filmele cu Moș Crăciun, cu luminițe colorate în toată curtea și cu întreaga familie la masă, dar nu ne plângeam și ne bucuram... cu bunicii, vecinii, colegii. Partea frumoasă era că noi eram adevărați, ne bucuram de un Moș Crăciun adevărat, nu unul împrumutat - Ded Moroz, krasnîi nos, ne spuneam cu adevărat Crăciun fericit și nu Merry Christmas, ne iubeam cu adevărat apropiații și le mărturiseam asta în șoaptă, ca pe o mare taină. Eram detașați de tot ce înseamnă tehnologii și rețele de socializare, astfel încât trăiam mai puțin în mediul virtual și mai mult în cel real: de Sfântul Andrei – furatul porților, de Crăciun – colindele, de Sfântul Vasile – uratul și semănatul ș.a.

Nu vorbesc de vremuri demult apuse. Sunt mai puțin de două decenii în care eram adevărați, fie că aveam sau nu beteală, stea, globuri sau nici măcar mama nu era. Nu se punea problema stelei de pe brad, ci a faptului că, de cele mai multe ori, părinții noștri, plecați în mare parte peste hotare, nu erau alături de noi. Nici bomboanele din Moscova sau cozonacii din Italia nu reușeau să ne aducă ceea ce aveam nevoie - căldura unui părinte. Și totuși... acești copii, fără globuri, învățau ce înseamnă solidaritate, respect, maturitate. Majoritatea au înțeles că „Moș Crăciun” nu le poate rezolva problemele financiare, nici să-i aducă acasă pe cei plecați în străinătate, nici să le cultive bunul simț. Moș Crăciun avea și are o altă menire - să ne bucure.

Ține de fiecare dintre noi ca, cel puțin în perioada sărbătorilor, să ne amintim că am plecat dintr-o casă în care am învățat ce înseamnă respect, ne-am ridicat din banca unei clase în care ne rugam: „Eu sunt slab, Tu fă-mă tare”, am mers la poarta unui bătrân și i-am cântat: „Deschide ușa, creștine”...

Îmi doresc ca luminatele sărbători să ne vindece de minciună, ipocrizie, indiferență și insensibilitate. Să ne ferească de lăcomie și invidie. Să ne dea mai multă demnitate. Națională... Crăciun Fericit, dragi creștini!

Un articol de: Ana Gabor Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 18:15

O nouă premieră la Universitatea Tehnică din Moldova. În campusul universității a fost deschisă o sală de sport modernă, dotată cu sprijinul Fundaţiei lui Vlad Plahotniuc "Edelweiss". Studenții sunt impresionați de condițiile create și echipamentele performante, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 16:49

Proiectul Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar a fost votat astăzi de Parlament, în prima lectură. Noua lege reglementează structura sistemului de salarizare, drepturile salariale și modalitatea de stabilire a salariului, iar angajații vor fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:03

Guvernul condus de Pavel Filip s-a deplasat astăzi la Drochia, acolo unde se desfăşoară o şedinţă comună cu autorităţile locale. Descinderea în nordul ţării face parte din strategia de comunicare a Executivului cu exponenţii administraţiilor publice, dar şi cu oamenii simpli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

Liderii PAS şi PPDA au fost folosiţi de serviciile secrete ruse, într-un război ascuns împotriva Republicii Moldova. De această părere este jurnalistul român Victor Nichituş, într-un articol publicat pe platforma Vox publika. Autorul face trimitere la legăturile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

PDM este printre cele mai importante formațiuni politice care îi fac pe oameni să se simtă mândri că sunt moldoveni. Datele ultimului sondaj realizat de IMAS arată că Partidul Democrat este al doilea în listă, după PSRM. Astfel pentru PSRM optează 18 la sută din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 10:07

Patru bărbați, cu vârsta cuprinsă între 30 și 48 de ani, au fost reținuți în cadrul cauzei penale privind circulația ilegală de droguri, gestionată de către procurorii Procuraturi pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, în comun cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:57

Ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova va avea loc la 22 noiembrie la București, a declarat astăzi, în debutul ședinței Guvernului, premierul Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:52

Guvernul Marii Britanii a aprobat, miercuri, acordul privind ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, a anunțat premierul Theresa May.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:45

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu s-a adresat ucrainenilor cu ocazia comemorării Holodomorului și le-a spus de ce a decis să acorde autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Declarația lui Bartolomeu a fost publicată pe site-ul Bisericii Ortodoxe a Ucrainei din SUA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:32

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:29

Activitatea pe care a desfășurat-o Partidul Democrat prin decidenții din Guvern și Parlament, nu putea să nu aducă rezultate. PDM a înregistrat o creștere în sondaje pentru că în ultimul an s-a axat pe acțiuni, iar răspunsurile celor care au participat la sondaj au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:17

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, spune că nu e mirat de preferințele alegătorilor, reliefate în sondajul prezentat ieri de Compania IMAS. Mai mult, analistul susține că ar fi explicabil de ce crește în preferințe Partidul Democrat (PD) și descresc Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:31

Comitetul de Stat pentru Venituri din Armenia a efectuat un control la ”Gazprom Armenia”, filiala conercnului rus in aceasta tara cauzaziana, unde a descoperit mai multe încălcări și cazuri de evaziune fiscală la scara mare, potrivit RBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:30

Republica Moldova și România au inițiat negocierile pentru semnarea unui acord interguvernamental care prevede că cetățenii din ambele state vor putea vorbi la telefon fără a achita tarifele de roaming, transmite IPN cu referire la un proiect aprobat în ședința Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:26

Avertismentul meteorologilor: vremea se va răci în următoarele zile în spațiul românesc (INFOGRAFIC)

Vremea se răcește începând de joi până duminică, avertizează meteorologii. Temperaturile vor fi mai mici cu aproape opt grade față de cele normale pentru această perioadă. În majoritatea regiunilor va ploua, așa cum arată prognoza pe următoarele zile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:19

Fostul ministru delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, salută ajungerea la un consens privind Brexitul, precizând că acordul înseamnă "garanţii ferme pentru românii din Marea Britanie". 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Cercetătorii italieni au ajuns la concluzia că dacă adaugi zahăr în şampon, o serie de afecţiuni ale scalpului vor dispărea. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Grâul a devenit unul dintre cele mai controversate alimente de pe planetă din cauza faptului că are în componenţa sa gluten – o proteină care, susţin unii, cauzează o mulţime de afecţiuni, de la obezitate la depresie. Catherine Price a investigat ce efecte are glutenul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)