Astăzi 17 Ianuarie 2019, Joi - Ultima actualizare la ora 17:46
Abonamente

Bună Dimineața 22 Decembrie 2017, ora 10:12    Din editia print

Marime Font

Mama mea n-avea nici globuri…

„Sărbătorile de iarnă
Cu gutui le-mpodobea...”
(Adrian Păunescu)

Perioada sărbătorilor de iarnă ne duce inevitabil cu gândul la familie, la casa părintească și la momentele din copilărie. Îmi amintesc de generația mea, crescută în nordul R. Moldova și educată în spiritul valorilor firești neamului nostru și de felul în care ne bucuram de Crăciun. Unii alegeau să facă fapte bune anume în aceste zile, alții erau cu gândul la cadouri cât mai scumpe, iar o bună parte erau derutați, pentru că nu aveau cu ce și nici cu cine să sărbătorească Nașterea lui Hristos.

Deși acum există o întreagă dispută cu privire la predarea religiei în școli, am avut norocul de o învățătoare bună, care ne-a cultivat firul credinței, al bunătății și al recunoștinței fără manuale și ore suplimentare. Îmi amintesc și acum rugăciunea pentru elevi „Înger, îngerașul meu”, din care am învățat că „eu sunt mic, Tu fă-mă mare… și-n tot ceasul mă-nsoțește”. Dincolo de semnificația nemijlocit creștină a acestor cuvinte, noi le-am primit ca pe o învățătură, ca pe un reper, și așa am continuat să mergem pe „drumul cunoștințelor”. Probabil, inclusiv acest fapt ne-a ajutat să nu deviem de la calea cea dreaptă, chiar dacă nu eram cei mai fericiți copii din cele mai complete și exemplare familii.


Nu eram nici pe departe din filmele cu Moș Crăciun, cu luminițe colorate în toată curtea și cu întreaga familie la masă, dar nu ne plângeam și ne bucuram... cu bunicii, vecinii, colegii. Partea frumoasă era că noi eram adevărați, ne bucuram de un Moș Crăciun adevărat, nu unul împrumutat - Ded Moroz, krasnîi nos, ne spuneam cu adevărat Crăciun fericit și nu Merry Christmas, ne iubeam cu adevărat apropiații și le mărturiseam asta în șoaptă, ca pe o mare taină. Eram detașați de tot ce înseamnă tehnologii și rețele de socializare, astfel încât trăiam mai puțin în mediul virtual și mai mult în cel real: de Sfântul Andrei – furatul porților, de Crăciun – colindele, de Sfântul Vasile – uratul și semănatul ș.a.

Nu vorbesc de vremuri demult apuse. Sunt mai puțin de două decenii în care eram adevărați, fie că aveam sau nu beteală, stea, globuri sau nici măcar mama nu era. Nu se punea problema stelei de pe brad, ci a faptului că, de cele mai multe ori, părinții noștri, plecați în mare parte peste hotare, nu erau alături de noi. Nici bomboanele din Moscova sau cozonacii din Italia nu reușeau să ne aducă ceea ce aveam nevoie - căldura unui părinte. Și totuși... acești copii, fără globuri, învățau ce înseamnă solidaritate, respect, maturitate. Majoritatea au înțeles că „Moș Crăciun” nu le poate rezolva problemele financiare, nici să-i aducă acasă pe cei plecați în străinătate, nici să le cultive bunul simț. Moș Crăciun avea și are o altă menire - să ne bucure.

Ține de fiecare dintre noi ca, cel puțin în perioada sărbătorilor, să ne amintim că am plecat dintr-o casă în care am învățat ce înseamnă respect, ne-am ridicat din banca unei clase în care ne rugam: „Eu sunt slab, Tu fă-mă tare”, am mers la poarta unui bătrân și i-am cântat: „Deschide ușa, creștine”...

Îmi doresc ca luminatele sărbători să ne vindece de minciună, ipocrizie, indiferență și insensibilitate. Să ne ferească de lăcomie și invidie. Să ne dea mai multă demnitate. Națională... Crăciun Fericit, dragi creștini!

Un articol de: Ana Gabor Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:46

 Circa 25 mii de persoane s-au înregistrat prealabil pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:00

Supărat că lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a declarat, recent, la o emisiune televizată că dânsa ar da toți procurorii afară și că Autoritatea Națională de Integritate a fost creată pentru ca statul „să mai fure” niște bani, fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Guvernul va continua să muncească la capacitate maximă și să producă efecte pozitive pentru creșterea nivelului de trai al cetățenilor, îmbunătățirea mediului de afaceri, modernizarea țării în general. Declarația a fost făcută de către prim-ministrul Pavel Filip, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Al doilea summit dintre Donald Trump şi Kim Jong-un ar putea să aibă loc în martie sau aprilie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:12

În cadrul raportului de guvernare la trei ani de activitate Pavel Filip a răspuns şi la întrebarea dacă Partidul Democrat se promovează folosind resursele Guvernului. Premierul a negat aceste declaraţii şi a comunicat că în campania electorală vom avea parte de multă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:10

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a confirmat prezenţa la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene care este programată a avea loc la Bucureşti în zilele de 30 şi 31 ianuarie, a declarat ministrul Apărării, Gabriel Leş.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Investiții, locuri de muncă mai bine plătite, venituri mai mari – adică bunăstare sunt principalele priorități ale Guvernului pentru a determina oamenii să rămână acasă, să nu plece din ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:18

Autoritățile din Ucraina au anunțat reținerea unei jurnaliste ucrainene acuzate de subminarea integrității teritoriale a țării, potrivit Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Candidatul independent Andrei Nastas, care va candida la alegerile parlamentare în circumscripția nr. 33 din Chișinău, ar fi chiar proiectul liderului PPDA, Andrei Năstase, deși ultimul afirmă că guvernarea ar sta în spatele polițistului-„spoiler”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:59

Japonia a trimis o notă de protest Rusiei din cauza controlului efectuat de grănicerii ruși pe vasele pescarilor japonezi langă insulele Kurile, transmite RIA Novosti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:56

Partidul Democrat din Moldova trimite a decis să trimită corpului diplomatic din țară, observatorilor OSCE, dar și finanțatorilor direcți ai Promo-Lex (USAID, Fundația Soros, Consiliul Europei și Ambasada Marii Britanii la Chișinău) analiza sa referitoare la două rapoarte emise...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:46

 Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleșcanu. Premierul a felicitat România cu ocazia preluării Președinției la Consiliul Uniunii Europene, menționând că Republica Moldova mizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:34

Primarul interimar al municipiului Orhei, Diana Memeț, a inspectat noile unități de transport public din oraș, procurate de administrația locală la sfârșitul anului trecut. Toate microbuzele sunt pe rute și circulă conform graficului stabilit, iar oamenii s-au declarat extrem de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:12

 Rusia a pus la cale o nouă diversiune antiromânească cu bătaie lungă: „marcarea” aniversării a 660-a de la formarea Țării Moldovei. În acest scop, liderul de la Condrița a convocat la președinție un grup de personaje obscure cu viziuni staliniste și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:36

Un procent de 61% dintre ruși sunt rușinați de faptul că poporul rus trăiește „în sărăcie veșnică și nesiguranță”, rezultă din rezultatele sondajului realizat de ”Levada Center”, potrivit Meduza.io.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:05

Reprezentantii Partidului Democrat din Moldova au depus la CEC o contestatie impotriva blocului electoral ACUM. Democratii il acuza pe liderul PPDA, Andrei Nastase, ca si-a facut campanie electorala folosind retelele de socializare si le cer membrilor CEC sa examineze actiunile acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 11:59

Jurnalistul român Victor Nichituș scoate în evidență carențele rapoartelor prezentate de către Promo-LEX, organizație care monitorizează procesul electoral. În opinia lui Nichituș, principala problemă este că autorii rapoartelor despre campanie nu verifică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:27

Dezastru total în Europa! Autoritățile din Cernăuți, Ucraina, au luat măsuri extrem de dure împotriva străinilor din administrație Așadar, în această provincie funcționarii publici care dețin dublă cetățenie vor fi demiși din funcții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:13

Compania românească „Transgaz” a început lucrările de construcție a gazoductului Ungheni-Chișinău. Administratorii „Vestmoldtransgaz” au semnat la începutul săptămânii contractul de achiziție de lucrări pentru construirea complexului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:02

Gigantul chinez de telecomunicaţii Huawei a refuzat să comenteze joi informaţiile potrivit cărora procurori americani investighează compania pentru furt de secrete comerciale de la parteneri de afaceri din Statele Unite, notează agenţia DPA, citând presa de peste Ocean.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:36

Autorităţile sârbe au reuşit să dejoace un complot pentru uciderea lui Vladimir Putin, cu o zi înainte de vizita liderului rus în Belgrad.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:35

”Reprezentanța” Transnistriei de la Moscova va fi condusă de Leonid Manakov, avocat rus și fost ofițer al serviciilor secrete din Rusia, se arata pe site-ul așa-zisului ”Minister al Afacerilor Externe” al Transnistriei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:34

Organizația internațională pentru drepturile omului Open Doors a prezentat lista anuală a 50 de țări în care sunt persecutați creștinii minoritari. Anul acesta Rusia a fost plasată pe locul 41, între Kenya și Malaezia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:31

Vor fi construite inclusiv noi clădiri şi vor modernizate, între altele, secţiile de Montaj, Caroserii şi Vopsitorie, pentru ca producţia să crească, în medie, cu 15 maşini pe oră.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:02

Prim-ministrul Pavel Filip a solicitat instituțiilor abilitate din domeniul sănătății să examineze și să identifice mecanisme de reducere a adaosului comercial aplicat la medicamentele comercializate în rețeaua farmaceutică.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)