Astăzi 22 Iulie 2019, Luni - Ultima actualizare la 23 Iulie 2019
Abonamente

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.


Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 17:04

Ghenadie Văluța i-a donat lui Igor Dodon 50 de mii lei

Ghenadie Văluța i-a donat lui Igor Dodon 50 de mii lei

Preotul Ghenadie Valuță care a intrat din nou în vizorul opiniei publice după ce pe internet au fost postate imagini foto și video cum dânsul târa pe traseul spre Anenii Noi un câine legat de mașina sa, este unul dintre finanțatorii lui Igor Dodon. În timpul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 17:00

Igor Dodon la aproape 3 ani de mandat - 20 de promisiuni NEREALIZATE. Are o singură reușită - în favoarea prezenței canalelor ruse în R. Moldova

Igor Dodon la aproape 3 ani de mandat - 20 de promisiuni NEREALIZATE. Are o singură reușită - în favoarea prezenței canalelor ruse în R. Moldova

Proiectul deFacto este o platformă online, care vine să informeze alegătorii despre atribuțiile politicienilor aleși și cum sunt realizate promisiunile făcute de aceștia în campaniile electorale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:34

Prim-ministrul Maia Sandu va prezida mâine, 23 iulie, începând cu ora 08:00, şedinţa Cabinetului de miniştri. Proiectul ordinii de zi poate fi accesat pe site-ul Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:15

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon face un film despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon face un film despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a prezidat, astăzi, o ședință de lucru a Comitetului organizatoric responsabil de pregătirea și desfășurarea acțiunilor dedicate aniversării a 75-a de la eliberarea Moldovei de fascism.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:04

Ministra Justiției din Guvernul Sandu și-a cumpărat un Porsche de 51 de mii de euro (DOCUMENT)

Ministra Justiției din Guvernul Sandu și-a cumpărat un Porsche de 51 de mii de euro (DOCUMENT)

Declarația de averea a ministrei Justiției a apărut mai târziu în spațiul public, față de cea a colegilor săi din Guvernul condus de prim-ministra Maia Sandu. Potrivit documentului semnat la 19 iulie, Olesea Stamate a obținut anul trecut, împreună cu soțul său, un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 15:11

Gheorghe Mazurașu – noul parlamentar ales în circumscripția electorală „românească” din regiunea Cernăuți, Ucraina

Gheorghe Mazurașu – noul parlamentar ales în circumscripția electorală „românească” din regiunea Cernăuți, Ucraina

În data de 21 iulie a.c., Gheorghe Mazurașu, reprezentantul partidului pro-prezidențial „Slujitorul poporului” (Sluga naroda), a fost ales deputat al poporului din Ucraina de către 27,04% din alegătorii circumscripției „românești” nr. 203 –...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:30

PETIȚIE - Cerem judecarea lui Ghenadie Valuță pentru cruzime față de animale

PETIȚIE - Cerem judecarea lui Ghenadie Valuță pentru cruzime față de animale

Preotul Ghenadie Valuța agățat cu un lanț de mașina sa un câine, pe care l-a târât mai mulți kilometri pe asfalt. Cerem tragerea la răspundere a acestui sadic în conformitate cu legea (3 ani privațiune de libertate cu executare) și lipsirea pe viață de dreptul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:13

Raport preliminar de evaluare a promisiunilor electorale făcute de 46 deputați aleși în circumscripțiile uninominale (CU) 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:06

Vinetele oferă multe beneficii pentru sănătate. Acestea au puține calorii, fiind ideale pentru slăbit. În plus, vinetele îmbunătățesc circulația și conțin antioxidanți. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:02

Procuratura infirmă declaraţiile ministrului afacerilor interne cu privire la tăinuirea unor solicitări, venite de la organele de drept din Elveţia, precum şi tergiversarea răspunsului din partea Procuraturii către partea elveţiană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 13:55

ULTIMA ORĂ / Percheziţii la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport din capitală. Două persoane au fost REȚINUTE de CNA şi procurori în dosare de corupţie

ULTIMA ORĂ / Percheziţii la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport din capitală. Două persoane au fost REȚINUTE de CNA şi procurori în dosare de corupţie

Două persoane au fost reţinute, astăzi, de către CNA şi procurorii anticorupţie, în urma percheziţiilor, operate la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport (DETS) din capitală. Este vorba despre inginerul divizier de la DETS Râşcani şi reprezentantul unui agent...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 13:51

Șeful Serviciului Protecție Internă și Anticorupție al Ministerului Afacerilor Interne, Anatolie Postică, a depus astăzi cerere de demisie din funcție. Acesta a decis să plece din sistem după 25 de ani de activitate și spune că se va implica în continuare în activități...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:46

Laptele de capră este consumat de un număr mic de persoane, chiar dacă acesta reprezintă o alegere mult mai sănătoasă, comparativ cu laptele de vacă. Puține persoane știu că laptele de capră are capacitatea de a preveni cancerul și reușește să trateze o mulțime de boli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:35

Timp de aproape 150 de ani, blugii au fost cea mai dinamică piesă vestimentară – practic orice persoană deține măcar o pereche. Pe cât de versatili și populari sunt, pe atât de neprietenoși sunt cu mediul, deoarece industria producătoare de jeanși este una dintre cele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:31

Bașcanul Irina Vlah intenționează să ceară Parlamentului să modifice mai multe prevederi din Legea Procuraturii care vizează numirea procurorilor în Găgăuzia. Aceasta a pregătit deja o inițiativă legislativă în acest sens și a trimis-o la examinare în Adunarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:24

Ţi s-a întâmplat vreodată să parchezi maşina în grabă pentru a ajunge undeva rapid şi să uiţi apoi unde ai parcat? Foarte mulţi oameni se confruntă cu această problemă, iar Google Maps vine în ajutorul lor cu o funcţie importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:19

Astfel că, în data de 19 iulie curent, către ora 17:45 un avion de mici dimensiuni a traversat sectorul trasnistrean al frontierei de stat moldo-ucrainene în regiunea satului Camarovca. Ulterior, în jurul orei 18:05, avionul a dispărut de pe radare în regiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:18

Nu mai puțin de 11 milioane de perechi de încălțăminte sport vor fi realizați de Adidas cu ajutorul plasticului aruncat în oceanele lumii. Inițiativa va avea avea beneficii importante pentru curățenia apelor.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 Iulie 2019, ora: 11:54

Doi deputați din ACUM au venit cu o inițiativă legislativă RADICALĂ în relația cetățeni-Parlament

Doi deputați din ACUM au venit cu o inițiativă legislativă RADICALĂ în relația cetățeni-Parlament

O inițiativă legislativă a fost anunțată, astăzi, de deputații Blocului ACUM, Radu Marian și Dan Perciun.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 11:35

Petele de cerneală nu sunt deloc ușor de eliminat. În acest articol îți vom oferi câteva sfaturi prețioase pentru a salva hainele favorite ale copilului tău. Dacă micuții tăi merg la școală, probabil te-ai întrebat deja cum să scoți petele de cerneală de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:54

 Odată cu canicula care ne pândește ziua, vin și țânțarii care ne fac nopți albe. O rețetă simplu de preparat acasă, care are drept ingredient principal bicarbonatul, te ajută să scapi de ei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:53

Un avocat din Indonezia și-a scos cureaua de la pantaloni și pe neașteptate s-a repezit spre judecători, lovindu-i cu putere, în momentul în care aceștia citeau verdictul într-un proces civil intentat clientului său. Momentul șocant a fost surprins de camerele de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:45

Un moldovean de 35 de ani a murit după ce a căzut de a căzut de la etajul trei al unui cămin. Tragedia s-a produs în prima jumătate a zilei de 19 iulie, în jurul orei 11.00,într-un sat din Sankt-Petersburg, Rusia, scrie echipa.md, cu referire la presa locală.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)