Astăzi 8 Aprilie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la 4 Iulie 2020
Abonamente

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.

Loading...


Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 13:13

Pasca se face în Joia Mare. Este pâinea cea mai aleasă a anului. Pe vremuri, în bucătăriile sărmanilor, unde nu era brânză, se folosea o mână de mălai mărunţel, fiert în lapte dulce. Cea mai răspândită formă pentru pască este cea rotundă, pentru că se crede că scutecele cu...

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 8 Aprilie 2020, ora: 13:10 de Irina Nechit

INTERVIU cu Lică Sainciuc: „Stăm acasă. Bine că avem grădină”

INTERVIU cu Lică Sainciuc: „Stăm acasă. Bine că avem grădină”

– Stimate Lică Sainciuc, ca grafician, ce credeți despre forma coronavirusului? Această „coroană” vă bântuie vizual? 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 8 Aprilie 2020, ora: 12:12

EXPERT / Atitudinea președintelui demonstrează că acesta e deja în campanie electorală / Deranjează această AROGANȚĂ a puterii

EXPERT / Atitudinea președintelui demonstrează că acesta e deja în campanie electorală / Deranjează această AROGANȚĂ a puterii

Extrapolând discuția spre o posibilă cooperare între guvernare și opoziție, Veaceslav Berbeca consideră că acest lucru nu este ușor de realizat în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 11:42

ultima oră A decedat Valeriu Muravschi, ex-premier al R. Moldova

A decedat Valeriu Muravschi, ex-premier al R. Moldova

Fostul Prim-ministrul al R. Moldova Valeriu Muravschi a decedat. Informatia a fost confirmata pentru PRO TV de feciorul acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 11:19

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei lunar fiind angajată la Exclusiv Media (firmă care a primit milioane din Bahamas)

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei lunar fiind angajată la Exclusiv Media (firmă care a primit milioane din Bahamas)

Conform declarații de avere, Igor Dodon, declară un salariu de peste 226.700 de lei, adică peste 18.800 de lei pe lună, iar soția sa, Galina Dodon, angajată la „Exclusiv Media”, SRL, a câștigat anul trecut aproape 396 de mii de lei, ceea ce ar însemna circa 33 de...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 8 Aprilie 2020, ora: 11:07

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

„Prioritățile noastre vor fi achitarea salariilor, pensiilor, plăților sociale și ajutoarelor de șomaj”, a declarat astăzi Președintele R. Moldova Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:35

Directorul Autorității Aeronautice Civile a fost demis de către Ministerul Economiei. Acesta a fost „selectat” prin concurs

Directorul Autorității Aeronautice Civile a fost demis de către Ministerul Economiei. Acesta a fost „selectat” prin concurs

Autoritatea Aeronautică Civilă rămâne fără conducere. Demisia actualului director a fost cerută de ministerul Economiei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:29

Prima țară europeană care dă STARTUL revenirii economice. De joi se DESCHID magazinele și atelierele

Prima țară europeană care dă STARTUL revenirii economice. De joi se DESCHID magazinele și atelierele

Paralizate de criză, economiile europene fac paşi pentru revenirea la un program de lucru normal. Cehia devine primul stat în care viaţa se reîntoarce treptat la cea de dinainte de pandemie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:13

BREAKING NEWS / Două decese din cauza la COVID-19, în total 24 de oameni au murit

BREAKING NEWS / Două decese din cauza la COVID-19, în total 24 de oameni au murit

Două persoane au decedat în ultimele ore. Prima victimă este un bărbat de 71 de ani din Cahul. Acesta a fost internat pe 2 aprilie la Institutul de Medicină Urgentă. A doua victimă este un bărbat de 62 de ani din Glodeni. Pacientul a fost internat cu două zile în urmă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 09:56

Persoanele care lucrează de ACASĂ consumă mai mult alcool şi mănâncă nesănătos

Persoanele care lucrează de ACASĂ consumă mai mult alcool şi mănâncă nesănătos

Persoanele nevoite să lucreze de acasă în timpul pandemiei de coronavirus sunt mai predispuse consumului de alcool şi a mâncărurilor nesănătoase, dar şi apariţiei problemelor de somn, arată un nou studiu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 09:15

STOP CONFUZIE /// Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2

STOP CONFUZIE /// Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2

Lumea e afectată de pandemie, dar ne ferim de boală, de virusul care o provoacă sau de familia din care face parte? 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 8 Aprilie 2020, ora: 09:12

Deputații din PSRM-PDM ar fi ȘTIUT că în Parlament este o persoană cu coronavirus dar au ascuns informația

Deputații din PSRM-PDM ar fi ȘTIUT că în Parlament este o persoană cu coronavirus dar au ascuns informația

Deputata Platformei DA Arina Spătaru afirmă că deputaţi au primit ieri, 7 aprilie, un mesaj din partea secretariatului Parlamentului Republicii Moldova prin care au fost avertizaţi că în Parlament ar exista mai multe persoane testate pozitiv la COVID-19. Politiciana precizează că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 08:59

Orașul din Ucraina în care au fost săpate în avans 600 de morminte pentru morții de coronavirus

Orașul din Ucraina în care au fost săpate în avans 600 de morminte pentru morții de coronavirus

Autoritățile din orașul ucrainean Dnipro au săpat peste 600 de gropi de morminte, pentru a se pregăti de posibilitatea unui număr mare de victime din cauza pandemiei de coronavirus, deși în regiunea Dnipropetrovsk nu a fost înregistrat niciun deces, iar Ucraina a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 08:49

Boris Johnson, a doua noapte la terapie intensivă. CARE ESTE STAREA SA

Boris Johnson, a doua noapte la terapie intensivă. CARE ESTE STAREA SA

Șeful guvernului britanic, Boris Johnson, a petrecut a doua noapte la terapie intensivă, fiind tratat în continuare de Covid-19.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 08:09

Coronavirus: 1939 de morţi într-o singură zi în SUA, cel mai ridicat bilanţ la nivel global

Coronavirus: 1939 de morţi într-o singură zi în SUA, cel mai ridicat bilanţ la nivel global

Numărul persoanelor care au decedat în ultimele 24 de ore pe teritoriul SUA în urma infecţiei cu noul coronavirus a ajuns la 1939 de persoane, potrivit datelor furnizate marţi seara de Universitatea Johns Hopkins, transmite miercuri AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 07:33

Rusia: Doctoriţa care l-a sfidat pe Putin şi a dat alarma despre coronavirus, arestată şi amendată. „Am leşinat şi m-am trezit în închisoare“

Rusia: Doctoriţa care l-a sfidat pe Putin şi a dat alarma despre coronavirus, arestată şi amendată. „Am leşinat şi m-am trezit în închisoare“

Anastasia Vasilieva, doctoriţa care a adunat în jurul ei 2.000 de colegi şi a dat alerta în Rusia în legătură cu epidemia covid-19, a devenit noua ţintă a regimului Putin. Femeia de 36 de ani a fost convocată deja la Comitetul de anchetă, arestată, interogată şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 07:25

Președintele PSRM CAHUL a decedat din cauza COVID-19

Președintele PSRM CAHUL a decedat din cauza COVID-19

Vasile Mihailov, consilier municipal şi raional Cahul, Preşedintele OT Cahul a PSRM, s-a stins din viaţă în această seară, la un spital din Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 07:10

Ciorbă GLAMOUR la spitalul Toma Ciorbă / FĂRĂ COMENTARII

Ciorbă GLAMOUR la spitalul Toma Ciorbă / FĂRĂ COMENTARII

„Cat se cheltuie acolo pentru o zi de internare? 7000 lei? Glamurneniko. (Am sters numele pentru ca odata am postat o picuratoare improvizata dintr-o butylka legata cu bint dintr-un spital pentru copii si in 5 min a tabarat conducerea spitalului peste fata ceea si au terorizat-o cat a stat...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 8 Aprilie 2020, ora: 05:59 de Mihai Taşcă

Călăii bunelului - idolii nepotului Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC

Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC Din editia print / Foto: ARHIVA TIMPUL

Bunelul liderului PCRM, Vladimir Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 00:35