Fotbal

Meci jucat în inferioritate numerică. Moldova-Andorra 2-1

Prima ocazie ratată de jucătorii lui Balint a fost cea din minutul 37, când Anatol Doros nu a reuşit să fructifice un penalty. La această fază, a fost eliminat fundaşul andorrian Lima. Deşi era în inferioritate numerică, echipa catalană a deschis prima scorul în minutul 52, când portarul nostru, Nicolae Calancea, a încasat un gol în apropierea liniei mediane. Golul l-a făcut pe Alexandr Suvorov să protesteze, motiv pentru care a fost eliminat de pe teren. Zece minute mai târziu, Igor Picuşciac egalează.

Meciul s-ar fi terminat la egalitate, dacă atacantul Bugaiov, în chiar minutul 90 nu ar fi smuls victoria printr-un panalty reuşit. 2-1 pentru naţionala Moldovei într-un meci dificil, aşa cum a prognizat selecţionerul Gabi Balint.