Astăzi 18 Ianuarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la 17 Ianuarie 2019
Abonamente

Sport 4 Septembrie 2017, ora 00:43

Mesajul rugbistului Csaba Gal pentru presa din România: ”Lăsați rahatul de fotbal și scrieți despre rugby, baschet ori fetele de la handbal”

Marime Font

Mesajul rugbistului Csaba Gal pentru presa din România: ”Lăsați rahatul de fotbal și scrieți despre rugby, despre baschet ori despre fetele de la handbal”.

Csaba Gal a debutat la națională în 2005. la un meci cu Irlanda. De loc din Huedin, ”centrul” clujean de 32 de ani a fost singurul jucător de etnie maghiară din istoria reprezentative de rugby a României. S-a retras dintre ”stejari” după ce a jucat la trei Cupe Mondiale.

Gal (1,83m şi 90 kg) s-a întors acasă, pentru a evolua la U Cluj. El are 92 de selecţii la naţionala României şi a evoluat în campionatul intern la U Cluj, unde s-a şi format, ca apoi să joace la Dinamo Bucureşti şi CSM Baia Mare, cu “zimbrii” câştigând trei titluri naţionale şi două Cupe ale României.


Libertatea a vorbit cu Ciobi după meciul U Cluj – CSM București, 12-50 în etapa a doua a Superligii.

Libertatea: Cum a fost meciul cu CSM București?
Csaba Gal: În ciuda eșecului, consider că, per total, am făcut un meci bun. Baieții au jucat bine, dar, pe final, a decis maturitatate lor. Au o echipă mai omogenă. Nu am pierdut neapărat din cauza pregătirii fizice, ci din cauza faptului că, deocamdată, nu avem experiență. Sunt muți tineri în echipa noastră.

Mai ai poftă de rugby, Ciobi?
Normal, la mine e un stil de viață! De fapt, rugby-ul e un stil de viață pentru toți cei care l-am practicat și îl practicăm!

De națională nu ți-e dor?
E, din păcate, orice este trecător! Sper că am am lasat ceva în urmă. Ce am reușit să fac pentru România n-o sa uit niciodată! Mulțumesc familiei, toate reușitele mele se datorează și lor. M-au înțeles și m-au sprijinit întotdeauna.

Niciodată să nu judecați omul după etnie sau naționalitate, ci dupa caracter! Unguru? Da! E o procelă pusă de colegi, nu mă deranjează, nu are de ce!

Ai început cu atletismul și ai ajuns la rugby. De ce nu hochei pe gheață, e un sport mai apropiat de maghiari?
Începusem cu atletismul, dar nu prea mi-a plăcut alergarea! Hochei? Pâi vedeți gheață prin Cluj-Napoca? Poate prin pahare…

E vreun vis pe care nu ți l-ai îndeplinit în rugby? La ultima Cupă Mondială din 2015, ai jucat contra Irlandei, 10-44 pe Wembley, din Londra, în fața a 90.000 de oameni, recordul de asistență din aceast sport.
Vremuri frumoase! Vise mai are oricine, dacă n-am visa, n-am mai avea pentru ce trăi!

Stejarii au cedat în Germania…
Esecuri de mai întâmplă, germania a investit în rugby. Mai important mi se pare că baieții s-au unit și repurtat succese se calibru, cu georgia, contra Canada, după meciuri de senzație!

Cum vezi postul de centru de la națională?
E bine, au fost naturalizați jucători talentați, care aduc un plus de valoare.

Superliga națională cum ți se pare?
Nivelul crește an de an. Să sperăm că va crește și datorită românilor din campionat De altfel, și la noi, la U, obiectivul e creșterea de jucatori, iar în 2-3 să reușim să cream un grup competitiv care să lupte pentru o medalie în campionat.

Ciobi, cu susținerea cum stați?
Cum să stăm? Sincer, mai lăsați-ne cu rahatul de fotbal, scrieți și despre rugby, că suntem între primele 18 țări din lume, despre baschet, că avem Euro la Cluj-Napoca, despre fetele de la handbal, că sunt între cele mai bune din lume... 

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 18:06

 Poate că singurul lucru care îi revoltă mai mult pe apărătorii ruși ai lui Stalin decât paralelele evidente între regimul său și al lui Hitler este orice referire la alianța pe care cei doi dictatori au format-o în 1939 cu Pactul Ribbentrop-Molotov, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:59

 Între multele companii fondate de Elon Musk, se regăsește și Neuralink, o firmă al cărei scop ar fi să te transforme într-un fel de cyborg, cel puțin la nivelul minții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:46

 Circa 25 mii de persoane s-au înregistrat prealabil pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:00

Supărat că lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a declarat, recent, la o emisiune televizată că dânsa ar da toți procurorii afară și că Autoritatea Națională de Integritate a fost creată pentru ca statul „să mai fure” niște bani, fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Guvernul va continua să muncească la capacitate maximă și să producă efecte pozitive pentru creșterea nivelului de trai al cetățenilor, îmbunătățirea mediului de afaceri, modernizarea țării în general. Declarația a fost făcută de către prim-ministrul Pavel Filip, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Al doilea summit dintre Donald Trump şi Kim Jong-un ar putea să aibă loc în martie sau aprilie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:12

În cadrul raportului de guvernare la trei ani de activitate Pavel Filip a răspuns şi la întrebarea dacă Partidul Democrat se promovează folosind resursele Guvernului. Premierul a negat aceste declaraţii şi a comunicat că în campania electorală vom avea parte de multă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:10

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a confirmat prezenţa la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene care este programată a avea loc la Bucureşti în zilele de 30 şi 31 ianuarie, a declarat ministrul Apărării, Gabriel Leş.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Investiții, locuri de muncă mai bine plătite, venituri mai mari – adică bunăstare sunt principalele priorități ale Guvernului pentru a determina oamenii să rămână acasă, să nu plece din ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:18

Autoritățile din Ucraina au anunțat reținerea unei jurnaliste ucrainene acuzate de subminarea integrității teritoriale a țării, potrivit Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Candidatul independent Andrei Nastas, care va candida la alegerile parlamentare în circumscripția nr. 33 din Chișinău, ar fi chiar proiectul liderului PPDA, Andrei Năstase, deși ultimul afirmă că guvernarea ar sta în spatele polițistului-„spoiler”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:59

Japonia a trimis o notă de protest Rusiei din cauza controlului efectuat de grănicerii ruși pe vasele pescarilor japonezi langă insulele Kurile, transmite RIA Novosti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:56

Partidul Democrat din Moldova trimite a decis să trimită corpului diplomatic din țară, observatorilor OSCE, dar și finanțatorilor direcți ai Promo-Lex (USAID, Fundația Soros, Consiliul Europei și Ambasada Marii Britanii la Chișinău) analiza sa referitoare la două rapoarte emise...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:46

 Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleșcanu. Premierul a felicitat România cu ocazia preluării Președinției la Consiliul Uniunii Europene, menționând că Republica Moldova mizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:34

Primarul interimar al municipiului Orhei, Diana Memeț, a inspectat noile unități de transport public din oraș, procurate de administrația locală la sfârșitul anului trecut. Toate microbuzele sunt pe rute și circulă conform graficului stabilit, iar oamenii s-au declarat extrem de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:12

 Rusia a pus la cale o nouă diversiune antiromânească cu bătaie lungă: „marcarea” aniversării a 660-a de la formarea Țării Moldovei. În acest scop, liderul de la Condrița a convocat la președinție un grup de personaje obscure cu viziuni staliniste și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:36

Un procent de 61% dintre ruși sunt rușinați de faptul că poporul rus trăiește „în sărăcie veșnică și nesiguranță”, rezultă din rezultatele sondajului realizat de ”Levada Center”, potrivit Meduza.io.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:05

Reprezentantii Partidului Democrat din Moldova au depus la CEC o contestatie impotriva blocului electoral ACUM. Democratii il acuza pe liderul PPDA, Andrei Nastase, ca si-a facut campanie electorala folosind retelele de socializare si le cer membrilor CEC sa examineze actiunile acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 11:59

Jurnalistul român Victor Nichituș scoate în evidență carențele rapoartelor prezentate de către Promo-LEX, organizație care monitorizează procesul electoral. În opinia lui Nichituș, principala problemă este că autorii rapoartelor despre campanie nu verifică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:27

Dezastru total în Europa! Autoritățile din Cernăuți, Ucraina, au luat măsuri extrem de dure împotriva străinilor din administrație Așadar, în această provincie funcționarii publici care dețin dublă cetățenie vor fi demiși din funcții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:13

Compania românească „Transgaz” a început lucrările de construcție a gazoductului Ungheni-Chișinău. Administratorii „Vestmoldtransgaz” au semnat la începutul săptămânii contractul de achiziție de lucrări pentru construirea complexului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:02

Gigantul chinez de telecomunicaţii Huawei a refuzat să comenteze joi informaţiile potrivit cărora procurori americani investighează compania pentru furt de secrete comerciale de la parteneri de afaceri din Statele Unite, notează agenţia DPA, citând presa de peste Ocean.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:36

Autorităţile sârbe au reuşit să dejoace un complot pentru uciderea lui Vladimir Putin, cu o zi înainte de vizita liderului rus în Belgrad.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:35

”Reprezentanța” Transnistriei de la Moscova va fi condusă de Leonid Manakov, avocat rus și fost ofițer al serviciilor secrete din Rusia, se arata pe site-ul așa-zisului ”Minister al Afacerilor Externe” al Transnistriei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:34

Organizația internațională pentru drepturile omului Open Doors a prezentat lista anuală a 50 de țări în care sunt persecutați creștinii minoritari. Anul acesta Rusia a fost plasată pe locul 41, între Kenya și Malaezia.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)