Astăzi 9 Decembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 21:25
Abonamente

Actualitate 11 Iulie 2018, ora 11:22

Mihai Stratulat, despre „mucegaiul” din sistemul medical; „Au deschis o nouă secție după ce au văzut că prima aduce „ruble””

Marime Font

Un medic din capitală a decis să vorbească despre problemele din sistemul medical. Acesta subliniază faptul că în unele spitale de la noi nu se face medicină.

„Eu nu doar lucrez zi de zi că medic, ci mă lupt zi de zi cu acest sistem medical creat aici în RM din indiferența celor care dictează/ar putea dicta cursul medical, dar nu o fac, fie din nedorință, fie că nu li se permite!!! Astăzi voi vorbi despre ceea ce se face în sistemul pediatric din RM!!! Voi știți cum lucrează el??? Nicicum!!”, scrie medicul Mihai Stratulat.

Acesta spune că sunt protocoale bune, dar implementare proastă.


"Am să vă vorbesc astăzi despre 2 spitale, care eu consider că ar trebuie închise, unul din ele, parțial închis! Spitalul Clinic Municipal Nr. 1 "S. Lazo" și Spitalul Clinic Municipal Nr.1 (Viaduc) ! De ce? Pentru că acolo nu se face medicină!!! De ce? Pentru că acolo cu ce nu te-ai adresa, diagnoza finală este pneumonie pe dreapta și imediat AB!!! Pentru că acolo nu se respecta nici un protocol!!! De ce? Pentru că administrația acestor (directorii și vice-directorii) sunt cointeresați în astfel de diagnoze! De ce? Pentru că finanțarea spitalelor depinde de pacient, câți pacienți internați, ce diagnoză! Totul se face printr-o programă, care se numește DRG și în dependență de diagnoza pacienților internați se calculează un coeficient, care într-un final dictează suma de bani transferați de la CNAM la Spital! Cum credeți ce coeficient are Pneumonia în sistemul DRG??? Vă spun eu: bun de tot!”, scrie medicul pe pagina sa de Facebook.

Mihai Stratulat mai spun că la spitalul de pe Viaduc, situația îi și mai dramatică. „Au deschis încă o secție de patologie nou-născuți, când au văzut că prima secție aduce "ruble" la spital! Și vice-directorul pe pediatrie a spitalului sună zilnic în maternitate și anunță câte paturi sunt libere în ambele secții și câți copii trebuie "dabravolino-prenudidilno" sunt transferați copii cu icter fiziologic, pentru a fi diagnosticați cu așa zisă "pneumonie", pentru a aduce bani spitalului?”.

„Am vorbit doar despre aceste 2 spitale, pentru că aici dezmățul este cel mai mare, un pic mai bine stă la acest capitol SCM Nr. 3 "V. Ignatenco" și IMSP CMC (Centrul Mamei și al Copilului)!!! Situația îi următoare: umplem spitalele pediatrice cu copii, pentru că avem paturi libere și le punem diagnostice, pentru că trebuie să suplinim bugetul spitalelor cu bani!!! Și eu mă întreb acum, pentru asta am făcut eu medicină??? Pentru asta, Tatăl meu a vrut să fiu eu medic??? Pentru asta cheltui eu bani anual, procurând eu manuale în Pediatrie și Neonatologie, ca să fiu în rând cu Europa și SUA??? Multe mai am de spus!!!”.

Precizăm că Ministerul Sănătății, Muncii și Protecţiei Sociale nu a venit cu o reacție la acuzațiile aduse.

Sursa: unimedia.info

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 21:25

 Europarlamentarul PPE Ramona Mănescu atrage atenția că România este mult mai expusă în contextul protestelor care au loc în această perioadă în Franța și în Belgia și avertizează că implicarea Rusiei determină amplificarea acestor evoluții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 21:07

 Procurorul general Augustin Lazăr a transmis, duminică, un mesaj cu prilejul Zilei Internaționale Anticorupție, precizând că Ministerul Public va continua investigarea efectivă a cauzelor de corupție la nivel sistemic, dar și infracțiunile de mică corupție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 16:29

Pe cine reprezintă Franco Frattini în OSCE?

Pe cine reprezintă Franco Frattini în OSCE?

Reprezentantul special al președinției Italiei în exercițiu a OSCE, Franco Frattini   neagă implicarea Rusiei în conflictul din Transnistria.El susține că Federația Rusă nu ar fi parte a conflictului transnistrean, ci doar un mediator, componentă din formatul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:23

 Americanii nu se mai înghesuie să se angajeze în forțele de poliție și în armată, o situație despre care analiștii susțin că se datorează în mare măsură economiei Statelor Unite, care este puternică și traversează o perioadă de creștere importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:19

Sute de conturi de pe rețelele de socializare, care au legătură cu Rusia, au încercat să amplifice protestele de stradă ce zguduie Franța, relevă o analiză a unei companii de securitate cibernetică la care au avut acces jurnaliștii de la publicația „The Times”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:17

Ministerul Afacerilor de Externe de la București dezminte informația tirajată de instituțiile media din trustul Platon-Țopa, potrivit căreia România a blocat adoptarea unor concluzii cu privire la situația din Republica Moldova în Consiliul Afaceri Externe al UE. Autoritățile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 09:10 de George Mârzencu

Multiple documente și imagini istorice arată că, la începutul secolului trecut și în anii interbelici, Chișinăul putea fi considerat unul dintre cele mai frumoase orașe din zona noastră europeană. În istoria acestui oraș, un interes aparte reprezintă anii celui de al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 08:39

Fostul președinte al Armeniei, Robert Kocharyan, a fost condamnat pentru încercarea de a răsturna ordinea constituțională, înainte de alegeri. Tribunalul a cerut arestarea acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 08:28

Sute de tancuri sunt mobilizate de ruşi la graniţa cu Ucraina, relatează un blog specializat în chestiuni militare, care prezintă drept argument în acest sens imagini din satelit datând din luna noiembrie. 

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 9 Decembrie 2018, ora: 08:24

Horoscop 9 decembrie 2018. Dragostea plutește în aer, cel puțin pentru trei zodii. O simplă conversație sau un schimb de priviri s-ar putea transforma rapid într-o poveste de iubire, dacă momentul nu este ratat. Ultima zi a săptămânii aduce și clipe liniștite în familie. Odihna...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 9 Decembrie 2018, ora: 06:30

Puţini sunt cei conştienţi de riscurile la care inima este supusă cu fiecare pas, atunci când viaţă pe care o duc nu poate fi considerată "sănătoasă". Un pahar de vin în plus? O zi în care nu ai făcut cele 30 de minute de mişcare? Niciun exces nu este uitat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 05:33

Ingerință rusească în campania prezidențială din 2016, suspiciuni de înțelegeri ascunse cu Moscova, finanțare electorală și bani pentru cumpărarea tăcerii a două femei. Acestea sunt principalele revelații dezvăluite în cascada de documente judiciare publicate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 22:23

Franța e un caz aparte și, așa cum s-a văzut în mod repetat în istorie, placiditatea francezilor e doar aparentă. A ceda poate fi o eroare fatală, arătând manifestanților că puterea e fragilă și că se va prăbuși.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 19:54

Asociația Presei Independente a lansat o campanie de cenzurare a presei care o deranjează prin demascarea falsurilor promovate de site-uri și posturi TV afiliate binomului PAS/PPDA. Acest lucru este scos în evidență de către bloggerul Corneliu Gandrabur, care condamnă modul în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 09:27

Modelul T-80 este un prim exemplu al modului în care tancurile puternic blindate pot fi, de asemenea, și incredibil de vulnerabile. În cercurile militare ruse acest model a fost considerat odinioară extrem de prestigios. Dar T-80 a suferit o serie de înfrângeri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 08:44

O busculadă produsă într-un club de noapte din orașul Corinaldo din Italia s-a încheiat tragic. Cel puțin 6 morți și peste 120 de răniți s-au înregistrat după ce oamenii s-au călcat în picioare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 08:42

Horoscop 8 decembrie 2018. Zi norocoasă în dragoste, pentru cei care au curajul să facă primul pas. E posibil ca momentul să fie stânjenitor, însă cine nu riscă nu câștigă!

( ) Citeşte tot articolul

Auto 8 Decembrie 2018, ora: 07:37

Fiat Panda nu a primit nici măcar o stea la celebrele teste de siguranță auto, iar SUV-ul Jeep Wrangler a primit o singură stea, arată cele mai noi rezultate EuroNCAP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 04:19

Luxemburgul va deveni prima țară din lume care va face transportul public gratuit. Tarifele pe trenuri, tramvaie și autobuze vor fi eliminate în vara următoare, conform planurilor guvernului de coaliție reales, condus de Xavier Bettel, care a fost depus jurământul pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 03:05

 Trebuia să fie cea mai fericită zi din viaţa lor. Soarta avea, însă, alte planuri pentru cei doi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 19:21

Partidul Democrat din Moldova figrează în mai multe scenarii privind coalițiile de guvernare, după alegerile din 2019. Acestea au fost conturate de politologul Dionis Cenușă, într-un interviu acordat portalului Tribuna.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 14:13

Hotărârea privind organizarea unui referendum republican în aceeaşi zi cu alegerile parlamentare, în data de 24 februarie 2019, a fost publicată în Monitorul Oficial, după ce, anterior a fost promulgată de președintele Igor Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 14:07

Partidul Democrat din Moldova constată apariţia, în ajunul campaniei electorale, a mai multor derapaje în ceea ce priveşte încălcarea de către unele partide şi organizaţii civice a dispoziţiilor Legii privind partidele politice, ale Codului electoral şi Codului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 12:26

Declinul Partidului Acțiune și Solidaritate era previzibil și a putut fi observat după alegerile anticipate pentru primăria Chișinăului. De această părere este analistul politic Petru Bogatu, într-un editorial publicat de portalul deschide.md. Bogatu oferă și câteva...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)