Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Vedete 26 August 2011, ora 04:48    Din editia print

Natalia Gordienco: „I Will Survive” este imnul inimii mele

Marime Font

Prin albastrul ochilor i se vede sufletul încă de copil - frumos, deşi puţin cam trist din cauza norilor ce i-au trecut cândva pe deasupra. Nu au reuşit însă să-i adumbrească fericirea de a trăi şi a lupta, învăţând să supravieţuiască în orice condiţii. Optimistă, Natalia Gordienco speră că, într-o zi, îşi va vedea visul cu ochii - de a fi mamă, soţie şi o mare voce a muzicii naţionale şi internaţionale.  

Toamnă cu CD… folcloric

Sfârşitul verii a găsit-o pe Natalia Gordienco la fel de dinamică şi activă, ca şi la început de anotimp estival. A muncit pe rupte şi s-a odihnit pe apucate, fiind implicată în cele mai diverse şi solicitante activităţi artistice tocmai până spre mijlocul toamnei, când îşi va lansa noul CD. A călătorit, s-a distrat şi a cântat - adică, a reuşit perfect să îmbine utilul cu plăcutul. Despre noul album nu ne-a spus prea multe, ştim însă că acesta va conţine 15 piese muzicale - toate din folclorul moldovenesc. „Recent m-am întors de la Cannes, dar acasă nu voi rămâne pentru prea mult timp, fiindcă urmează să merg la Kiev, unde voi avea un concert. Mă bucur, totuşi, că pe 27 august voi cânta la Chişinău. În cele câteva zile pe care le voi petrece în oraşul natal, voi încerca să lucrez cât mai intens la noul meu album”, ne-a mărturisit interpreta, precizând că actualmente intenţionează să cucerească şi piaţa muzicală din Rusia şi Ucraina. „În Moldova piaţa muzicală este foarte mică, astfel că artiştii au două opţiuni - ori merg spre piaţa europeană, ori spre cea rusă. Eu mă orientez spre piaţa din Rusia şi Ucraina pentru că, fiind vorbitoare nativă de rusă, îmi este mult mai uşor acolo”, spune interpreta. Şi imediat precizează că nici Bucureştiul nu-i e străin, fiind invitată să ţină concerte şi să participe în emisiuni la diverse posturi TV de peste Prut.


În paralel, Natalia Gordienco e în căutarea unui producător bun care, spune ea, nu se prea găseşte în Moldova: „Pentru mine producătorul presupune o întreagă trupă de management, un om care să poată face un proiect în totalitate, de la A la Z. La noi există manageri şi administratori buni, dar producători - mai puţin”.

Cărări spre vis

Se ştie că interpreţii îşi fac numele ori datorită unui hit, ori participării active la diverse concursuri. Natalia Gordienco s-a făcut cunoscută mai ales graţie concursurilor, dar şi a frumuseţii sale - iar hitul care o va face celebră se pare că încă urmează să apară. „Pot spune cu certitudine că încă nu am găsit hitul vieţii mele sau piesa care să mă reprezinte, deci, mai sunt în căutarea ei”. Până atunci, Natalia cântă şi… visează, unul dintre visele ei neuitate fiind „Eurovision”, chiar dacă prima ei - şi ultima, deocamdată - participare nu s-a încununat cu succes. „Când am revenit acasă, toată lumea a fost cu gura pe noi, venind cu diverse reproşuri vizavi de eşecul nostru. Atunci am suferit foarte mult… Puţini însă ştiu că atunci nu am primit niciun ajutor financiar din partea statului sau a vreunui sponsor, cheltuiala fiind pusă în totalitate pe umerii lui Arsenie”, spune artista, arătându-se optimistă şi încrezătoare că va reuşi la o altă ediţie a concursului european şi, astfel, ţintind din nou cât mai sus. „Această experienţă m-a făcut mai puternică şi încă mai dornică să încerc din nou. Astăzi îmi propun să intru în primele trei sau cinci locuri, altfel nici nu are sens să particip. Sigur, acest lucru e posibil doar dacă voi avea o piesă bună şi o promovare pe măsură”, adaugă ea.

În pofida tragediilor - optimistă!

Chiar dacă, atunci când iese în scenă, noi vedem o fetiţă zglobie şi ghiduşă, Natalia Gordienco se regăseşte plenar şi într-un stil de muzică mai dramatică. Prin asta se şi explică, probabil, faptul că o admiră pe Lara Fabian şi o imită perfect pe Gloria Gaynor, de la care a învăţat să gândească şi să se comporte ca o învingătoare. Această atitudine i-a fost de ajutor mai ales acum patru ani, când mama ei a plecat la Ceruri… Vorbeşte cu durere despre acest eveniment trist, dar spune că nu-şi permite să zăbovească prea mult în suferinţă, fiindcă există cineva aici, pe pământ, care astăzi este şi mama, şi prietena ei, dar care la rândul ei are nevoie de dragoste şi atenţie. Acest cineva este bunica Nataliei…

„În viaţă sunt optimistă, deşi am avut destule tragedii. Recunosc, am şi momente în care sufăr enorm pentru pierderea mamei mele şi aşa voi simţi tot timpul. Însă, mereu, încerc să privesc cu ochi senini la cer. Poate, de aceea, piesa Gloriei Gaynor „I Will Survive” („Voi supravieţui”) este ca un imn al inimii mele. Este o melodie pe care am cântat-o şi la primul meu concurs şi pe care o cânt şi acum”, ne povesteşte Natalia, adăugând că, peste 15 ani, se vede mai întâi de toate mamă şi doar apoi o interpretă a cărei muzică va încălzi suflete şi inimi.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)