Astăzi 23 Mai 2019, Joi - Ultima actualizare la 22 Mai 2019
Abonamente

Social 20 Februarie 2013, ora 07:00    Din editia print

Cât de departe suntem de normalitate?„Ne temem nu doar să trăim, dar și să murim în Moldova!”

Marime Font

Publicăm în rândurile alăturate o mărturie emoționantă a unei moldovence posesoare de pașaport românesc, ajunsă în Italia, despre sistemul de sănătate dintr-o țară civilizată, un stat unde, în loc să se ocupe de lozinci și construcția aberațiilor ideologice sovietice, sistemul a pus în centrul atenției sale OMUL și bunăstarea acestuia. Îi vom respecta dorința de a-i păstra anonimatul, deși scrisoarea a fost semnată, sperând ca mesajul ei să trezească în cititori dorința de schimbare în bine a Moldovei. 

„Citind articolul lui C. Tănase „Mă tem să trăiesc în această țară" și auzind ce mi-a povestit o rudă - care venise din Italia să-și ajute tatăl, cu ajutorul unor investigaţii, după un microinfarct și umilințe pe la spitalele raionale și, apoi, la Centrul de Cardiologie -, am hotărât să mărturisesc că şi eu am o mare spaimă. Dar am s-o iau pe departe, ca să fie clar pentru toată lumea de ce mă paşte frica. Sunt o pensionară văduvă, fără copii şi, bineînţeles, fără nepoți. Deţin paşaport românesc din 1995 şi din 2003 am putut să mă stabilesc în Italia, unde deja de 12 ani locuiesc sora mea şi fratele soţului. În 2003, pentru prima dată, am lucrat o lună şi m-am întors, nu pentru că era lucrul greu, dar dorul de ţara asta săracă, așa cum este, de prieteni şi rude era mai greu decât plăcerea de a face bani, destul de mari, acolo. Din cauză că din pensioara mea de 1100 lei era imposibil să achit toate serviciile comunale şi cum eu nu am avut niciodată datorii la stat, rudele mi-au găsit un loc de muncă, într-o familie, şi de urgenţă am plecat din nou. 

„Scuze, e datoria mea!”

Din primele zile, am găsit limbaj comun cu bătrâna pe care o îngrijeam și care suferea de cancer la intestin. Ieşită din spital după chimioterapie, nădăjduia, ca orice om, că îşi va reveni, dar boala necruţătoare a avansat şi la 2 decembrie 2012 s-a internat în spital, la secţia de chirurgie. Credeam că va trebui să vin s-o îngrijesc, că doar eram plătită cu 800 de euro pe lună. A doua zi dis-de-dimineaţă vin la spital şi mare mi-a fost mirarea când asistenta medicală (infirmiera) m-a lămurit respectuos că acesta e lucrul ei. Fiindcă niciodată nu m-au interesat numai banii, dar şi starea de lucruri, pe parcursul unei luni am urmărit pas cu pas cum sunt îngrijiţi bolnavii (în majoritate bătrâni) într-un spital de stat într-o ţară civilizată. Pe coridoarele curate, largi şi spaţioase, stăteau câteva cărucioare speciale cu zeci de sertare, sute de feluri de medicamente, material igienic, cearşafuri albe ca neaua stivuite (mă și gândeam că la noi acel material igienic ar fi fost „spulberat" în doi timpi şi trei mişcări), echipamente de prim-ajutor, iar pe marginea căruciorului - instalat câte un calculator mic cu toată informaţia despre bolnav, cărora la intrare în spital li se pune o brăţară pe mană, iar în picioare - ciorapi albi elastici. Am făcut ochii mari şi nu înţelegeam care-i rolul ciorapilor şi am aflat: să nu se formeze cheaguri în timpul tratamentului.

Mai întâi te mângâie…

Infirmierele sunt ca niște albinuțe, venind îndată la orice chemare (apăsare pe un buton), mai întâi te mângâie pe obraji, apoi te întreabă de ce ai nevoie. Ele îndeplinesc tot lucrul legat de îngrijirea bolnavilor: de la conectarea perfuziei - la aducerea oalei de noapte. Pentru administrarea intravenoasă a medicamentelor, fiecărui bolnav i se fixează acul pentru perfuzie şi este conectat la un suport „împodobit” cu 3-4 feluri de pungi cu medicamente, care pe rând se administrează non-stop, iar bolnavul cu acest „decor” poate să se plimbe prin coridor, să meargă la WC. Fiecare salon are un grup sanitar, curat ca în farmaciile noastre, echipat cu mai multe suporturi pentru comoditatea celor bolnavi, nemaivorbind de hârtie igienică și gel dezinfectant. Am întrebat cine face curat şi mi s-a spus că este un serviciu special care face doar atât - curățenie în saloane, nu ca la noi - mătuşa Ileana mătăhăieşte cu cârpa, pe unde spală, pe unde nu, dar principala ei „îndatorire" este să nu reacţioneze la chemarea bolnavului până nu-i pui în buzunar lei, lei şi cât mai mulţi. În fiecare seară, eram de faţă când se aducea cina: un cărucior special cu multe despărţituri cu platouri. Fiecărui bolnav (în funcție de diagnoză) i se punea cina pe o măsuță mobilă, specială, ce putea fi modificată cum era mai comod pentru suferind. Atunci mi-a venit în memorie faptul cu câtă neglijenţă ţi se pune câte ceva de mâncare şi cât sunt de obraznice bucătăresele din spitalele noastre, ca după-amiază să le vezi cum pleacă acasă cu sacoşele încărcate. Nu am văzut niciodată pe nimeni să vină cu torbiţa cu mâncare la spital, bolnavului i se dă tot de ce are nevoie.

Copiii vin să sărute mâinile părinților

Pentru că bătrâna trăia ultimele zile de viață şi i se administrau non-stop hrană şi analgezice, nu a fost externată să moară în chinuri acasă, cum se face la noi, dar a fost transferată într-un azil de bătrâni cu un bloc special, purtând numele unui papă catolic, o structură a Spitalului de oncologie, unde sunt internaţi cei ce nu mai au mult de trăit. Şi aici toate cheltuielile sunt acoperite de stat. Camere cu 1-2 locuri, mobilate, cu grup sanitar, paturi speciale echipate cu panou cu multe butoane pentru chemări de urgenţă. Şi aici infirmierele sunt grijulii şi înţelegătoare. Mă gândeam atunci la bieţii noştri bătrâni şi bolnavi, mai ales cei de la ţară, de-ar şti ei cum sunt îngrijiţi, hrăniţi şi mângâiaţi bătrânii în spitalele din ţări cu adevărat democratice. Bătrâna îmi spunea că la ei, indiferent câţi ani ai (ea avea 80), eşti tratat la fel ca unul tânăr şi că ea nu a cheltuit niciun ban pentru câteva intervenţii chirurgicale. Copiii veneau în fiecare seară nu să-i aducă banane sau alte bunătăţi, dar să-i sărute mâna. Bătrâna, având o boală atât de grea, nu a gemut de durere niciodată, pentru că i se administrau la timp și îndeajuns medicamentele necesare, a fost lucidă, a glumit până în ultimele clipe, zicea că e pregătită să meargă la soţul ei, care murise cu doi ani mai devreme. Ultima dorinţă a bătrânei a fost să asculte un cântec trist, de adio. Am reţinut câteva fraze: „Doamne, sunt gata să vin la tine, la chemarea ta...". M-au podidit lacrimile de emoţie şi am înţeles că prin alte părți chiar şi moartea nu e atât de urâcioasă, iar la noi mor oamenii cu zile în chinuri groaznice. M-au întrebat de ce mă interesez de felul cum sunt trataţi bolnavii, la care am răspuns fără ezitare: „Sistemul medical din ţara mea a rămas în urmă cu o sută de ani faţă de al vostru”.

Doamne, dă-mi sănătate şi ajută-mă să alung frica din mine!”. 

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 21:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:36

Șeful Platformei DA, Andrei Năstase, a atacat ONG-urile de media în cadrul unei emisiuni online, pentru faptul că a fost inclus în panoul „Inamicii Presei” ce a fost instalat în fața Parlamentului Republicii Moldova pe data de 3 mai 2019. Năstase a ajuns să fie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:35

Politologul Dionis Cenușă susține că, liderii Blocului ACUM au sugerat recent că vor să organizeze proteste în masă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:06

Partidul Politic „ȘOR” este singura formațiune politică parlamentară care a început realizarea programului său electoral chiar în condițiile în care Parlamentul nu și-a început activitatea din cauza unor interese politice înguste ale altor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:05

Președintele Igor Dodon a dat un ultimatum deputaților. Șeful statului a oferit două săptămâni pentru depășirea actualei crize politice. În caz contrar, va dizolva Parlamentul ales pe 24 februarie. Declarațiile au fost făcute la un briefing de presă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:04

Aşa-zisa şedinţă specială a Parlamentului, convocată ieri de deputaţii blocului ACUM, a fost doar un bun prilej pentru ca unii dintre aceştia să-şi facă selfie în Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:03

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenskii l-a numit în calitate de șef al administrației aparatului prezidențial pe consilierul său în problemele juridice, care este și avocatul personal al oligarhului Igor Kolomoiskii, Andrei Bogdan. Ordinul a fost publicat pe site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 14:34

Rusia pierde timpul în situaţia cu Transnistria şi toate acestea se pot sfârşi foarte trist, consideră analistul politic Alexandr Angheli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 10:05

Atunci când o formațiune politică face greșeli și insistă pe acestea până în pânzele albe, acestea sunt simptome îngrijorătoare și înseamnă o boală politică incurabilă care duce, inevitabil, la o moarte politică. Despre aceasta spune jurnalistul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 09:55

Horoscopul zilei de 22 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 21:59

După concedierea redacției politice a ziarului Kommersant, deținute de oligarhul rus Alișer Usmanov, articolele politice sunt scrise de Vladimir Soloviov. Ultimul dintre acestea vizează învestirea oficială a noului președinte al Ucrainei Vladimir Zelenski și a provocat reacții...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:13

Așa-zisa ședință specială a Parlamentului, convocată astăzi de deputații blocului politic ACUM este un spectacol de prost gust, montat de Andrei Năstase și Maia Sandu. Este reacția deputatului PSRM Grigore Novac, publicată pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:12

Orice funcționar trebuie să fie verificat pentru confirmarea legalității veniturilor și provenienței proprietăților. Iar dacă nu va putea să justifice legalitatea lor – să dea socoteală în fața legii. Astfel a comentat liderul PAS, Maia Sandu, demersul democratului Sergiu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:08

 În cadrul primei conferințe de FinTech din Moldova, care a avut loc pe 17 mai 2019 la Chișinău, a fost lansată oficial opțiunea de investiții pe Fagura.com, o platformă inovatoare care permite oamenilor să se împrumute sau să investească bani fără ajutorul băncilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 16:10

Bloggerul Corneliu Gandrabur speră că autoritățile germane, dar și Fiscul din Moldova vor furniza informații privind veniturile reale ale liderului PPDA Andrei Năstase, dar și impozitele plătite de acesta și colegii săi din blocul politic ACUM. O interpelare în acest sens a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 15:20

Lucrările de renovare a Arenei Chișinău sunt în toi. Astăzi, fostul președinte al Parlamentului și vicepreședintele PDM, Andrian Candu a mers la fața locului pentru a vedea la ce stare sunt lucrările.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 14:25

Aproape 12 miliarde de ruble, echivalentul a 186 milioane de dolari SUA, au fost găsite în casele angajaţilor Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, care au fost reţinuţi pentru corupţie. Este vorba despre Kiril Cerkalin, care activa în cadrul departamentului pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 13:15

Partidul Democrat a adoptat o poziție rațională și înțeleaptă în ultima perioadă, în comparație cu celelalte partide parlamentare. Este opinia politologului Zurab Todua, exprimată în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVC 21.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:42

O echipă de cercetători a reuşit să rescrie codul genetic al unui organism de la zero. Primele organisme create prin această metodă sunt câteva bacterii de E. coli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:41

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinții împărați Constantin și Elena sunt sărbătoriți luni, 21 mai, de către creștini. De numele acestor sfinţi, primii împăraţi creştini,sunt legate multe tradiţii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:38

Între așa-zișii jurnaliști sau experți din presa occidentală, care sunt plătiți de Fundația Soros pentru a denigra PDM și pe liderul formațiunii, Vlad Plahotniuc, figurează personaje care l-au servit cu dedicație pe fostul premier Vlad Filat, condamnat pentru corupție și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:17

Partidul Politic “ȘOR” a finisat lucrările de iluminare stradală a satului Cișmea, raionul Orhei, una din cele 104 localități unde formațiunea a câștigat alegerile parlamentare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:14

Partidul Socialiștilor a respins invitația PAS-DA la ședința Parlamentului, preconizată pentru zilele de 21 și 22 mai. În opinia socialiștilor, propunerea blocului ACUM esteb populistă și nu merită să fie luată în considerare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 11:26

Cel de-al 73-lea episod - care a fost totodată ultimul - al serialului "Game of Thrones", difuzat duminică seară în Statele Unite, a doborât recordul de audienţă al postului HBO, care a difuzat această producţie începând din 2011, după ce 19,3 milioane de telespectatori americani au...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)