Astăzi 14 Decembrie 2018, Vineri - Ultima actualizare la ora 11:52
Abonamente

Muzică 9 Decembrie 2011, ora 05:16    Din editia print

Nelly Ciobanu, interpreta inimilor

Marime Font

Despre Nelly Ciobanu… hm! mi-am dat seama că e dificil să scriu despre ea. Şi pentru a evita un conglomerat pompos de cuvinte şi un mix grotesc de divagaţii „deştepte” (de altfel, nici ei nu i-ar fi plăcut s-o pun într-o lumină orbitoare), am ales să scot la vedere firescul şi umanul din ea, or chiar şi o divă ştie că „Dragostea doare”.

Astfel, am purces la drum fără ca să intelectualizez prea mult discursul. A reuşit să-mi topească din imaginaţie femeia de gheaţă surprinzându-mă prin calmul implacabil, generozitatea şi rafinamentul său. Are un aer misterios şi aproape grav atunci când vorbeşte despre viaţă, însă devine debordantă instantaneu când povesteşte despre fiica sa Mirela sau Mireluş, cum obişnuieşte s-o alinte.

Viaţa a fost generoasă cu ea şi a învăţat-o de toate, mai ales cum să devină mai bună. La rândul său, a luat cât a putut şi a împărţit şi la alţii, mai puţin fericiţi... Recent, cântăreaţa s-a întors de la Festivalul „Belaia Trost”, desfăşurat la Moscova, unde a fost invitată de prietena ei Diana Gurţkaia. Alături de alţi artişti ruşi, Nelly a luptat pentru o cauză nobilă. „Eu am avut-o pe Ina Cernei, o fetiţă cu deficienţe de vedere, care este foarte drăguţă şi optimistă. Am cântat în duet cu ea „Hora din Moldova”, lucru care m-a încântat. Asta m-a făcut să mă întreb de ce noi, oamenii, avem tendinţa de a fi nemulţumiţi şi nefericiţi. Cred că ar trebui să învăţăm mai mult de la aceste fiinţe micuţe, care de multe ori dau dovadă de o mai mare putere şi înţelepciune decât noi”, ne-a mărturisit artista. Ea a mai spus că acţiunile caritabile nu se fac cu camera de filmat din urmă. Împlinirea pentru Nelly Ciobanu are o definiţie personală, ea emerge din familie, întâi de toate, şi din realizările pe plan profesional.

Sărbători cu cântec…

Pe lângă programul încărcat pe care îl are în perioada sărbătorilor, Nelly Ciobanu lucrează la cel de-al şaselea său album. Şi aşa cum afirmă ea, un artist trebuie să fie foarte activ, să reuşească să-şi surprindă mereu publicul. „Îmi place să-mi menţin tonusul fizic şi cel spiritual. Chiar astăzi lucrez la trei piese noi, acumulez melodii pentru a le pune pe noul meu album, care va conţine 12 piese. Deocamdată nu vreau să dezvălui prea multe. Personal merg pe principiul nu zi „hop” până n-ai sărit, ne-a mărturisit cântăreaţa. Cu toate acestea, ea ne asigură că noul album va include piese de ultimă oră. Unele dintre ele au reuşit deja să se claseze în topuri. „Oricum, ceea ce fac acum este puţin diferit de ceea ce făceam anterior. Sunt foarte atentă la materialul muzical, chiar şi două-trei note identice pot să stârnească reacţii. În final, avem doar şapte note muzicale pe portativ”, spune cântăreaţa, precizând că actualmente lucrează cu compozitorul belarus Eugen Oleinik, textiera Ana Condrea, binecunoscuta solistă Zoe Alecu, componentă a trupei „Sfinx Experiens” din România, precum şi cu un alt renumit compozitor român, un geniu în topurile europene. „Mereu am fost capricioasă la melodii şi sunt foarte riguroasă în alegerea liniei melodice şi a textului. Am considerat întotdeauna că una fără alta nu pot exista”, a menţionat interpreta.

„Nu pot face diferenţă între scene, ci doar între spectatori”

Deşi a cucerit numeroase inimi şi o mulţime de scene, arătând lumii că şi în R. Moldova există talente, Nelly a rămas pe meleagurile noastre, iar asta pentru că iubeşte cu ardoare locul şi oamenii de aici. „Aici şi publicul e altfel. Mă impresionează faptul că oamenii îmi cunosc melodiile şi fredonează împreună cu mine. De aceea, nu pot face diferenţă între scene, ci doar între spectatori. În schimb, avantajul de a evolua pe o nouă scenă şi în faţa unui nou public este acela că ai posibilitatea să-ţi laşi acolo numele”, ne-a povestit entuziasmată artista. Ea recunoaşte însă că la capitolul critică muzicală R. Moldova nu stă prea bine, din acest considerent au de suferit atât calitatea melodiilor, cât şi şcoala muzicală.

„Am trecut peste teama de a îmbătrâni”

Şi ca fiecare om, am presupus că şi Nelly are nişte temeri în această viaţă, sau poate chiar fobii. Interpreta ne-a dezvăluit că se teme de tsunami… „Am fobie la alunecări de pământ, tsunami şi, în general, la calamităţi naturale. Mă apucă groaza când văd ce se întâmplă în alte ţări. Întotdeauna încerc să mă pun în locul celor care au trecut prin această situaţie. Bine că trăiesc într-o ţărişoară ca Moldova…”, conchide Nelly, şoptind discret că nu se mai teme să îmbătrânească. „Am depăşit acest handicap femeiesc. Mi-am zis că nu are rost să-mi fac griji atâta timp cât nu pot controla acest lucru. Dar e de datoria mea şi probabil a tuturor femeilor să încercăm să încetinim procesul, având grijă de noi. Aşadar, merg sistematic la cosmetolog şi am grijă să-mi fac măşti de întinerire”, ne-a dezvăluit spre final cocheta „Mademoiselle Coco”, („Coco Mademoiselle” de la Chanel este parfumul său preferat.)

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:52

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Planurile serviciilor speciale străine, care încercau să deturneze parcursul european al Republicii Moldova cu mâinile lui Veaceslav Platon, au fost zădărnicite de către liderul PDM, Vlad Plahotniuc. Cu susținerea Occidentului, acesta a pus capăt schemelor de spălare a banilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:12

Un avion de pasageri care efectua un zbor de la Seattle la Dallas a fost nevoit să se întoarcă, la câteva ore de la decolare, pentru că la bord fusese uitată o inimă umană, potrivit BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:08

 Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, joi la Bruxelles, că România este pregătită pentru preluarea Preşedinţiei Consiliului UE în ianuarie, precizând că ţara noastră este într-o fază bună, cu toate că în trecut au existat sincope.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 10:41

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Veaceslav Platon a plătit milioane de euro fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, pentru a promova campanii de lobby împotriva Republicii Moldova în Occident. Acest lucru rezultă din așa-numitul ”carnețel al lui Platon”, care a ajuns în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 10:06

Maria Butina RECUNOAȘTE că a complotat la ordinele Kremlinului. Va COOPERA cu procurorii din SUA

Maria Butina, o rusoaică acuzată că a vrut să se infiltreze în organizaţii americane între care şi puternica National Rifle Association (NRA), a pledat vionovată de un singur capăt de inculpare cu privire la ”complot”, într-un tribunal federal, la Washington,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2018, ora: 09:44 de George Mârzencu

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II) INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II)  INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte Din editia print

După cum scriam în prima parte a acestui articol, în noaptea de 4 spre 5 iunie 1944, peste 450 de bombardiere grele sovietice, inclusiv de fabricație americană, achiziționate în temeiul Legii americane de împrumut și închiriere Lend-lease, au bombardat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:32

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Președintele Igor Dodon, care a anunțat că ar putea candida pe listele Partidului Socialiștilor la următoarele alegeri parlamentare, nu-și dorește în realitate ca formațiunea să obțină majoritatea după scrutin. Acest lucru l-ar forța să formeze guvernarea și să facă față...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:31

Casa Albă: Întânirea lui Putin cu Trump va avea loc doar după ELIBERAREA marinarilor ucraineni

Consilierul președintelui SUA în probleme de securitate națională, John Bolton, a declarat că întâlnirea dintre liderii Rusiei și Statelor Unite, Vladimir Putin și Donald Trump, ar putea avea loc doar după eliberarea de către Rusia a navelor ucrainene și a echipajelor,...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 14 Decembrie 2018, ora: 08:45

Horoscop 14 decembrie 2018. Cine intră astăzi într-o relație amoroasă

Horoscop 14 decembrie 2018 - Răspunsurile pe care le-aşteptam cu-nfrigurare vor sosi, oamenii pe care-i dorim în viaţa noastră ne dau un semn de viaţă şi poate chiar vin şi o să fie un balsam sufletesc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 07:56

Atacatorul din Strasbourg a fost împușcat mortal de polițiștii francezi. Forţele de ordine au fost aplaudate minute în şir de localnici

Atacatorul din Strasbourg a fost împușcat mortal de polițiștii francezi. Forţele de ordine au fost aplaudate minute în şir de localnici

La 48 de ore de la atacul cumplit din Strasbourg, autorul a fost ucis de poliţiştii francezi. Individul a fost identificat de trei agenţi care au deschis focul în momentul în care el a început să tragă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 07:44 de Natalia Hadârcă

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova Din editia print

Analiștii politici atenționează asupra pericolului imixtiunii Rusiei în treburile interne ale statului nostru Deși oficial ar trebui să-și dea startul pe 25 ianuarie 2019, campania electorală pentru alegerile parlamentare din R. Moldova a început pentru Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2018, ora: 02:14

Mestecaţi îndelung o bucată de pâine. La un moment dat, veţi simţi gustul dulce, semn că amidonul a fost descompus în glucoză. Aşa reduceţi porţiile imense de mâncare.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2018, ora: 01:13

Varza este bogată în fibre alimentare, are puţine calorii, multe minerale şi vitamine şi ajută să slăbim natural .

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2018, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 00:11

Die Welt: Putin își pregătește fiica pentru succesiune la conducerea Rusiei? (VIDEO)

„Fiica lui Putin, care pana acum a evitat să apară în presă, a acordta un interviu la televizor. Acum rușii se întreabă dacă nu cumva Putin o consideră drept succesoarea sa, pentru că zvonurile despre plecarea presedintelui circulă deja de multă vreme”, scrie Die...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 22:33

Patrick J. Deenen este un profesor de științe politice care a predat la diverse universități americane de prim rang. Eseul care urmează a fost publicat în 2016 și sintetizează drama umană și civilizațională observată de acest dascăl la elevii săi. Cea mai afluentă generație...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 22:04

Reacția bolnăvicioasă a mai multor instituții de presă și jurnaliști la dezvăluirile făcute de fostul adjunct al șefului Secției Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor de la CNA, Mihail Gofman, confirmă legăturile acestora cu gruparea Platon-Țopa, implicată în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 19:14

 Actriţa Natalie Portman este de părere că legea care defineşte Israelul exclusiv ca „stat-naţiune al poporului evreu”, adoptată în iulie, este rasistă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 18:24

 Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat, după opt ani, în semifinalele Campionatului European din Franţa, de pe locul al doilea în grupa a II-a, şi va întâlni campioana olimpică Rusia, vineri, la Paris. În cealaltă semifinală se vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 17:09

Liderul Partidului Liberal (PL), Dorin Chirtoacă, sugerează că fostul său coleg de partid, Valeriu Munteanu, ar avea legătură directă cu Hotărârea Curții Constituționale din 22 martie 2013 prin care i s-a interzis lui Vlad Fila să mai pretindă la funcția de premier, deși...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 16:36

Poșta de Crăciun a Partidului Politic "ȘOR”, un nou proiect pentru diaspora din Italia

Poșta de Crăciun a Partidului Politic "ȘOR”, un nou proiect pentru diaspora din Italia

Centrul de Reprezentare și Susținere a Concetățenilor în Bologna vine cu noi surprize pentru diaspora din Italia. De această dată, este vorba de lansarea unei noi campanii, întitulată „Poșta de Crăciun a Partidului Politic "ȘOR”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 16:33

Atentatul comis marţi la Târgul de Crăciun de la Strasbourg a făcut 3 morţi şi 13 răniţi, dintre care 5 grav, conform unui bilanţ revizuit în creştere după decesul unui rănit, a anunţat joi prefectura departamentului francez Bas-Rhin, conform AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 16:31

Ungaria trebuie să restaureze bunele relații cu Ucraina și să nu încerce să blocheze cooperarea Kievului cu NATO, a declarat ambasadorul SUA la Budapesta, David Cornestein, citat de Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2018, ora: 16:30

Devalizarea Băncii de Economii din Moldova s-a produs după aceeași schemă ca și falimentarea Bancorex din România. Jurnalistul român Victor Nichituș constată, într-un material publicat astăzi, că în ambele cazuri banii statului au fost folosiți pentru...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)