Astăzi 15 Iulie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 09:06
Abonamente

Muzică 9 Decembrie 2011, ora 05:16    Din editia print

Nelly Ciobanu, interpreta inimilor

Marime Font

Despre Nelly Ciobanu… hm! mi-am dat seama că e dificil să scriu despre ea. Şi pentru a evita un conglomerat pompos de cuvinte şi un mix grotesc de divagaţii „deştepte” (de altfel, nici ei nu i-ar fi plăcut s-o pun într-o lumină orbitoare), am ales să scot la vedere firescul şi umanul din ea, or chiar şi o divă ştie că „Dragostea doare”.

Astfel, am purces la drum fără ca să intelectualizez prea mult discursul. A reuşit să-mi topească din imaginaţie femeia de gheaţă surprinzându-mă prin calmul implacabil, generozitatea şi rafinamentul său. Are un aer misterios şi aproape grav atunci când vorbeşte despre viaţă, însă devine debordantă instantaneu când povesteşte despre fiica sa Mirela sau Mireluş, cum obişnuieşte s-o alinte.

Viaţa a fost generoasă cu ea şi a învăţat-o de toate, mai ales cum să devină mai bună. La rândul său, a luat cât a putut şi a împărţit şi la alţii, mai puţin fericiţi... Recent, cântăreaţa s-a întors de la Festivalul „Belaia Trost”, desfăşurat la Moscova, unde a fost invitată de prietena ei Diana Gurţkaia. Alături de alţi artişti ruşi, Nelly a luptat pentru o cauză nobilă. „Eu am avut-o pe Ina Cernei, o fetiţă cu deficienţe de vedere, care este foarte drăguţă şi optimistă. Am cântat în duet cu ea „Hora din Moldova”, lucru care m-a încântat. Asta m-a făcut să mă întreb de ce noi, oamenii, avem tendinţa de a fi nemulţumiţi şi nefericiţi. Cred că ar trebui să învăţăm mai mult de la aceste fiinţe micuţe, care de multe ori dau dovadă de o mai mare putere şi înţelepciune decât noi”, ne-a mărturisit artista. Ea a mai spus că acţiunile caritabile nu se fac cu camera de filmat din urmă. Împlinirea pentru Nelly Ciobanu are o definiţie personală, ea emerge din familie, întâi de toate, şi din realizările pe plan profesional.

Sărbători cu cântec…

Pe lângă programul încărcat pe care îl are în perioada sărbătorilor, Nelly Ciobanu lucrează la cel de-al şaselea său album. Şi aşa cum afirmă ea, un artist trebuie să fie foarte activ, să reuşească să-şi surprindă mereu publicul. „Îmi place să-mi menţin tonusul fizic şi cel spiritual. Chiar astăzi lucrez la trei piese noi, acumulez melodii pentru a le pune pe noul meu album, care va conţine 12 piese. Deocamdată nu vreau să dezvălui prea multe. Personal merg pe principiul nu zi „hop” până n-ai sărit, ne-a mărturisit cântăreaţa. Cu toate acestea, ea ne asigură că noul album va include piese de ultimă oră. Unele dintre ele au reuşit deja să se claseze în topuri. „Oricum, ceea ce fac acum este puţin diferit de ceea ce făceam anterior. Sunt foarte atentă la materialul muzical, chiar şi două-trei note identice pot să stârnească reacţii. În final, avem doar şapte note muzicale pe portativ”, spune cântăreaţa, precizând că actualmente lucrează cu compozitorul belarus Eugen Oleinik, textiera Ana Condrea, binecunoscuta solistă Zoe Alecu, componentă a trupei „Sfinx Experiens” din România, precum şi cu un alt renumit compozitor român, un geniu în topurile europene. „Mereu am fost capricioasă la melodii şi sunt foarte riguroasă în alegerea liniei melodice şi a textului. Am considerat întotdeauna că una fără alta nu pot exista”, a menţionat interpreta.

„Nu pot face diferenţă între scene, ci doar între spectatori”

Deşi a cucerit numeroase inimi şi o mulţime de scene, arătând lumii că şi în R. Moldova există talente, Nelly a rămas pe meleagurile noastre, iar asta pentru că iubeşte cu ardoare locul şi oamenii de aici. „Aici şi publicul e altfel. Mă impresionează faptul că oamenii îmi cunosc melodiile şi fredonează împreună cu mine. De aceea, nu pot face diferenţă între scene, ci doar între spectatori. În schimb, avantajul de a evolua pe o nouă scenă şi în faţa unui nou public este acela că ai posibilitatea să-ţi laşi acolo numele”, ne-a povestit entuziasmată artista. Ea recunoaşte însă că la capitolul critică muzicală R. Moldova nu stă prea bine, din acest considerent au de suferit atât calitatea melodiilor, cât şi şcoala muzicală.

„Am trecut peste teama de a îmbătrâni”

Şi ca fiecare om, am presupus că şi Nelly are nişte temeri în această viaţă, sau poate chiar fobii. Interpreta ne-a dezvăluit că se teme de tsunami… „Am fobie la alunecări de pământ, tsunami şi, în general, la calamităţi naturale. Mă apucă groaza când văd ce se întâmplă în alte ţări. Întotdeauna încerc să mă pun în locul celor care au trecut prin această situaţie. Bine că trăiesc într-o ţărişoară ca Moldova…”, conchide Nelly, şoptind discret că nu se mai teme să îmbătrânească. „Am depăşit acest handicap femeiesc. Mi-am zis că nu are rost să-mi fac griji atâta timp cât nu pot controla acest lucru. Dar e de datoria mea şi probabil a tuturor femeilor să încercăm să încetinim procesul, având grijă de noi. Aşadar, merg sistematic la cosmetolog şi am grijă să-mi fac măşti de întinerire”, ne-a dezvăluit spre final cocheta „Mademoiselle Coco”, („Coco Mademoiselle” de la Chanel este parfumul său preferat.)

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Horoscop 15 Iulie 2020, ora: 07:39

Horoscopul zilei de azi, MIERCURI 15 IULIE 2020. Adu lumina în întuneric!

Horoscopul zilei de azi, MIERCURI 15 IULIE 2020. Adu lumina în întuneric!

Pluto din Capricorn face opozitie cu soarele, in mijlocul saptamanii, in mijlocul lunii. Un moment de maxima intensitate de lupta sau fugi, de schimba sau plangi. Esti gata de o abordare cu totul noua? Ai multe planete de partea ta, poti face progrese excelente.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2020, ora: 07:27

Bulgaria: Trei răniți în timpul unei manifestații împotriva guvernului

Bulgaria: Trei răniți în timpul unei manifestații împotriva guvernului

Doi polițiști și un protestatar au fost răniți marți la Sofia, în timp ce protestatarii care cer demisia guvernului încercau să intre în clădirea Parlamentului, a spus poliția, potrivit AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 15 Iulie 2020, ora: 07:27

Ajută-l pe actorul Vlad Ciobanu sā învingā boala!

Ajută-l pe actorul Vlad Ciobanu sā învingā boala!

Oameni buni, am decis sa întind o mână de ajutor, prin crearea acestei strângeri de fonduri, familiei actorului (regizorului, profesor de Arta Actorului) Vald Ciobanu sperând în acest fel să facilităm modalitățile de transmitere a banilor pentru cei aflați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2020, ora: 06:11

Spotify Technology şi-a extins serviciul de streaming muzical în Moldova

Spotify Technology şi-a extins serviciul de streaming muzical în Moldova

Spotify Technology şi-a extins serviciul de streaming muzical în Rusia, care este piaţa internaţională cu cel mai rapid ritm de dezvoltare în acest domeniu, şi în alte 12 ţări, în cadrul strategiei de dezvoltare a companiei, după ce anul trecut a intrat în India, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 15 Iulie 2020, ora: 05:56

Mulți dintre cei care au mai mult de 30 de ani, au auzit și știu că „în URSS muzica era interzisă”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2020, ora: 05:00

Ce înseamna cand visezi sobolani? Multi oameni visează șobolani asă ca vor să capete un raspuns la întrebarea ce înseamna daca visezi șobolani. Șobolanul reprezintă o varietate de lucruri din viața reală, totul depinzând de scenariul visului. Fiecare situație...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Iulie 2020, ora: 00:45

Sfecla roșie, o mină de aur pentru sănătatea sângelui și a creierului

Sfecla roșie, o mină de aur pentru sănătatea sângelui și a creierului

 Ați poftit o salată de sfeclă roșie și n-ați găsit hrean în piață? Nici nu-i de mirare, încă nu e sezonul. Nu disperați și nu aruncați sfecla! Este una dintre minunile pământului, iar o cură de câteva zile vă poate prelungi viața cu câțiva ani.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Iulie 2020, ora: 00:44

Top 5 cele mai bune fructe de consumat pe timpul verii

Top 5 cele mai bune fructe de consumat pe timpul verii

 Căldurile ridicate specifice verii sunt o adevărată provocare pentru organismul nostru. Este foarte important să ne hidratăm corespunzător și să consumăm cât mai multe legume și mai ales fructe.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 15 Iulie 2020, ora: 00:40

VIDEO / Igor Dodon a trădat interesele Republicii Moldova - colaborează cu separatiștii și Rusia

VIDEO / Igor Dodon a trădat interesele Republicii Moldova - colaborează cu separatiștii și Rusia

Igor Dodon trădează interesele R. Moldova în interese personale.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 14 Iulie 2020, ora: 14:48

Letea, satul în care trăiesc mai mulți cai decât oameni

Letea, satul în care trăiesc mai mulți cai decât oameni

 Letea este unul dintre puținele sate deltaice în care este păstrată arhitectura tradițională. Localitatea parcă este desprinsă din poveștile copilăriei noastre. Casele au tencuială albastră și garduri vopsite cu aceeași culoare, acoperișul locuințelor este din stuf, iar...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 14 Iulie 2020, ora: 14:35

FOTO: 5 locuri pe care să le vezi măcar o dată în viață în Delta Dunării

FOTO: 5 locuri pe care să le vezi măcar o dată în viață în Delta Dunării

 Apele Dunării, care se scurg în Marea Neagră, formează cea mai mare mare și mai bine conservată dintre deltele europene. Delta Dunării găzduiește peste 300 de specii de păsări precum și 45 de specii de pește de apă dulce în numeroasele lacuri și mlaștini ale sale.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 14 Iulie 2020, ora: 12:53

Liviu Ioan Stoiciu: „Am știut de mic istoria adevărată a României. Merg la munte și la mare să mă întâlnesc cu mine însumi”

Liviu Ioan Stoiciu: „Am știut de mic istoria adevărată a României. Merg la munte și la mare să mă întâlnesc cu mine însumi”

Irina Nechit: – Dragă Liviu Ioan Stoiciu (LIS), ce i se întâmplă unui scriitor după ce promite că nu va mai publica nicio carte? LIS: În cazul meu, retras – au trecut aproape trei ani de când am anunțat că nu mai public nici o carte „fiindcă n-am...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 14 Iulie 2020, ora: 12:15

REȚETĂ / Tocăniță din dovleci cu ciuperci

REȚETĂ / Tocăniță din dovleci cu ciuperci

 Ingrediente 1 ceapa 1 ardei gras 1/2 morcov 2 dovlecei tineri 300 gr ciuperci champignon 300 gr rosii pasate sare 1 lingura ulei piper negru macinat 1 foaie de dafin rozmarin uscat 2 catei de usturoi

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 14 Iulie 2020, ora: 11:40

Ambasadorul Ciprului în România a fost găsit MORT în casă

Ambasadorul Ciprului în România a fost găsit MORT în casă

Amabasadorul Ciprului la București a fost găsit mort în locuința sa. Poliția a deschis un dosar de moarte suspectă în care cercetează împrejurările în care a avut loc decesul.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Iulie 2020, ora: 11:36

Medicii trag un semnal de alarmă! Insectele care pun în pericol viața oamenilor s-au înmulțit drastic

Medicii trag un semnal de alarmă! Insectele care pun în pericol viața oamenilor s-au înmulțit drastic

 Medicii trag un semnal de alarmă după ce insectele au început să se înmulțească mult mai rapid din cauza temperaturii ridicate. Din ce în ce mai mulți pacienți spun că au fost mușcați sau că sunt afectați de alergii.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 14 Iulie 2020, ora: 11:31

Soția lui Plahotniuc se judecă în Cipru pentru dreptul de proprietate asupra unui iaht și a unui imobil din Spania

Soția lui Plahotniuc se judecă în Cipru pentru dreptul de proprietate asupra unui iaht și a unui imobil din Spania

 După ce a emis câteva ordine provizorii de înghețare, o instanță din Cipru a respins cererea soției lui Vlad Plahotniuc, Oxana Childescu, de a fi desemnată singura beneficiară a unor venituri din vânzarea unui iaht și a unei proprietăți spaniole. În timpul...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 14 Iulie 2020, ora: 10:09

Esti COOL şi dacă vorbeşti corect Lecţia practică de gramatică: Trebuise "să aibe"...

Lecţia practică de gramatică: Trebuise "să aibe"... Din editia print

● „să aibe” Prezentatoarea unei emisiuni despre arhitectură şi decoraţiuni interioare a spus: Trebuie să aibe două intrări. De ce nu e corect?

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Iulie 2020, ora: 10:08

Ochi umflați. 4 cauze pentru care ai pungi sub ochi. Află ce remedii poți utiliza

Ochi umflați. 4 cauze pentru care ai pungi sub ochi. Află ce remedii poți utiliza

 Multi oameni sunt preocupati de modul in care ar putea scapa de pungile de sub ochi. Femeile, in special, cheltuie bani si timp pentru a putea ascunde aceste „imperfectiuni”, fara sa se intrebe cum de le-au capatat. Pentru ca exista intotdeauna o cauza a pungilor de sub ochi si,...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 14 Iulie 2020, ora: 10:07

Cum stai cu BANII în luna iulie, în funcție de zodie

Cum stai cu BANII în luna iulie, în funcție de zodie

 Se știe că Jupiter este stăpânul norocului, în vreme ce Pluto este paznicul bogățiilor subpământene, asociat cu bunăstarea financiară. Scăpați din izolare, oamenii vor avea tendința să cheltuiască mai mult și să se bucure de vacanțe scumpe, iar astrele...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)