Astăzi 21 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 17:48
Abonamente

Actualitate 6 Noiembrie 2017, ora 08:00    Din editia print

REPORTAJNoua cocioabă a lui Tudor Pânzari: „Când văd că-mi cade podul în cap, mă gândesc că mai bine era în coliba din Chișinău”

Marime Font

O țară întreagă cunoaște povestea lui Tudor Pânzari, un cetăţean din orașul Căuşeni, care în anul 2000 a fost evacuat din blocul în care locuia, cu promisiunea că, în curând, va obţine o altă locuință. Doi ani mai târziu, apartamentul său de pe str. Frunze 50 a fost demolat, iar familia Pânzari a rămas pe drumuri. Până în 2010, bărbatul a tot luptat prin toate instanțele cu morile de vânt și, când a înțeles că nu-și poate face dreptate, a hotărât să se mute la Chișinău și să protesteze. Astfel, timp de mai bine de șapte ani, el a trăit într-un cort improvizat inițial în fața Ambasadei SUA, apoi în fața Guvernului, iar în ultimii cinci ani – în preajma Palatului Republicii.

Acum o săptămână, protestatarul și-a demolat în sfârșit coliba și s-a mutat în casă nouă, într-o locuință cumpărată pentru el de Primăria Căușeni. De fapt, aceasta este o nouă cocioabă, în care, pur și simplu, e imposibil de locuit, mai ales în prag de iarnă. Am vizitat și noi casa în care Tudor Pânzari a crezut că-și va găsi liniștea și va uita toate nedreptățile, pe care le-a îndurat aproape două decenii…


Din colibă în cocioabă

La 71 km de Chișinău, în inima orașului Căușeni, la sfârșitul unei stradele înguste, în curtea unei cocioabe, am observat rămășițele colibei, din fața Guvernului R. Moldova, în care a stat mulți ani. Era primul semn că am ajuns la casa, pe care Tudor Pânzari a plătit-o cu șapte ani de viață. O poartă ruginită și un gard care stă să cadă ne-a dat de înțeles că autoritățile nu au fost prea darnice cu bărbatul, pe care l-au mințit și l-au purtat pe drumuri atâta amar de vreme. Proprietarul ne așteaptă parcă și mai abătut decât l-am cunoscut cândva și ne invită în ceea ce cu greu s-ar putea numi casă. Pereții crăpați, ușile, geamurile, care lasă vântul să pătrundă fără nicio jenă, și tavanul, care ni s-ar putea prăbuși în cap în orice moment, reîntregesc un tablou trist. Aici, de șapte zile, Tudor Pânzari trăiește fără apă, gaz, veceu sau căldură. E tot ceea ce și-a putut permite din cei 210 mii de lei, pe care, într-un sfârșit, autoritățile le-au alocat pentru soluționarea acestui caz. „Am obținut această casă printr-o hotărâre judecătorească din 25 martie 2013, care a fost executată tocmai la 20 octombrie 2017. Astfel, Primăria Căușeni a fost obligată să mă asigure cu o casă. Doar că până la urmă, în soluționarea acestui caz, s-a implicat președintele raionului, domnul Nicolae Gorban, care a oferit, din partea Consiliului Raional Căușeni, 100 de mii de lei, iar Primăria Căușeni a mai alocat 110 mii de lei”, explică Tudor.

„Au considerat că 10 mii de euro sunt suficienți”

Astfel, Pânzari a fost nevoit să umble prin tot orașul pentru a găsi o locuință care să coste, nici mai mult nici mai puțin, 10 mii de euro. Însă căutările sale au fost zădarnice, până când a întâlnit niște vânzători care-i cunoșteau povestea și au decis să-i facă o reducere considerabilă. „Dacă mi se dădeau acești bani în mână, m-aș fi dus într-un sat și mi-aș fi ales o casă mai bună, în care să pot locui, dar așa banii au fost transferați direct în contul foștilor proprietari. Conform hotărârii judecătorești, Primăria trebuia să-mi cumpere o casă în oraș, dar în document nu era specificată suma și ei au considerat că 10 mii de euro sunt suficienți. Nouă nu ne-a rămas decât să ne resemnăm. Noroc că i-am găsit pe acești oameni, care ne-au cedat vreo patru mii de euro”, a adăugat bărbatul.

„Toată nădejdea mea este la Oleg Brega”

Deoarece Consiliul Raional a alocat banii, încă din luna mai, iar administrația orașului Căușeni a tărăgănat transferul până în luna octombrie, Tudor a primit locuința în prag de iarnă și acum este nevoit să caute soluții urgente pentru a o reconstrui câtuși de puțin, ca să nu moară de frig până în primăvară. Singura speranță a sa este să obțină cei aproape cinci mii de euro, pe care mai mulți oameni de bună credință i-au donat pentru el, la îndemnul activistului Oleg Brega. „Acum toată nădejdea este ca Oleg Brega să ne transfere cei șapte mii de dolari canadieni, care ne-au fost donați. Suma este prea mică pentru a reconstrui locuința în întregime, dar sperăm că vom putea schimba măcar ușile, geamurile, acoperișul și vom construi soba”, spune Tudor Pânzari.


El ne povestește că Oleg Brega l-a rugat să facă o listă cu materialele de construcție de care va avea nevoie și abia atunci va primi banii. În acest sens, Tudor a chemat mai mulți meșteri ca să estimeze cheltuielile, dar se teme că, până va obține banii, nu se va mai apuca nimeni de reparație, pentru că se face frig. Și atunci va rămâne încă o iarnă pe drumuri.

„Filat m-a chemat în cabinet ca să mă mustre”

Pe lângă lucrările de reconstrucție, care l-ar costa o avere, Tudor nu are nimic: nici mobilă, nici veselă, nici lemne pentru foc, iar pensia de 700 de lei nu-i este de mare ajutor. De aceea el recunoaște că se simțea mult mai bine în stradă, decât în propria casă. „Vinerea trecută am devenit proprietar, iar pe 31 octombrie am obținut și viza de reședință. Vă spun sincer m-am bucurat foarte mult că în sfârșit mi s-a făcut dreptate. Dar acum, când văd că-mi cade podul în cap, mă gândesc că mai bine era în colibă. Acolo măcar aveam unde să-mi fac mâncare, aici nici măcar acest lux nu-mi pot permite”, adaugă bărbatul cu lacrimi în ochi.

Pânzari știe exact câte zile a pichetat în fața mai marilor statului și spune că toți acești ani i-au lăsat un gust amar. Pentru că oficialii de la Chișinău, în loc să-l ajute să-și facă dreptate, râdeau de el. Mulți politicieni s-au perindat pe lângă el, cât timp protesta, însă pe unii Tudor nu-i va uita niciodată. „Am stat în stradă șapte ani, trei luni și trei săptămâni și le mulțumesc oamenilor cu suflet mare pentru tot. Ei îmi dădeau câte o pâine, îmi aduceau haine să mă îmbrac. Despre guvernanți nu am ce spune, ei treceau pe lângă mine și râdeau. În atâția ani, doar Ghimpu s-a apropiat de mine și mi-a spus că n-are putere politică ca să mă ajute. Filat m-a chemat în cabinet ca să mă mustre de ce fac gălăgie și-i încurc să lucreze, iar Filip, în general, se prefăcea că nu mă observă”, își amintește fostul protestatar.

„Leancă m-a lăsat în stradă”

Cu toate acestea, bărbatul susține că cel mai nedrept cu el a fost Iurie Leancă, care, pe vremea când era prim-ministru, a preferat să-l lase în continuare în stradă, în loc să-l susțină. Ex-premierul ar fi atacat la Curtea Supremă de Justiție o hotărâre a judecății, conform căreia Pânzari ar fi putut avea o locuință încă din 2013. „Câte zile voi avea, îl voi huidui pe Iurie Leancă, ori de câte ori îl voi întâlni. Mie, în locul dumnealui, mi-ar fi rușine să mai fac politică. Dacă ar fi fost un premier bun, eu demult aș fi avut locuință. Curtea de Apel Bender a emis o hotărâre pe 1 octombrie 2013, conform căreia Guvernul era obligat să-mi plătească 100 de mii de lei drept pagubă morală, iar Primăria Căușeni - să-mi dea un apartament sau o casă cu toate condițiile de trai, plus alți 50 de mii de lei, daune morale. Atunci Leancă a preferat să atace această decizie la Curtea Supremă, care a anulat-o. Și eu a trebuit să stau în stradă încă patru ani”, relatează Pânzari.

La rândul său, Galina, soție-sa, ne spune că cei șapte ani trăiți în stradă l-au îmbătrânit pe Tudor și i-au agravat starea sănătății. Nopțile, el încă are obiceiul de a ieși în ogradă și de a păzi casa. „Când am ieșit acum șapte ani să protestăm, am crezut că vom sta câteva zile și problema se va rezolva. Dar vedeți cum a fost... El încă nu-și poate găsi liniștea. Se trezește și acum noaptea, fiindu-i frică să nu-i demoleze cineva coliba”, adaugă femeia.

„Îl rog pe Pavel Filip să mă ajute măcar în ceasul de pe urmă”

Tudor Pânzari crede că-și va găsi liniștea atunci când va putea duce o viața normală. Bărbatul se teme că nu va mai apuca așa zile, pentru că sunt prea departe. „Atunci când vom reuși să aducem această casă la condiții omenești, vom trăi și noi în rând cu lumea, iar eu voi putea să dorm, în sfârșit, liniștit. Mă voi angaja în câmpul muncii, măcar că sunt invalid de gradul II și voi încerca să uit totul ca pe un vis urât, dacă nu-mi va cădea până atunci podul în cap sau dacă nu voi îngheța de frig”, spune Tudor.

Chiar dacă și-a pierdut încrederea în demnitari, el îl roagă pe premierul Pavel Filip să-l ajute să-și reconstruiască casa. El consideră că reparația capitală a locuinței l-ar costa circa 10 mii de euro, însă el are numai cinci mii. „Premierul Filip nu m-a observat niciodată, cât timp am protestat. Îl rog măcar în ceasul de pe urmă, dacă poate, să mă ajute să-mi repar casa. Vedeți că aici sunt doar pereții goi şi singura mea avere este un pat lăsat de foștii proprietari. Atât...”, explică bărbatul.


Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 17:48

 Igor Dodon a atacat astăzi în Duma de Stat a Rusiei, inițiativele Guvernului de la Chișinău de a forța retragerea a trupelor ruse de ocupație din Transnistria.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 17:08

Guvernul a avizat pozitiv modificările în Codul Electoral, care permit agitaţia electorală în ajunul şi în ziua alegerilor. În același timp, premierul Pavel Filip și-a exprimat rezervele față de distanța de 100 de metri de la secția de votare, pentru care sunt...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Ana Marchitan

Deputaţii din 1994 explică motivele din care Parlamentul le-a dat găgăuzilor dreptul la autodeterminare externă

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 14:26

 Sud-coreeanul Kim Jong Yang a fost ales miercuri pentru a îndeplini funcţia de preşedinte al Interpol, organizația internațională de cooperare a forțelor de poliție, anunţă Reuters. Fără îndoială, deznodământul a provocat un suspin de uşurare în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 14:15

SNSPA condamnă declarațiile domnului Ilan Laufer ca fiind neargumentate şi iresponsabile. Astfel de declarații nu își au locul într-o societate civilizată şi afectează imaginea ţării, atât în interiorul societăţii româneşti, cât şi în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 13:22

INVESTIGAȚIE despre trecutul interlop al primarului de Bălți: A făcut parte din aceeași grupare criminală ca și Renato Usatîi

INVESTIGAȚIE despre trecutul interlop al primarului de Bălți: A făcut parte din aceeași grupare criminală ca și Renato Usatîi

Presa din Bălți continuă dezvăluirile despre trecutul interlop al actulului primar al municipiului, Nicolai Grigorișin. Jurnaliștii de la gzt.md publică o investigație, în care se spune că în anii 90 ai secolului trecut Grigorișin ar fi făcut parte din gruparea criminală...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:58

1 DECEMBRIE /// Concert extraordinar de Ziua Națională la Sala cu Orgă

1 DECEMBRIE /// Concert extraordinar de Ziua Națională la Sala cu Orgă

Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chişinău, în colaborare cu Ambasada României în Republica Moldova, organizează tradiţionalul concert de muzică clasică cu prilejul Zilei Naţionale. Evenimentul va avea loc pe data de 28 noiembrie, ora 18.00,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:49

Orașul unde SOARELE nu va mai RĂSĂRI până în 23 ianuarie 2019

Orașul unde SOARELE  nu va mai RĂSĂRI până în 23 ianuarie 2019

Dacă ești pasăre de noapte și trezitul de dimineață pare un coșmar, ia în considerare emigratul în nordul statului american Alaska. Mai exact, în orașul Utqiagvik, cunoscut în trecut drept Barrow.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:48

Rareș Bogdan produce un CUTREMUR la Realitatea TV: Și-a anunțat, în direct, DEMISIA

E scandal uriaș la Realitatea TV! Oreste Teodorescu și Oana Stănciulescu au fost interziși la postul de știri de către Cozmin Gușă, iar Rareș Bogdan a anunțat, marți seara, că demisionează.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:46

Ucraina MARCHEAZĂ a cincea aniversare a începutului „REVOLUȚIEI MAIDANULUI”

Ucraina marchează astazi a cincea aniversare de la începutul protestelor din Maidan. La Kyiv, are loc un serviciu divin și se depun flori la Memorialul ”Eroilor Sutei Ceresti”. În plus, astăzi, ca parte a campaniei „Nu vom uita”, în capitala Ucrainei...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:46

ÎNFRÂNGEREA Moscovei la Interpol. La șefia organizației a fost ales un COREEAN

Reprezentantul Coreei de Sud, Kim Jong Yang, a fost ales președinte al Interpol în urma sesiunii adunării generale a organizației care avut loc in Dubai. Anterior, principalul favorit pentru această funcție a fost generalul rus Alexander Prokopciuk, transmite BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 12:07

Mostră de ipocrizie: PLDM-ista Maria Ciobanu luptă cu „oligarhia”, îmbrăcată în blănuri scumpe

Deputatul PLDM Maria Ciobanu se erijează în mare luptătoare cu oligarhia, dar se înfățișează la întrunirile electorale ale lui Andrei Năstase îmbrăcată în blănuri scumpe și dându-i peste cap, astfel, discursurile justițiare. Această mostră de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 09:27

Cea mai mare problemă a vinurilor moldovenești pe piața chineză constă în faptul că R. Moldova nu este suficient de cunoscută

Cea mai mare problemă a vinurilor moldovenești pe piața chineză constă în faptul că Republica Moldova nu este încă suficient de cunoscută în China, a declarat expertul Oficiului Național al Viei și Vinului, Viorel Garaz, la emisiunea Radio Vinoteca de la Radio Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:51

ULTIMA ORĂ /// Prețurile petrolului au scăzut cu peste 7%, la cele mai reduse nivele din ultimul an

Prețurile petrolului au scăzut marți cu peste 7%, la cele mai reduse nivele din ultimul an, pe fondul evoluției negative a pieței de pe Wall Street, provocată de îngrijorările tot mai mari legate de încetinirea creșterii economiei globale, transmite Reuters. Cotația...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:49

TRAFIC cu NOU-NĂSCUŢI. O clinică din UCRAINA deţinută de cetăţeni moldoveni, închiriază MAME-SUROGAT

Procuratura militară a Ucrainei investighează clinica „BioTexCom” și pe șeful acesteia, Albert Tochilovskyi, pentru trafic cu nou-născuți. Dosarul este instrumentat de Procuratura Militară, dmulte mame-surogat provenind din teritoriile ocupate Lugansk și Donețk.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Catastrofă cu microbuz românesc, în Grecia. Trei adolescenţi de 15 ani au murit într-un accident cumplit

Catastrofă cu microbuz românesc pe o şosea în Grecia. Trei adolescenţi de 15 ani au murit într-un accident cumplit la Terpsithea, Messenia, în Peloponez. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 07:54

Horoscop dragoste 21 noiembrie 2018. E o zi specială şi un flirt cu o persoană abia cunoscută aduce fluturi în stomac.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Noiembrie 2018, ora: 06:18

Dieta asiaticilor i-a inspirat pe nutriţionişti şi, în urma unor studii atente efectuate asupra obiceiurilor alimentare, a apărut faimoasa dietă cu orez. În afară de redobândirea siluetei, iată ce alte beneficii aduce organismului acest regim alimentar.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Noiembrie 2018, ora: 04:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 21 Noiembrie 2018, ora: 00:38 de Ana Marchitan

Vadim Cernîș: „Recomand cetățenilor R. Moldova să înțeleagă ce au în vedere politicienii prin soluționarea conflictului transnistrean”

Vadim Cernîș:  „Recomand cetățenilor R. Moldova să înțeleagă ce au în vedere politicienii prin soluționarea conflictului transnistrean” Din editia print

Săptămâna trecută, Vadim Cernîș, ministru pentru problemele teritoriilor temporar ocupate și persoanelor intern strămutate al Ucrainei, a avut o vizită de lucru în R. Moldova. Redacția ziarului TIMPUL îi mulțumește oficialului ucrainean că a găsit timp pentru a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 00:01

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

Participarea președintelui Igor Dodon la acțiunea de ieri a Partidului Socialiștilor și susținerea deschisă pe care a manifestat-o, pentru această formațiune, reprezintă o încălcare a spiritului Constituției și un act politic imoral, consideră mai mulți experți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Premierul Pavel Filip declară că mandatul Guvernatorului BNM Sergiu Cioclea a fost unul de succes, cu atât mai mult cu cât acesta a avut curajul să vină în fruntea instituţiei într-un moment complicat pentru Moldova. Într-o postare pe Fascebook, Filip i-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:41

Liderii PAS şi PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, care au beneficiat material de pe urma colaborării cu Open Dialog, s-au pomenit într-o situație jenantă, după publicarea raportului Comisiei parlamentare de anchetă. Analistul politic Petru Bogatu, scrie, într-un editorial...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:38

În jur de 30 de companii din R. Moldova practică exportul de nuci și miez de nucă. De la începutul anului curent, aceste firme au livrat peste hotare peste 10,7 mii de tone de nuci în valoare de 1 miliard 330 de milioane de lei, potrivit datelor Serviciului Vamal. În...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)