Astăzi 9 Decembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 22:36
Abonamente

Actualitate 9 Iulie 2018, ora 12:01

O plantă din care mai există doar trei exemplare în România, identificată de expediţia trans-siberiană în Kazahstan

Marime Font

Centaurea ruthenica, o plantă foarte rară, care se regăseşte în flora României doar în trei exemplare, în judeţul Cluj, a fost identificată, duminică, de către unul dintre membrii expediţiei trans-siberiene RO-CRES într-o zonă de stepă uscată din Kazahstan, loc de unde ea a migrat, în urmă cu mii de ani, în Câmpia Română, se arată într-un material publicat de Agerpres.

Planta a fost descoperită de către bio-geograful expediţiei, Sabin Bădărău, conferenţiar universitar la Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului a Universităţii Babeş-Bolyai.

"Astăzi (duminică-n.r.) am avut o zi plină în stepele şi silvostepele din Kazahstan. Am văzut de toate. Stepe mai uscate sau mai umede, am văzut lacuri cu păsări, iar sincer, speram în adâncul sufletului să văd o plantă care are o rezonanţă deosebită în sufletul meu şi în cariera mea profesională. Îmi amintesc că eram în clasa a XI-a, la liceu, şi la ora de biochimie, în ultima bancă, mă prefăceam că sunt atent dar mă uitam într-un volum împrumutat de la specialişti care lucrau atunci în biologie, din Flora Republicii Populare Române, de unde copiam mai multe specii. Aveam 17 ani, era în 1986 şi, printre speciile descrise în acest volum, am găsit Centaurea ruthenica. Centaurea de la centaur - pentru că un centaur ar fi dezvăluit oamenilor proprietăţile medicinale ale plantei (...) şi ruthenica de la denumirea locului din Ucraina, parte a imperiului austro-ungar, unde a fost descrisă prima dată această specie. Am aflat atunci că e o plantă superbă, cu flori galben deschis, ca lămâia, şi care are o singură populaţie în ţara noastră, din mult mai multe câte erau în secolul al XIX-lea, în zona localităţii Boju, din câmpia Transilvaniei, la sud-est de Cluj-Napoca", a relatat Bădărău pentru AGERPRES.


Acesta a început să caute planta în 1987, însă a regăsit-o abia după 11 ani.

"În aprilie 1987 am început s-o caut într-o zonă cu o topografie foarte complicată, nu am găsit-o. (...) Abia în anul 1998, în luna iunie, cu sprijinul unui prieten, Gudasz Cristian, am aflat, dintr-un articol publicat în 1923 de academicianul Erasmus Nyarady, locaţia exactă a plantei. A doua zi am luat trenul, am mers în stepa de la Boju şi am reuşit s-o regăsesc. Am leşinat într-un singur moment al vieţii mele şi acela a fost acea dată, de 18 iunie 1998, când, după ani de căutări, am găsit planta. Ulterior, cu un student, Nicolae Dura, am găsit, în 2001, o altă populaţie a plantei, la Bonţida. Am fost suficient de naivi să credem, împreună cu colegul lector Cristi Maloş, de la Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului, în 2011, că, dacă vom declara situri Natura 2000 special pentru această plantă şi alte rarităţi la Boju şi la Bonţida, vom reuşi să protejăm cele două populaţii unice în flora României. Nu s-a întâmplat aşa, pentru că la noi ariile protejate sunt mai mult formale. Oile au distrus populaţii, împreună cu habitatul lor, în stepele de la Boju şi Bonţida. Înainte, prin 2010, populaţia de la Boju era de 41 de indivizi, iar cea de la Bonţida avea peste 250. Astăzi, mai există la Boju două exemplare, iar la Bonţida, unul singur", a subliniat bio-geograful.

Planta a fost găsită de Bădărău duminică, în Kazahstan, chiar pe marginea şoselei pe care a parcurs-o expediţia RO-CRES.

"Venind acum, în această aventură condusă de Cosmin Sicora, de-a lungul şi de-a latul Eurasiei, am sperat în sufletul meu că vom vedea această specie la ea acasă, acolo de unde, cu mii şi mii de ani în urmă, a migrat spre vest şi a ajuns şi în silvostepele din România. Şi, într-adevăr, nu după mult timp după ce am intrat în silvostepa din nordul Kazahstanului, din jurul oraşului Kostanai, uitându-mă pe marginea drumului, am văzut-o", a afirmat bio-geograful clujean.

Acesta crede că pentru a proteja o specie în flora României se impune conservarea ex-situ, respectiv extragerea, înmulţirea şi obţinerea de seminţe, apoi reintroducerea plantei în habitate asemănătoare celor în care existau.

"Această specie este la limita extincţiei în România. Mai avem trei plante cunoscute în flora ţării şi ne vom strădui din greu să refacem cumva populaţii aproape pierdute, din cauza "industriei" creşterii oilor", a conchis Sabin Bădărău.

RO-CRES (Romanian Climate Change Research Expedition Siberia) este prima expediţie românească de studiere a efectelor schimbărilor climatice asupra Marii Păduri Boreale, un proiect unic prin complexitatea lui la nivel ştiinţific, organizat în perioada 15 iunie - 15 iulie, de către Centrul de Cercetări Biologice Jibou, în colaborare cu Universitatea Babeş-Bolyai Cluj-Napoca, în Siberia.

Sursa: radiochisinau




blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 21:46

 Sute de conturi media sau de pe rețelele de socializare legate de Rusia au încercat să amplifice protestele de stradă care au afectat Franța, potrivit unei analize făcute de The Times.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 21:25

 Europarlamentarul PPE Ramona Mănescu atrage atenția că România este mult mai expusă în contextul protestelor care au loc în această perioadă în Franța și în Belgia și avertizează că implicarea Rusiei determină amplificarea acestor evoluții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 21:07

 Procurorul general Augustin Lazăr a transmis, duminică, un mesaj cu prilejul Zilei Internaționale Anticorupție, precizând că Ministerul Public va continua investigarea efectivă a cauzelor de corupție la nivel sistemic, dar și infracțiunile de mică corupție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 16:29

Pe cine reprezintă Franco Frattini în OSCE?

Pe cine reprezintă Franco Frattini în OSCE?

Reprezentantul special al președinției Italiei în exercițiu a OSCE, Franco Frattini   neagă implicarea Rusiei în conflictul din Transnistria.El susține că Federația Rusă nu ar fi parte a conflictului transnistrean, ci doar un mediator, componentă din formatul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:23

 Americanii nu se mai înghesuie să se angajeze în forțele de poliție și în armată, o situație despre care analiștii susțin că se datorează în mare măsură economiei Statelor Unite, care este puternică și traversează o perioadă de creștere importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:19

Sute de conturi de pe rețelele de socializare, care au legătură cu Rusia, au încercat să amplifice protestele de stradă ce zguduie Franța, relevă o analiză a unei companii de securitate cibernetică la care au avut acces jurnaliștii de la publicația „The Times”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 14:17

Ministerul Afacerilor de Externe de la București dezminte informația tirajată de instituțiile media din trustul Platon-Țopa, potrivit căreia România a blocat adoptarea unor concluzii cu privire la situația din Republica Moldova în Consiliul Afaceri Externe al UE. Autoritățile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 09:10 de George Mârzencu

Multiple documente și imagini istorice arată că, la începutul secolului trecut și în anii interbelici, Chișinăul putea fi considerat unul dintre cele mai frumoase orașe din zona noastră europeană. În istoria acestui oraș, un interes aparte reprezintă anii celui de al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 08:39

Fostul președinte al Armeniei, Robert Kocharyan, a fost condamnat pentru încercarea de a răsturna ordinea constituțională, înainte de alegeri. Tribunalul a cerut arestarea acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 08:28

Sute de tancuri sunt mobilizate de ruşi la graniţa cu Ucraina, relatează un blog specializat în chestiuni militare, care prezintă drept argument în acest sens imagini din satelit datând din luna noiembrie. 

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 9 Decembrie 2018, ora: 08:24

Horoscop 9 decembrie 2018. Dragostea plutește în aer, cel puțin pentru trei zodii. O simplă conversație sau un schimb de priviri s-ar putea transforma rapid într-o poveste de iubire, dacă momentul nu este ratat. Ultima zi a săptămânii aduce și clipe liniștite în familie. Odihna...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 9 Decembrie 2018, ora: 06:30

Puţini sunt cei conştienţi de riscurile la care inima este supusă cu fiecare pas, atunci când viaţă pe care o duc nu poate fi considerată "sănătoasă". Un pahar de vin în plus? O zi în care nu ai făcut cele 30 de minute de mişcare? Niciun exces nu este uitat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Decembrie 2018, ora: 05:33

Ingerință rusească în campania prezidențială din 2016, suspiciuni de înțelegeri ascunse cu Moscova, finanțare electorală și bani pentru cumpărarea tăcerii a două femei. Acestea sunt principalele revelații dezvăluite în cascada de documente judiciare publicate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 22:23

Franța e un caz aparte și, așa cum s-a văzut în mod repetat în istorie, placiditatea francezilor e doar aparentă. A ceda poate fi o eroare fatală, arătând manifestanților că puterea e fragilă și că se va prăbuși.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 19:54

Asociația Presei Independente a lansat o campanie de cenzurare a presei care o deranjează prin demascarea falsurilor promovate de site-uri și posturi TV afiliate binomului PAS/PPDA. Acest lucru este scos în evidență de către bloggerul Corneliu Gandrabur, care condamnă modul în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 09:27

Modelul T-80 este un prim exemplu al modului în care tancurile puternic blindate pot fi, de asemenea, și incredibil de vulnerabile. În cercurile militare ruse acest model a fost considerat odinioară extrem de prestigios. Dar T-80 a suferit o serie de înfrângeri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 08:44

O busculadă produsă într-un club de noapte din orașul Corinaldo din Italia s-a încheiat tragic. Cel puțin 6 morți și peste 120 de răniți s-au înregistrat după ce oamenii s-au călcat în picioare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 08:42

Horoscop 8 decembrie 2018. Zi norocoasă în dragoste, pentru cei care au curajul să facă primul pas. E posibil ca momentul să fie stânjenitor, însă cine nu riscă nu câștigă!

( ) Citeşte tot articolul

Auto 8 Decembrie 2018, ora: 07:37

Fiat Panda nu a primit nici măcar o stea la celebrele teste de siguranță auto, iar SUV-ul Jeep Wrangler a primit o singură stea, arată cele mai noi rezultate EuroNCAP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 04:19

Luxemburgul va deveni prima țară din lume care va face transportul public gratuit. Tarifele pe trenuri, tramvaie și autobuze vor fi eliminate în vara următoare, conform planurilor guvernului de coaliție reales, condus de Xavier Bettel, care a fost depus jurământul pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Decembrie 2018, ora: 03:05

 Trebuia să fie cea mai fericită zi din viaţa lor. Soarta avea, însă, alte planuri pentru cei doi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 19:21

Partidul Democrat din Moldova figrează în mai multe scenarii privind coalițiile de guvernare, după alegerile din 2019. Acestea au fost conturate de politologul Dionis Cenușă, într-un interviu acordat portalului Tribuna.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 14:13

Hotărârea privind organizarea unui referendum republican în aceeaşi zi cu alegerile parlamentare, în data de 24 februarie 2019, a fost publicată în Monitorul Oficial, după ce, anterior a fost promulgată de președintele Igor Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 7 Decembrie 2018, ora: 14:07

Partidul Democrat din Moldova constată apariţia, în ajunul campaniei electorale, a mai multor derapaje în ceea ce priveşte încălcarea de către unele partide şi organizaţii civice a dispoziţiilor Legii privind partidele politice, ale Codului electoral şi Codului...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)