Astăzi 3 Iunie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la 2 Iunie 2020
Abonamente

Actualitate 5 Aprilie 2017, ora 09:21

O profesoară vorbește despre liderii sindicali cu salarii de 25 mii lei lunar, care organizează acțiuni de fațadă dar vor să convingă că sunt de partea profesorilor

Marime Font

Redacția ziarului ”Komsomolskaia Pravda” publică o scrisoare a unei profesoare nemulțumită de atitudinea pe care o are sindicatul din educație în contextul mitingurilor profesorilor din ultima perioadă. 

Semnatara scrisorii consideră Federația Sindicală a Educației și Științei ca fiind "cea mai sovietică instituție din Republica Moldova" și se arată deranjată că această instituție, a căror lideri în opinia ei urmăresc interese proprii, organizează acțiuni de fațadă, doar pentru a încerca să-i convingă pe profesori că sindicatele sunt cu ei.

Totodată, profesoara atinge subiectul salarizării liderilor sindicali, dând și citeva nume de persoane care au salarii de zeci de mii de lei. Ea consideră revoltătoare situația în care aceștia primesc lunar salariul pe care un profesor non-didactic din școli sau grădinițe îl primește timp de 2 ani.

Loading...


Profesoara se întreabă dacă activizarea unor lideri sindicali nu este cumva doar o acțiune de PR în lupta internă pentru alegerile apropiate în funcțiile de conducere ale sindicatului din educație.

Vedeți mai jos scrisoarea integrală, tradusă de redacția noastră:

”Sunt profesoară de aproape 20 de ani, timp în care mi-am susținut colegii de breaslă la toate acțiunile și solicitările pe care le-au avut către autorități, indiferent de culoarea politică a acestora. Am stat alături de ei și în Piața Marii Adunări Naționale și la adunările sindicale, la reuniunile municipale. M-am bucurat alături de ei atunci când la guvernare au venit partidele pro-europene și m-am întristat când unii așa-ziși pro-europeni s-au dovedit simpli oportuniști care s-au rupt la ”treucă” dsoar ca să fure ce n-au reușit predecesorii săi.

În tot acest timp, nouă, lucrătorilor din educație, ni se impunea ideea că tot ce se întâmplă și se realizează pozitiv pentru noi se datorează sindicatelor, care, în opinia mea sunt cea mai sovietică instituție din Republica Moldova după mai bine de un sfert de secol de independență.

La fel s-a întâmplat și în cazul revendicărilor noastre de la începutul acestui an. Sindicatele s-au făcut că ne-au organizat, apoi au început discuții cu Guvernul la care doar ele știu ce au discutat, nouă ne-au spus una, în realitate a fost cu totul altceva, ca până la urmă să distrugă din nou mișcarea protestatară, așa cum au făcut-o de obicei.

Am participat și la protestul din 23 martie din fața Parlamentului, organizat de Federația Sindicală a Educației și Științei (FSES), atunci când am înțeles că e o nouă acțiune de fațadă, doar pentru a încerca să-i convingă pe profesori că sindicatele sunt cu ei. De fapt, liderii sindicali nu se gândesc nici cu spatele la noi și sunt mânați de propriile interese, și nu exclud, și de unele politice.

Mi-aduc aminte de un participant care ținea în mână o pancartă cu textul „Schimb salariul meu cu salariul de deputat”. Și atunci mi-am pus întrebarea, dar oare liderii sindicali locali dl Mihail Paladi sau dna Maria Sîrbu ar fi de acord să schimbe salariile lor pe cele de deputat? Vă asigur că nu, dragi profesori. Și știți de ce? Pentru că au salarii de 2-3 ori mai mari decât ale parlamentarilor, iar decât ale noastre nici nu mai vorbim.

Chiar m-am interesat pe marginea acestui subiect, ca să nu bat apa în piuă. Și am rămat pur și simplu înmărmurită când mi-am dat seama că liderii sindicali au un salariu lunar cât cel pe 2 ani al unui biet angajat non-didactic din școli sau grădinițe. Mai exact, Mihail Paladi, președintele Consiliului Teritorial Chișinău al FSES primește 20 de mii de lei pe lună, iar dna Maria Sîrbu – președintele Consiliului Municipal Chișinău al FSES – 25 de mii!

Strigător la cer, nu? A visat cel puțin, cineva din noi la așa lefuri?

Și atunci mă întreb și vă întreb – cum putem avea încredere în cineva care pretinde că-ți apără interesele, dacă este la zeci de mii de lei distanță de situația noastră? Cum poți avea încredere în aceste persoane care primesc un salariu de zeci de mii de lei, fără să se gândească la faptul că ai lor colegi iau de zece ori mai puțin?

-Nu ar vrea liderii de sindicat să schimbe salariul lor cu al cuiva dintre protestatari sau să aloce măcar o parte din salariu pentru cei pe care susțin că îi apără?

- Nu ar vrea să spună cât de fapt e bugetul sindical, câte zeci de milioane se adună anual și unde se cheltuiesc, pe care activități? Unde e transparența?

- Sau poate liderii FSES organizează proteste să nu fie întrebați ei cu ce se ocupă de fapt și cât câștigă pe spatele sindicaliștilor?

- Sau mai degrabă își fac PR și imagine pentru alegerile apropiate în funcțiile de conducere ale sindicatului, fiind o luptă internă?

Nu exclud că unii din ei fac și bani din asta, pe care îi primesc de la forțe politice care se conduc de propriile interese. Noi însă vom rămâne cu problemele nopastre, de care vor uita în cel mai scurt timp.

Poate sunt prea emotivă în această scrisoare, dar, sincer, am simțit o profundă dezamăgire și am decis pentru mine că nu voi mai participa la niciun fel de acțiune organizată de sindicate. Vouă dragi colegi, nu vă cer nimic, nici să-mi urmați exemplul, ni să nu mi-l urmați. Ceea ce vă doresc este să nu înțelegi prea târziu!”

Sursa: hotnews.md

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Moldova 2 Iunie 2020, ora: 20:46

Maia Sandu spune că a văzut ce fel de partner e Dodon

Maia Sandu spune că a văzut ce fel de partner e Dodon

Președinta PAS, Maia Sandu, spune că exclude orice fel de discuții cu Partidul Socialiștilor și cu președintele Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 2 Iunie 2020, ora: 18:33

„200 DE MILIOANE” / Împrumutul de la ruși - analiză 10TV despre acordul diabolic cu Moscova (VIDEO)

„200 DE MILIOANE” / Împrumutul de la ruși - analiză 10TV despre acordul diabolic cu Moscova (VIDEO)

Ce se ascunde, de fapt, în spatele așa-numitului acord de împrumut pe care l-au negociat oamenii lui Igor Dodon „din numele Republicii Moldova”, ce interese stau în spatele acestui document și ce risca Republica Moldova în cazul în care acesta nu ar fi...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 2 Iunie 2020, ora: 17:53

Regina Elisabeta a II-a, 67 de ANI de la încoronare / VIDEO

Regina Elisabeta a II-a, 67 de ANI de la încoronare / VIDEO

Astăzi se împlinesc 67 de ani de când Elizabeth Alexandra Mary Windsor a fost încoronată regina Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 2 Iunie 2020, ora: 17:43

Liderii G7 resping propunerea lui Trump de a invita Rusia să se alăture din nou grupului

Liderii G7 resping propunerea lui Trump de a invita Rusia să se alăture din nou grupului

Marea Britanie și Canada s-au opus reîntoarcerii Rusiei în G7, după ce președintele SUA, Donald Trump a spus că va amâna summitul prevăzut în iunie în Statele Unite şi că va invita alte ţări să se alăture reuniunii, printre care și Rusia. Prim-ministrul...

( ) Citeşte tot articolul

Social 2 Iunie 2020, ora: 17:38

Peste 2 MII de părinți au depus o PETIȚIE prin care cer redeschiderea grădinițelor

Peste 2 MII de părinți au depus o PETIȚIE prin care cer redeschiderea grădinițelor

Părinții susțin că înțeleg eventualele riscuri legate de deschiderea grădinițelor în condițiile epidemiologice, însă, potrivit lor, copiii sunt supuși riscului dublu atât timp cât părinții muncesc și pot contacta virusul, iar ei sunt în grija altor...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 2 Iunie 2020, ora: 17:35

Cât te costă să mergi vara asta în vacanță pe litoralul românesc. Care sunt prețurile în Grecia sau Bulgaria

Cât te costă să mergi vara asta în vacanță pe litoralul românesc. Care sunt prețurile în Grecia sau Bulgaria

 Preţurile în cea mai căutată staţiune de la malul Mării Negre din România, Mamaia, variază, în medie, de la 30 de euro/noapte de persoană la un hotel de 3 stele, la 120 de euro, pentru unul de cinci stele, dar în funcţie şi de perioada aleasă, în timp...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 2 Iunie 2020, ora: 17:30

Ultima oră // + 188 de persoane testate pozitiv la Covid-19 în Moldova: Bilanțul a ajuns la 8548

Ultima oră // + 188 de persoane testate pozitiv la Covid-19 în Moldova: Bilanțul a ajuns la 8548

 Astăzi au fost confirmate în Republica Moldova, 188 cazuri noi de infectare cu COVID-19, dintre care 5 în Transnistria. Cu transmitere locală – 187 cazuri și de import – 1 caz (Republica Turcia).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 16:33

BREAKING! Dodon a decis ca militari din R. Moldova să participe la parada militară de „ziua victoriei” de la Moscova

BREAKING! Dodon a decis ca militari din R. Moldova să participe la parada militară de „ziua victoriei” de la Moscova

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a acceptat invitația părții ruse de a participa la sărbătorile dedicate „zilei victoriei” în marele război patriotic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 14:59

Panică la Kremlin. Putin se PRĂBUȘEȘTE în sondaje. Se pregătesc PROTESTE

Panică la Kremlin. Putin se PRĂBUȘEȘTE în sondaje. Se pregătesc PROTESTE

Încrederea publicului în președintele Vladimir Putin a scăzut la un nou nivel minim în luna mai, deoarece mai mulți ruși au declarat că sunt gata să iasă în stradă pentru a protesta împotriva căderii nivelului de viață, potrivit rezultatelor sondajului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 14:42

Se mai spulberă un mit. Medicamentul minune anti-COVID, aproape inutil

Se mai spulberă un mit. Medicamentul minune anti-COVID, aproape inutil

Cursa contracronometru a experţilor din lumea întreagă pentru găsirea unui tratament eficient pentru noul coronavirus este departe de un rezultat concret. Potrivit unui amplu studiu s-a constatat că hidroxiclorochina şi clorochina „nu aduc beneficii pacienţilor cu COVID-19“. De...

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 2 Iunie 2020, ora: 14:27 de Irina Nechit

Victoria Cozmolici: „Pictez în fiecare zi, chiar dacă plouă, ninge, e soare ori carantină”

Victoria Cozmolici: „Pictez în fiecare zi, chiar dacă plouă, ninge, e soare ori carantină” Foto: Pictorița Victoria Cozmolici, Chișinău

Victoria Cozmolici s-a născut în 1978, la Chișinău. A absolvit Liceul de Arte Plastice „Igor Vieru” și Universitatea de Stat „Ion Creangă”. Este membru-titular al Uniunii Artiștilor Plastici, a participat la mai multe expoziții reprezentative: „Saloanele...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 2 Iunie 2020, ora: 14:17

Ce înseamnă când visezi un urs

Ce înseamnă când visezi un urs

 Nu se poate spune ca visul in care apar ursi este unul comun. Totusi, daca ai avut un astfel de vis, cu siguranta ai avut senzatia ca a fost unul important si probabil te-ai intrebat ce inseamna. De aceea, iti venim in ajutor cu cateva semnificatii asociate acestui simbol oniric rar, dar...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 14:13

UPDATE / CUTREMUR de 4.4 puncte Richter în VRANCEA / A fost resimțit și în R. Moldova

UPDATE / CUTREMUR de 4.4 puncte Richter în VRANCEA / A fost resimțit și în R. Moldova

​​Un cutremur de 4,4 grade s-a produs în România, în zona seismică Vrancea, Buzău, marți, la ora 14:12, la adâncimea de 99 km, potrivit Institutului de Fizică a Pământului.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 2 Iunie 2020, ora: 14:11

O femeie locotenent-colonel în Poliţia Rusă a CĂZUT de la fereastra unui spital din Moscova

O femeie locotenent-colonel în Poliţia Rusă a CĂZUT de la fereastra unui spital din Moscova

Incidentul a avut loc sâmbătă seara, la Spitalul Clinic 24 din Moscova, relatează Radio Europa Liberă. Femeia, identificată de „Komsomolskaia Pravda” drept Iulia B., în vârstă de 45 de ani, era expert principal la Centrul de Criminalistică din cadrul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 14:04

Șapte judecători din Strășeni au fost testați POZITIV la COVID-19

Șapte judecători din Strășeni au fost testați POZITIV la COVID-19

Șapte magistrați care activează la Judecătoria Strășeni au fost testați pozitiv la noul coronavirus. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 2 Iunie 2020, ora: 13:02

VIDEO / Bebeluș aruncat lângă o gunoiște, imediat după naștere

VIDEO / Bebeluș aruncat lângă o gunoiște, imediat după naștere

Caz îngrozitor, la Dubăsari. Un bebeluș a fost găsit mort, aruncat într-o geantă la gunoiște.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 2 Iunie 2020, ora: 12:56

Dieta fulger cu roșii. Slăbești 7 kg în doar 7 zile

Dieta fulger cu roșii. Slăbești 7 kg în doar 7 zile

Dieta cu roşii este una dintre cele mai eficiente diete din lume şi ajută la pierderea a cel puţin 7 kilograme în 7 zile. Roşiile conţin 94% apă, au 17 calorii la 100 de grame şi o concentraţie mare de potasiu, vitamina B şi C.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 2 Iunie 2020, ora: 12:05

Au fost aleși jucătorii pentru „Bani la greu”. Vezi cine va concura astăzi pentru mai mult de 1 000 000 de lei!

Au fost aleși jucătorii pentru „Bani la greu”. Vezi cine va concura astăzi pentru mai mult de 1 000 000 de lei!

Doi norocoși își vor testa norocul, în această seară, în noul joc special al Loteriei Naționale, cu câștiguri de peste 1 000 000 de lei. Denis Buga din Biruința, Sângerei și Artur Lupu din Chișinău vor concura, începând cu 20:45, la Prime TV...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iunie 2020, ora: 11:55

ANTI-RECORD absolut pentru Moldova la infecția de COVID-19: media săptămânală a ajuns la 173 de cazuri noi pe zi

ANTI-RECORD absolut pentru Moldova la infecția de COVID-19: media săptămânală a ajuns la 173 de cazuri noi pe zi

Am depășit recordul de la valul III, când a fost înregistrată o medie săptămânală de 169 de cazuri noi pe zi.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)