Astăzi 15 Decembrie 2019, Duminică - Ultima actualizare la 14 Decembrie 2019
Abonamente

Actualitate 23 Septembrie 2019, ora 15:20

Octavian Țîcu: Semnarea acordului ACUM-PSRM din 16 septembrie este o EROARE politică fundamentală

Marime Font

Alegerile locale din 2019 sunt altfel de alegeri. Primele alegeri în epoca post-Plahotniuc. O epocă în care Blocul ACUM și PSRM au realizat o victorie importantă prin înlăturarea regimului oligarhic, dar o victorie pe care cele trei componente ale alianței – PSRM, PAS și PPDA - au transformat-o într-o luptă pentru putere, care l-a avantajat pe Dodon și pe socialiști.

 1. Despre Blocul ACUM. Raționamentul de constituire a Blocului ACUM a fost înlăturarea regimului Plahotniuc și asigurarea unei tranziții spre democrație și stat de drept, în conformitate cu angajamentele asumate prin Acordul de Asociere la UE. Blocul a avut trei identități distincte – PAS, PPDA și oameni din societatea civilă și din mediul academic – care până la urmă s-au redus primitiv la două entități politice – PAS și PPDA, obligând restul echipei să facă alegere în favoarea unui sau altui partid politic. N-am venit în Bloc nici pentru PAS, nici pentru PPDA, ci pentru că mi-am asumat o luptă împotriva regimului lui Plahotniuc, pe care o duceam de unul singur de mult timp. Am crezut în spiritul de unitate a Blocului, în decizii transparente și democrație internă, care să ne facă o unitate de luptă compactă și capabilă să înfrunte deopotrivă PD, cât și ambițiile PSRM. M-am expus critic de nenumărate ori în privința cedărilor succesive în fața PSRM, care s-au făcut, fără justificare, în numele păstrării „alianței”. Alegerea lui Țurcanu ca președinte al Curții Constituționale, în mod fariseic, înșelând deputații, dar mai ales semnarea acordului cu PSRM la 16 septembrie 2019, înseamnă o trădare a angajamentelor pe care Blocul ACUM le-a avut față de alegătorii săi și de aceea m-am retras.

2. Despre Trădare. La 21 februarie Blocul ACUM a semnat un acord de ne-colaborare post-electorală cu troika Plahotniuc-Dodon-Șor și alte partide care erau o emanație a regimului Plahotniuc. Am înțeles imposibilitatea înlăturării lui Plahotniuc fără complicitatea cu PSRM, chiar dacă acest lucru se putea face fără a-i strânge mâna lui Kozak. Am acceptat acest compromis de circumstanță și chiar dacă n-am semnat acordul din 8 iunie 2019, am susținut în totalitate guvernul Maia Sandu și acțiunile de înlăturare a regimului Plahotniuc. Mai puțin acordarea SPP, SIS și CNA lui Dodon, pe care nu le-am votat, alături de multe alte prevederi care-l întăreau. Consider semnarea acordului din 16 septembrie o eroare politică fundamentală, o formă absolut iresponsabilă de legitimizare a influenței Federației Ruse în RM, care compromite parcursul european al RM și legitimează politic PSRM, un partid care nu este nici democratic, nici european. Din momentul declarației mele de retragere, Blocul ACUM are două componente: PAS și PPDA, care au semnat acord de colaborare nelimitată cu PSRM la 16 septembrie, și o componentă liberă pe care o voi reprezenta alături de alți deputați, a cărui scop va fi crearea unei opoziții față de guvernarea PSRM-PAS-PPDA.


3. Despre PSRM. În campania electorală i-am considerat pe Igor Dodon și socialiști parte a binomului Plahotniuc-Dodon și am luptat cu fermitate împotriva ambelor componente ale regimului oligarhic. Atât Dodon, cât și socialiștii au stat bot la bot cu Plahotniuc până în ultimele clipe ale căderii sale, iar Dodon făcea planuri de federalizare a RM cu Plahotniuc și vindea țara rușilor. Iresponsabilitatea PAS și PPDA a dus la resetarea politică a lui Dodon și PSRM, care actualmente se erijează în ipostaza de mari luptători pentru dezoligarhizare și salvare a RM. Acest lucru nu mai poate continua, lucru pe care mi l-am asumat atunci când am decis să-mi depun candidatura la funcția de primar general al municipiului Chișinău. Este ultima redută pe care oamenii liberi ai Chișinăului o au de apărat în fața avalanșei PSRM, care din cauza politicianismului sectar PAS-PPDA a preluat inițiativa politică în RM. De aici, împreună cu Blocul ACUM și alte partide pro-europene vom reuși o coalizare care să aducă RM pe făgașul românesc și european, dacă Blocul ACUM va înțelege acest lucru.

4. Despre Andrei Năstase. L-am susținut pe Andrei Năstase și PPDA din momentul în care și-au asumat cu mult curaj și determinare lupta împotriva regimului Plahotniuc. Am fost la toate protestele organizate de Platformă, la unele m-am expus și public. L-am criticat când a cedat în favoarea Maiei Sandu la președinție în 2016, la fel cum am refuzat să fiu primar din partea PAS în 2018, pentru că am considerat în ambele cazuri că meriți mai mult aceste funcții. Am organizat împreună proteste și am stat pe baricadele luptei împotriva regimului Plahotniuc. Dar nu pot accepta jocul în care ai intrat cu Dodon – votul de la APCE, cazul Curtea Constituțională, cârdășia de la MoldovaGaz și alte acțiuni la care poate mă voi referi odată. Andrei, dă-te la o parte, rămâi la MAI și continuă reforma pe care ai început-o. Rămânerea ta în cursă îmi întărește convingerea că ești Soluția lui Dodon pentru Chișinău.

5. Despre PUN. Lansarea mea în campanie a fost un act spontan. Cu trei zile înainte de asumarea acestui pas eram în Siberia cu Expedițiile Memoriei, căutând locațiile unde basarabenii noștri au fost duși de Stalin. N-am avut niciun sprijin politic, niciun partid politic în spate, doar susținerea unor colegi deputați. Nu puteam intra în cursă independent pentru că nu reușeam adunarea semnăturilor pentru un candidat independent. Am fost în negocieri cu trei partide politice – PUN, PLDM și PPR – care au fost de acord să-mi ofere platforma lor politică pentru a candida, dar cu condiția să fiu de pe listele lor, lucru care era imposibil de realizat. Timpul scurt n-a permis încropirea unei Alianțe pentru Chișinău, dar ea poate fi realizată după aceste alegeri, în care putem forma o largă coaliție de dreapta, inclusiv cu Blocul Acum. Nu mă identific cu PUN în sens politic, dar această formațiune este cea mai apropiată de mine pentru atașamentul față de limba și identitatea românească, față de spațiul de cultură și civilizație românească și europeană, care-mi definesc unica mea identitate politică. Am acceptat propunerea PUN pentru a putea oferi chișinăuienilor posibilitatea de a avea un candidat pro-românesc și pro-european la primărie, dar rămân deschis pentru o colaborarea cu toți candidații și partidele care-mi împărtășesc viziunile.

6. Despre Unioniști. Complicată ipostaza unionismului în R. Moldova. Dar nu de noi, românii de aici depinde acum această problemă. România este diferită decât în anul 1918, la fel ca și Europa anului 2019, circumstanțele timpului sunt pan-europene și trans-naționale și nu îngust naționale. Unirea cu România este un proces necontenit, care a fost declanșat în 1989/1991 și care nu mai poate fi oprit. Reperele fundamentale ale RM sunt românești (limba, drapelul, stema, imnul și istoria), cetățenii RM în majoritate sunt cetățeni români, alegem și suntem aleși în parlamentul României și în cel european, suntem un tot întreg în sens academic și cultural, studenții noștri fac facultăți în toată România, iar basarabenii fac afaceri nestingherit peste Prut. Avem nevoie de o abordare post-unionistă, prin care să aducem România în RM, mai mult decât să ducem Basarabia acolo, care demult a făcut-o, fără să ne întrebe. Lăsăm la o parte unicitatea fiecăruia din noi și faptul că „sunt mai român decât alți români” – este momentul să fiți solidari și să mă susțineți, așa cum v-am susținut și eu pe voi în diferite circumstanțe.

7. Despre troli și alți mercenari al frontului electoral: Campaniile electorale sunt murdare. A fost omul bun și cuminte, și brusc a devenit un monstru. Din acest considerent intelectualii și oamenii cu bun simț, de care avem nevoie să fie la cârma țării, ezită să vină în politică. Iar mediocritățile, javrele și lepădăturile se bagă acolo, pentru că ei oricum așa sunt, ce contează ce zice lumea despre ei. Sunt o mulțime de-a troli și mercenari angajați pentru a dezechilibra emoțional și psihic alegătorii, de a sădi în voi sâmburele neîncrederii în liderii opoziției. Nu polemizați cu ei, mai ales în spațiul virtual. Ei asta vor, să genereze valuri de discuții și să ne ponegrească. Pur si simplu ștergeți mesajele, apoi blocați-i. Ei sunt mercenari, pentru asta sunt plătiți. Purtați polemici și discuții cu oameni cu atitudini și păreri raționale, oneste și cinstite, chiar dacă sunt diferite de ale voastre. Asta înseamnă democrația. Trolii și mercenarii se vad după pagină, după prieteni, fotografii și istoric. Nu pierdeți timpul și nervii. Apărați-vă liderii și aveți încredere în ei. Altfel nu avem nicio șansă să rezistăm, pentru că fără suportul vostru vom fi desființați.

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Moldova 14 Decembrie 2019, ora: 19:45 de Silviu Tănase

Tancurile lui Dodon și neutralitatea

Tancurile lui Dodon și neutralitatea Din editia print

Săptămâna trecută (n.red - 2017), premierul Filip și Secretarul General NATO au semnat un acord privind deschiderea unui oficiu NATO la Chișinău. Biroul NATO va fi unul mic format din doar patru persoane civile care vor încerca să mențină o colaborare între RM și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 17:33 de Natalia Hadârcă

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut Din editia print

Fiecare al treilea medic din R. Moldova se pregătește să plece în România

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 16:23

Ion Chicu: Sunt adeptul teoriei și practicii că cel mai bine procesele le gestionează și le gândesc doamnele

Ion Chicu: Sunt adeptul teoriei și practicii că cel mai bine procesele le gestionează și le gândesc doamnele

Autoritățíle trebuie să susțină femeile în antreprenoriat, iar Planul de Acțiuni aprobat de Guvern include mai multe măsuri pentru eliminarea dificultăților în acest proces. De asmenea, premierul Ion Chicu a declarat că susține și va susține promovarea femeilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 15:47

Ion Chicu: Este mult loc de îmbunătățire atunci când vorbim despre eficiența cheltuielilor publice

Ion Chicu: Este mult loc de îmbunătățire atunci când vorbim despre eficiența cheltuielilor publice

Subiectul majorării investițiilor publice în infrastructură, în domeniul educației, în agricultură și mediu, prevăzute în Planul de Acțiuni al Guvernului, a fost discutat în cadrul unei ședințe convocată de premierul Ion Chicu și la care au participat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 14:41 de Ana Marchitan

Școala pentru românii din Poroșcovo prinde contur

Școala pentru românii din Poroșcovo prinde contur Foto: Școala din Poroșcovo

Comunitatea izolată de români/volohi din Poroșcovo, o mică localitate din regiunea Transcarpatia, Ucraina, ar putea avea în curând o școala. Părintele Eftimie Mitra, sprijinul românilori/volohi din regiune a anunțat despre ultimile lucrări care au avut loc în acest sens.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:46

Regina Elisabeta angajează o persoană care să se ocupe de paginile ei de Facebook și Instagram. Ce salariu oferă

Regina Elisabeta angajează o persoană care să se ocupe de paginile ei de Facebook și Instagram. Ce salariu oferă

Familia Regala a Marii Britanii face angajari. Astfel, regina Elisabeta a II-a cauta o persoana care sa se ocupe de conturile de social media ale Casei de Windsor. Salariul este avantajos: 50.000 de lire sterline pe an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:41

Vreme de weekend. Maxime de pana la +11 grade și cer noros se așteaptă în capitală. Ce temperaturi vom avea în urmatoarele zile/ FOTO

Vreme de weekend. Maxime de pana la +11 grade și cer noros se așteaptă în capitală. Ce temperaturi vom avea în urmatoarele zile/ FOTO

Potrivit meteorologilor, astazi, se prevede cer variabil. Presiunea atmosferica va fi scazuta. In urmatoarele zile vremea se va incalzi usor. In cursul noptii, in nord se asteapta 1 grade, ziua termometrele vor indica 10 grade.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 08:38

Piton de trei metri, ascuns printre ornamentele din bradul de Crăciun. Cum a fost observat// FOTO

Piton de trei metri, ascuns printre ornamentele din bradul de Crăciun. Cum a fost observat// FOTO

O femeie din Australia a descoperit, printre ornamentele din bradul său împodobit, un piton de trei metri lungime. Leanne Chapman şi soţul ei, din Brisbane, Australia, s-au întors acasă şi au fost alertaţi de comportamentul neobişnuit al păsărilor din balcon. „Sunt...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 14 Decembrie 2019, ora: 07:47

REVOLUȚIA ANTI-CEAUȘESCU din ROMÂNIA. 14 decembrie - 15 decembrie încep PRIMELE MIȘCĂRI la IAȘI și TIMIȘOARA

REVOLUȚIA ANTI-CEAUȘESCU din ROMÂNIA. 14 decembrie - 15 decembrie încep PRIMELE MIȘCĂRI la IAȘI și TIMIȘOARA

La 14 decembrie 1989 are loc o tentativă de organizare a unei manifestaţii anti-ceauşiste la Iaşi care este zădărnicită de forţele de represiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 07:32

OPINIE despre unirea unioniștilor /// Trebuie cooptați lideri noi, credibili. Dacă se va merge pe formulele vechi, nu cred că se va ajunge la schimbare

OPINIE despre unirea unioniștilor /// Trebuie cooptați lideri noi, credibili. Dacă se va merge pe formulele vechi, nu cred că se va ajunge la schimbare

Partidul Liberal propune crearea unei Mișcări Unioniste în Republica Moldova din care să facă parte toate formațiunile care optează pentru unirea cu România și care să participe în comun la alegerile parlamentare și la scrutinul prezidențial din anul viitor. Asemenea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2019, ora: 07:29

Ce temperaturi vor fi în weekend și următoarele 7 zile

Ce temperaturi vor fi în weekend și următoarele 7 zile

Vremea o ia razna! Meteorologii promit temperaturi de până la 14 grade în săptămâna ce urmează și zile cu soare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 14 Decembrie 2019, ora: 04:53

14 decembrie 1467 - Armata lui Ştefan cel Mare incendiază oraşului Baia (Moldova) şi atacă pe invadatorii unguri

La 14-15 decembrie 1467, noaptea, armata moldovenească (circa 12.000 de oşteni), comandată de Ştefan cel Mare, dă foc oraşului Baia, fosta capitală a Ţării Moldovei, şi atacă pe invadatorii unguri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 14 Decembrie 2019, ora: 03:14

Cum reduci porția de mâncare, dar să nu rămâi flămând!

Mestecaţi îndelung o bucată de pâine. La un moment dat, veţi simţi gustul dulce, semn că amidonul a fost descompus în glucoză. Aşa reduceţi porţiile imense de mâncare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 18:48

Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei

Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei

Tradiție cu năbădăi. Câteva gospodării din Sîngera au rămas fără porţi de Sfântul Andrei. Acestea au fost furate, iar apoi lăsate la staţia terminus 31.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 18:35

Focuri de armă, în centrul capitalei/ VDEO

Focuri de armă, în centrul capitalei/ VDEO

Focuri de armă în centrul capitalei. Un polițist a fost reținut de ofițerii anticorupție, în momentul în care lua 1.000 de euro mită de la un șofer, prins anterior băut la volan. Totul s-a întâmplat în după-amiaza de 13 decembrie, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 15:54

Statul a înglodat-o în datorii, iar privații o salvează! Datoriile imense ale Companiei „Air Moldova”, lichidate

Statul a înglodat-o în datorii, iar privații o salvează! Datoriile imense ale Companiei „Air Moldova”, lichidate

La un an de la privatizare, fosta companie de stat „Air Moldova” scapă de o bună parte din povara datoriilor. „Civil Aviation Group”, actualul proprietar privat al „Air Moldova”, a reușit performanța de a rambursa, din banii câștigați din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 15:50

România este cel mai mare exportator de viori din UE

România este cel mai mare exportator de viori din UE

Satele membre ale Uniunii Europene au exportat anul trecut 105.000 viori, în valoare de 23,3 milioane de euro, iar România este cel mai mare exportator de viori al UE în restul lumii, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică, scrie euractiv.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:49

Iată cât de periculoase sunt mezelurile

Iată cât de periculoase sunt mezelurile

Românii sunt înnebuniţi după mezeluri, arată un studiu recent, peste 60% consumând cel puţin o dată pe săptămână astfel de produse. Nutriţioniştii şi medicii avertizează însă că mezelurile de pe piaţa românească sunt, în mare parte, de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:45

Cea mai bună reţetă de nuci umplute

Cea mai bună reţetă de nuci umplute

 În amintirea anilor de copilărie, când nicio masă de sărbătoare nu era completă fără cozonac, nuci umplute, „faguri" lipiţi cu şerbet şi prăjitură albă ca zăpada, va propunem să vă aromaţi bucătăria şi să vă răsfăţaţi simţurile cu reţeta de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:39

Ion Ceban: Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților, în PMAN

Ion Ceban: Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților, în PMAN

Moș Crăciun și Alba ca Zăpada împart zâmbete copiilor și adulților. Primarul Ion Ceban informează locuitorii Capitalei că aceștia pot fi întâlniți lângă Pomul de Crăciun din Piața Marii Adunări Naționale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 14:36

Expert: Asistăm la schimbarea tendințelor economice pe fondul creșterii ponderii construcțiilor și serviciilor publice

Expert: Asistăm la schimbarea tendințelor economice pe fondul creșterii ponderii construcțiilor și serviciilor publice

Ascensiunea unor sectoare, inclusiv industria, arată schimbarea tendințelor economice, a opinat în cadrul emisiunii ”15 minute de realism economic”, economistul Ion Tornea. Potrivit lui, asistăm la avansul sectorului construcțiilor, care a ajuns la o pondere de 10 la sută...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Decembrie 2019, ora: 13:30

Donald Trump îl felicită pe Boris Johnson pentru victoria obținută

Donald Trump îl felicită pe Boris Johnson pentru victoria obținută

Președintele american Donald Trump l-a felicitat vineri pe premierul britanic Boris Johnson pentru victoria obținută de formațiunea sa politică, Partidul Conservator, în scrutinul parlamentar din Marea Britanie, relatează site-ul agenției Reuters.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)