Astăzi 12 August 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 09:40
Abonamente

Comentariu 5 Noiembrie 2012, ora 08:00    Din editia print

Marime Font

Oră de religie cu Antonia

Când nepoata mea era foarte mică, pe la trei anişori, avea multe întrebări legate de biserică. 

Eu eram la distanţă, însă când mergeam în vizită la părinţi, discutam cu ea. Un anumit moment m-a marcat atunci şi m-a ajutat să înţeleg că, datorită curăţiei lor, copiii pot percepe anumite nuanţe mai adânc decât noi.

Aşa că la început, Antonia ştia, ca toţi copiii care primesc o educaţie creştină, că Iisus e Domnul nostru, că e veşnic, iar noi, datorită lui, vom fi de asemenea veşnici, că El are grijă de copilaşi, că e trist când suntem răi şi bucuros când suntem buni.

Loading...


Ea prinsese din zbor câteva rugăciuni pe care le auzise de la sora mea, astfel că putea recita „Cuvine-se cu adevărat” fără să priceapă nimic. Exact aşa cum părintele Teofil Părăian povestea că în copilărie când rostea „Uşa milostivirii” se tot întreba ce o fi însemnând: „nu ne lăsa să pierim”, fiindcă, aşa cum el a mărturisit, dacă ar fi spus „chierim”, ar fi înţeles şi el, deoarece mama lui se plângea adesea că a mai „chierit” o găină din curte. Iar eu când memorasem „Împărate ceresc”, tot foarte mică fiind, în loc de „şi ne curăţeşte pe noi de toată întinăciunea” spuneam „şi ne curăţeşte pe noi de toate în tăciune”. Ştiam că tăciunele e negru şi meditam la curăţirea asta prin tăciune, fără să mă lămuresc.

Într-o amiază ploioasă, stând eu cu Antonia în casă, a început să-mi pună tot felul de întrebări: Dacă există un Dumnezeu bun, nu există şi un Dumnezeu rău? Şi ăla rău ce e dacă nu e Dumnezeu? Şi de ce să nu îi spunem numele, dacă îi spunem numele, devenim şi noi răi? Iar în timp ce mă întreba se uita când la mine când la icoanele de pe perete.

La un moment dat o întreb eu: „Ştii cine e în icoanele astea?”, iar ea mi-a răspuns afirmativ. „Aici e Domnul Iisus (arătându-mi o icoană cu Iisus), iar aici e Domnul Iisus cu mama Lui”. Icoana cu Maica Domnului şi Pruncul era aşezată aproape de mâna ei şi observându-i mişcarea mâinii, mi s-a părut ceva nefiresc. Şi am rugat-o să pună degetul pe mama lui Iisus. Ea s-a dus ţintă şi a pus mâna pe pruncul Iisus. „Şi Iisus?” - am întrebat eu, iar ea a pus mâna pe Maica Domnului.

Eu am zâmbit la început. Nu m-am gândit la ce e în capul ei. Mi s-a părut doar incredibil cum îşi poate imagina că Iisus e femeia din icoană. Apoi am întrebat-o de ce crede asta. Şi, greoi ca un copil, m-a lămurit. Iisus e cel care are grijă de copii şi Iisus e Dumnezeu. Deci El trebuie să fie cel mai mare din icoană, cu atât mai mult că ţine în braţe un copil. Pentru ea, pe atunci o fetiţă atât de dependentă de mama ei, protecţia venea de la Iisus. Şi probabil un psiholog cu greu ar înţelege cum un copil mic mai uşor îşi poate imagina că mama e un prunc, ţinut în braţe de fiul ei, decât că Dumnezeu ar putea fi mic, protejat şi - prin asta - neajutorat.

Îmi amintesc deseori momentul acesta. Mi-l amintesc mai ales atunci când cei care Îl resping pe Dumnezeu ne consideră o altă specie umană. Când raportându-se la creştini spun „Ei n-au decât să...”. Acest „ei” ne aşază în altă ordine socială, deşi toţi stăm sub acelaşi soare, toţi plătim impozite, toţi ne bucurăm sau ne întristăm. Atunci îmi aduc aminte cum a vibrat un copil de trei ani raportându-se la Dumnezeu. Şi îmi dau seama că o confuzie ca cea a Antoniei vine din simţirea lui Dumnezeu, nu din îndoctrinare.

Îmi mai dau seama, cu mare tristeţe, că în ciuda aparenţelor, Biserica e încă prigonită de oameni. Că atâta vreme cât pentru necredincioşi noi suntem „ăia”, nu putem vorbi de acceptarea noastră. Însă putem să răbdăm excluderea noastră dintr-un „noi” al lumii ăsteia şi să ne întărim credinţa, de la copiii noştri pentru care Domnul Iisus nu e „ăla”, ci e Totul.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Politică 12 August 2020, ora: 09:24

OPINIE Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

În timp ce Putin și Dodon îl felicitau pe Lukașenko, la Minsk poliția bătea, gaza și aresta protestatarii ieșiți pe străzi, cu zecile de mii, pentru a denunța fraudarea masivă a alegerilor.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 12 August 2020, ora: 09:22

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Soarta euro a cunoscut o schimbare seismică, scrie Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 12 August 2020, ora: 08:12

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Potrivit primelor informații, trei camioane s-au ciocnit noaptea trecută, ioar unul dintre acestea a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 12 August 2020, ora: 08:05

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

În imagini se vede clar cum „producătorii” amestecă un lapte ieftin cumpărat din magazin cu apă, pentru a-l vinde ulterior ca „lapte de casă”.  

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 05:58

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

Castravetii se pot transforma oricand intr-o gustare delicioasa. Dar stiai ca micutele legume pot preveni mahmureala sau pot curate chiuveta bucatariei.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 August 2020, ora: 00:31

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

De fapt, în toata istoria sa, Rusia a fost un stat agresor. Să creada că a cucerit o șesime din suprafata planetei numai ca urmare a războaielor de aparare, poate doar un om complet lipsit de orice cunoaștere a istoriei, sau care si-a pierdut complet capacitatea de a gândi, după...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 15:47

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

„România infectează Italia cu basarabeni”, acesta este mesajul mai multor ziare importante din Italia, care au publicat, la începutul lunii august curent, mai multe articole despre corupția de la frontiera moldo-română, unde cetățenii R. Moldova ar fi lăsați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 14:48

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.”

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.” Foto: simbol

Lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tikhanovskaya, a înregistrat un mesaj video în care a cerut susținătorilor să oprească protestele din mai multe orașe din țară.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 14:05

Putin anunță că una dintre fiicele sale s-a VACCINAT / Declarații - Rusia a dezvoltat „primul” vaccin contra coronavirusului.

Putin anunță că una dintre fiicele sale s-a VACCINAT / Declarații - Rusia a dezvoltat „primul” vaccin contra coronavirusului.

Rusia a dezvoltat "primul" vaccin contra coronavirusului, a afirmat, marţi, preşedintele rus Vladimir Putin, într-o videoconferinţă cu membrii Guvernului, retransmisă la televiziune, notează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 13:33

PROTEST în fața Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău

PROTEST în fața Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău

Mai mulți tineri din Platforma DA și din Partidul Acțiune și Solidaritate au pichetat, ieri, Ambasada Republicii Belarus de la Chișinău, manifestând împotriva reprimării protestelor cu mii de oameni, în mare majoritate tineri, arestați la Minsk, Brest, Gomel și Grodno...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 13:31

Haos în Chișinău după ce Primaria a blocat o stradă fără a oferi alternative șoferilor. Botanica şi Centru sunt paralizate

Haos în Chișinău după ce Primaria a blocat o stradă fără a oferi alternative șoferilor. Botanica şi Centru sunt paralizate

Mai mulți șoferi s-au plîns pe o rețea desocializare că nu pot ajunge la muncă din cauza traficului îngreunat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 11:18

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

Confruntarea dintre populația nemulțumită de rezultatul alegerilor și miliția lui Lukașenko a continuat și în noapte de 10 august.

( ) Citeşte tot articolul

Auto 11 August 2020, ora: 10:28

Hyundai vrea sa devină cel mai mare producător de mașini electrice din lume

Hyundai vrea sa devină cel mai mare producător de mașini electrice din lume

Grupul Hyundai-KIA a anuntat ca marca Hyundai sa devina una preponderent electrica.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 09:27

Chicu și Dodon vor ca Republica Moldova să împrumute bani de la Banca Mondială

Chicu și Dodon vor ca Republica Moldova să împrumute bani de la Banca Mondială

Deputaţii PDM şi PSRM s-au întrunit, ieri-seara, la şedinţa coaliţiei de guvernare, cu participarea Premierului şi Preşedintelui ţării,.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 09:04

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Ultimul dictator din Europa și-a anunțat victoria la alegerile prezidențiale de duminică, 9 august. Deoarece mii de manifestanți din Belarus contestă rezultatul electoral, UE trebuie să facă totul pentru a ajuta societatea civilă să își decidă destinul .

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 11 August 2020, ora: 08:32

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

Dezvoltatorul Complexului Oasis Apartments anunță finalizarea fațadei! Anunțul a fost făcut într-un filmuleț pe facebook. Din imagini puteți observa finisajele exclusiviste, dar și terasele din sticlă. Lucrările executate impecabil sunt un nou motiv de mândrie pentru...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)