Astăzi 23 Mai 2019, Joi - Ultima actualizare la 22 Mai 2019
Abonamente

Social 19 August 2011, ora 06:14    Din editia print

Ostaşii Armatei Naţionale vorbesc... o limbă „mixată”

Marime Font

„Vă aliniaţi!”, „Drepţi!”, „Înainte, marş!”, „Pe loc, stai!”, „La stânga!”, „La dreapta!” – acestea sunt câteva comenzi pe care poate să le rostească în limba română ostaşul Mihai Bargan. Le-a învăţat în timpul celor patru luni de când este încorporat în Armata Naţională. „La şcoală nu aveam niciun interes să învăţ limba de stat”, mi-a spus el.

„În cadrul Armatei Naţionale se vorbeşte în limba de stat”

Comandantul brigăzii de infanterie motorizată „Moldova” din municipiul Bălţi, colonel Ion Doţenco, ne-a asigurat că în cadrul Armatei Naţionale se vorbeşte în limba de stat. Totodată, luând în considerare faptul că în armată sunt încadraţi şi tineri de etnie ucraineană, rusă, găgăuză etc., există ostaşi care nu vorbesc deloc limba română. „Documentele cu care lucrăm noi sunt în limba română. De asemenea, şi comenzile. Chiar din primele zile, militarii sunt obligaţi să studieze obligaţiunile de serviciu tot în limba de stat. Noi le oferim posibilitatea să înveţe treptat comenzile de bază”. Potrivit lui, pe parcursul carierei sale, nimeni dintre militarii noştri nu a refuzat categoric să vorbească în limba română. „Îmi fac serviciul în Armata Naţională din 1995. Pe parcursul acestor ani am observat printre soldaţii rusofoni tendinţa de a vorbi în limba statului pe care îl apără. După 12 luni de serviciu, unii vorbesc româna nu mai rău ca moldovenii noştri”, ne spune colonelul.


„Perioada destinată instruirii militare s-a micşorat de la doi ani la unul şi nu avem posibilitatea de a acorda mai multă atenţie studierii limbii de stat. De fapt, ei sunt cetăţeni ai Republicii Moldova şi trebuiau să studieze limba română la şcoală. Nu toţi au făcut-o, dar asta-i altă problemă...”, susţine Ion Doţenco. Soldaţii învaţă limba în timpul lor liber. Unii întreabă ofiţerii, alţii au caiete completate cu vocabulare. „Până la armată, ei nu simţeau nevoia de a învăţa limba, mai ales că majoritatea populaţiei din municipiul Bălţi vorbeşte în limba rusă”, a spus comandantul brigăzii „Moldova”.

Folosim documente şi în limba rusă

Locţiitorul-şef al Secţiei operaţii şi instruire, maior Alexandru Mărcuţă, ne-a spus că soldaţilor le sunt explicate obligaţiunile funcţionale şi în limba rusă, şi în cea română pentru o adaptare mai uşoară în colectiv. „Conform statisticilor, 88% din militarii în termen vorbesc limba română şi 12% sunt vorbitori de limba rusă. Folosim şi documente în limba rusă. Astfel, încercăm să-i integrăm pe toţi. Am avut militari din raionul Edineţ care nu ştiau deloc limba română. Am început cu jargoane, apoi am trecut la terminologie tehnică. După un an, ei o vorbeau mai bine decât mine. Nu pentru că şi-au dat interesul, dar aşa au fost împrejurările de cazarmă”, a precizat Alexandru Mărcuţă.

„Şi eu am avut probleme când am venit în unitatea din Bălţi. Sunt originar din centrul republicii, am făcut şcoală în România timp de nouă ani. Când am venit aici, am constatat că sunt foarte mulţi militari vorbitori de limba rusă. Majoritatea fuseseră transferaţi din armata sovietică, iar regulamentele încă nu erau toate în limba de stat. Învăţând nouă ani în România, eram ferm convins că nu voi vorbi în rusă. Mergeam la magazin şi, dacă vânzătoarea mă întreba în limba rusă, eu plecam şi nu mai veneam să fac cumpărături de la acel magazin. Apoi „m-am adaptat”, a spus maiorul.

Soldaţii mixează cuvintele

În timpul lor liber, soldaţii vorbesc în ambele limbi. „Ei mixează cuvintele”, spune locţiitorul-şef al Secţiei operaţii şi instruire. Sigur că am mers să discut şi cu doi militari. Alexandru Gaidău este din Bălţi şi îşi satisface serviciul militar de patru luni. „Am învăţat într-o şcoală cu predare în limba rusă. Acasă, am vorbit cu părinţii numai în limba ucraineană sau în rusă. La început, aici am avut unele greutăţi: ştiam câteva cuvinte în limba română, dar nu le puteam vorbi. Acum înţeleg totul şi chiar vorbesc puţin. Când comunicăm între noi, de obicei, amestecăm cuvintele, ba ruseşte, ba în română”, mi-a spus Alexandru.

Iar Mihai Bargan nu ştia deloc a vorbi în română. „Am avut ore la şcoală, dar nu mi-am dat interesul să învăţ româna. Aici, însă, în câteva zile, înţelegeam deja comenzile. Încă nu vorbesc româna, dar am început a o înţelege”, a spus Mihai. L-am rugat să-mi spună câteva comenzi. „Vă aliniaţi!”, „Drepţi!”, „Înainte, marş!”, „Pe loc, stai!”, La stânga!”, „La dreapta!”, mi se lăuda el, făcând un piept de cocoş…


Din numărul total al celor încorporaţi în armată în primăvara anului 2011, 87,3% sunt moldoveni, 5,88% - ucraineni, 2,21% - găgăuzi, 2,26% - ruşi, iar 1,75% reprezintă alte naţionalităţi. Datele de analiză relevă că 73,3% din tinerii încorporaţi provin din mediul rural, iar 27,7% - din cel urban. Caracteristica recruţilor încorporaţi mai arată că, după nivelul de studii, 3,4% au absolvit un colegiu, 56,3% au studii de bacalaureat, medii complete şi medii speciale, iar 40,3% - studii medii incomplete.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 21:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:36

Șeful Platformei DA, Andrei Năstase, a atacat ONG-urile de media în cadrul unei emisiuni online, pentru faptul că a fost inclus în panoul „Inamicii Presei” ce a fost instalat în fața Parlamentului Republicii Moldova pe data de 3 mai 2019. Năstase a ajuns să fie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:35

Politologul Dionis Cenușă susține că, liderii Blocului ACUM au sugerat recent că vor să organizeze proteste în masă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:06

Partidul Politic „ȘOR” este singura formațiune politică parlamentară care a început realizarea programului său electoral chiar în condițiile în care Parlamentul nu și-a început activitatea din cauza unor interese politice înguste ale altor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:05

Președintele Igor Dodon a dat un ultimatum deputaților. Șeful statului a oferit două săptămâni pentru depășirea actualei crize politice. În caz contrar, va dizolva Parlamentul ales pe 24 februarie. Declarațiile au fost făcute la un briefing de presă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:04

Aşa-zisa şedinţă specială a Parlamentului, convocată ieri de deputaţii blocului ACUM, a fost doar un bun prilej pentru ca unii dintre aceştia să-şi facă selfie în Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:03

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenskii l-a numit în calitate de șef al administrației aparatului prezidențial pe consilierul său în problemele juridice, care este și avocatul personal al oligarhului Igor Kolomoiskii, Andrei Bogdan. Ordinul a fost publicat pe site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 14:34

Rusia pierde timpul în situaţia cu Transnistria şi toate acestea se pot sfârşi foarte trist, consideră analistul politic Alexandr Angheli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 10:05

Atunci când o formațiune politică face greșeli și insistă pe acestea până în pânzele albe, acestea sunt simptome îngrijorătoare și înseamnă o boală politică incurabilă care duce, inevitabil, la o moarte politică. Despre aceasta spune jurnalistul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 09:55

Horoscopul zilei de 22 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 21:59

După concedierea redacției politice a ziarului Kommersant, deținute de oligarhul rus Alișer Usmanov, articolele politice sunt scrise de Vladimir Soloviov. Ultimul dintre acestea vizează învestirea oficială a noului președinte al Ucrainei Vladimir Zelenski și a provocat reacții...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:13

Așa-zisa ședință specială a Parlamentului, convocată astăzi de deputații blocului politic ACUM este un spectacol de prost gust, montat de Andrei Năstase și Maia Sandu. Este reacția deputatului PSRM Grigore Novac, publicată pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:12

Orice funcționar trebuie să fie verificat pentru confirmarea legalității veniturilor și provenienței proprietăților. Iar dacă nu va putea să justifice legalitatea lor – să dea socoteală în fața legii. Astfel a comentat liderul PAS, Maia Sandu, demersul democratului Sergiu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:08

 În cadrul primei conferințe de FinTech din Moldova, care a avut loc pe 17 mai 2019 la Chișinău, a fost lansată oficial opțiunea de investiții pe Fagura.com, o platformă inovatoare care permite oamenilor să se împrumute sau să investească bani fără ajutorul băncilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 16:10

Bloggerul Corneliu Gandrabur speră că autoritățile germane, dar și Fiscul din Moldova vor furniza informații privind veniturile reale ale liderului PPDA Andrei Năstase, dar și impozitele plătite de acesta și colegii săi din blocul politic ACUM. O interpelare în acest sens a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 15:20

Lucrările de renovare a Arenei Chișinău sunt în toi. Astăzi, fostul președinte al Parlamentului și vicepreședintele PDM, Andrian Candu a mers la fața locului pentru a vedea la ce stare sunt lucrările.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 14:25

Aproape 12 miliarde de ruble, echivalentul a 186 milioane de dolari SUA, au fost găsite în casele angajaţilor Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, care au fost reţinuţi pentru corupţie. Este vorba despre Kiril Cerkalin, care activa în cadrul departamentului pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 13:15

Partidul Democrat a adoptat o poziție rațională și înțeleaptă în ultima perioadă, în comparație cu celelalte partide parlamentare. Este opinia politologului Zurab Todua, exprimată în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVC 21.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:42

O echipă de cercetători a reuşit să rescrie codul genetic al unui organism de la zero. Primele organisme create prin această metodă sunt câteva bacterii de E. coli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:41

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinții împărați Constantin și Elena sunt sărbătoriți luni, 21 mai, de către creștini. De numele acestor sfinţi, primii împăraţi creştini,sunt legate multe tradiţii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:38

Între așa-zișii jurnaliști sau experți din presa occidentală, care sunt plătiți de Fundația Soros pentru a denigra PDM și pe liderul formațiunii, Vlad Plahotniuc, figurează personaje care l-au servit cu dedicație pe fostul premier Vlad Filat, condamnat pentru corupție și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:17

Partidul Politic “ȘOR” a finisat lucrările de iluminare stradală a satului Cișmea, raionul Orhei, una din cele 104 localități unde formațiunea a câștigat alegerile parlamentare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:14

Partidul Socialiștilor a respins invitația PAS-DA la ședința Parlamentului, preconizată pentru zilele de 21 și 22 mai. În opinia socialiștilor, propunerea blocului ACUM esteb populistă și nu merită să fie luată în considerare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 11:26

Cel de-al 73-lea episod - care a fost totodată ultimul - al serialului "Game of Thrones", difuzat duminică seară în Statele Unite, a doborât recordul de audienţă al postului HBO, care a difuzat această producţie începând din 2011, după ce 19,3 milioane de telespectatori americani au...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)