Astăzi 25 Mai 2020, Luni - Ultima actualizare la ora 17:42
Abonamente

Actualitate 13 Septembrie 2018, ora 09:37

Pavel Filip către Volconovici: Nimeni nu va pune mâna pe terenurile pe care se află căminele Universităţii Agrare

Marime Font

Nimeni nu va pune mâna pe terenurile pe care se află căminele Universităţii Agrare. Este mesajul transmis ministerului Agriculturii de Pavel Filip, după ce premierul a fost sesizat că mai mulţi studenţi au obligaţi să se mute în alte cămine după ce administraţia universităţii ar fi încheiat un contract cu o companie de construcţii. Acesta presupunea că firma va efectua reparaţia în clădirea universităţii în schimbul a terenurilor din centrul Capitalei pe care se află trei cămine studenţeşti. 

Premierul Filip i-a cerut ministrului Volconovici să anuleze ordinul semnat şi să nu facă economii pe spatele studenţilor. Mai mult decât atât, l-a atenţionat că niciun parteneriat public-privat în acest sens nu va fi acceptat de Guvern.

Pavel Filip a anunţat că va solicita Corpului de control să verifice totodată şi legalitatea acestei decizii luate de Ministerul Agriculturii.

Loading...


"Am fost sesizat cu privire la situaţia în care s-au pomenit un şir de studenţi din trei cămine de la Universitatea Agrară, care cu puţin timp înainte de începerea anului de studii au fost puşi în situaţia să fie mutaţi în alte cămine. Chiar dacă unii şi-au făcut deja reparaţii în camerele în care stăteau. În plus am reuşit să văd care este starea căminelor în care au fost transferaţi sau a fost propuşi să fie mutaţi aceşti studenţi. Domnule ministru, cred că e cazul să anulaţi acest ordin şi să daţi posibilitatea studenţilor să stea acolo unde ei se simt bine. Am semnat o dispoziţie în acest sens. Vă rog să fie respectată într-un mod exemplar.

O să solicit corpului de control să verifice acest lucru şi să verifice, de fapt, legalitatea acestei decizii, care a fost luată de Ministerul Agriculturii.

O să vă rog să nu faceţi economie pe studenţi. Economiile pe puteţi face pe sistemele de irigare despre care am vorbit, multe milioane de lei puteţi găsi acolo şi prin aceste milioane de lei s-ar putea să realizăm mai multe proiecte. Am decis să vă spun acest lucru public pentru că nu este prima tentativă de a dumneavoastră asupra acestor cămine. Înţeleg că este un cartier foarte bun pentru care râvnesc foarte mulţi dintre Puşkin şi Grigore Vieru.

Da, este foarte bun pentru construcţii şi ar costa o sumedenie de bani, dar nu vă chinuiţi că n-o să treacă prin Guvern niciun parteneriat public privat. Nu o să pună nimeni mâna pe acest teren. Nu veniţi cu niciun fel de tertipuri de felul ăsta. Anulaţi ordinul, lăsaţi studenţii în pace, dar bani găsiţi din altă parte", a spus premierul Pavel Filip.

https://www.publika.md

 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 17:42

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Stimați Prieteni! Astăzi am avut o întrevedere cu Excelența Sa Domnul Daniel Ioniță, Ambasadorul României în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 16:11

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

Astăzi, 25 mai, în Republica Moldova au fost confirmate 54 cazuri noi de infectare cu COVID-19, dintre care 8 în Transnistria. 53 cazuri cu transmitere locală și 1 caz de import (Federația Rusă).

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Mai 2020, ora: 14:16

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

„Totodată, consider că trebuie să fim echilibrați. Nu avem nimic împotriva României. România este partenerul nostru strategic, este partenerul comercial nr.1. Ce-i drept, frate-i frate, dar fiecare stăpân la el acasă”, a spus Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 25 Mai 2020, ora: 13:36

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România Din editia print

În timp ce trupele române obțineau victorii importante în Primul Război Mondial, armata rusă se descompunea

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Mai 2020, ora: 13:23

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia de la Campionatul Mondial al Cluburilor pentru a-mi cumpăra cocaină. Mi-a ajuns două zile”, povesteşte un fost fotbalist de la Sao Paulo pentru presa din ţara natală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 12:25

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

Schimb de focuri ca în filme în mijlocul zilei la Moscova. Două grupări s-au împușcat în centrul orașului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 11:58

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

Prețul spot la gazele naturale pe piața europeană a ajuns la doar 34-45 de dolari pentru o mie de metri cubi. În același timp Republica Moldova achită un preț de aproape trei ori mai mare pentru gazele livrate de Gazprom.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 25 Mai 2020, ora: 11:23

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor Foto: simbol

Unui copil de 7 ani care suferă de o maladie rară i-au rămas medicamente doar pentru o săptămână, ca să supraviețuiască, iar responsabilii de la Ministerul Sănătății spun că mai au timp pentru examinarea cazului, deoarece perioada stării de urgență nu se ia în calcul....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 10:59

Guvernarea romanofobă și anti-europeana susținută de PDM a dus R. Moldova într-un război diplomatic cu România

Guvernarea romanofobă și anti-europeana susținută de PDM a dus R. Moldova într-un război diplomatic cu România

Guvernul Chicu-Dodon este la un pas de a restaura gardul de sârmă ghimpată peste Prut. Comentariul obraznic al lui Ion Chicu la adresa României, însoțit de mesajele de susținere din partea lui Dodon și Bolea, au adus Republica Moldova dacă nu în pragul unui război...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Mai 2020, ora: 10:40

Contabilitatea bate diplomația! ZECI de ani de relații bilaterale cu Romania sterși de Ion Chicu prin declarații abuzive

Contabilitatea bate diplomația! ZECI de ani de relații bilaterale cu Romania sterși de Ion Chicu prin declarații abuzive

„Prostia este molipsitoare” spune un vechi proverb moldovenesc, iar dacă ajungi a fi înconjurat de astfel de persoane atunci nu ai nicio șansă de scăpare. Interacțiunea constantă a premierului Republicii Moldova, Ion Chicu, cu președintele Igor Dodon se pare că îi...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 25 Mai 2020, ora: 10:36

PDM încearcă să se consolideze! 10 mesaje din teritoriu: „Să facem o echipă puternică pentru țară” (VIDEO)

PDM încearcă să se consolideze! 10 mesaje din teritoriu: „Să facem o echipă puternică pentru țară” (VIDEO)

Democrații încearcă să se consolideze în teritoriu. Pe pagina oficială de Facebook a PDM, a fost plasat un video prin care o serie de consilieri locali își reiterează poziția de a rămâne membri ai formațiunii. Aceștia se declară încredințați că vor reuși să rămână „o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 10:29

BREAKING / ȘASE decese în R. Moldova din cauza COVID-19. Încă un medic a MURIT / În total 256 de persoane au murit

BREAKING / ȘASE decese în R. Moldova din cauza COVID-19. Încă un medic a MURIT / În total 256 de persoane au murit

Alte 6 persoane au fost răpuse de noul coronavirus, anunță ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. Printre victime este și un medic de doar 45 de ani. Bărbatul lucra la Spitalul Raional din Comrat în calitate de medic infecționist.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 09:51

Președintele „KULIOK” promite că TOATE cadrele medicale vor primi un salariu DUBLU

Președintele „KULIOK” promite că TOATE cadrele medicale vor primi un salariu DUBLU

Președintele „kuliok” a anunțat că, pe parcursul zilei de astăzi, va semna un decret prin care anul 2020 va fi declarat Anul lucrătorului medical. În contextul acestui an, șeful statului vine și cu propunerea de dublare a salariilor pentru toți lucrătorii medicali.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Mai 2020, ora: 09:29

Cele două emisfere ale creierului lui Igor Dodon

Cele două emisfere ale creierului lui Igor Dodon

Săptămâna trecută va rămâne în istorie ca „săptămâna Kuliokului”. Pentru a devia cumva atenția opiniei publice de la „kuliok”, regimul lui Dodon a aruncat în luptă toate fumigenele pe care le avea.

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 25 Mai 2020, ora: 09:22

Primarul Ceban a cedat - Piața Centrală din Chișinău își va relua activitatea la 1 iunie

Primarul Ceban a cedat - Piața Centrală din Chișinău își va relua activitatea la 1 iunie

Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a declarat, luni, 25 mai, la ședința on-line a serviciilor municipalității că Î.M. Piața Centrală își va relua activitatea la data de 1 iunie, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 09:16

Regimul anti-european se teme de oameni? Piețele arhipline vor fi „legale”, dar protestele cu peste 50 de oameni - nu

Regimul anti-european se teme de oameni? Piețele arhipline vor fi „legale”, dar protestele cu peste 50 de oameni - nu

Igor Dodon a anunțat că vor rămâne în vigoare doar restricțiile privind activitatea școlilor și a grădinițelor, precum și adunările cu un număr de participanți mai mare de 50 de persoane (care le-ar permite partidelor de la putere să interzică protestele...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)