Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 15:34
Abonamente

Soroca 20 Septembrie 2010, ora 05:06    Din editia print

Stau la margine de drum…Pe banca acuzaţilor, la 80 de ani

Marime Font

Doi vecini au ajuns la judecată din cauza pomilor care cresc între gospodăriile lor. Neînţelegerea, care durează de mai mulţi ani între Aculina Aramă şi vecinii ei, n-a fost însă soluţionată nici prin sentinţa pronunţată de instanţă.

Am aflat despre acest caz dintr-o adresare a unor locuitori care cunosc povestea şi am mers la faţa locului, în satul Zastânca, raionul Soroca, să mă conving de cele auzite.

Pe Aculina Aramă, o bătrână de 80 de ani, nu am găsit-o acasă. Peste puţin timp, însă, am văzut-o întorcându-se, cu mare greu, de la fântână, cu o găleată pe jumătate cu apă. pentru că doar atât poate duce. Ne-a povestit cum a ajuns la această vârstă să fie purtată pe la judecată.


„După ce au murit soţul şi fiul meu a început buclucul. Vecinul meu cu soţia E. M. îmi tot spuneau să tai pomii care cresc de-a lungul gardului dintre noi, motivând că le umbresc terenul şi că nu le creşte via. I-am rugat să îngăduie, căci nu mai am mult de trăit şi vreau să mai gust din cireşe şi pere. Ei nu mi-au dat ascultare şi au implicat primăria şi poliţia, m-au invitat, la vârsta mea, la comisariat, cum vă place? Toamna, când nu aveam de foc, am rugat un băiat să-mi taie câţiva copaci dintre acei cu pricina şi să-i mai răteze pe cei care-şi lasă ramurile spre vecini, poate se potolesc. Aşa a şi făcut. Dar un copac de cireş a rămas, ca mai apoi să mi se spună că anume acela îi încurcă”.

Aculina Aramă priveşte cu mare regret la copacii doborâţi, însă ce nu faci ca să fii lăsat în pace? Dar povestea nu s-a oprit aici. Culmea a fost atunci, ne-a mai spus bătrâna, când vecinul ei, de ciudă că femeia n-a tăiat cireşul de pe hat, a intrat pe furiş în ograda ei şi, în semn de protest, i-a tăiat un copac mare de nuc chiar din faţa casei. „Am găsit copacul la pământ, poliţia a încercat să afle cine-i făptaşul, dar vecinii au spus într-un glas că nu au văzut nimic, ca mai apoi să recunoască faptul că el a tăiat copacul”. În mod normal, urma ca făptaşul să fie tras la răspundere, dar Aculina Aramă nu şi-a pus acest scop.

În scurt timp, femeia căreia i s-a tăiat copacul din mijlocul ogrăzii este chemată în judecată. Potrivit hotărârii judecătoreşti pe care ne-a arătat-o interlocutoarea noastră, vecinii sunt nemulţumiţi de faptul că pomii de pe hat au rădăcini de peste 5 metri pe terenul lor, ceea ce le încurcă să-şi folosească pământul. Totodată E.M. solicită ca Aculina Aramă să taie copacii cu pricina de pe hat şi culmea!... să-i restituie o pagubă materială în sumă de 800 de lei şi o pagubă morală de 200 de lei, pentru că „de mulţi ani, arborii şi plantele din grădină nu mai dau roadă, ci doar frunze”. „Am ajuns şi fără pomi, şi datoare să plătesc 1000 de lei”, se tânguieşte bătrâna.

Vecinii implicaţi în conflict n-au fost de găsit pentru a comenta acest caz. Potrivit actului din judecată, ei au renunţat la recuperarea daunelor şi au solicitat ca bătrâna să achite cheltuielile de judecată - 150 de lei şi să fie obligată de instanţă de a înlătura obstacolele care împiedică folosirea terenului lor şi de a tăia toţi pomii dintre gospodării.

„Dacă aşa arată dreptatea - aşa să fie”, a conchis Aculina Aramă, privind spre nucul doborât la pământ. „Acuma vreau doar să mă lase în pace, să nu mă terorizeze şi să nu ceară bani de la mine. Nimeni nu i-a trimis în judecată, de ce aş achita eu aceste cheltuieli?”, se întrebă octogenara.

Tatiana Zabulica,
Soroca

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)