Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la 17 Noiembrie 2018
Abonamente

Moldova 30 Aprilie 2012, ora 21:37

Poliţistul care a devenit peste noapte erou

Marime Font

Cazul „Kia” a fost subiectul nr. 1 al săptămânii curente. Televiziunile, ziarele şi Internetul au prezentat pe larg incidentul în care poliţistul Alexandru Tenţiu a fost umilit de colegii săi. 

Imaginile video l-au impresionat, pare-se, şi pe premierul Vlad Filat, care l-a invitat în cabinetul său la o cafea… Graţie acestei întâlniri, tânărul apărător al ordinii publice a fost avansat în gradul de maior. Pe scurt, Alexandru Tenţiu a devenit un personaj celebru după acest caz. Am fost şi noi curioşi să-l cunoaştem. Şi iată ce am aflat de la el.

Nu am discutat cazul „Kia”cu colegii de la sector. De obicei, emisiunile pe care le realizez împreună cu TVC 21 colegii mei le privesc cu întârziere, pentru că la sectorul de poliţie nu avem televizor. Dar de această dată nu prea am avut ce discuta pe marginea cazului „Kia” pentru că toţi colegii au fost la faţa locului şi au văzut că administratorii şi angajaţii Salonului „Kia” nu doreau nici în ruptul capului să se subordoneze cerinţelor legale de a debloca traseul. Noi, poliţiştii, ne desfăşurăm activitatea strict conform legislaţiei în vigoare. Înainte ca acest caz să ajungă în mass-media, noi am discutat cu şefii noştri de la sector despre necesitatea de a-l examina operativ, fără tergiversări, şi despre faptul că persoanele care au încălcat legea trebuie să fie sancţionate.


Incidentul nu a fost o simplă întâmplare. Am observat la salonul respectiv de maşini o persoană care coordona toate acţiunile, dădea indicaţii şi ceilalţi angajaţi le executau. Dar fiecare dintre cei implicaţi în incident va răspunde pentru propriile acţiuni. A mai fost şi şoferul unei camionete care a ignorat totalmente cerinţele colaboratorului de poliţie, cazul respectiv este înregistrat şi la Serviciul Poliţiei Rutiere. Acum sunt în derulare toate investigaţiile.

„Kia” zice că şi-a cerut scuze? De unde! La noi nu s-a adresat nimeni cu nicio scuză în decursul săptămânii trecute. Comisariatul de poliţie nu e o biserică unde poţi merge pentru spovedanie şi iertare a păcatelor. Nici nu le aşteptăm, deoarece aceste scuze trebuie să fie adresate societăţii. Noi doar ne-am făcut datoria, conform obligaţiilor profesionale. Ei au acţionat grosolan şi fără lipsă de respect. Şi aici nu mă refer la modul cum s-au comportat faţă de mine personal, ci faţă de instituţia pe care o reprezint, faţă de cetăţeni.

Mai întâi să investigăm şi apoi să condamnăm. Nu putem să condamnăm din start acţiunile colaboratorilor de poliţie, fără a examina în prealabil condiţiile în care acestea s-au produs. Nu e exclus că respectivii colaboratori ai Poliţiei Rutiere, implicaţi în incident, se aflau în afara orelor de serviciu sau poate oboseala îi împiedica să-şi îndeplinească obligaţiunile de serviciu. Deşi, dacă e să fiu sincer, nu m-am aşteptat ca cei de la Poliţia Rutieră să aibă un comportament atât de… nepoliţienesc. Probabil, când se vorbea de probele rămase pe haina mea, ei ar fi vrut ca încă o dată să mă tamponez cu camioneta… MAI a iniţiat o anchetă de serviciu. În opinia mea, n-ar fi de dorit că respectivii colaboratori să fie pedepsiţi aspru, aşa cum propunea cineva la o emisiune televizată la care am participat. Cred că vor fi sancţionaţi, dar nu trebuie să exagerăm.

Întâlnirea cu premierul Vlad Filat. Nu m-am aşteptat ca lucrurile să ia o astfel de întorsătură. Activez la Interne din anul 2002, pe 10 mai voi face un deceniu de muncă în calitate de poliţist, dar a fost pentru prima oară când m-a invitat la întâlnire un oficial de rang atât de înalt. Sigur că am avut mari emoţii… M-a bucurat faptul că Vlad Filat a fost receptiv la cele întâmplate. Premierul ne-a susţinut şi a promis că va acorda tot sprijinul său colaboratorilor de poliţie care îşi desfăşoară activitatea cu respect şi cu demnitate.

Gradul de maior. Gradele militare se acordă pe baza unui termen, de la gradul de căpitan până la maior sunt trei ani de zile. Colaboratorii de poliţie pot să fie ridicaţi în grad şi înainte de termen, şi peste o treaptă. Dacă ne referim la gradul de maior în cazul meu, nu pot să mă pronunţ, încă n-a fost citit ordinul.

M-am pomenit în centrul atenţiei. Pe acest sector mulţi mă cunosc, muncesc aici de patru ani. Într-adevăr, de când a izbucnit valul ăsta în presă, mi s-a întâmplat ca cetăţenii să mă felicite, iar eu le să le mulţumesc pentru susţinere. Dar faptul că m-am pomenit în centrul opiniei publice nu mă va împiedica să-mi fac şi de azi înainte meseria de poliţist. Cât priveşte gradul de maior… Eu în prezent deţin funcţia de ofiţer operativ de sector şi gradul pe care îl voi primi nu o să aducă modificări esenţiale în exercitarea funcţiilor mele.

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)