Astăzi 16 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 16:59
Abonamente

Moldova 30 Aprilie 2012, ora 21:37

Poliţistul care a devenit peste noapte erou

Marime Font

Cazul „Kia” a fost subiectul nr. 1 al săptămânii curente. Televiziunile, ziarele şi Internetul au prezentat pe larg incidentul în care poliţistul Alexandru Tenţiu a fost umilit de colegii săi. 

Imaginile video l-au impresionat, pare-se, şi pe premierul Vlad Filat, care l-a invitat în cabinetul său la o cafea… Graţie acestei întâlniri, tânărul apărător al ordinii publice a fost avansat în gradul de maior. Pe scurt, Alexandru Tenţiu a devenit un personaj celebru după acest caz. Am fost şi noi curioşi să-l cunoaştem. Şi iată ce am aflat de la el.

Nu am discutat cazul „Kia”cu colegii de la sector. De obicei, emisiunile pe care le realizez împreună cu TVC 21 colegii mei le privesc cu întârziere, pentru că la sectorul de poliţie nu avem televizor. Dar de această dată nu prea am avut ce discuta pe marginea cazului „Kia” pentru că toţi colegii au fost la faţa locului şi au văzut că administratorii şi angajaţii Salonului „Kia” nu doreau nici în ruptul capului să se subordoneze cerinţelor legale de a debloca traseul. Noi, poliţiştii, ne desfăşurăm activitatea strict conform legislaţiei în vigoare. Înainte ca acest caz să ajungă în mass-media, noi am discutat cu şefii noştri de la sector despre necesitatea de a-l examina operativ, fără tergiversări, şi despre faptul că persoanele care au încălcat legea trebuie să fie sancţionate.


Incidentul nu a fost o simplă întâmplare. Am observat la salonul respectiv de maşini o persoană care coordona toate acţiunile, dădea indicaţii şi ceilalţi angajaţi le executau. Dar fiecare dintre cei implicaţi în incident va răspunde pentru propriile acţiuni. A mai fost şi şoferul unei camionete care a ignorat totalmente cerinţele colaboratorului de poliţie, cazul respectiv este înregistrat şi la Serviciul Poliţiei Rutiere. Acum sunt în derulare toate investigaţiile.

„Kia” zice că şi-a cerut scuze? De unde! La noi nu s-a adresat nimeni cu nicio scuză în decursul săptămânii trecute. Comisariatul de poliţie nu e o biserică unde poţi merge pentru spovedanie şi iertare a păcatelor. Nici nu le aşteptăm, deoarece aceste scuze trebuie să fie adresate societăţii. Noi doar ne-am făcut datoria, conform obligaţiilor profesionale. Ei au acţionat grosolan şi fără lipsă de respect. Şi aici nu mă refer la modul cum s-au comportat faţă de mine personal, ci faţă de instituţia pe care o reprezint, faţă de cetăţeni.

Mai întâi să investigăm şi apoi să condamnăm. Nu putem să condamnăm din start acţiunile colaboratorilor de poliţie, fără a examina în prealabil condiţiile în care acestea s-au produs. Nu e exclus că respectivii colaboratori ai Poliţiei Rutiere, implicaţi în incident, se aflau în afara orelor de serviciu sau poate oboseala îi împiedica să-şi îndeplinească obligaţiunile de serviciu. Deşi, dacă e să fiu sincer, nu m-am aşteptat ca cei de la Poliţia Rutieră să aibă un comportament atât de… nepoliţienesc. Probabil, când se vorbea de probele rămase pe haina mea, ei ar fi vrut ca încă o dată să mă tamponez cu camioneta… MAI a iniţiat o anchetă de serviciu. În opinia mea, n-ar fi de dorit că respectivii colaboratori să fie pedepsiţi aspru, aşa cum propunea cineva la o emisiune televizată la care am participat. Cred că vor fi sancţionaţi, dar nu trebuie să exagerăm.

Întâlnirea cu premierul Vlad Filat. Nu m-am aşteptat ca lucrurile să ia o astfel de întorsătură. Activez la Interne din anul 2002, pe 10 mai voi face un deceniu de muncă în calitate de poliţist, dar a fost pentru prima oară când m-a invitat la întâlnire un oficial de rang atât de înalt. Sigur că am avut mari emoţii… M-a bucurat faptul că Vlad Filat a fost receptiv la cele întâmplate. Premierul ne-a susţinut şi a promis că va acorda tot sprijinul său colaboratorilor de poliţie care îşi desfăşoară activitatea cu respect şi cu demnitate.

Gradul de maior. Gradele militare se acordă pe baza unui termen, de la gradul de căpitan până la maior sunt trei ani de zile. Colaboratorii de poliţie pot să fie ridicaţi în grad şi înainte de termen, şi peste o treaptă. Dacă ne referim la gradul de maior în cazul meu, nu pot să mă pronunţ, încă n-a fost citit ordinul.

M-am pomenit în centrul atenţiei. Pe acest sector mulţi mă cunosc, muncesc aici de patru ani. Într-adevăr, de când a izbucnit valul ăsta în presă, mi s-a întâmplat ca cetăţenii să mă felicite, iar eu le să le mulţumesc pentru susţinere. Dar faptul că m-am pomenit în centrul opiniei publice nu mă va împiedica să-mi fac şi de azi înainte meseria de poliţist. Cât priveşte gradul de maior… Eu în prezent deţin funcţia de ofiţer operativ de sector şi gradul pe care îl voi primi nu o să aducă modificări esenţiale în exercitarea funcţiilor mele.

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:56

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:25

Cinci oameni au fost uciși și alții au fost răniți, vineri după-amiază, după ce un individ a deschis focul într-un parc industrial din orașul Aurora, din apropiere de Chicago, Illinois, anunță BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Februarie 2019, ora: 09:22

Horoscop 16 februarie 2019. O zi în care tactul, politeţea şi profesionalismul sunt definitorii pentru mulţi nativi. Ocupaţi-vă timpul cu activităţi de calitate şi nu lăsaţi răutăţile celor invidioşi să vă creeze o stare negativă. Important este să vă simţiţi bine...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 07:11

Fructele şi legumele reprezintă elemente importante ale unei alimentaţii corecte. Experţii în nutriţie recomandă consumul a cel puţin 400 g de fructe şi legume, împărţite în cinci porţii, în fiecare zi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 06:43

Un studiu publicat anul trecut în jurnalul Science sugerează că apa lichidă este prezentă sub calota din polul sud al lui Marte. O nouă cercetare publicată în jurnalul Geophysical Research Letters spune că trebuie să existe o sursă subterană de căldură pentru ca apa...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 03:54

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 03:40

O universitate din Cluj are încasări de 1.000 de euro pe zi, după ce și-a făcut firmă și și-a deschis propriul magazin de desfacere, unde vinde lapte, ouă, mezeluri, dar și produse de patiserie, produse în Stațiunea Didactică Experimentală de la Cojocna, relatează...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:40 de George Mârzencu

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS”

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS” Din editia print

Olga Focșa din Strășeni a evadat de două ori de sub baionetele sovieticilor, apoi și-a trăit o bună parte din viață, ascunsă în podurile sătenilor

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 00:14

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Igor Dodon a anunțat că în cadrul Conferinței de Securitate de la Munchen, la care participă zilele acestea, va prezenta un „concept al politicii externe echilibrate”. Acest concept are la bază principiul de neutralitate permanentă a Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:13

Campania electorală pentru alegerile parlamentare din 24 februarie este monitorizată cu ajutorul tehnologiilor științifice către Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului. Într-o conferință de presă la IPN, directorul CReDO, Sergiu Ostaf, a declarat că este vorba de o cercetare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:06

 Candidata Partidului Politic ”ȘOR” în circumscripția uninominală 50 (Europa), Tatiana Platon, și-a prezentat angajamentul public față de moldovenii plecați peste hotarele țării. Potrivit ei, Partidul Politic ”ȘOR” este singura formațiune politică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 16:26

Creşterea economică a determinat şi creşterea veniturilor populaţiei Republicii Moldova. Potrivit unor date statistice publicate de ziarul Moldova Democrată, salariul mediu lunar a crescut cu 54 %, din anul 2015 şi până în 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 15:52

Luni 18 februarie 2019, ora 11, la Chișinău, va avea loc lansarea lucrărilor de montare a Conductei de Interconectare a Sistemului de Transport Gaze din România cu Sistemul de Transport Gaze din Republica Moldova Faza II pe direcția Ungheni – Chișinău, obiectiv declarat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:55

Antreprenorii moldoveni au înţeles, în ultimii ani, că au statul le este partener, nu un adversar. Este opinia liderului PDM, Vlad Plahotniuc, exprimată după o serie de întâlnici cu exponenţii mediului de afaceri din raionul Străşeni, alături de candidatul democrat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:51

Mass-media din Rusia relatează că președintele rus s-a rănit la deget în timpul unui antrenament de judo. Toate agentiile de presa majore din Rusia – Interfax, TASS, RIA Novosti și RBC – au scris despre acest lucru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:32

Plăcintele din Lăpuşna sunt foarte delicioase, în special cele cu brânză. De acest fapt s-a convins, la faţa locului, vicepreşedintele PDM, Andrian Candu. Acesta a mers, alături de candidații formațiunii în circumscripțiile uninominale 38 și 39, Alexandru Botnari și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 13:21

Partidul Democrat din Moldova va înregistra un scor foarte bun la alegerile parlamentare din 2018. De această părere sunt Igor Boţan şi Andrei Popov, analiști politici și realizatori de la postul de televiziune TV 8.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Februarie 2019, ora: 13:10

Lipsa de energie e tot mai simțită iar orele de muncă la birou par și mai interminabile cu cât vremea de afară e mai pretențioasă și încă întunecă foarte devreme. Și parcă ai vrea să schimbi ceva, dar nu știi ce.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:17

Alocaţiile pentru copii aproape se dublează de la 1 martie. Modul în care a fost votată însă această majorare a scos ce e mai rău din aleşii neamului. A fost circ joi seara în Parlament după ce PNL a trecut un amendament în buget cu voturi de la putere. Unul scump,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:14

Șase companii agricole certificate ecologic din Republica Moldova participă, în perioada 13-16 februarie, la Expoziția de comerț cu produse ecologice, „BioFach 2019”, desfăşurată la Nürnberg, Germania, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:00

Agenția Servicii Publice va elibera cetățenilor cu drept de vot, în ziua alegerilor, acte de identitate necesare pentru participarea la scrutin. Ziua de 24 februarie a fost declarată lucrătoare pentru angajații subdiviziunilor responsabile de eliberarea actelor de identitate, inclusiv...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:58

Partidul Democrat ţine cont de nevoile oamenilor, de aceea exponenţii acestuia sunt întâlniţi peste tot cu multă căldură. La această concluzie a ajuns liderul PDM, Vlad Plahotniuc, după discuţiile cu alegătorii din satele Grozeşti şi Bălăureşti, raionul Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:49

Nikolai Patruşev, secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, susţine că statele occidentale ar putea instiga la manifestaţii violente la Chişinău, după modelul protestelor Maidan de la Kiev din 2014, dacă Partidul Socialiştilor obţine victoria în alegerile legislative din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 09:59

Majoritatea românilor aleg Germania atunci când vor să cumpere o mașină second-hand, dar parcurile auto de aici nu sunt sigure. Clienții pot lua oricând plasă, deoarece nu există o regulă în ceea ce privește kilometri dați înapoi.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)