DIVERSE

Polonia – Grecia 1-1, într-un meci cu două eliminări

Polonia a avut un start excelent de meci. Golgeterul Lewandowski a deschis scorul în minutul 18 cu o lovitură de cap. Gazdele turneului final au dominat prima parte, dar grecii meritau un penalty pe care centralul Velasco l-a refuzat. Perquis a atins mingea cu mîna în careu în prelungirile primei reprize şi a dat naştere la proteste din partea grecilor. Ca totul să devină şi mai dramatic pentru eleni, Papastathopoulos a fost eliminat în finalul primei părţi.

Grecia a revenit surprinzător în joc. Nou-intratul Salpingidis a reuşit egalarea(51) şi a declanşat furia polonezilor. Dar un contraatac al elenilor putea fi decisiv. Szczęsny l-a faultat în careu pe Salpigidis şi a fost eliminat. Polonezii au avut însă noroc, Karagounis ratînd lovitura de pedeapsă(72).

În egalitate numerică, cele două formaţii au oferit un final pe contre, dar rezultatul a rămas nemodificat, 1-1.