Astăzi 27 Ianuarie 2020, Luni - Ultima actualizare la 26 Ianuarie 2020
Abonamente

Editorial 18 Iulie 2018, ora 07:09

Marime Font

Povara impresionismului (politic) la moldoveni

Eu nu. Răspund celor ce mă (De ce, mă, voi mă?) atacă în presă. Mamei lor de presă gălbuie-vărgată! Eu nu, mai cu seamă. Acum când (precum glăsuiește pe una voce ziarul „Bătrânetul” de sâmbătă), citez: „e sfârșit de toamnă cu semilună pe cer pe la ora șase seara”. Adică, mă berlinesc eu în mintea mea, e anotimpul impresionismului (politic) la moldoveni. Și ar fi mare. Păcat să te îndeletnicești cu făcutul de replici. În loc să calci (o, zeilor!) cu talpa rănită (de dragoste de țară) peste. Eternitatea (de aramă) a acestui animalic anotimp (feroce). A acestei reptile climaterice care-ți. Pătrunde în miocard și tu mori de. Dragoste rănit. Asculți glasul presei mici. O oră. Și să mori. Iată de ce, eu nu. 

Și pentru cine-ați vrea să mor? (Hiperionică dorință!). la care urmează demiurgicul meu răspuns întrebător-interogativ: au nu-nțelegi oare, că eu sunt nemuritor, iar presa-i muritoare? Te uită spre. Cel pământ rătăcitor și vezi. Ce face scrântitul întru snegurism? Sau rătăcitul cu mințile interetnice între cedemism? Sau cel care. Care? Care! Gângurește mateic (stop, că pierd procesul), îmbrăcat în blăniță de iepuraș-drăgălaș (rusofon) anticomunist, viteaz la presele de conferință. Pardon – la conferințele de presă.

Dar asta e. Toamnele, în Moldova toamnele. Când clipește roua, chiuie toată. Moldova iu-hu-hu! A venit, a venit Doamna! Acoperă-mi inima cu ceva impresionant de impresionistic! Acoperă-mi-o că. Mă tem. Toamna toți se tem de ceva. Alexandru Vlahuță se temea de veșnicia morții. Unul, de la un prohab cu ziarul descheiat, iar pardon, viceversa: unul cu prohabul descheiat de la un ziar se teme. De veșnicia tranziției. Tudor Gheorghe se teme. Nu de lupii maturi. (Accentul pică, asemenea lui Sturza, pe prima silabă!). căci le tai un cal și-i saturi. Se teme de. Cățelandri tineri. Eu nu. Mă tem. Nici de, nici de, nici de, respectiv, veșnicia morții, veșnicia tranziției, lupii maturi, cățelandrii tineri.

Loading...


Pentru că de ce? Cum întreabă unul. Pentru că de aceea că. În definitiv, filozofic clipind din ochi, nimic nu-i. Veșnic. Nici veșnicia punct Nici tranziția punct Nici lupii maturi punct Nici cățelandrii tineri punct Mă tem de un singur lucru – de clipa trecătoare. Căci anume în cuibul clipei trecătoare. Își depune Frica. Ouăle morții. Mi-i frică de Frică. De Frica de Tranziție de la o toamnă surclasată. La alta. Clasată în clasamentul impresionist.

Zice cântecul. Așa-i omul, ca și iarba, trăiește mai mult degeaba. Și mai mult de Frică, adaug eu. De la mine. Conul Leonida, pomenindu-se față cu reacțiunea, exclamă. Tremurând de Frică: „Auz’da’ nu e, nu se poate să fie revoluție… Câtă vreme sunt ai noștri la putere, cine să stea să facă revuluție?”. Ilie Bădescu și Dan Dungaciu în „Sociologia și Geopolitica frontierei” se tem. De „elitele cu semnul minus”. Ce este o elită? Cu semnul minus? O știe orice babă virgulă de la țară punct Nemaivorbind de un Deputat. Proaspăt. Vechi social-democrat convertit la perecemism. Perecemizat după miezul nopții cu lună. Plină. Generoasă și păgână. Care-și revarsă. Voluptoasa ei văpaie peste. Broaștele înghețate de sub seul de gheață din năvalnicul Bâc al poporului îndoliat. De rușinea pățită de cel. Ce cu gesturi serafimice de popă aghezmuit. Mătăhăia o rugăciune de rămânere. În funcție. Dar revin. O elită cu semnul minus este. „Aceea în care se adună cei ai căror indici de capacitate reală se află sub nivelul indicilor de capacitate ceruți de titlurile ocupate („etichetele” corespunzătoare locului deținut într-o clasă a societății)”.

Am citat. Acum, un adaos de la mine: să zicem, clasa deputaților. În special. Proaspeți în perecemism și vechi în. Sau clasa celor. Mici în stat și în. Socoteală de român.

Cam așa este despre vizavi de. De ce eu nu. Dar, o, mea culpa! Mea maxima culpa! Iartă-mă, Doamne, că am vorbit. De bine. N-am știut că. Am vexat o spumă de rasă, născută într-o noapte cu lună funebră. Mai mult n-am să mai. De bine. De rău. Pot încă să tac. Să tic-tac. Tic-tac, tic-tac - ceasul nu trece de două de noapte cu lună. De un secol – ora două de noapte cu lună. Cu nuc bătrân. Cu broscoi neoliberali, intrați în legalitate cu imunitate. Cu mâl. Elita mâlului centrist moldovean. Cu lașitatea avangardismului autumnal. Cu eunucul dadaismului politic imbecilizat de. Arama tomnatică a. Consensului interetnic. Cu războiul frunzelor acoperitoare de. Iubiri politice trădate protocolar. Cu adulterul alianțelor mateiste în. Tranziție de la incestul alianțelor asasinate la. Alte alianțe trădate în. Alte paturi ale păcatului politic național-impresionist.

…Las’că-i bine, Ioane, zice rătăcitul între berbecuțul badea Mior. Dar nici chiar așa, bre, Ionică (de la gazeta cea mică. Și ca format). Citez. „A doborât guvernul proeuropean al alianței de centru-dreapta, creată cu efort supraomenesc de Dumitru Diacov”. Citat închis. Și orizont închis. Nici chiar așa, băiatul tatei: „Guvern proeuropean”. „Alianță de centru-dreapta”. „Creată cu efort”. „Efort supraomenesc de Dumitru”. „Diacov”. Impresionism politic – da! Echilibristică stilistică – da! Pupcurism din nevoință (necesitate) – da! Dar dacă nema putirință, ce mai chicirezi gâlceava? Delir tomnatic-mediatic-avangardist – da! Totul – da! Dar „Efort și Dumitru” – nu! Pentru că de ce? Iar vorba lui Viorel (Apropo, Viorel. Te felicit, pentru că de ce? Pentru că de aceea că. Articolul despre este excelent. Știi tu despre cine Punct, că mă bagă în proces și mă scoate gol). Pentru că e toamnă, Ionică. De-acum e toamnă. Suntem cu toții o. Toamnă căruntă. Cu reflexe de inox la tâmple. Tâmple tâmple. Și nu-i. Nu-i frumos, frate de breaslă, că mă. Politizând politica. Pentru că de ce? Nu-i frumos, frate de breaslă, să mă. Politizând politica. Pentru că de ce?

Pentru că. Cum crezi, Ioane: cel care aleargă de unul singur poate să iasă pe locul doi? Filozofică întrebare, nu? De aia mă frământ și eu ca frunza. În vânt. Vânt vânat de toamnă infestată de impresionism politic. Care-mi bagă frica în fiecare leucocită. De aia mi-i frică de Frică. Că dacă toamna asta polemică va cerne peste noi un președinte impresionist, ce vom face, bă, cu arama de sub tălpile noastre rănite de iubiri de țară pierdută? De aia, eu nu. Într-o țară pierdută (la 5 iulie) polemizează numai imbecilii. Numai. Atât. Punct. Că vin acuzațiile de. Lucinchism din interes.

Apropo. De ce oare olteanul acela se teme de cățelandri? Tineri? Impresionistă întrebare. Și impresionantă. Și impresionată. Ca o intrare în partid după un miez de noapte funerar. Sau ca o alianță anticomunistă, răstignită. Sneguratic de mateic pe crucea cioplită din. Carnea unei toamne roșii, descendentă din. Moscova. Și ambalată (alianța, nu toamna sau Moscova) într-o. Pânză proeuropeană produsă la războiul de țesut de pe Liubeanka, colț cu strada Planetariului. Din în bulgăresc și cânepă ovreiască!

O, mea culpa! O, a ta pulpa! Rănită în atacuri la baionetă! Pe câmpia Libertății Presei. În Piața Marii Adunări Folclorice. În epoca prosoapelor zdrențuite. Când un băiat de neam dulău, prielnic, credincios către stăpânul său, scria denunțuri despre oponenții politici. iar alții, de neam prost, se rugau: Cobori în jos, Luceafăr blând, tu, siglă luminoasă, și dă-ne nouă, ca s-avem, apartamente sau casă. La sol. Pentru că erau soliști. Suflau în trompeta lui Mircea Nicolaevici. Suflă public, dar se hrănesc, anonim, cu boțul de mămăligă lăsat astă-vară pe-o bankă din parkul Pușkin de omul Făăsbăului.

P.S. Pun rămășag pe toată presa noastră de partid că o să-mi replicați că și eu suflu în goarna cuiva. O, mea culpa! Dați-mi un pumn din cenușa acestei toamne, fumegând impresionist. Să-mi. Presor pe chelie și să. Recunosc: eu mi-s solist la trompetă. Eu cânt în cor. De aia eu nu. (Vezi începutul). Vezi-l.

Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009
11 octombrie 2000

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 18:02

O activistă de mediu din Uganda a fost ştearsă dintr-o fotografie în care apărea alături de Greta Thunberg la Davos

O activistă de mediu din Uganda a fost ştearsă dintr-o fotografie în care apărea alături de Greta Thunberg la Davos

 Activista ugandeză pentru schimbările climatice Vanessa Nakate susţine că este victima unei discriminări rasiste după ce a fost scoasă dintr-o fotografie în care apărea alături de celebra Greta Thunberg şi de alte tinere care militează pentru aceeaşi cauză - Loukina...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 13:18

Uniunea Europeană a lansat la Ungheni cea de a doua inițiativă din cadrul programului „EU4Moldova: Regiuni cheie”.

Uniunea Europeană a lansat la Ungheni cea de a doua inițiativă din cadrul programului „EU4Moldova: Regiuni cheie”.

UE investește 22,8 milioane de euro pentru stimularea dezvoltării economice inteligente, incluzive și sustenabile în zonele Ungheni și Cahul. Inițiativa EU4Ungheni va viza orașul Ungheni și comunitățile din vecinătatea acestuia în perioada 2019-2025.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:58

Poliția din R. Moldova „pusă pe jar” de un pachet „suspect” cu slănină

Poliția din R. Moldova „pusă pe jar” de un pachet „suspect” cu slănină

În pachetul suspect, care a fost aruncat în această seară de o persoană necunoscută într-un magazin de telefonie mobilă, se aflau câteva bucați de slănină, anunță tv8.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:55

Panică la nivel mondial. Încă un oraş din China a fost închis pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. În total, 16 oraşe au fost închise, 62,8 milioane de oameni fiind ”în carantină”

Panică la nivel mondial. Încă un oraş din China a fost închis pentru a împiedica răspândirea coronavirusului. În total, 16 oraşe au fost închise, 62,8 milioane de oameni fiind ”în carantină”

Autorităţile din Shantou iau măsuri de închidere a oraşului, în încercarea de a stopa răspândirea noului coronavirusul din Wuhan, informează site-ul postului CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:51

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Un adăpost pentru animale din SUA a descris-o într-o manieră extrem de sinceră pe una dintre pisicile pe care au pus-o spre adopţie, printr-o postare pe reţelele de socializare, care a devenit virală, relatează Huffington Post. Un adăpost pentru animale din Carolina de Nord,...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 26 Ianuarie 2020, ora: 07:29

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) scrie istorie pentru România! Jucătoarea noastră se pregătește s-o depășească pe Martina Hingis (39 de ani, fost număr 1 mondial) într-o ierarhie extrem de importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:28

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

 Peste o tonă de cocaină a fost confiscată de poliția grecească

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:25

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

A fost descoperit secretul pe care băutorii de cafea trebuie să-l știe! Cum să faci cafeaua perfectă? Detaliile, mai jos. Matematicieni și fizicieni și-au unit forțele pentru a stabili formula pentru obținerea unei cești perfecte de cafea, în cadrul unui studiu publicat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:19

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

 Epidemia de pneumonie virală din China a făcut un mort la Shanghai, a anunţat duminică guvernul local, fiind prima victimă a coronavirusului în metropola financiară a ţării, relatează AFP. Victima este un bărbat în vârstă de 88 de ani care avea probleme de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:14

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Unul dintre ostaticii pistolarului de la Mălăieşti, Criuleni, a decedat la spital. Informația a fost confirmată pentru Știri.md de ofițerul de presă al IP Criuleni, Irina Burdujan. Potrivit poliției, este vorba despre un bărbat de 56 de ani aflat în stare gravă la...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Ianuarie 2020, ora: 06:27

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

Horoscopul zilei de 26 ianuarie 2020 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 26 ianuarie 2020 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 26...

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 26 Ianuarie 2020, ora: 00:23 de Silviu Tănase

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Multă cerneală a curs în ultimii 10 ani despre reforma justiției... Am avut 20 de guverne în 30 ani, fiecare al doilea venea și reformă de doamne ferește totul și justiția ajungea într-un asemenea hal, încăt era numai bună s-o mai reformezi odată.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 26 Ianuarie 2020, ora: 00:10 de Mihaela Culcinschi

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Deputatul fracțiunii „Edinaia Rossia” din Duma de Stat, Evgheni Fedorov, a declarat că scopul Federației Ruse constă în capturarea tuturor republicilor ex-sovietice și recuperarea teritoriilor „Rusiei mari”, după hotarele stabilite în 1945, transmite...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 23:32

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

 Criticați pentru că au luat prea târziu măsuri să împiedice răspândirea virusului periculos, oficialii chinezi susțin că până pe 3 februarie va fi gata un spital dedicat în exclusivitate combaterii noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 20:34

Petrișor Peiu Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

 Aproximativ 2.000 de oameni politici au distrus vietile a 5 milioane de romani si pentru aceasta performanta ne cer astazi salarii imense si pensii speciale. 2 000 de parlamentari, ministri si secretari de stat, prefecti, primari, presedinti de Consilii Judetene, sefi de agentii si...

( ) Citeşte tot articolul

Carte 25 Ianuarie 2020, ora: 15:39

Bogdan Petriceicu Hasdeu IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

B. Petriceicu- Hasdeu: IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT -  Aventurile, domnia, războaiele, moartea lui; rolul său în istoria universală și în viața poporului român. (1572-1574)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:21

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut vineri un lanț uman în jurul unor vestigii antice din centrul orașului, în semn de protest față de construcția unui bloc de patru etaje care urmează să fie ridicat într-o zonă protejată istoric, relateaza info-sud-est.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:18

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Un bărbat care se îndrepta cu maşina din Scoţia spre Republica Moldova şi care se rătăcise în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara a fost salvat de pompieri. El setase GPS-ul pentru „drumul cel mai scurt” spre Chişinău, dar a cerut ajutor după ce nu a mai putut înainta cu...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Ianuarie 2020, ora: 15:15

opinie Anatol Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

Anatol  Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

„O spun din start: nu-s antisemit, sunt patriot nu doar la sărbători naționale sau în campanii elctorale și nu dețin încă cetățenia română„, afirmă Anatol Moraru într-o opinie pe site-ul nordnews.md 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:09

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Platforma DA a făcut un apel repetat către forțele proeuropene și naționale în vederea identificării unui candidat unic ce va lupta pentru funcția de deputat în cadrul alegerilor din circumscripția nr. 38, ce se vor desfășura la data de 15 martie, în caz contrar, Andrei Năstase a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:00

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Descoperire macabră în localitatea Coșernița, Florești. O femeie a fost găsită fără suflare după ce a fost ucisă cu sânge rece în propria casă. Cazul a avut loc ieri, 24 ianuarie. Contactat de Știri.md, ofițerul de presă al IP Florești, Ina Moscaliuc a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

15 oraşe din China au fost închise pentru a opri răspândirea coronavirusului care afectează acum peste 1200 de persoane în ţară. Restricţiile de călătorie afectează acum peste 57 de milioane de oameni, relatează CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

Socotelile de la Chișinău, diferite de cele din circumscripție. Președintele organizației PAS de la Hîncești: „Îl vom susține pe Grigore Cobzac”

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)