Astăzi 19 Noiembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la ora 09:47
Abonamente

Actualitate 9 Iunie 2018, ora 12:09

Povestea incredibilă a unei paciente cu cancer: „Mă pregăteam să mor. Viața mea era aproape gata, și deodată am reînviat”

Marime Font

Judy Perkins se pregătea să moară când un tratament experimental a schimbat totul. Iată poveste ei uluitoare:

„În toamnă anului 2015 singurele mele planuri erau să mă uit la televizor și să citesc cărți până muream. Am fost diagnosticată cu cancer de sân în stadiul IV, cu doi ani în urmă, și după numeroase tratamente eșuate, de la chimioterapie până la la terapia cu hormoni, tocmai ce mă mutasem întru-un dormitor separat de soțul meu, pregătindu-mă de ultima suflare.

În 2003 când aveam 38 de ani, am fost diagnosticată cu ceea ce doctorii mei au numit cancer de sân în "stadiu zero". Am avut o mastectomie pentru a-mi îndepărta sânul stâng dar din moment ce doctorii au numit cazul "precancer", în ceea ce mă privește, nu am avut niciodată cancer. În timpul unui examen de rutină însă, în 2013 când aveam 47 de ani, am simțit o malformație pe aceeași parte cu mastectomia mea. Când medicul mi-a spus că eram în stadiul final al cancerului metastatic IV, nu mi a venit să cred.


Mi-au spus că am trei ani să trăiesc. A fost de fapt mai mult decât mă așteptăm.Totuși, chiar mi-am dorit mult mai mult timp cu soțul meu și cu doi copii ai mei . Am început chimioterapia și, deși m-am gândit că mă va face imediat să mă simt rău, nu am avut prea multe efecte secundare. Nu arătăm și nu mă comportat altfel.

În acest timp căutam un proces imunoterapie, pentru că auzisem de un pacient care a fost vindecat de glioblastom, un tip agresiv de tumoare pe creier, cu un tratament similar. Imunoterapia poate însemna o mulțime de lucruri, dar una dintre modalitățile prin care aceasta functionează este de a ajută sistemul imunitar să devină mai puternic în combaterea cancerului.

Aveam o tumoare chiar langă inimă care crescuse atât de mare încât a începea să îmi iasă prin piele. Eram într-un moment critic.

Atunci am întâlnit-o pe Stephanie Goff, de la Centrul Național pentru Cancer Research din cadrul Institutului Național al Cancerului care preda un curs despre imunoterapie pentru Project Lead, un grup care susține bolnavii de cancer de sân. Ea a menționat că face un studiu clinic, așa că am abrdat-o imediat după o curs. S-a dovedit că eram un bun candidat și în curând am fost înscrisă în experiment.

În timpul imunoterapiei m-am simțit că și cum urma să mor. Am început studiul clinic în decembrie 2015. Echipă de la NIH a găsit practic o modalitate de a-mi ajuta sistemul imunitar să lupte, prin a îmi crește puterea propriilor celule să lupte împotriva cancerului în afară corpului meu și apoi să le pună înapoi în mine pentru a putea începe să îmi atace tumorile.

Efectele secundare erau crunte. Mă simțeam letargică, obosită și am avut de-a face cu medicamente de durere care mă constipau și apoi îmi dadeau diaree. Într-un moment, mi-a fost atât de rău încât a trebuit să mi sedea un relaxant muscular. Dar tratamentul mergea. Înainte de a părăsi spitalul imediat după Anul Nou, am început să observ că tumoarea nu îmi mai provoca o durere atât de mare.

Când m-am întors acasă, durere scadea ăn continuare iar după o săptămană sau două, a dispărut complet. Și celelalte tumori dispăreau. Eram șocată. Știam că lucrurile se mișcă în direcția cea bună dar nu știam cât va dura. Nu mai simțeam durere, așa că am renunțat și la medicamente. Îmi amintesc că eram fost fericită în ianuarie să mă plimb în jurul blocului din nou cu soțul meu, chiar dacă trebuia să mă opresc și să mă odihnesc la fiecare câteva minute. Dar am început să îmi revin repede după aceea, iar în mai 2016, doctorii mi-au spus că sunt vindecată de cancer.

Mă pregăteam să mor. Viață mea era aproape gata, și deodată am reînviat. Acum, încerc să învăț să trăiesc din nou.”

Sursa: Antena3.ro

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 09:47

Reforma parlamentară inițiată de Partidul Democrat (PD), care presupune micșorarea numărului de deputați și introducerea mandatului imperativ în locul celui reprezentativ, va aduce un spor de audiență democraților în campania electorală, consideră analistul politic Petru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 09:13

 În plină forță, municipalitatea din Orhei face față ninsorilor din ultimile 24 ore.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 09:10

Troleibuzele care vor face legătura între suburbia Truşeni şi centrul Capitalei vor fi scoase astăzi pe linie. Potrivit municipalităţii, pe ruta 34 vor fi puse în circulaţie cinci vehicule cu mers autonom şi dotate cu aer condiţionat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 08:58

Pictura dezgropată dintr-o pădure din judeţul Tulcea ar fi, de fapt, un fals. Întreaga poveste se pare că a fost pusă la cale de doi artişti belgieni, ca o reclamă pentru noul lor spectacol. Ei sunt cei care au trimis şi scrisoarea anonimă care dezvăluia ascunzătoarea tabloului....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 08:54

Săptămâna începe cu lapoviță și ninsori slabe în timpul zilei și temperaturi sub limita înghețului noaptea. Un strat subțire de zăpadă se așterne în continuare, chiar dacă ziua vom înregistra valori pozitive în cea mai mare parte a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 08:46

Horoscopul din 19 noiembrie aduce noi provocări în rândul zodiilor datorită lui Mercur Retrograd. O zodie este foarte bine aspectată pe sectorul banilor. Zodia își va consolida relația cu șefii și va obține oportunități de a obține bani și alte câștiguri,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)