Astăzi 29 Februarie 2020, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 12:16
Abonamente

Lumea 20 Ianuarie 2015, ora 14:20

Povestea unui jurnalist german care a petrecut 10 zile alături de luptătorii grupării Stat Islamic

Marime Font

Jurnalistul german Jurgen Todenhofer, în vârstă de 74 de ani, a petrecut zece zile la Mosul, în nordul Irakului, împreună cu luptătorii grupării Stat Islamic, fiind primul reporter occidental care a făcut acest lucru şi a supravieţuit pentru a-şi povesti experienţa.

Într-un interviu acordat postului de televiziune Al-Jazeera, Jurgen Todenhofer povesteşte cum a reuşit să intre în contact cu SI. "Le-am scris tuturor jihadiştilor germani pe care i-am găsit pe Facebook, au fost mai mult de 80. I-am întrebat dacă îi pot intervieva în legătură cu motivele pentru care au părăsit Germania şi aşa mai departe. Am primit 15 răspunsuri ... şi unul dintre ei mi-a spus că nu poate vorbi în numele SI dar că mă poate pune în legătură cu cineva din departamentul media", explică el.

Todenhofer susţine că a discutat timp de şapte luni cu această persoană despre probleme ideologice, situaţii de război şi asasinarea lui James Foley, precum şi despre garanţiile oferite pentru deplasarea lui în Irak.

Loading...


"Nu ştiam dacă această ştampilă (de la biroul califatului) pe acord era una reală şi era dificil de verificat. Putea fi un fals. Până la urmă, după câteva discuţii, am decis să am încredere în el şi nu am văzut niciun motiv pentru care ei şi-au petrecut atâtea luni discutând cu mine pentru a mă aduce acolo doar pentru a-mi tăia capul. Nu era logic pentru mine", afirmă jurnalistul.

"Ştiau că am făcut comentarii negative despre ei înainte. Ştiau că m-am întâlnit cu (preşedintele sirian Bashar al-) Assad. Le-am spus clar că nu sunt de partea lor, iar ei au spus «Da, nu este problema noastră, nu ne pasă de părerea ta, vrem să spui ce ai văzut aici, nu opinia pe care o aveai înainte»", a explicat jurnalistul german.

Todenhofer povesteşte, de asemenea, despre momentele dificile trăite alături de combatanţi, precum lipsa alimentelor sau a apei, precum şi atacurile cu drone din Mosul sau ale aviaţiei siriene la Rakka.

"A fost foarte neplăcut atunci când ne-am întors la Rakka după câteva zile petrecute în Mosul. Am întârziat trei zile şi cu două zile înainte, când trebuia să fim acolo, apartamentul în care locuiam a fost distrus de bombele siriene. Nu mai erau ferestre, nu mai erau uşi. Erau cioburi peste tot. Am ştiut că dacă ne-am fi întors în timp, am fi fost morţi", a povestit el.

Jurnalistul afirmă că a avut discuţii foarte dificile cu luptătorii SI, întrucât nu înţelegea "entuziasmul lor în planificarea epurării religioase, în planificarea uciderii necredincioşilor". "Ucid şi musulmani democraţi pentru că ei cred că musulmanii non-SI pun legile omeneşti înaintea poruncilor lui Allah. Acestea au fost discuţii foarte dificile, mai ales atunci când vorbeau despre numărul persoanelor pe care voiau să le ucidă. Vorbeau despre sute de milioane. Erau entuziasmaţi în legătură cu acest lucru, iar eu pur şi simplu nu înţelegeam", afirmă el.

În ceea ce priveşte impresiile sale după această experienţă, Todenhofer susţine că în opinia sa gruparea este mult mai puternică decât se crede, iar strategia ţărilor occidentale în ceea ce priveşte lumea musulmană este complet greşită. "Bombardamentele sunt un program de proliferare a terorismului. Aveam mult mai puţini terorişti înainte de 2001 iar aceste bombardamente, care au ucis sute de mii de persoane, au creat terorişti şi au intensificat terorismul", afirmă el.

Todenhofer consideră că cea mai bună modalitate de abordare a acestei situaţii este oprirea bombardamentelor şi tratarea musulmanilor ca egali în interiorul societăţilor şi ţărilor occidentale. El consideră, de asemenea, că doar irakienii sunniţi pot învinge SI, aşa cum au făcut în 2007, deşi atunci gruparea era mult mai slabă.

sursa: zf.ro

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 09:22

Igor Dodon a pierdut susținerea MAJORITĂȚII moldovenilor. Sondaj IMAS: Aproape 60% din cetățeni declară că nu-l vor vota pe Dodon

Igor Dodon a pierdut susținerea MAJORITĂȚII moldovenilor. Sondaj IMAS: Aproape 60% din cetățeni declară că nu-l vor vota pe Dodon

Portalul pro-kremlin sputnik.md publică rezultatele unui sondaj IMAS unde se vede clar că Igor Dodon a pierdut încrederea majorității cetățenilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:43

Horoscop zilnic: Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 29 FEBRUARIE 2020. La mulți ani o dată la 4 ani!

Horoscop zilnic: Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 29 FEBRUARIE 2020. La mulți ani o dată la 4 ani!

O data la 4 ani avem ocazia sa sarbatorim Pestii nascuti pe data speciala de 29 februarie iar in acest an ziua aceasta pica foarte bine, sambata, deci sa inceapa petrecerea! Mercur, planeta comunicarii si gandirii, acum retrograd in Pesti, este intr-un frumos sextil astazi cu rebelul Uranus in...

( ) Citeşte tot articolul

Film 29 Februarie 2020, ora: 08:40

Proiecţiile "Siberiei din oase" la Patria Multiplex

Proiecţiile "Siberiei din oase" la Patria Multiplex

Proiecţiile docudramei "Siberia din oase", un film despre deportările din Moldova, care a avut un răsunător ecou la public.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:32

Percheziţii la sediile Porsche, într-o nouă investigaţie legată de manipularea emisiilor poluante. Care sunt acuzațiile

Percheziţii la sediile Porsche, într-o nouă investigaţie legată de manipularea emisiilor poluante. Care sunt acuzațiile

Procurorii din Germania au efectuat percheziţii la sediile Porsche, în cadrul celei mai recente investigaţii legate de manipularea emisiilor (Dieselgate), a anunţat vineri publicaţia Der Spiegel, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:23

Defrișări ilegale de copaci, la HÂNCEȘTI. A fost adus un prejudiciu considerabil mediului

Defrișări ilegale de copaci, la HÂNCEȘTI. A fost adus un prejudiciu considerabil mediului

Grupul operativ al IPM Hâncești la 27.02.2020 a efectuat un raid de contracarare a tăierilor ilicite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:20

Orașul Cahul, prădat de hoți. Dacă vezi asta în ușa vecinilor, cheamă poliția

Orașul Cahul, prădat de hoți. Dacă vezi asta în ușa vecinilor, cheamă poliția

Două cazuri de furturi a apartamentelor a căror stăpâni sunt plecați peste hotare sau apartamente lăsate fără supraveghere au fost înregistrate în ultima perioadă în Cahul. Despre aceasta ne-au informat angajații IP Cahul, care au menționat că hoții pun...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:16

Crimă șocantă, la Criuleni / VIDEO

Crimă șocantă, la Criuleni / VIDEO

Crimă macabră la Criuleni. Un tânăr de 25 de ani l-ar fi ucis pe concubinul mamei sale, după care, îmreună cu femeia ar fi îngropat cadavrul victimei în grădina din spatele casei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Februarie 2020, ora: 08:06

O femeie și fetița sa de 8 ani au fost spulberate de o mașină, pe tercerea de pietoni / FOTO

O femeie și fetița sa de 8 ani au fost spulberate de o mașină, pe tercerea de pietoni / FOTO

Un accident de circulație a avut loc în această dimineață, la Tiraspol. O femeie și fiica sa de 8 ani au fost spulberate de o mașină, în timp ce se traversau strada, pe o trecere de pietoni nesemaforizată.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 20:18

ULTIMA ORĂ /// Fracțiunea PDM mai PIERDE un deputat. Diacov anunță că Gheorghe Braşovschi merge la ProMoldova cu „lacrimi în ochi”

ULTIMA ORĂ /// Fracțiunea PDM mai PIERDE un deputat. Diacov anunță că Gheorghe Braşovschi merge la ProMoldova cu „lacrimi în ochi”

 Partidul Democrat din Moldova a mai pierdut un deputat. Gheorghe Braşovschi a părăsit fracţiunea condusă de Dumitru Diacov, în favoarea "Pro-Moldova". Anunţul a fost făcut chiar de Diacov pe pagina sa de facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 14:11

Producătorul de vinuri Purcari Wineries a înregistrat anul trecut venituri de 199 milioane lei, în creştere cu 18%, şi un profit net de 44 milioane lei

Producătorul de vinuri Purcari Wineries a înregistrat anul trecut venituri de 199 milioane lei, în creştere cu 18%, şi un profit net de 44 milioane lei

Producătorul de vinuri Purcari Wineries (simbol bursier – WINE) a înregistrat anul trecut venituri de 199 milioane lei, în creştere cu 18%, şi un profit net de 44 milioane lei, faţă de 41,7 milioane lei în 2018, potrivit raportului financiar preliminar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 13:47

ROMÂNIA /// DNA va ANCHETA felul în care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie a gestionat solicitările a nenumăraţi ruşi şi ucraineni de a deveni români

ROMÂNIA /// DNA va ANCHETA felul în care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie a gestionat solicitările a nenumăraţi ruşi şi ucraineni de a deveni români

Direcţia Naţională Anticorupţie a preluat de la Parchetul General dosarul în care este anchetat felul în care Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie a gestionat solicitările a nenumăraţi ruşi şi ucraineni de a deveni români, transmite Europa FM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 10:39

Cel puțin 33 de soldați turci au fost uciși într-un atac aerian întreprins de forțele regimului de la Damasc susținut de Moscova

Cel puțin 33 de soldați turci au fost uciși într-un atac aerian întreprins de forțele regimului de la Damasc susținut de Moscova

Cel puțin 33 de soldați turci au fost uciși într-un atac aerian întreprins de forțele regimului de la Damasc în nord-vestul Turciei, în provincia Idlib, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 10:05

(FOTO, VIDEO) În memoria victimelor Masacrului de la Hodjalî! „Au fost uciși doar pentru că erau azeri”

(FOTO, VIDEO) În memoria victimelor Masacrului de la Hodjalî! „Au fost uciși doar pentru că erau azeri”

Pe 26 februarie, la Chișinău, cu sprijinul Ambasadei Republicii Azerbaidjan și al Congresului Azerilor din Moldova, a avut loc o conferință dedicată celei de-a 28-a comemorări a victimelor Masacrului de la Hodjalî. La evenimentul care a avut loc pentru prima dată la Muzeul Național...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 08:18

Voronin despre "Pomelnicul" lui Igor Dodon: "Știți nu e prostie, dar este idiotism"

Voronin despre "Pomelnicul" lui Igor Dodon: "Știți nu e prostie, dar este idiotism"

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, spune ca este o prostie ca presedintele Igor Dodon sa aiba un “Pomelnic personalizat”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Februarie 2020, ora: 08:10

Slusari crede că este „etic și moral” ca Maia Sandu să se retragă în favoarea lui Andrei Năstase, care conform ultimelor sondaje ar fi susținut de tocmai 3,4% din cetățeni

Slusari crede că este „etic și moral” ca Maia Sandu să se retragă în favoarea lui Andrei Năstase, care conform ultimelor sondaje ar fi susținut de tocmai 3,4% din cetățeni

„Sub aspect moral, ţinând cont de pasul care l-a făcut Andrei Năstase în 2016, şi nu doar Andrei Năstase, dar tot partidul. Noi doar nu ne-am retras din cursă şi am stat acasă. Câteva săptămâni noi am făcut un volum nebun de muncă în teritoriu.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)