Moldova

Prima victorie oficială a Moldovei din acest an: 4-0 cu San Marino

Echipa națională de fotbal a Moldovei s-a impus cu scorul de 4-0 în fața selecționatei San Marino. Chiar din primele minute ,,tricolorii” și-au creat ocazii la poarta adversă. Golul însă a venit abia în minutul 30, atunci când Denis Zmeu a finalizat cu capul centrarea venită de la fundașul Victor Golovatenco.

În repriza secundă Moldova a reușit să marcheze trei goluri. În minutul 62, Simone Bacciocchi a deviat balonul în propria poartă după o centrare a mijlocașului Eugen Cebotaru. Patru minute mai târziu, Alexandru Suvorov a triplat avantajul Moldovei, iar cu trei minute înainte de final, debutantul Gheorghe Andronic a adus cea mai categorică victorie a ,,naționalei” într-un meci oficial.

Moldova a încheiat campania preliminară pe penultimul loc în grupă, la un punct diferență de Finlanda. Lidera grupei este Olanda, care a pierdut în fața Suediei cu scorul de 3-2. A doua clasată în grupă este Suedia.