Astăzi 1 Iunie 2020, Luni - Ultima actualizare la 31 Mai 2020
Abonamente

Economie 8 Aprilie 2020, ora 14:57

Producători de lapte BAT ALARMA: Autoritățile ne-au promis SUPORT, noi am luat credite, iar acum vacile MOR DE FOAME

Marime Font

 

Cu credite neachitate la bănci, fără furaje, dar și fără speranța că vor reuși să treacă peste problemele care le au, unii producători de lapte spun că vor fi nevoiți să vândă vacile la abator. Și dacă majoritatea impedimentelor pentru ceilalți fermieri au apărut odată cu pandemia, pentru cei din sectorul zootehnic aceasta s-a dovedit a fi ultima picătură.

Am apelat mai mulți producători de lapte pentru a afla cu ce probleme se confruntă, iar răspunsul nu s-a lăsat mult timp așteptat. Despre: „Ce doare și nu mai trece de ani buni”, aflați în acest articol.

Loading...


Valeriu Șevcișin de aproape 20 de ani produce lapte de vaci. A început totul de la un petec de pământ pe care nu era nimic, dezvoltând o fermă cu peste 100 de capete. Banii i-a adunat împreună cu soția, care aproape un deceniu a lucrat peste hotare, dar și cei 3 feciori ai săi. Altădată mândru de ferma sa, acum acesta își dorește doar să achite datoriile.

„Feciorii m-au întrebat: tată, tu mai poți? …și au plecat peste hotare. Autoritățile au promis suport, noi am investit în afaceri, iar acum nu avem nici măcar cu ce hrăni animalele. Anul trecut totul a fost distrus de grindină, dar nu am primit ajutor. De ce ne-a mai fost promis? Acum avem și mai multe datorii. 9 ani soția a lucrat peste hotare, iar eu aici cu feciorii pentru fermă. Știți, noi cu toții formăm un mecanism, eu sunt acolo un rulment, lucrez și nu cer nimic… doar să fiu uns uneori pentru a putea funcționa, dar nici asta nu se face. Copiii mă cheamă peste hotare, dar nu pot să plec, am credite, totul este pus gaj. Am să le achit, vând vacile și am să mă duc la băieții mei. Acum nu avem nici lumina de la fermă cu ce plăti, ne-au trimis bani rudele de peste hotare”, ne-a spus Valeriu Șevcișin, fermier.

Acesta afirmă că o soluție, pentru moment, ar fi oferirea cerealelor pentru vaci din fondul de rezervă.

„Dacă guvernul nu are bani, de ce nu ne dă cereale din fondul de rezervă? Noi nu avem cu ce hrăni vacile. Oare nici asta nu e posibil? Unde sunt cei ce ne-au promis că ne vor ajuta, unde sunt cei care au spus că acest an va fi anul zootehniei, unde sunt toți? Mi-e trist doar că Moldova va rămâne fără vaci…apoi, fără oameni”, a adăugat acesta.

În aceeași situație se află și Iurie Ganea din Florești. Anul trecut cele o sută de hectare pe care produce hrană pentru vaci au fost distruse în proporție de 60-90% de grindină. Apelând la mai multe instituții de stat, i-a fost promis suport, iar acum, după ce a primit răspuns negativ, nu are cu ce plăti împrumuturile bancare luate pentru procurarea furajelor.

„La sfârșit de mai au fost ploi cu grindină, iar cele circa 100 de hectare pe care creșteam hrană pentru animalele din fermă și cereale pentru a achita datoriile au fost distruse. În luna iunie a venit comisia ce a analizat pierderile: 60-90% pe toate câmpurile, au fost determinate cheltuielile. Apoi ne-au spus că în raion nu sunt bani, iar fiindcă eram mai mulți producători ce au suportat pierderi, am mers și la MADRM. Actualul ministru a promis că ne ajută, dar n-a fost să fie. Și la președinte am fost, inițial, ne-a promis că ne oferă ajutor, după care a zis că nu sunt bani”, a spus Iurie Ganea.

Fermierul susține, că mai are ceva furaje pentru câteva săptămâni, iar o parte din produsele rației nu sunt deja disponibile.

„Eu nu am cu ce hrăni văcuțele. Toată iarna am luat împrumut de la bancă pentru cereale, deoarece m-am bazat pe ajutorul promis de stat. În luna martie mi s-a spus că nu sunt bani. Am fost dat în judecată, sunt cu contul suspendat, nu am cu ce plăti angajații, am doar siloz, poate, pentru o lună. Recolta urmează să o obțin în august, iar până atunci cu ce voi hrăni cele 60 de vaci timp de 3 luni? Autoritățile ne-au promis suport, am luat credite, iar acum vacile vor pieri de foame”, a conchis Iurie Ganea.

Chiar dacă au pierdut speranța, fermierii mai fac un apel către autorități în scopul obținerii suportului.

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari
 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:59

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de urgenta este aliata oricarei femei care isi doreste sa dea jos rapid cateva kilograme, fara prea mari batai de cap. Asa ca, daca si tu ai un eveniment important care se apropie si trebuie sa porti o anumita rochie, nu mai sta pe ganduri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:55

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Este cunoscut faptul că anumite combinaţii de medicamente pot anula efectul acestora sau devin chiar periculoase pentru organism. Dar există şi alimente care interacţionează negativ cu unele tratamente medicamentoase, de aceea este important să citiţi cu atenţie prospectele şi să...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 12:18

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive care au cutremurat Statele Unite în ultimele zile au făcut și prima victimă – un tânăr de 19 din Detroit a fost ucis după ce au fost trase focuri de armă într-un grup de protestatari, vineri seară, a anunțat departamentul de poliție al orașului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:43

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

În primul trimestrul al anului 2020, câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 7633,9 lei - în scădere cu 2,3% față de trimestrul patru al anului trecut. Datele au fost publicate de Biroul Național de Statistică (BNS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:10

news alert Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că epidemia de coronavirus este controlabilă în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 09:24

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fostul jurnalist Cristian Vasilcoiu a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care premierul Ludovic Orban apare alături de câţiva miniştri, la o masă pe care se află băutură.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 09:11

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Donald Trump a anunțat vineri că Statele Unite „își încheie” relația cu Organizația Mondială a Sănătății și că începe procedurile pentru retragerea unui statut comercial preferat de care se bucura Hong Kongul în relațiile cu Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 30 Mai 2020, ora: 08:58

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Azi e primul patrar de Luna in Fecioara, dar e o zi plina. E nevoie de o decizie rapida si importanta. Nu e cea mai usoara zi, desi e weekend. Aduna-te si treci la treaba!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:57

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

Magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au dispus astăzi aplicarea sechestrului pe o serie de bunuri ce aparțin fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în valoare de circa 33 de milioane de lei. Totodată, magistrații au respins solicitările procurorilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:52

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Zvâcnirile furibunde ale lui Dodon vis-a-vis de nepromulgarea legii cu privire la organizațiile necomerciale (în cazul adoptării de către Parlament) trădează disperarea lui, dar și a ortacilor săi psrm-iști că numeroasele lor fundații de caritate, finanțate generos de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 30 Mai 2020, ora: 01:19

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Pe 30 mai creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul. Acesta a trăit în secolul al IV-lea în timpul împăratului Valens Arianul care prigonea creștinii. Va veni la Constantinopol pentru a-i întări pe creștini. Află mai...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)