Astăzi 23 Mai 2019, Joi - Ultima actualizare la 22 Mai 2019
Abonamente

Actualitate 10 August 2011, ora 05:20    Din editia print

Protestatari care îmbătrânesc în centrul Chişinăului

Marime Font

Ne-am obişnuit cu câteva tablouri triste ale oraşului Chişinău. Nu ne mai întrebăm de ce protestează Varvara Zingan, familiile Proţiuc, Galiţin şi Tudor Pânzari. „Cred că femeia aceasta ar putea intra în Cartea Recordurilor”, spunea un tânăr referindu-se la Varvara Zingan. Ea protestează aproape în fiecare zi din anul 2007... 

Varvara Zingan va protesta „până la sfârşit”

Are 56 de ani. A început a protesta în anul 2005. „Atunci protestam puţin pentru că oficialităţile nu-mi permiteau mai mult de câteva zile. Pe parcursul anilor 2005-2006 am primit autorizaţie pentru a protesta la Circ de câteva ori şi la Palatul Naţional”, spune ea. „Ţin minte că am început a protesta aproape în fiecare zi de pe 16 iulie 2007. La început, stăteam în faţa Parlamentului. Iar de pe 10 aprilie 2009 sunt aici, pe scările de la intrarea în Procuratura Generală”. De obicei, îşi deapănă întreaga poveste, chiar dacă ştie că s-a scris de mai multe ori despre arestarea şi condamnarea fiului ei. „Vin dimineaţa pe la ora 7.30 şi stau până la 20.00. Iarna este mai complicat. Nu vin doar în zilele în care trebuie să-mi rezolv unele probleme urgente”, spune ea. Noaptea locuieşte la o rudă din Chişinău. „Uneori, merg şi acasă – la Grigoriopol, în Transnistria”. Varvara Zingan consideră că, dacă nu protesta atât de insistent, feciorul ei ar fi fost omorât demult. Feciorul său a fost condamnat pentru omor, dar ea spune că dosarul este fabricat, iar fiul ei e nevinovat. „Problema mea poate fi rezolvată într-o zi, dar nu se doreşte. Eu am să protestez până la sfârşit”, a afirmat ea.

… iar Tudor Pânzari - până îi vor fi soluţionate problemele


Tudor Pânzari protestează de pe 12 iulie 2010. Şi-a instalat cortul în Piaţa Marii Adunări Naţionale şi stă acolo 24 din 24 de ore. „Am început la Ambasada Statelor Unite ale Americii, iar pe 29 septembrie am venit în faţa Guvernului. Acum sunt singur, dar iarna a stat şi soţia aici, pentru că-s bolnav şi avea grijă de mine”, îmi spune el. „Mi s-au încălcat drepturile constituţionale de cetăţean al R. Moldova: acum zece ani mi-au demolat apartamentul şi până azi nu mi-au dat altul în locul celui demolat, dar nici pentru că sunt invalid în urma războiului de pe Nistru. Am şi un titlu executoriu din 2005, dar nu-i luat în considerare: Ministerul Apărării trebuie să-mi facă expertiza ca să am o pensie de vreo 1000 de lei, pentru că azi primesc doar 309 lei”, spune el. Familia sa a rămas pe drumuri la Căuşeni. „De zece ani trăim doar prin gazde. Cred că statul se răzbună pentru faptul că am luptat în războiul din 1992. Voi sta în cortul din faţa Guvernului până îmi vor fi soluţionate toate problemele”.

Familiile Proţiuc şi Galiţin nu ştiu cât vor mai sta în corturile din faţa Guvernului

În Piaţă mai sunt instalate două corturi: cele ale familiilor Proţiuc şi Galiţin. Familia Proţiuc locuia în 2008 în căminul din Bălţi al Societăţii Orbilor, dar în iarna anului curent a fost izgonită de acolo, după cum explică ei, prin înşelăciune. Nu i-am găsit în cortul lor. „Vecinii” mi-au spus că sunt plecaţi la Bălţi.


Sergiu Galiţin

Familia Galiţin, alcătuită din cinci membri, este refugiată din Ucraina. „Stăm de-o lună aici. Am protestat şi în faţa Procuraturii Generale. Am fost alungaţi din azilul de refugiaţi”, zice fiul Sergiu. Tatăl său stă la închisoare. „L-au condamnat la şase luni pentru că a trecut ilegal frontiera. Mâine (astăzi - n.r.), vom avea o şedinţă de judecată. Vor să o deporteze pe mama înapoi în Ucraina. Pe mine, pe fratele meu Alexandru şi pe tata n-au dreptul să ne deporteze, pentru că avem protecţie umanitară”.
Nici Sergiu nu ştie cât vor mai protesta. „Ne-au spus că pe 24 august ne vor ridica corturile pentru că se apropie Ziua Independenţei”, a spus el.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 21:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:36

Șeful Platformei DA, Andrei Năstase, a atacat ONG-urile de media în cadrul unei emisiuni online, pentru faptul că a fost inclus în panoul „Inamicii Presei” ce a fost instalat în fața Parlamentului Republicii Moldova pe data de 3 mai 2019. Năstase a ajuns să fie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:35

Politologul Dionis Cenușă susține că, liderii Blocului ACUM au sugerat recent că vor să organizeze proteste în masă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:06

Partidul Politic „ȘOR” este singura formațiune politică parlamentară care a început realizarea programului său electoral chiar în condițiile în care Parlamentul nu și-a început activitatea din cauza unor interese politice înguste ale altor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:05

Președintele Igor Dodon a dat un ultimatum deputaților. Șeful statului a oferit două săptămâni pentru depășirea actualei crize politice. În caz contrar, va dizolva Parlamentul ales pe 24 februarie. Declarațiile au fost făcute la un briefing de presă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:04

Aşa-zisa şedinţă specială a Parlamentului, convocată ieri de deputaţii blocului ACUM, a fost doar un bun prilej pentru ca unii dintre aceştia să-şi facă selfie în Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:03

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenskii l-a numit în calitate de șef al administrației aparatului prezidențial pe consilierul său în problemele juridice, care este și avocatul personal al oligarhului Igor Kolomoiskii, Andrei Bogdan. Ordinul a fost publicat pe site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 14:34

Rusia pierde timpul în situaţia cu Transnistria şi toate acestea se pot sfârşi foarte trist, consideră analistul politic Alexandr Angheli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 10:05

Atunci când o formațiune politică face greșeli și insistă pe acestea până în pânzele albe, acestea sunt simptome îngrijorătoare și înseamnă o boală politică incurabilă care duce, inevitabil, la o moarte politică. Despre aceasta spune jurnalistul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 09:55

Horoscopul zilei de 22 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 21:59

După concedierea redacției politice a ziarului Kommersant, deținute de oligarhul rus Alișer Usmanov, articolele politice sunt scrise de Vladimir Soloviov. Ultimul dintre acestea vizează învestirea oficială a noului președinte al Ucrainei Vladimir Zelenski și a provocat reacții...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:13

Așa-zisa ședință specială a Parlamentului, convocată astăzi de deputații blocului politic ACUM este un spectacol de prost gust, montat de Andrei Năstase și Maia Sandu. Este reacția deputatului PSRM Grigore Novac, publicată pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:12

Orice funcționar trebuie să fie verificat pentru confirmarea legalității veniturilor și provenienței proprietăților. Iar dacă nu va putea să justifice legalitatea lor – să dea socoteală în fața legii. Astfel a comentat liderul PAS, Maia Sandu, demersul democratului Sergiu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:08

 În cadrul primei conferințe de FinTech din Moldova, care a avut loc pe 17 mai 2019 la Chișinău, a fost lansată oficial opțiunea de investiții pe Fagura.com, o platformă inovatoare care permite oamenilor să se împrumute sau să investească bani fără ajutorul băncilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 16:10

Bloggerul Corneliu Gandrabur speră că autoritățile germane, dar și Fiscul din Moldova vor furniza informații privind veniturile reale ale liderului PPDA Andrei Năstase, dar și impozitele plătite de acesta și colegii săi din blocul politic ACUM. O interpelare în acest sens a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 15:20

Lucrările de renovare a Arenei Chișinău sunt în toi. Astăzi, fostul președinte al Parlamentului și vicepreședintele PDM, Andrian Candu a mers la fața locului pentru a vedea la ce stare sunt lucrările.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 14:25

Aproape 12 miliarde de ruble, echivalentul a 186 milioane de dolari SUA, au fost găsite în casele angajaţilor Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, care au fost reţinuţi pentru corupţie. Este vorba despre Kiril Cerkalin, care activa în cadrul departamentului pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 13:15

Partidul Democrat a adoptat o poziție rațională și înțeleaptă în ultima perioadă, în comparație cu celelalte partide parlamentare. Este opinia politologului Zurab Todua, exprimată în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVC 21.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:42

O echipă de cercetători a reuşit să rescrie codul genetic al unui organism de la zero. Primele organisme create prin această metodă sunt câteva bacterii de E. coli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:41

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinții împărați Constantin și Elena sunt sărbătoriți luni, 21 mai, de către creștini. De numele acestor sfinţi, primii împăraţi creştini,sunt legate multe tradiţii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:38

Între așa-zișii jurnaliști sau experți din presa occidentală, care sunt plătiți de Fundația Soros pentru a denigra PDM și pe liderul formațiunii, Vlad Plahotniuc, figurează personaje care l-au servit cu dedicație pe fostul premier Vlad Filat, condamnat pentru corupție și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:17

Partidul Politic “ȘOR” a finisat lucrările de iluminare stradală a satului Cișmea, raionul Orhei, una din cele 104 localități unde formațiunea a câștigat alegerile parlamentare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:14

Partidul Socialiștilor a respins invitația PAS-DA la ședința Parlamentului, preconizată pentru zilele de 21 și 22 mai. În opinia socialiștilor, propunerea blocului ACUM esteb populistă și nu merită să fie luată în considerare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 11:26

Cel de-al 73-lea episod - care a fost totodată ultimul - al serialului "Game of Thrones", difuzat duminică seară în Statele Unite, a doborât recordul de audienţă al postului HBO, care a difuzat această producţie începând din 2011, după ce 19,3 milioane de telespectatori americani au...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)